Přejít k hlavnímu obsahu

Smideo HD 2014

Smideo HD 2014

Smideo HD 2014 | Foto: CHIP

Prezentace snímků formou videa s efekty a hudbou na pozadí je mnohem zajímavějším způsobem, jak se pochlubit záběry z letní dovolené přátelům.

  • Uveřejněno na Chip DVD 08/14

box-smideo250 Nejen při zpracování fotek pořízených na letní dovolené se vám bude hodit plná verze aplikace Smideo HD 2014. S nástroji, které program obsahuje, si takovou prezentaci vytvoří i úplný začátečník. Program Smideo HD vám pomůže s výběrem snímků, stažením videí z YouTube nebo vytvořením nahrávky z pracovní plochy vašeho počítače, volbou hudby na pozadí i smontováním celé videoprezentace s přechodovými efekty či titulky. K dispozici je průvodce jednotlivými kroky videa s prezentací, až po jeho export ve zvoleném rozlišení (až do Full HD). Takovou prezentaci pak snadno přehrajete i v chytré televizi nebo ve svém tabletu.

Plná verze programu Smideo HD 2014 odpovídá svojí funkční výbavou aktuální komerční edici aplikace s cenou licence kolem 550 korun.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Průvodce tvorbou

Výchozí nastavení programu Smideo HD není nutné měnit, proto můžete rovnou pokračovat tlačítkem »New« ke spuštění průvodce tvorbou videoprezentace, resp. nového projektu. Prvním krokem je volba názvu nového projektu a pak se již dostanete k rozcestníku pěti postupných kroků, vedoucích k úspěšnému vytvoření nové videoprezentace. Pokračujte tedy tlačítkem »Next« vpravo dole.

obr-03

Pořadí snímků: Smideo HD nepoužívá pro určení pořadí fotografií v prezentaci časovou osu, ale jednodušší zobrazení přehledu snímků.

Výběr obsahu

Ze všeho nejdříve je třeba zvolit multimediální obsah, ze kterého se bude videoprezentace vytvářet. Pomocí tlačítek »Add File« a »Add Folder« přitom můžete především vybírat fotky, videoklipy a hudební soubory uložené na disku vašeho počítače (podporovány jsou všechny běžné formáty). Dále lze ve vašem projektu použít videa z YouTube, která si Smideo HD automaticky stáhne, fotky ze serveru Flickr nebo dokonce nahrávky obrazu z aplikací, spuštěných na pracovní ploše vašeho počítače (funkce »Screencast«). Multimediální obsah ze standardních složek (definovaných v nastavení programu Smideo HD), lze vybírat v nabídce »Known Files«. Přímo v okně aplikace Smideo HD si pak můžete zobrazit náhled vybraného souboru (»Preview«) a vlevo dole vidíte celkový počet zvolených souborů. Výběr multimediálního obsahu v tomto kroku průvodce tvorbou nového projektu není definitivní – později můžete přidat další soubory, nebo nemusíte použít všechny soubory z prvního výběru.

Úprava videoklipů

Jestliže jste pro použití ve své videoprezentaci zvolili i videoklipy, máte v následujícím kroku průvodce možnost jejich úpravy. Smideo HD umí videoklipy rozdělit na určený počet menších částí (popřípadě podle zadané délky), se kterými lze dále pracovat stejně jako s fotografiemi. Po nastavení délky jednotlivých částí nebo jejich počtu klikněte na tlačítko »Chop it up!«. Smideo HD videoklip rozdělí na menší části a zobrazí jejich přehled v okně »video«. Nechcete-li videoklipy rozdělovat, použijte tlačítko »Keep uncut«. Pokud jste již videoklip rozdělili, lze vše vrátit zpět tlačítkem »Undo«.

obr-04

Zvuková stopa: Na pozadí videoprezentace lze přehrávat hudební a zvukové soubory, nebo komentář namluvený do mikrofonu.

Pořadí snímků

Dalším důležitým krokem při tvorbě videoprezentace je uspořádání snímků a určení doby, po kterou budou v prezentaci zobrazeny. Z podokna »Content« proto přetáhněte myší snímky od okna »Video sequence« a uspořádejte je tak, jak je budete chtít zobrazit. Tlačítka »Add All« a »Randomly« přitom slouží k vložení všech snímků do prezentace, resp. jejich náhodnému rozmístění. Dobu zobrazení jednotlivých snímků zvolíte pomocí nabídky »Show picture«, stejný čas u všech fotek se nastavuje tlačítkem »Set all Pictures to this length«. Okna »Title« a »Subtitle« pak slouží k přidání popisků a titulků ke snímkům. Tlačítkem »Next« se posunete k tvorbě zvukové stopy vaší videoprezentace.

Hudba na pozadí

Na pozadí videoprezentace fotografií můžete použít běžné hudební soubory, které jste zvolili v prvním kroku průvodce, nebo je vyberete nyní pomocí tlačítka »Add more files«. Funkce »Audio effects« přitom zajistí postupný náběh a zeslabení jednotlivých skladeb (»Fade In« a »Fade Out«). Hudební soubor stačí jednoduše přetáhnout myší na zvolenou část časové osy s fotografiemi. Důležitá je funkce »Audio Recording«, která slouží pro nahrávání komentáře ke snímkům prostřednictvím mikrofonu.

obr-05

Export videa: Plná verze programu Smideo HD umí vytvářet videoprezentace až ve Full HD rozlišení.

Export filmu

Postup vytvoření videoprezentace fotografií je prakticky u konce. Nyní už stačí jen zvolit název a umístění výstupního souboru s videem (»File name«), rozlišení jeho obrazu (»Resolution«) a jeden ze dvou dostupných efektů (»Video effects«). Tyto efekty zajistí oživení statické prezentace. Generování videoprezentace zahájíte tlačítkem »Finish«. V závislosti na počtu použitých fotografií a videoklipů, a samozřejmě také na výkonu vašeho počítače, bude proces vytváření videoprezentace trvat jednotky až desítky minut.
Nově vytvořená videoprezentace se automaticky zařadí do galerie projektů v úvodním okně programu Smideo HD. Zde pak můžete videoprezentace přehrávat, vypalovat je na CD a DVD nebo je otevřít k dalším úpravám (tlačítkem »Edit«). Po kliknutí na tlačítko »YouTube« můžete prezentaci snímků nahrát na stejnojmenný videoserver.