Vodní elektrárny 3D
Vodní elektrárny 3D | Foto: CHIP
Druhé pokračování třídílného multimediálního projektu ČEZ Svět energie 3D přináší vysvětlení problematiky a názorné ukázky fungování vodních elektráren. Plná verze - Chip 11/2017.
I prohlídka třičtvrtě století staré vodní elektrárny může přinést díky virtuálnímu prostředí řadu zajímavých poznatků.
První díl Tepelné elektrárny 3D jsme uvedli v předchozím Chipu.
Aplikace Vodní elektrárny 3D umožní především pomocí názorných 3D modelů a filtrů nahlédnout do útrob vodní elektrárny Štěchovice a prozkoumat její nejvýznamnější technologická zařízení. Atraktivní 3D modely doplňuje řada dalších informací o základních principech práce elektrárny, její konstrukce a parametrech. Videosekvence z reálných prostor doplňují fotografie jak současné podoby, tak i unikátní (více jak tři čtvrtě století staré) fotografie z její výstavby. Všechny 3D modely celků i jednotlivých zařízení jsou plynule vykreslované, otáčení, naklánění a zoom objektů snadno ovládáte sami podle svých potřeb. K přehlednosti a lepšímu pochopení funkčnosti některých částí modelů přispívá i možnost filtrace jednotlivých komponent jejich zobrazení.
|
|
Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory, exkluzivně upravena pro časopis Chip. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.
Vodní dílo Štěchovice bylo budováno v letech 1938 až 1947. Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká a 120 m dlouhá. K vodnímu dílu patří i plavební komora, která překonává dvacetimetrový rozdíl mezi hladinou Vltavy nad a pod hrází a je ojedinělá ve střední Evropě. Vodní dílo Štěchovice zahrnuje dvě elektrárny – průtočnou (s dvěma Kaplanovými turbínami o celkovém výkonu 22,5 MW) a přečerpávací (s reverzní Francisovou turbínou o výkonu 45 MW). Horní nádrž přečerpávací elektrárny je na vrchu Homole o více jak 220 m nad přehradou. Vodu do ní vede dvojité potrubí. V případě přebytku elektřiny se čerpá voda do horní nádrže (o objemu cca půl miliónu m3) a v případě jejího nedostatku v síti se pak naakumulovaná voda pouští dolů na turbínu, aby elektřinu vyráběla. Přečerpávací elektrárna prošla v letech 1991-1996 rekonstrukcí.
Projekt Svět energie - 3D elektrárny byl úspěšně prezentován na letošní mezinárodní výstavě Expo 2017 v kazašské Astaně s hlavním tématem výstavy Energie budoucnosti. Aplikace je dostupná i pro platformy s operačními systémy iOS a Android.
Seznam všech plných verzí v Chipu 11/2017 |