Windows 10 Technical Preview CZ
Windows 10 Technical Preview CZ | Foto: CHIP
Ve svém novém operačním systému slibuje Microsoft řadu revolučních změn, včetně návratu ke klasickému stylu nabídky Start a pohodlnějšímu ovládání počítače klávesnicí a myší. Nově jsou Windows 10 Technical Preview k dispozici i v češtině!
- PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 03/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.
Novým Windows 10 se v Chipu věnujeme pravidelně. Proto vám nabízíme i návod, jak si nejnovější operační systém od Microsoftu vyzkoušet na svém počítači – zcela bezpečně a bez následků. Windows 10 Technical Preview za zkoušku určitě stojí, protože již tato vývojová verze nového operačního systému ukazuje, že se máme určitě na co těšit. Mezi hlavní novinky přitom patří nabídka Start, kombinující klasický vzhled a dlaždice aplikací z Modern UI, možnost práce s virtuálními plochami, inovované vyhledávání v obsahu počítače, notifikační centrum nebo upravený vzhled uživatelského rozhraní operačního systému v podobě bezrámových oken, stínování a nových ikon.
Testovací verze Windows 10 Technical Preview je k dispozici v 64– a 32bitové variantě, my jsme pro vás na Chip DVD připravili 64bitovou edici. Pro majitele digitální edice Chipu je připraven návod s odkazy na stažení ISO obrazů přímo od Microsoftu. Nová Windows 10 si může otestovat kdokoli, jehož počítač splňuje minimální požadavky na hardware, které nejsou nijak vysoké (1GHz procesor, 2 GB RAM, 16 GB místa na pevném disku). Nejedná se o finální verzi operačního systému, proto vám nedoporučujeme používat Windows 10 Technical Preview pro běžnou denní práci.
|
|
Pro vyzkoušení Windows 10 Technical Preview máte v zásadě tři možnosti. Tou první, kterou vám ovšem příliš nedoporučujeme, je zazálohování kompletního obsahu vašeho počítače a vytvoření záchranného média, se kterým, poté co nový operační systém otestujete, vrátíte svůj počítač do původního stavu. Tento postup je ale poměrně zdlouhavý a zbytečně složitý. Další možností bezpečného otestování Windows 10 je jejich instalace do virtuálního počítače, vytvořeného například v open-source aplikaciVirtualBox. Jedná se o velmi bezpečnou a snadnou alternativu pro vyzkoušení nového operačního systému, navíc zcela bez následků pro váš počítač. Jakmile se budete chtít Windows 10 zbavit, prostě jen smažete vytvořený virtuální stroj. Testování ve virtuálním stroji má ovšem i své nevýhody. Především nemůžete vyzkoušet, jak se budou Windows 10 chovat na skutečném hardwaru vašeho počítače.
Právě proto si ukážeme třetí možnost, kterou je instalace druhého operačního systému do samostatného diskového oddílu. Ve Windows 10 pak budete pracovat úplně stejně jako se svým současným operačním systémem a po otestování diskový oddíl s druhým operačním systémem jednoduše odstraníte.
Instalační USB flash disk: Pro instalaci Windows 10 Technical Preview do samostatného diskového oddílu budete potřebovat instalační USB flash disk. Pomůže vám nástroj Rufus.
Jak na to
Kromě ISO obrazu instalačního disku Windows 10 Technical Preview budete potřebovat ještě aplikaci Rufus, se kterou si z ISO obrazu vytvoříte instalační USB flash disk. Program Rufus se nijak neinstaluje, stačí jej pouze spustit. Také jeho použití je velmi snadné. ISO obraz najdete na Chip DVD. Jde o 64bitovou verzi. Pro majitele digitální edice Chipu je připraven návod s odkazy na stažení ISO obrazů přímo od Microsoftu.
Vytvoření instalačního USB flash disku
Připojte k počítači USB flash disk s kapacitou minimálně 8 GB a spusťte aplikaci Rufus. Jako »Device« zvolte zmíněný USB flash disk, v nabídce »Partition scheme and target system type« ponechejte předvolbu »GPT partition scheme for UEFI computer« (pouze pokud máte starší počítač bez UEFI, použijte předvolbu »MBR partition scheme for BIOS or UEFI computers«) a po kliknutí na tlačítko vedle předvolby »ISO Image« zvolte cestu k ISO obrazu s instalací Windows 10. Vytvoření instalačního USB flash disku spustíte tlačítkem »Start«, přičemž vás Rufus informuje ještě o tom, že dojde ke smazání všech dat, které se na USB flash disku aktuálně nacházejí. Celý proces pak zabere jen několik minut.
Záloha počítače: Pro všechny případy si nezapomeňte vytvořit kompletní zálohu svého počítače a záchranný USB flash disk.
Záloha počítače
Dříve než se pustíte do dalšího kroku, vytvořte si kompletní zálohu svého počítače, včetně záchranného CD či USB flash disku. Ve Windows 7 tuto funkci najdete pod »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Zálohovat počítač | Vytvořit bitovou kopii disku«. Ve Windows 8 přejděte do »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Historie souborů | Záloha bitové kopie systému«. Záchranný disk si vytvoříte pomocí funkce »Ovládací panely | Systém a zabezpečení | Historie souborů | Obnovení«.
Oddíl pro Windows 10: Samostatný diskový oddíl pro Windows 10 vytvoříte s pomocí standardních nástrojů v operačním systému.
Zřízení diskového oddílu
Dalším krokem instalace Windows 10 je vytvoření samostatného diskového oddílu, kam druhý operační systém nainstalujete. Pro vytvoření samostatného diskového oddílu pro Windows 10 použijeme standardní nástroj pro správu disků ve Windows. Otevřete si Ovládací panely a do vyhledávače vpravo nahoře napište »disk«. Pak klikněte na odkaz »Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku«. V nástroji Správa disků klikněte na disk »C:« pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Zmenšit svazek«. Následně v nabídce »Zadejte velikost zmenšení« zvolte ideálně alespoň 30 GB (30 000 MB) a pokračujte tlačítkem »Zmenšit«. Nyní budete mít na pevném disku vytvořen nový oddíl (označený jako »Nepřiřazeno«), kam můžete Windows 10 instalovat. Tento oddíl není třeba nijak formátovat, ani upravovat.
Instalace: Při instalaci Windows 10 Technical Preview je třeba zvolit správný diskový oddíl, jinak se postup v ničem neliší.
Instalace Windows 10 Technical Preview
Spusťte počítač z instalačního USB flash disku (s pomocí funkční klávesy nebo nastavení BIOS) a nechte naběhnout instalátor Windows 10. V okně s nabídkou lokalizace je v nejnovějším vydání Windows 10 Technical Preview k dispozici i čeština, takže můžete rovnou pokračovat kliknutím na tlačítko »Další« a následně použít volbu »Nainstalovat«. Potvrďte souhlas s licenčními podmínkami a v dalším okně klikněte na »Vlastní: Jenom instalovat Windows (pokročilé)«. Nyní se zobrazí seznam disků a diskových oddílů, které můžete pro instalaci Windows 10 použít. Zvolte »Nepřidělené místo na jednotce 0«, což je váš dříve vytvořený diskový oddíl (poznáte jej i podle velikosti). Pak pokračujte tlačítkem »Další«, které už rovnou spustí instalaci Windows 10. Během instalace se počítač dvakrát automaticky restartuje a po druhém spuštění vám nabídne výběr mezi vaším stávajícím operačním systémem a Windows 10 Technical Preview.
Nastavení a aktualizace: Úvodní nastavení Windows 10 je stejné jako v předchozí verzi 8 či 8.1, nezapomeňte ale na aktualizace.
První spuštění a nastavení
Předvolby při prvním spuštění Windows 10 se příliš neliší od stejné procedury ve Windows 8. Můžete se přihlásit k vašemu účtu Microsoft, nebo si vytvořit nový, nastavit si synchronizaci nastavení s vaším dalším počítačem s Windows 8 nebo se připojit k vašemu úložišti OneDrive.
Po prvním spuštění Windows 10 vám doporučujeme ještě ručně spustit aktualizaci operačního systému. Přejděte proto do zcela nové aplikace »Settings«, kterou najdete v nabídce Start v okně »Nastavení« zvolte nabídku »Aktualizace a obnovení«. První nabídkou v nově otevřeném okně je »Windows Update« a je velmi pravděpodobné, že na vás již bude čekat nějaká nová aktualizace k instalaci. Klikněte proto na tlačítko »Nainstalovat« a po proběhnuvší instalaci budete mít příležitost setkat se s novou nabídkou nastavení plánovaného restartu počítače. Aktualizace Windows 10 jsou důležité nejen kvůli zabezpečení počítače, ale také pro aktualizaci ovladačů hardwaru vašeho počítače.
Mnoho novinek: Zcela přepracovaná nabídka Start, aplikace z Modern UI na pracovní ploše a virtuální plochy – to jsou jen některé novinky Windows 10.
Odstranění Windows 10
Budete-li se chtít po vyzkoušené nového operačního systému diskového oddílu s Windows 10 zbavit a ponechat si v počítači pouze původní operační systém, je to velmi snadné. Při restartu počítače zvolte původní operační systém (pravděpodobně Windows 7 nebo 8) a opět si otevřete nástroj »Správa disků«. Zde nyní na disku »Disk 0« uvidíte oddíl označený nějakým písmenem (jiným než »C:«) a popiskem »V pořádku (Primární oddíl)«. Jeho velikost musí opět odpovídat velikosti, o kterou jsme předtím zmenšili váš primární diskový oddíl »C:«. Klikněte na tento oddíl pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Odstranit svazek«. Ještě jednou se ujistěte, že jste vybrali opravdu správný diskový oddíl a odstranění svazku potvrďte.
Následně klikněte pravým tlačítkem do oddílu »C:« a zvolte nabídku »Rozšířit svazek«. Průvodce rozšířením svazku automaticky přiřadí volné místo k diskovému oddílu »C:«, takže vám stačí jen kliknout na tlačítko »Další« a pak na »Dokončit«. Nyní máte v počítači opět jediný operační systém a po Windows 10 Technical Preview je dokonale uklizeno.
Úklid: Odstraněním diskového oddílu zametete všechny stopy po instalaci Windows 10 Technical Preview ve svém počítači.
Novinky Windows 10
O samotných vlastnostech operačního systému si přečtěte v tištěném časopisu 03/2015 na straně 26, kde jsou podrobně rozepsány všechny novinky.