LastPass
LastPass | Foto: CHIP
LastPass je světově nejpopulárnější správce přihlašovacích jmen a hesel pro nejoblíbenější internetové prohlížeče i mobilní telefony. Bezpečná šifrovaná úschova hesel a citlivých údajů nebyla nikdy snadnější a komfortnější. V základní verzi pro Windows je navíc zdarma bez časového omezení. Free verze - Chip 04/2018.
Správce hesel, který umožňuje rychlý a pohodlný přístup k heslům i využití vícefaktorového ověřování nebo otisku prstu u mobilu proti zneužití.
Žijeme v době, kdy je většina našich nejdůležitějších dat na internetu. E-mailové a datové schránky, bankovní účty, účty u Microsoftu, DropBoxu, Youtube, Facebooku a další jsou většinou zabezpečeny pouze přihlašovacím jménem a heslem. A protože jsme pouze lidé, heslo máme v mnohých případech velmi podobné, ne-li přímo stejné. A to je vážný bezpečnostní risk. Útočník se znalostí vašeho e-mailu a jednoho z hesel se tak potenciálně může dostat k více účtům. LastPass tento nedostatek řeší a usnadňuje každým rokem životy milionům lidem. LastPass ukládá přihlašovací a další citlivé údaje z webových stránek do šifrovaného a dobře chráněného Trezoru na serverech výrobce, od kterého máte klíč (heslo) pouze vy. A to pouze jedno. Jakmile se do něj přihlásíte, automaticky nabízí u všech webových stránek uložené přihlašovací údaje. Mimo uživatelská jména a hesla umí také ukládat: položky formulářů (adresy, bydliště, jména, telefonní čísla), bankovní karty (číslo, měsíc expirace, CVC kód), bankovní účty (IBAN, Pin, …), přihlašovací údaje k databázím, detaily řidičského, občanského průkazu, šifrované poznámky, SSH klíče a mnoho dalších. Pokročilí uživatelé mohou zvolit automatické vygenerování silných hesel nebo vícefaktorovou autentifikaci – například přihlášení do LastPassu pomocí hesla a SMS na mobilu nebo přes Google Authenticator. Ke svým heslům v trezoru se samozřejmě dostanete i z libovolného počítače nebo mobilu prostřednictvím přihlášení do webové služby.
LastPass umí u známých webových služeb jako je Facebook, Google, Twitter apod. automaticky změnit hesla, aniž byste museli webovou stránku fyzicky navštívit. Dále v něm najdete tzv. »Security Challenge«, která vám ukáže bezpečnostní skóre podle síly hesel. K dalším možnostem nastavení karty webové stránky patří například uložení do jednotlivých kategorií (finance, vzdělávání, zábava, social), automatické přihlášení při navštívení nebo naopak jeho zamezení.
|
|
Časově neomezená freewarové licence pro libovolné množství nekomerčních počítačů s Windows. K dispozici je upgrade na LastPass Premium, který je zpoplatněn $24/rok. Získáte navíc: trezor bez reklam, další možnost zabezpečení a obnovení účtu, 1 GB zašifrovaného cloudového disku, možnost využití LastPass pro aplikace s Androidem a iOS, prioritní technickou podporu, pokročilou vícenásobnou autentifikaci, a větší možnosti sdílení uložených údajů a Wi-Fi hesel mezi dalšími uživateli.
Pokud se rozhodnete pro placený Premium účet, rozhodně nebudete litovat, protože vaše přihlašovací a citlivé údaje snadno přenesete i na mobily pro Android nebo iOS. LastPass podporuje zabezpečení trezoru pomocí otisků prstů, což výrazně usnadňuje manipulaci. Výhodou tzv. verze pro aplikace je to, že si do služby LastPass můžete přidat i samotné programy (např. Skype) a uložit si jejich přihlašovací údaje.
Seznam všech plných verzí v Chipu 04/2018 |