Přejít k hlavnímu obsahu

Ubuntu Mate

Ubuntu Mate

Ubuntu Mate | Foto: CHIP

Ubuntu je jedna z nejoblíbenějších linuxových distribucí pro běžné uživatele, kteří vnímají operační systém jen jako nezbytný základ, pokud chtějí pracovat s internetem nebo běžnými dokumenty. K dispozici je i pro mikropočítače Raspberry Pi. Open-source verze  - Chip 04/2017.

Chip DVD 4/2017 je vytvořen jako bootovací dísk postavený právě na základě Ubuntu Mate.

Linuxový operační systém Ubuntu má celou řadu různých variant, určených jak pro běžné počítače či servery, tak i pro smartphony a tablety, do kterých lze edice Ubuntu Mobile přeinstalovat namísto původního Androidu. Pravdou je, že Ubuntu Mobile je systém určený jen pro velmi omezený okruh mobilních zařízení a experimentovat s ním budou spíše jen opravdu zdatní uživatelé. Pak je zde ale ještě speciální edice Ubuntu pro zařízení internetu věcí a konečně i verze Ubuntu Mate, vhodná i pro mikropočítače Raspberry Pi. Ubuntu Mate je operační systém s klasickým uživatelským rozhraním s pracovní plochou a okny aplikací. Jeho velkou výhodou je extrémně nízká náročnost na systémové zdroje, takže bez problému funguje i na mikropočítačích jako je Raspberry Pi 2 a 3.

Jako většina linuxových distribucí je i Ubuntu Mate rovnou vybaveno aplikacemi pro běžnou práci s internetem, další si pak snadno můžete doinstalovat sami prostřednictvím nepřeberného množství zdarma dostupných balíčků. S nezbytným příslušenstvím v podobě monitoru, klávesnice a myši se Raspberry Pi s operačním systémem Ubuntu Mate promění v plnohodnotný počítač pro běžné úlohy, jako je surfování po internetu, práce s e-maily nebo přehrávání multimédií. Ubuntu Mate funguje na Raspberry Pi 3 stabilně a celkem svižně.

Chip DVD je vytvořen jako bootovací dísk postavený právě na základu Ubuntu Mate. Takže každý uživatel PC si může tento Linux vyzkoušet. Stačí vložit Chip DVD do mechaniky a nabootovat z něj počítač. Ve většině počítačů se úvodní spouštěcí menu startuje přidržením klávesy F10 nebo F8 při startu počítače.

  • Jazyk: česky
  • Linux 32 bit
  • On-line registrace

Pro instalaci operačního systému Ubuntu Mate do Raspberry Pi potřebujete (samozřejmě kromě samotného mikropočítače ve verzi 2 nebo 3) už jen microSD kartu s kapacitou alespoň 8 GB a pokud možno co nejvyšší přenosovou rychlostí, aby načítání dat zbytečně nebrzdilo celý operační systém a aplikace. Akruální verzi instalace operačního systému Ubuntu Mate, který najdete na tomto Chip DVD.

Instalace První spuštění Ubuntu Mate - Vložte připravenou microSD kartu do mikropočítače Raspberry Pi a připojte k němu i myš, klávesnici a monitor. Pak můžete připojit i napájení a nechat Raspberry Pi s Ubuntu Mate poprvé nabootovat. Ubuntu Mate nastartuje během okamžiku a nabídne vám výběr jazyka uživatelského rozhraní. Distribuce Ubuntu je lokalizována i do češtiny a edice Mate není výjimkou. Proto klikněte na volbu »Čeština« a pak na »Pokračovat«. Následuje volba umístění (resp. časové zóny), pak rozložení klávesnice a nakonec i nastavení názvu počítače a uživatelského účtu. Teprve pak bude dokončena instalace operačního systému Ubuntu Mate, který bude během chvilky a po jednom restartu dostupný pro plnohodnotné použití. 3-nahled

Komprimovaný balíček bude mít koncovku »XZ« a snadno jej rozbalíte například s pomocí aplikace 7-Zip. Získáte instalační obraz ve formátu »IMG«.

Dále budete potřebovat open-source program Win32 Disk Imager. Vložte do počítače microSD kartu a spusťte program Win32 Disk Imager s oprávněním administrátora (klikněte na jeho ikonu pravým tlačítkem myši a zvolte »Spustit jako správce«). V jeho okně pak jako »Image File« zvolte stažený a rozbalený soubor s koncovkou IMG a jako »Device« microSD kartu, u které dojte ke kompletnímu přemazání současného obsahu. Zápis dat operačního systému Ubuntu Mate na paměťovou kartu zahájíte kliknutím na tlačítko »Write«.

Nastavení operačního systému - S operačním systémem Ubuntu Mate se pracuje podobně jako s Windows, takže zde najdete například i obdobu nabídky Start, která je ale umístěna v levém horním rohu. V nabídce »Systém« pak najdete možnosti nastavení síťových připojení, předvolby vzhledu uživatelského rozhraní operačního systému nebo správu uživatelských účtů. Všechny možnosti nastavení se nacházejí v nabídce »Ovládací centrum«, která je obdobou Ovládacích panelů z Windows. Standardní výbava - V rámci instalace je operační systém Ubuntu Mate vybaven například internetovým prohlížečem Firefox, souborem kancelářských aplikací LibreOffice, poštovním klientem Thunderbird nebo komunikátorem Pidgin. K dispozici je také jednoduchý prohlížeč obrázků a fotek Eye of MATE a multimediální přehrávač VLC media player. Všechny aplikace i samotný operační systém Ubuntu Mate se automaticky aktualizují. Instalace dalších aplikací - Samozřejmě se nemusíte spokojit se standardní aplikační výbavou, ale můžete si doinstalovat další programy z nepřeberné nabídky bezplatně dostupných instalačních balíčků. Otevřete si nabídku »Systém | Správa | Software & Updates« a zde na kartě »Ubuntu Software« označte předvolbu »Canonical-supported free and open-source (main)« pro stažení základního repozitáře dostupného softwaru. Na vyzvání zadejte heslo ke svému uživatelskému účtu, klikněte na »Close« a vyčkejte, než se softwarový repozitář stáhne. Pak přejděte do nabídky »Systém | Správa« a otevře si »Software Boutique« a můžete začít instalovat nové programy z nepřeberné nabídky, rozdělené do několika základních kategorií.

Zápis dat operačního systému Ubuntu Mate na paměťovou kartu zahájíte kliknutím na tlačítko »Write«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 04/2017.