ZD Soft Screen Recorder
ZD Soft Screen Recorder | Foto: CHIP
Sháníte spolehlivý software na nahrávání videa vaší obrazovky, který vám poslouží na jedno kliknutí? Proč také používat komplikované programy, když všechny potřebné funkce zastane jednoúčelový spolehlivý elegán s minimálními nároky na výkon.
- PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 01/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.
Plná verze ZD Soft Screen Recorderu je nástroj na zaznamenáváni děje na obrazovce včetně zvuku. Může to být třeba prezentace pro přednášku, výukový tutoriál pro Youtube, video z webkamery nebo třeba film z internetového vysílání. Po technické stránce Screen Recorder zvládá práci na jedničku. Obsahuje velmi intuitivní a snadné rozhraní, spoustu nastavení kvality videa a možnosti výběru zvukového zdroje. Specialitou je možnost zvýraznění kurzoru, což se velmi často používá při přípravě videonávodů, aby sledující neztratil přehled o dění na obrazovce. Při častějším používání určitě přijdou vhod zkratkové klávesy, které výrazně urychlí činnosti při nahrávání. Zkratkovou klávesu lze použít i pro rychlé snímání screenshotů z videa. Jednou ze zajímavostí je »Game mod«, který se stará o to, aby nahrávání videa z her bylo maximálně plynulé a komfortní.
Pro čtenáře Chipu je připravena aplikace ZD Soft Screen Recorcer zcela zdarma. Plná verze pro Chip má stejné funkce jako komerční edice s cenou licence okolo 900 Kč.
|
|
Pocity z ovládání
Ideální program na nahrávání videa z plochy je pro mnoho lidí různý. Mohli by se však shodnout v tom, že by měl být rychle k dispozici, nepřekážet a být uživatelsky přívětivý. ZD Soft Screen Recorder všechny tyto vlastnosti má.
Po jednoduchém nastavení defaultních parametrů, jako třeba z jakého zdroje brát zvuk, zda zvýraznit myš či oddělit barvou jejich kliknutí, až po hlavní parametr – velikost a kvalitu videa, stačí Screen Recorder minimalizovat a jakmile chcete cokoli nahrát, stiskněte jen klávesu [F8].
Podrobnější výčet zkratek je:
[F8] – Start / Stop
[Ctrl] + [F8] – Pauza / Odpauzování
[F9] – Pořízení snímku obrazovky
[F10] – Zapne / Vypne webcameru
[F11] – Změní nahrávací okno
[Ctrl] + [;] – Aktivuje / Deaktivuje pronásledování myši
[Alt] + [;] – Aktivuje / Deaktivuje pronásledování aktivního okna
Volba nahrávacího okna: Možností je nepřeberně – fixní velikost, aktivní okno, full-screen nebo dual-monitor.
Co vše máte k dispozici
Jak už bylo řečeno, primární funkce Screen Recorderu je nahrávání obrazu. K dispozici máte formáty AVI nebo WMV. Lze u nich nastavit 5-úrovňová kvalita videa, uživatelsky zvolené nebo předdefinované rozlišení (720p, 1080p) a dokonce i počet nahraných snímků za sekundu. Pro dokonale plynulý obraz doporučujeme ponechat nastavení na 30 fps (24 snímků používá české televizní vysílání).
Další povedenou funkcí je zvýrazňování kurzoru. Lze nastavit barvu trvalého podsvícení a dále levého nebo / a pravého kliknutí. Divák sledující výsledné video má pak jasný přehled o tom, kde se myš nachází a kde na co čím kliká. Jednou z vynikajících vlastností je také časovač. Můžete si nastavit tři možnosti: čas automatického startu nahrávání, jeho konce, nebo čas, za jak dlouho se od spuštění zastaví.
Klávesové zkratky: Práce s programem se velmi zrychlí a zpříjemní díky klávesovým zkratkám.
Pokud vytváříte výukový tutorial, jistě vás potěší i výběr zvukové stopy, která může být brána buď z mikrofonu, nebo jako klasický zvuk systému, který slyšíte v reproduktorech. Samozřejmě je možné zapnout i webkameru se zobrazeným oknem vaší osoby na obrazovce. K výukovému videu se dá též připojit titulek nebo časovou stopu.
V poslední řadě je tu nastavení snímacího okna. Potěšující je podpora všech používaných monitorů, nemusíte mezi nimi tedy nutně přepínat. Tato možnost se zde však také nachází. Dále máte k dispozici pevně zadané snímací okno o daných rozměrech ve vybrané poloze, nahrávání pouze aktivního okna a pár dalších možností.