Lubuntu
Lubuntu | Foto: CHIP
Nechcete používat Windows XP po ukončení podpory tohoto operačního systému Microsoftem, ale zároveň výkon vašeho stroje nestačí na provoz novějších Windows 7 či 8? Ideálním řešením je nenáročný a přitom moderní operační systém Lubuntu.
- Uveřejněno na Chip DVD 06/14
Linuxový operační systém Lubuntu představuje zajímavou alternativu pro uživatele, kteří chtějí bezpečně pracovat se svým starším počítačem i poté, co Microsoft 8. dubna letošního roku ukončil vývoj a distribuci bezpečnostních oprav tohoto oblíbeného operačního systému. Lubuntu nemá vysoké hardwarové nároky, protože používá nenáročné grafické prostředí LXDE spolu s vhodně zvolenými uživatelskými aplikacemi. Několik tisíc dalších programů, pokrývajících nejrůznější činnosti, je možné nainstalovat z internetu. Díky správci instalačních balíků je jejich instalace velmi snadná. Tento systém se automaticky aktualizuje včetně nainstalovaných programů, abyste měli k dispozici nejnovější bezpečnou verzi daného programu. Lubuntu je plně lokalizovaný do češtiny, velmi snadno ovladatelný a práce v něm se nijak zásadně neliší od používání Windows, takže si na nové prostředí velmi rychle zvyknou i méně zkušení uživatelé. Pro spuštění Lubuntu vám stačí počítač s procesorem o frekvenci 233 MHz, 128 MB RAM a případně 1,5 GB volného místa na pevném disku. S Lubuntu získáte moderní operační systém, který vám umožní téměř všechno jako počítač s Windows 7. Na Chip DVD najdete starší verzi linuxového operačního systému Lubuntu 12.04, kterou si můžete buďto nezávazně vyzkoušet, nebo rovnou instalovat do počítače. Lubuntu je samozřejmě k dispozici zcela zdarma, včetně budoucích aktualizací a všech nezbytných aplikací. Lubuntu 12.04 je vhodný pro nejstarší počítače s jednojádrovými procesory. Pokud máte počítač alespoň s Core2Duo procesorem, doporučujeme stáhnout a použít Lubuntu 14.04.
Lubuntu jako náhrada za XPV redakci jsme dlouho experimentovali se starými notebooky s různými instalacemi a nastaveními XP. Strávili jsme mnoho času hledáním ovladačů ke starému železu, aktualizacemi, nekonečnými restarty a čištěním systému. „Vytuněný“ systém s antivirem si vezme přes polovinu paměti a zbytek spolkne browser. XP neustále odkládají na pevný disk, který se prakticky nezastaví, počítač je neuvěřitelně pomalý a snaha o spuštění jakéhokoliv programu znamená pauzu na kávu. Řešením této tristní situace je Linux Lubuntu, což je modifikovaný Ubuntu s ekonomičtějším rozhraním optimalizovaným na slabší stroje.Majitelé tištěného Chipu mohou spustit Lubuntu na zkoušku přímo z Chip DVD, ostatní si musí bootovací disk stáhnout z internetu a vypálit na CD/DVD nebo připravit bootovatelný USB flash disk. Start z DVD trvá samozřejmě o něco déle. Připojte Lubuntu k internetu kabelem nebo přes Wi-Fi a vyzkoušejte si funkce. Na ploše najdete tlačítko pro instalaci. Tu můžete provést i vedle instalace stávajících XP. Vše je maximálně přehledné a jednoduché. Za půl hodiny máte na počítači moderní systém, který se automaticky aktualizuje a v ovládání je prakticky totožný s XP. Lubuntu zabere v paměti 70 MB. Pokud běží browser Chrom, je to necelých 200 MB, když spustíte video z YouTube, archivu České televize nebo živé vysílání ČT24, činí zabraná paměť asi 350 MB. Ve střední kvalitě video běží naprosto plynule. O tom se vám v XP ani nemohlo snít. Trochu zmatený je z toho procesor, který byl v XP zvyklý na odpočinek při častém odkládání na pevný disk. Paměťově nenáročné Lubuntu jej při přehrávání videa probudí ze zimního spánku, aby ukázal, zda ještě nepatří do starého železa. Linux po ukončení programů po sobě rychle uklízí a nic nezůstává v paměti jako v případě XP. Prostředí Lubuntu je maximálně podobné Windows 7. Když jste spokojeni se zkouškou, tlačítkem na ploše spustíte instalaci. Instalace programůDo Lubuntu lze přímo přes jeho menu doinstalovat různé aplikace jako je například Skype, poštovní klient nebo Libre Office. Pokud si nainstalujete prostředí Wine, můžete v Linuxu jednoduše instalovat a spouštět i jednodušší aplikace z Windows, které jsou díky Linuxu dobře zabezpečené. Zabezpečení v aktualizovaném Linuxu není třeba příliš řešit, protože je imunní k naprosté většině běžných hrozeb a z pohledu své architektury je lépe odolný vůči virovým a on-line útokům. |
|||