Přejít k hlavnímu obsahu

Tenorshare Data Recovery WinPE

Tenorshare Data Recovery WinPE

Tenorshare Data Recovery WinPE | Foto: CHIP

Nefunkční počítač určitě dává důvod k panice. Jak se dostat alespoň k drahocenným datům? Ať už je stav Windows jakýkoliv, pomocí skvělé aplikace lze data zachránit. Ta dokonce mohou být přemazána, pevný disk zformátovaný nebo zcela nedostupný.

  • Uveřejněno na Chip DVD 09/14

box Plná verze Tenorshare Data Recovery WinPE je samostatný záchranný operační systém postavený na Windows PE, který obsahuje nástroj pro pokročilou obnovu dat.  Po instalaci program umožní vytvoření bootovacího flash disku nebo vypálení bootovacího CD/DVD. Pomocí samostatného systému lze pak spustit nástroj Tenorshare Data Recovery, který zvládne obnovit data z pevného disku počítače. Díky tomu, že je jako bootovací základ použit zjednodušený systém Windows, je práce s programem maximálně přívětivá – díky tomu není uživatel v krizové situaci stresován neznámým cizím prostředím. Tenorshare Data Recovery zvládne obnovit smazaná data, data na zformátovaných discích, data na ztracených diskových oddílech nebo dokonce i data na discích s kompletně rozpadlou/zformátovanou strukturou. Obnovit data lze samozřejmě i na paměťových kartách, flashdiscích, externích harddiscích a samozřejmě paměťových úložištích fotoaparátů a mobilů připojených jako datové úložiště. Nezapomeňte, že bootovací medium je potřeba si připravit „pro strýčka příhodu“ včas před havárií. Pokud byste to ovšem nestihli, můžete pro obnovu dat použit Chip DVD, které je připraveno jako bootovací s tímto nástrojem. Program si poradí s obnovou dat i z počítačů s Linuxem nebo OS X (Mac).

Pro čtenáře Chipu je nachystaná plná verze programu Tenorshare Data Recovery WinPE v ceně cca 1 100 Kč, určeného k obnově dat v případě poruch operačního systému nebo pevného disku. Samotný Chip DVD je vytvořen jako bootovací DVD, takže s jeho pomocí lze přímo spustit počítač.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Šest druhů obnovy

Úvodní a jediné menu programu obsahuje následující typy obnovy dat:

1. Deleted Recovery – Určen k obnovení souborů, které byly vymazány přes Shift + Delete nebo vysypáním koše.
2. Format Recovery – Určený k obnově dat po formátování disku a jiných výměnných zařízeních.
3. Partition Recovery – Určen k hledání poškozených částí disku (diskových oddílů) a jejich následné obnově do původního stavu.
4. RAW Recovery – Určen k důkladnému skenování ztracených souborů (trvá také mnohem déle). Pokud předchozí varianty nenašly, co jste hledali, zde je vaše poslední šance.
5. Resume Recovery – Umožňuje pokračovat v obnově dat tam, kde jste minule skončili, abyste nemuseli dělat vše od začátku.
6. Wizard Recovery – Pokud si nejste úplně jisti, kterou variantu použít, tak toto je vaše jasná volba. Stručně jen zadáte, co hledáte, kde by to tak mohlo být a jestli použít rychlou metodu nebo účinnější, ale pomalejší. Tenorshare Data Recovery WinPE se poté o zbytek postará sám.

obr-04

Filtrování obnovených dat: Pokud nemáte zájem obnovovat všechna data, můžete čas obnovy zkrátit jejich přesnou specifikací.

Filtrování obnovených dat

V prvním kroku vyberte, který pevný disk chcete nechat prohledávat a proces spusťte kliknutím na »Scan«. Velikosti a stavu disku a počtu smazaných dat bude odpovídat i doba prohledávání. Výsledkem prohledávaní je výpis souborů k obnově. Program obsahuje kategorie obrázky, dokumenty, archivy, multimédia a další, což usnadňuje orientaci v položkách pro obnovu. Filtrování lze upřesnit i na základě adresářové struktury, velikosti souborů nebo přímým vyhledáním podle jména či přípony.

Vyberte položky k obnově a klikněte na »Recover«. Budete vyzváni k určení místa, kam mají být položky obnoveny. Důrazně doporučujeme data obnovovat (ukládat) na jiné místo něž je původní harddisk. Ideální je například druhý flash disk připojený k USB počítače. 

obr-05

Wizzard Recovery: Průzkumník, který dokáže upřesnit typ hledaných položek.

Poslední položka menu »Recovery Wizard« dokáže zkrátit čas prohledávání disků, protože umožňuje dopředu detailněji specifikovat typy prohledávaných dat.

Dvě výtky na závěr: Občas se stane, že některá menu nejsou důsledně lokalizována do angličtiny, jejich použití je ovšem jasné i při zobrazené čínštině. Druhá výtka směřuje k vypnutí. Protože v programu chybí jakékoliv tlačítko pro vypnutí, tak je to nutné vyřešit restartem/vypnutím „na tvrdo“.