Windows 10 Technical Preview
Windows 10 Technical Preview | Foto: CHIP
Ve svém novém operačním systému slibuje Microsoft řadu revolučních změn, včetně návratu ke klasickému stylu nabídky Start a pohodlnějšímu ovládání počítače klávesnicí a myší.
- PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 12/14 a v jeho digitálníverzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.
Novým Windows 10 jsme se podrobně věnovali v minulém vydání Chipu. Proto vám tentokrát nabízíme návod, jak si nejnovější operační systém od Microsoftu vyzkoušet na svém počítači – zcela bezpečně a bez následků. Windows 10 Technical Preview za zkoušku určitě stojí, protože již tato vývojová verze nového operačního systému ukazuje, že se máme určitě na co těšit. Mezi hlavní novinky přitom patří nabídka Start, kombinující klasický vzhled a dlaždice aplikací z Modern UI, možnost práce s virtuálními plochami, inovované vyhledávání v obsahu počítače nebo upravený vzhled uživatelského rozhraní operačního systému v podobě bezrámových oken a stínování.
Testovací verze Windows 10 Technical Preview je k dispozici v 64– a 32bitové variantě, my jsme pro vás připravili 32bitovou edici. Nová Windows 10 si může otestovat kdokoli, jehož počítač splňuje minimální požadavky na hardware, které nejsou nijak vysoké (1GHz procesor, 2 GB RAM, 16 GB místa na pevném disku). Nejedná se o finální verzi operačního systému, proto vám nedoporučujeme používat Windows 10 Technical Preview na počítači, který potřebujete ke každodenní práci (s výjimkou instalace do virtuálního stroje nebo do samostatného diskového oddílu).
|
|
První spuštění a nastavení
Předvolby při prvním spuštění Windows 10 se příliš neliší od stejné procedury ve Windows 8. Můžete se přihlásit k vašemu účtu Microsoft, nebo si vytvořit nový, nastavit si synchronizaci nastavení s vaším dalším počítačem s Windows 8 nebo se připojit k vašemu úložišti OneDrive.
Po prvním spuštění Windows 10 vám doporučujeme ještě ručně spustit aktualizaci operačního systému. Přejděte proto do »Control Panel | System and Security | Windows Update« a klikněte na »Check for updates«. Pak nechejte Windows 10 stáhnout a instalovat všechny dostupné aktualizace. Ty jsou důležité nejen kvůli zabezpečení počítače, ale také pro aktualizaci ovladačů hardwaru vašeho počítače.
Nastavení a aktualizace: Úvodní nastavení Windows 10 je stejné jako v předchozí verzi 8 či 8.1, nezapomeňte ale na aktualizace.
Odstranění Windows 10
Budete-li se chtít po vyzkoušené nového operačního systému diskového oddílu s Windows 10 zbavit a ponechat si v počítači pouze původní operační systém, je to velmi snadné.
Při restartu počítače zvolte původní operační systém (pravděpodobně Windows 7 nebo 8) a opět si otevřete nástroj »Správa disků«. Zde nyní na disku »Disk 0« uvidíte oddíl označený nějakým písmenem (jiným než »C:«) a popiskem »V pořádku (Primární oddíl)«. Jeho velikost musí opět odpovídat velikosti, o kterou jsme předtím zmenšili váš primární diskový oddíl »C:«. Klikněte na tento oddíl pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte »Odstranit svazek«. Ještě jednou se ujistěte, že jste vybrali opravdu správný diskový oddíl a odstranění svazku potvrďte.
Následně klikněte pravým tlačítkem do oddílu »C:« a zvolte nabídku »Rozšířit svazek«. Průvodce rozšířením svazku automaticky přiřadí volné místo k diskovému oddílu »C:«, takže vám stačí jen kliknout na tlačítko »Další« a pak na »Dokončit«. Nyní máte v počítači opět jediný operační systém a po Windows 10 Technical Preview je dokonale uklizeno.
Ze střípků různých informací i z prezentace nových Windows na letošní konferenci Build, pořádané Microsoftem, bylo možné do značné míry poskládat obraz, jak budou nová Windows (běžně označovaná číslovkou 9 a kódovým jménem Threshold) vypadat a jaké budou mít funkce. To hlavní překvapení si ale Microsoft nechal až na konec září, kdy veřejně představil jejich testovací verzi Technical Preview. Nová Windows totiž neponesou očekávanou číslici 9, ale rovnou 10. Ptáte se, proč takový skok? Představitelé Microsoftu jej vysvětlují tím, že Windows 10 představují takový pokrok, že si svoji desítku opravdu zaslouží. Existuje však i daleko jednodušší vysvětlení skoku v číselné řadě. Při prvotním testování prý vývojáři Microsoftu zjistili, že v kódu mnoha programů pro Windows od nezávislých vývojářů jsou číslovkou 9 označovány obstarožní, již nepodporované verze Windows 95 a 98. Díky označení nových Windows číslovkou 10 se tedy Microsoft může vyhnout mnoha zatím nepředvídatelným problémům se softwarem, který by v novém operačním systému mohl odmítnout pracovat.
Konečně správná nabídka Start
Již dříve bylo známo, že se majitelé počítačů bez dotykových obrazovek v nové verzi konečně dočkají návratu nabídky Start v klasické podobě, byť vylepšené o dlaždice aplikací z Modern UI. V nabídce Start nechybí nepostradatelné okénko vyhledávače ani tlačítko pro vypnutí či restart počítače, které už nemusíte složitě hledat v panelu Šém. Integrace dlaždic Modern UI je velmi přirozená a do značné míry užitečná. Dlaždice můžete různě přeskupovat, měnit jejich velikost a rovněž jim zůstala zachována funkce živého obsahu, takže máte hned na očích například hlavičky příchozích e-mailů nebo následující záznamy v kalendáři. Do části s dlaždicemi můžete přetáhnout tlačítko jakékoli aplikace z nabídky Start, včetně těch, které jsou určeny pro klasickou pracovní plochu. Především majitelé rozlehlejších displejů s vyšším rozlišením pak jistě uvítají možnost přidání více dlaždic a roztahování nabídky Start podle potřeby.
Samozřejmě je také možné všechny dlaždice odstranit a ponechat si jen klasickou nabídku Start s aplikacemi. Pokud jste si naopak na novou nabídku Start zvykli a nechcete se bez ní obejít, můžete si ji snadno aktivovat v nastavení hlavního panelu.
Virtuální plochy
Na hlavním panelu pracovní plochy přibyla dvě nová tlačítka. To s lupou zatím příliš užitečné není, protože jím aktivovaný vyhledávač využívá u nás prakticky nepoužitelnou službu Bing. Myšlenka nové funkce je však velmi dobrá (jak ostatně uživatelé OS X dávno vědí), jelikož vyhledávač prohledává nejen obsah počítače, ale rovnou i internet.
Druhé z tlačítek aktivuje zcela novou funkci virtuálních ploch, které mohli uživatelé Windows majitelům počítačů s Linuxem či OS X doposud jen závidět (pokud si tedy nedoinstalovali některou z mnoha aplikací, které tuto funkcí umí). Na jednotlivých virtuálních plochách můžete mít otevřena okna různých aplikací, ale nelze je například odlišit pozadím. Stisknutím klávesové zkratky [Alt] + [Tab] můžete přepínat mezi všemi spuštěnými aplikacemi – ať už se nacházejí na kterékoli z pracovních ploch. Pro rychlé přepínání mezi aplikacemi na aktuální ploše slouží klávesová kombinace [Win] + [Tab]. Na hlavním panelu jsou zobrazena vždy všechna tlačítka všech spuštěných aplikací. Ty, které jsou spuštěny na jiné než aktuální ploše, jsou označeny proužkem. Kliknutí na toto tlačítko vás přenese na příslušnou pracovní plochu. K práci s virtuálními plochami slouží i nové klávesové zkratky: [Win] + [Ctrl] + [D] pro vytvoření nové plochy, [Win] + [Ctrl] + [F4] pro uzavření aktivní plochy a [Win] + [Ctrl] + [šipka vpravo/vlevo] pro přepínání mezi virtuálními plochami.
Náhledy oken běžících aplikací jsou nyní daleko větší, a když na ně kliknete pravým tlačítkem myši, můžete aplikaci přesunout na jinou plochu. Přesouvat aplikace mezi plochami myší (snad jen zatím) možné není. Nelze zastírat, že funkce virtuálních ploch a ovládání aplikací je prakticky kopií stejné vlastnosti operačního systému OS X. Práce s virtuálními plochami ve Windows 10 bude zpočátku vyžadovat trochu zvyku, ale především uživatelé pracující s mnoha aplikacemi současně novinku jistě ocení.
Užitečnější aplikace z Modern UI
Uživatelé Windows bez dotykové obrazovky se zatím aplikacím z Modern UI poměrně striktně vyhýbali. To je jistě škoda, protože některé z nich jsou velmi vydařené. Ve Windows 10 je ale konečně možné provozovat Modern UI aplikace v klasických oknech na pracovní ploše. Aplikace se sice při prvním spuštění nastartuje v režimu celé obrazovky, ale když si upravíte velikost jejího okna, bude se stejným způsobem spouštět i nadále. Již od Windows 8 přitom najdete v základní výbavě výborného e-mailového klienta či přehledný kalendář, takže si nemusíte hned instalovat dodatečnou softwarovou výbavu. Další bohatou nabídku aplikací, použitelných nyní i na pracovní ploše, pak najdete ve Windows Storu.
Šikovným vylepšením jsou další režimy automatických úprav velikosti oken aplikací. Ke zvětšení na přesnou polovinu obrazovky po přesunu okna k pravé či levé hraně pracovní plochy přibyla možnost změny velikosti na čtvrtinu obrazovky při najetí do libovolného rohu.
Úklid: Odstraněním diskového oddílu zametete všechny stopy po instalaci Windows 10 Technical Preview ve svém počítači.
Sjednocení vzhledu
Designéři uživatelského rozhraní Windows 10 nezapomněli ani na doladění drobností, které narušují jednotný vizuální styl Windows 8. Okna všech aplikací tak mají nyní jen tenký rámeček, stejně jako například aplikace z Office 2013 pod Windows 8. Novinkou je i stín kolem oken aplikací v popředí, který dodává jinak strohému vzhledu uživatelského rozhraní jistou plastičnost. Pozorné oko si všimne i změny několika ikonek v Průzkumníku Windows do modernější podoby.
Při změně tapety pracovní plochy se automaticky barevně doladí rámečky oken a rovněž i pozadí nabídky Start. Nic to však nemění na možnosti uživatelského nastavení barevného ladění vzhledu operačního systému.
Vylepšení pro experty
Zkoumavější uživatelé odhalí i drobné, ale svým významem velmi zásadní vylepšení příkazové řádky, ve které je nyní možné používat klávesové zkratky [Ctrl] + [C] a [Ctrl] + [V] pro kopírování a vkládání textu přes schránku. Do konzoly operačního systému tak můžete bez přepisování kopírovat příkazy uvedené třeba na webových stránkách – a naopak zkopírovat si, třeba do e-mailu, výpis po provedení příkazu. Vlastnosti a funkce příkazové řádky ve Windows 10 můžete upravovat v okně nastavení, vyvolaném po kliknutí pravým tlačítkem myši na horní rám okna a použitím volby »Properties«. Na kartě »Experimental« pak najdete například nastavení průhlednosti okna s příkazovou řádkou.
Mnoho novinek: Zcela přepracovaná nabídka Start, aplikace z Modern UI na pracovní ploše a virtuální plochy – to jsou jen některé novinky Windows 10.
Těšíme se na jaro
Kdy bude finální verze Windows 10 k dispozici, zatím nebylo přesněji specifikováno, nejčastěji se hovoří o druhém či třetím čtvrtletí příštího roku. Spekuluje se rovněž o cenovém modelu Windows 10. Andreas Diantoro, šéf Microsoftu v Indonésii, měl totiž prohlásit, že přechod na novou verzi Windows bude pro majitele Windows 8 k dispozici zdarma, formou aktualizace. Tím by Microsoft kopíroval obchodní model systémů OS X i Android, kde jsou rovněž aktualizace na nové verze k dispozici zdarma. Otázkou zůstává, jakým způsobem budou moci na Windows 10 přejít majitelé Windows 7, či snad dokonce již nepodporované verze XP. Dostupnost bezplatné aktualizace by však mohla konečně zlomit nadvládu Windows 7, která pracují přibližně na polovině všech osobních počítačů po celém světě, a umožnit rychlý růst tržního podílu moderních Windows 10.