Přejít na obsah | Přejít na navigaci

Zapamatovat si Obnovit heslo Registrace

Články

Nahlásit problém
Newsletter
RSS
Mobilní verze
Chip na facebooku
Úvodní stránka Články Trendy 2011 08 Google kupuje Motorolu

Patentové války

Google kupuje Motorolu

Přesněji společnost Motorola Mobility Holdings, letošním lednem osamostatnělou mobilní divizi Motoroly.

Google chystá převrat ve způsobu užívání počítačů; naštěstí se nemusíte účastnit, anebo jen do té míry, do které chcete. Jmenuje se to Chrome OS a je to operační systém pro uživatele webu — pro lidi, kteří „žijí na webu“. Nakolik tam žijete také, to můžete zjistit projitím jednoduchého testu (v angličtině).

Chrome OS tak trochu už znáte — na vašem počítači se maskuje jako prohlížeč webu, pokud máte nainstalován Google Chrome… Tedy ne tak docela, ale Chrome OS vypadá tak, že když zapnete počítač s ním, naskočí vám vlastně jen prohlížeč Chrome (snad s několika drobnými funkcemi navíc). Nic jiného tam není. A čeho ještě potřebujete?

Každý se můžeme tohoto převratu účastnit svým tempem a měrou právě díky tomu, že Chrome jako prohlížeč pod Windows je vlastně subsystémem Chrome OS pod systémem Windows. To je asi jediná cesta, jak může Google uspět — dát nám bezbolestně ochutnat webových aplikací a online úložišť, a teprve pak se nás zeptat: A potřebujete ještě ta Windows okolo?

Krásy moc nepobral, ale možná je to záměr. Stejně se jednou bude prodávat na eBay za těžké peníze!
Krásy moc nepobral, ale možná je to záměr. Stejně se jednou bude prodávat na eBay za těžké peníze!

Google včera spustil veřejné zaváděcí zkoušení počítačů se samostatným Chrome OS. Jsou to nehezké a ničím na pohled zajímavé černé notebooky s dvanácti­palcovým displejem, které rozdává vybraným uživatelům, neboť nyní již potřebuje širší ohlas na svůj výtvor. Pilot se počíná ve Spojených státech, ale brzy bude rozšířen i jinam do světa. Jen prý co ty ošklivé notebooky získají nějaké „certifikace“.

Nebojte, již v první polovině roku mají Chrome notebooky prodávat výrobci Acer Samsung a brzy i další. A zařízení s Chrome OS mohou mít různou velikost a různé parametry.

Žít na webu“ — nezbytný předpoklad pro to, abyste vystačili s Chrome OS — znamená užívat na všechno jen aplikací webových a ukládat si vše jen online.

To má výhody i nevýhody. Staromilci se zhrozí, že už nebudou mít data bezpečně u sebe. Je však otázka, co je opravdu bezpečnější. Když vám ukradnou notebook s Chrome OS, ukradli vám vlastně jen kus „železa“, zatímco všechna vaše data a aplikace jsou bezpečně v oblaku. A přitom můžete zapomenout to děsivé slovo „zálohování“.

Jenže ten oblak ovládá jediná velká firma, která sice nechce činiti ničeho zlého, není však zcela imunní ani vůči zákonům země, kde oblak provozuje, ani myslitelným tlakům mimo takové zákony; přestože Googlu určitě přiznáme snahu ochránit své uživatele co možná nejlépe. (Například Facebooku bychom data svěřovali s obavami určitě většími; jenže princip je stejný.) Zvážení rizik je nakonec na vás samých.

S Chrome OS můžete zapomenout i na věčné aktualizace. O ty se také postarají neviditelní inženýři někde v oblaku, a vy budete mít vždy verzi nejnovější. Ostatně jako se sám stále aktualizuje prohlížeč Chrome; a že se aktualizace různých webových aplikací Googlu objevují „samy“, to už také znáte.

Chrome OS je údajně i bezpečnější. Nyní je tomu tak určitě. Jenže všechna bezpečnostní opatření mají účinek jen omezený. Nelze (údajně) hacknout jen počítač zalitý do betonu tři metry pod zem a odpojený od elektřiny i od všech sítí. A to jen dotud, dokud ho někdo z toho betonu nevyseká.

I prohlížeč Google Chrome provozuje každé okno (záložku) v samostatném „pískovišti“, a stejně to neznamená, že v něm nikdy nebyla nalezena trhlina v bezpečnosti. Jakmile Chrome OS získá dostatečný počet uživatelů, začnou se zlovolné mozky zabývat tím, jak jej nabourat a ukrást vám číslo kreditky — o to se nebojte.

Počítač s Chrome OS má naběhnout rychle — zkušební notebooky asi do deseti vteřin. Zapomenout můžete slova „BIOS“ nebo „ovladače“ nebo „aplikace spouštěné při startu“. Zapomenout můžete i tak prostý pojem jako „ukládání“. Už jste zkusili Google Docs? Pak to víte. Jaképak ukládání? Co napíšete, je přece napsáno, a tečka.

Aplikace pro Chrome OS (nebo pro prohlížeč Chrome) získáte z Chrome Web Store. To je sice podle prohlášení oficiálních zatím „dostupno v USA“, netušíme však, co tím chlapci z Googlu myslí, ježto do jejich web store můžeme, jen se v něm prozatím mluví jen anglicky.

Nemusíte pořídit celý Chrome notebook, až budou v prodeji, a přesto máte všechny ostatní výhody Chrome OS kdykoli dostupné v prohlížeči Google Chrome. To je silná karta. Pokud Microsoft kdysi zaspal nástup internetu a vzápětí Googlu, v následujících letech toho sklidí plody. Zatímco Apple ho svou hrou na exkluzivní klub nikdy neohrozil, Google ho ohrožuje, a Microsoft to ví, ale co zmůže?

Přesto neočekáváme překotný nástup Chrome OS, spíše pozvolný. Asi jako se pomalu zabydluje prohlížeč Chrome na mnohých počítačích. Microsoft mezitím ještě stihne uvést několik verzí svých Windows, a možná i ještě několikrát předělat a přejmenovat Windows Live, ale prozatím to vypadá, že má ve svých „genech“ už jen za Googlem klopýtat, dokud zcela neztratí na významu. Taková budoucnost je však ještě dosti vzdálena.

Přidat komentář 0 komentáře
Autoři: marek janouš
Přidáno: 15.08.2011
Zdroj: Google Inc.
Počet zobrazení: 312
Ovládejte mediacentrum XBMC smartphonem XBMC je bohatě vybavené a zdarma použitelné mediacentrum. Ukážeme vám, jak jej můžete snadno ovládat prostřednictvím aplikace pro váš smartphone s Androidem.
Šifrování e-mailů v Thunderbirdu Jak se v poslední době ukazuje, listovní tajemství není pro každého svaté. Pokud nestojíte o to, aby si někdo cizí pročítal vaše e-maily, použijte náš jednoduchý tip pro poštovního klienta Thunderbird.
Vzdělávejte se na webu Školicí internetové stránky i celé portály nabízejí vzdělávací kurzy z mnoha různých oblastí: od jazyků a počítačových dovedností až po matematiku.