Přejít k hlavnímu obsahu

UnHackMe 7.11 Chip Edition

UnHackMe 7.11 Chip Edition

UnHackMe 7.11 Chip Edition | Foto: CHIP

Existuje celá rodina škodlivého softwaru, se kterou si běžné antivirové programy příliš neporadí. Na tzv. rootkity se zaměřují specializovaní lovci havěti.

  • Uveřejněno na Chip DVD 05/14

box-unhack250 Plná verze programu UnHackMe 7.11 z Chipu nepracuje jako klasický antivir, ani nenahrazuje jeho činnost. Specialitou aplikace UnHackMe je vyhledávání různých typů škodlivého softwaru, ať už se jedná o zmíněné rootkity, trojské koně, spyware, viry, červy nebo nebezpečné doplňky pro internetové prohlížeče. Kontrola programu UnHackMe funguje na vyžádání, nechybí ale ani obdoba kontroly na pozadí operačního systému při běhu počítače. Pouze je třeba si zvolit, s jakou frekvencí (v minutách) bude UnHackMe počítač kontrolovat, popřípadě aktivovat kontrolu počítače při každém restartu Windows. Plná verze programu UnHackMe přidá do vašeho počítače další vrstvu ochrany před škodlivým softwarem, kterou můžete bez problému kombinovat se stávajícím antivirovým programem.

Pro čtenáře Chipu je připravena plná verze programu UnHackMe 7.11, kterou můžete po jednoduché registraci používat k vyčištění počítače od nebezpečných aplikací. Stejně jako komerční verze programu UnHackMe, která je dostupná s cenou cca 360 korun za roční předplatné, nabízí i plná verze z Chipu všechny funkce na detekci a odstranění škodlivin a roční aktualizace databáze škodlivého softwaru.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Kontrola počítače

V hlavním okně aplikace UnHackMe, na záložce »Check«, je důležité v zásadě pouze tlačítko »Check Me Now!«, kterým se spouští kontrola počítače na výskyt škodlivého softwaru. Dříve než se tak stane, proběhne ještě blesková aktualizace databáze škodlivého softwaru, takže je dobré mít v okamžiku testování počítač připojený k internetu. Aktualizace i samotná kontrola proběhne ve velmi krátkém čase a hned se zobrazí okno se sedmi skupinami výsledků.

obr-03

Škůdci v prohlížeči: Nebezpečný software často hledá útočiště v internetovém prohlížeči. UnHackMe jej vystopuje a zlikviduje i zde.

První záložka »1) Remove PUPs« obsahuje přehled všech programů instalovaných v počítači, společně s informací, zdali se nejedná o škodlivý software, který by měl být odstraněn.

Na záložce »2) Search Settings« najdete informace o nastavení výchozích vyhledávačů v internetových prohlížečích, instalovaných ve vašem počítači. Některé programy bez vašeho vědomí nastavení vyhledávačů mění, na což vás UnHackMe upozorní. Náprava je snadná. Označte zvolený vyhledávač a klikněte na tlačítko »Fix Checked«. Pak pokračujte volbou »Continue Unregistered« a »Start Fixing«. UnHackMe vrátí nastavení vyhledávače zpět na výchozí hodnoty.

S internetovými prohlížeči souvisí také identifikace potenciálně škodlivých doplňků těchto aplikací na kartě »3) Bowser Plugins«. Doplňky označené jako nebezpečné odstraníte tlačítkem »Remove Checked« a pak opět tlačítky »Continue Unregistered« a »Start Fixing«.

Karta »4) Startup Programs« se věnuje aplikacím a službám spouštěným po startu počítače. Jestliže je na seznamu škodlivý program, odstraníte jej opět kombinací tlačítek »Remove Checked«, »Continue Unregistered« a »Start Fixing«. Podobně se pracuje také se seznamem potenciálně škodlivých služeb, připraveným na kartě »5) Services« a s přehledem nebezpečných souborů na kartě »6) Unwanted Files«.

obr-04

Nebezpečné služby: Na pozadí operačního systému neustále pracuje velké množství různých služeb. Pokud se pod některou z nich maskuje rootkit, program UnHackMe by jej měl najít.

Ani poté, co zkontrolujete výsledky kontroly počítače, nemusí váš boj se škodlivinami v počítači skončit. Klikněte na kartu »7) Finish!« a zde se rozhodněte co dál. Volba »Manual Scan« vám umožní ještě jednou projít všechny položky výsledků, popřípadě opětovně provést kontrolu vybrané oblasti kliknutím na tlačítko »Refresh«. Zajímavější je ovšem volba »Comprehensive Scan«, která spustí doplňkovou kontrolu počítače. Budou-li při ní objeveny další škodliviny, pokračujte po kontrole tlačítkem »Fix Problems«. Program UnHackMe automaticky vytvoří bod obnovení systému, abyste mohli v případě problémů vše vrátit do původního stavu. Čeká vás totiž rozhodování o závadnosti konkrétních softwarových komponent, které program UnHackMe označil za potenciálně nebezpečné. Tlačítkem »Get it out!« podezřelý kód smažete, volbou »False Positive« jej označíte za bezpečný a volbou »I’m not sure. Need help« vyvoláte nápovědu, která by vám měla s rozhodnutím pomoci. Konečná volba ale samozřejmě záleží na vás.

obr-05

Dobrý nebo špatný?: V případě detailní kontroly sice můžete UnHackMe požádat o radu u sporných položek, rozhodnout o smazání však musíte sami.

Plná verze programu UnHackMe z Chipu představuje výbornou zbraň na lov škodlivin, které se běžným antivirovým programům nepodařilo odhalit. Zároveň je ale vždy nezbytné mít jasno v tom, co přesně se chystáte s programem UnHackMe zlikvidovat či změnit. V případě neopatrného použití funkcí UnHackMe byste totiž mohli snadno odstranit některou podstatnou službu a způsobit tak třeba nestabilitu operačního systému vašeho počítače.