PDFCreator Plus 1.9
PDFCreator Plus 1.9 | Foto: CHIP
S virtuální tiskárnou lze bez problému vytvořit PDF dokument z obsahu jakékoli aplikace podporující tisk.
- PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 01/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.
Program PDFCreator, jehož plnou verzi v edici Plus můžete po jednoduché registraci na internetu využívat po dobu jednoho roku, pracuje v operačním systému Windows jako virtuální tiskárna, kterou lze použít v jakékoli aplikaci podporující tisk. Kromě dokumentů ve formátu PDF umí navíc PDFCreator vytvářet i výstupy v obrazových formátech PNG, JPEG a TIF. Vytvářené PDF dokumenty lze ochránit heslem a 128bitovým šifrováním proti neoprávněnému otevření či úpravám. V bezplatné verzi doplňkového nástroje PDF Architect je pak možné upravovat jednotlivé stránky existujících PDF dokumentů – otáčet je, měnit jejich pořadí, odstranit je z dokumentu nebo naopak spojit více samostatných PDF souborů.
Pro čtenáře Chipu jsme připravili virtuální tiskárnu PDF dokumentů PDFCreator 1.9 v edici Plus, která nezobrazuje reklamy a získává nejrychleji nové aktualizace. Licence plné verze programu PDFCreator Plus bude platná po dobu jednoho roku od registrace. S registrací si určitě pospěšte, protože ji získá jen prvních 500 čtenářů. Běžná cena roční licence programu PDFCreator Plus je přibližně 85 korun. Po vypršení roční licence můžete aplikaci PDFCreator i nadále používat v základním bezplatném režimu.
|
|
Předvolby programu a profilu
Po kliknutí na ikonu programu PDFCreator na pracovní ploše se otevře jeho základní nabídka, kde dostanete na výběr mezi volbami »Nastavení aplikace« a »Nastavení profilu«. Použijete-li první z nich, dostanete se k hlavním předvolbám programu, které vám umožní například nastavení aplikace PDFCreator jako výchozí tiskárny nebo integraci funkcí virtuální tiskárny do kontextové nabídky pravého tlačítka myši. Na kartě »Hlavní« najdete rovněž i předvolby vyhledávání aktualizací programu a tlačítko pro okamžitou kontrolu dostupnosti nové verze programu.
Velmi užitečné jsou předvolby, které vyvoláte tlačítkem »Nastavení profilu«. Na záložce »Dokument« můžete předvyplnit informace o autorovi, které se pak budou přidávat do každého nově vytvářeného PDF souboru, stejně jako nastavit použití razítek či pozadí pro generované PDF dokumenty. Na kartě »Ulož« lze určit výchozí formát vytvářených souborů (kromě PDF i JPEG, PNG či TIF), klíč pro automatické pojmenovávání souborů i složku kam se budou všechny soubory generované virtuální tiskárnou ukládat. Karta »Akce« obsahuje nastavení automatických operací s vytvářenými dokumenty, které je možné například odesílat e-mailem, nahrávat na FTP server, přidávat k nim další soubory atd.
Zabezpečení: U nově vytvářených PDF souborů nabízí PDFCreator bohaté možnosti zabezpečení jejich obsahu.
Vlastnosti výstupů v obrazových formátech lze nastavovat na kartě »Formát obrázku«, kde najdete předvolby barevnosti, komprese i rozlišení grafiky. Velmi důležité jsou předvolby na kartě »PDF«, kde lze například nastavit styl zobrazení vygenerovaných dokumentů v PDF prohlížečích, kompresi grafiky vytvářených PDF dokumentů i parametry zabezpečení jejich obsahu. Základem ochrany obsahu PDF dokumentu je nastavení hesla a úrovně šifrování, následně si můžete zvolit, zdali bude PDF soubor chráněn jen proti neoprávněnému otevření, nebo jej bude možné číst, ovšem bez možnosti úprav, tisku nebo kopírování jeho obsahu. Na kartě »Podpis« lze ještě zvolit certifikát digitálního podpisu, kterým bude každý nově vytvářený PDF soubor opatřen.
Dostupných nastavení jsou desítky, pro běžné použití programu PDFCreator ovšem není nutné výchozí předvolby nijak měnit. Pokročilejší uživatelé naopak uvítají možnost nastavení vlastních profilů předvoleb, které jim umožní rychle přepínat různé konfigurace virtuální tiskárny.
Tisk do PDF: Při vytváření PDF souborů z obsahu aplikací podporujících tisk postupujete úplně stejně jako při tisku na klasické tiskárně. PDFCreator vám ovšem dává více možností.
Tiskneme PDF
S virtuální tiskárnou PDFCreator se pracuje velmi podobně jako s kteroukoli jinou tiskárnou, připojenou k vašemu počítači, bez ohledu na to, zdali chcete vytvořit PDF soubor z dokumentu ve Wordu, prezentace v PowerPointu, tabulky v Excelu nebo třeba obsahu webové stránky, otevřené v internetovém prohlížeči. V nabídce tisku prostě jen jako použitou tiskárnu zvolíte PDFCreator. Po odeslání dokumentu k tisku se zobrazí dialogové okno programu PDFCreator, kde si můžete zvolit některý z připravených profilů tisku, upravit nastavení generovaného PDF souboru nebo prostě jen po kliknutí na tlačítko »Ulož soubor« zvolit složku, kam bude nový PDF dokument uložen. Samotné vygenerování PDF souboru pak zabere už jen okamžik, samozřejmě v závislosti na rozsahu tištěné předlohy.
Úprava stránek: Mezi užitečné funkce, které nabízí PDF Architect i v základní bezplatné verzi, patří i změna pořadí nebo odstranění nepotřebných stránek PDF dokumentů.
PDF Architect
Jestliže jste si společně s plnou verzí nástroje PDFCreator instalovali i program PDF Architect, otevře se vygenerovaný dokument automaticky v této aplikaci. Pro její použití je ovšem třeba provést jednoduchou a bezplatnou aktivaci základní verze. V uvítacím okně programu PDF Architect proto zadejte vaše jméno, příjmení a e-mailovou adresu a klikněte na tlačítko »CONTINUE«. Na zadaný e-mail vám během okamžiku dorazí aktivační klíč, který použijete v programu PDF Architect. Otevřete si nabídku »ACTIVATE | Enter License Key«, vložte získaný klíč a klikněte na tlačítko »VALIDATE«.
V bezplatné verzi aplikace PDF Architect jsou funkční všechny nástroje, které jsou na pásu karet vybarvené (tedy nikoli šedé). Kromě běžných funkcí na prohlížení PDF dokumentů můžete použít i nástroje na vytváření PDF souborů, spojování PDF dokumentů (»CREATE | Combine Files«), vytváření PDF souborů z předloh nasnímaných skenerem (»CREATE | From Scanner«) nebo přesun, odstranění či otáčení stránek (»EDIT | Pages«). Na rozdíl od aplikace PDFCreator není uživatelské rozhraní programu PDF Architect přeloženo do češtiny. Pokud byste chtěli aktivovat i další funkce tohoto šikovného programu, určené k úpravám obsahu PDF dokumentů, máte na výběr dvě různě vybavené edice Standard a Pro za cca 1 700 a 2 300 korun.