Kryptel Standard Edition 6.6
Kryptel Standard Edition 6.6 | Foto: CHIP
Obezřetnosti není nikdy nazbyt a tak jistě stojí za úvahu i šifrování citlivých souborů v počítači, ke kterému mají přístup i jiní uživatelé, nebo na USB flash disku. A můžete být v klidu!
- PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 03/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.
Plná verze programu Kryptel Standard Edition 6.6 z Chipu vám umožní zašifrovat soubory nebo složky přímo z kontextového menu Průzkumníka. To však není jeho nejsilnější vlastnost – Kryptel umožňuje na pevném disku vytvořit zašifrované kontejnery s obsahem souborů i adresářů, k jejichž obsahu se nikdo bez příslušného hesla nedostane. Velikost ani počet kontejnerů není nijak limitován, kapacita se vždy přizpůsobí celkovému objemu uložených souborů. Po zadání příslušného hesla už neklade Kryptel žádné překážky v pohodlné práci. Program používá silné kryptovací algoritmy (AES, Triple-DES, Blowfish, Twofish, Serpent). Kryptel je k dispozici i v přenosné verzi pro USB flash disky, takže se výborně hodí pro zabezpečený přenos citlivých dat. I kdyby se flashka ztratila, tak zašifrovaná data nelze bez hesla prolomit. Vedle šifrování program používá i datovou kompresi (ZIP, BZIP), takže výsledné soubory šetří i místo. Program také obsahuje skartovač souborů a možnost spuštění z příkazového řádku, takže je možné jej použít i pro pravidelné šifrované zálohování.
Pro Chip je připravena plná verze programu Kryptel 6.6 v edici Standard v ceně 700 Kč. Pro náročnější uživatele je určen Kryptel v edici Enterprise, která umožňuje zadávat automatizované úlohy prostřednictvím příkazové řádky a obsahuje nástroje na obnovu dat z poškozených kontejnerů.
|
|
Šifrované kontejnery: V hlavním okně programu Kryptel můžete pohodlně obsluhovat libovolný počet šifrovaných kontejnerů.
Při prvním startu si můžete vybrat, které funkce budou integrované do Windows Exploreru, neboli Průzkumníka Windows, a co se stane při dvojitém kliknutí na soubor s ikonou programu (spustí se průvodce programu nebo hlavní menu – Kryptel Browser) a zda budete chtít, aby se program zobrazoval v oznamovací oblasti vpravo dole vedle systémových hodin. Následně si můžete spustit krátký návod (tutorial) na webu, který vám ukáže jak s programem pracovat.
Použití programu je opravdu snadné, což navíc ještě ulehčuje připravený průvodce (wizard). Při obyčejném šifrování souboru máte na výběr, zda chcete soubor pouze zašifrovat nebo, zda chcete použít zálohovací (backup) formát, který obsahuje i kompletní cestu k souboru. Určete proto název prvního souboru s budoucím zašifrovaným obsahem (tzv. kontejner) a v dalším kroku výběrem tlačítka »+ Add…« zvolíte soubory nebo složky, které chcete do kontejneru přidat. Posledním krokem úlohy je zadání hesla. Postupně jak heslo píšete, tak vám Kryptel napovídá jeho sílu/neprolomitelnost. Použít byste měli malé a velké znaky, čísla nebo nestandardní znaky typu °, @, < apod. Při zadávání můžete znaky skrýt, pro jistotu si zopakovat heslo nebo použít softwarovou klávesnici, aby nemohlo dojít k odposlouchávání znaků některým keylogerem. U nově vytvořeného kontejneru není třeba nastavovat jeho kapacitu – ta se totiž bude řídit celkovou velikostí souborů, které do něj vložíte.
Další nový kontejner můžete vytvořit opět pomocí průvodce nebo zkratkou Ctrl+N. Nově vytvořený kontejner se automaticky otevře v hlavním okně programu Kryptel a rovnou do něj můžete začít ukládat jednotlivé soubory i celé složky. Nejsnáze to provedete prostým přetažením obsahu k zašifrování z Průzkumníka Windows či jiného souborového manažeru do okna aplikace Kryptel, resp. do otevřeného kontejneru. Rovněž můžete použít tlačítko s obrázkem zavřeného zámku, které otevře okno pro výběr souborů k zašifrování. Zvolené soubory budou automaticky zašifrovány a uloženy v kontejneru.
Filtr souborů: Obsah kontejneru vám pomohou zpřehlednit filtry, které zobrazí například jen soubory zvoleného typu.
Kryptel Browser
Šifrované soubory mají koncovku ECD (zálohové EBK) a jsou uloženy běžným způsobem na disku. Bez znalosti hesla ovšem nemáte šanci se dostat k obsahu. Dvojitý klik na zašifrovaný soubor otevře Kryptel browser, který si vyžádá heslo, a po jeho zadání zpřístupní obsah kontejneru. Obsah kontejneru můžete libovolně měnit – přidávat nebo ubírat soubory a adresáře.
Kromě práce s šifrovanými kontejnery, jako je filtrování obsahu podle data, velikosti a přípony typu souboru, umožňuje Kryptel Browser také nastavení programu. Pokud už někdo pracoval s programy typu WinZip nebo WinRAR, bude mu toto prostředí velmi blízké. V nabídce »Tools | Settings« najdete vedle přednastavení asociací souborů také možnost výběru šifrovací metody »Cipher«. K dispozici jsou AES, Triple-DES, Blowfish, Twofish a Serpent, navíc ještě s dílčími variantami nastavení. Zvolit můžete i způsob spolehlivého mazání dat.
Jakoukoli položku z kontejneru můžete samozřejmě kdykoli dešifrovat a umístit zpět do vybrané složky na disku počítače. Lze k tomu použít tlačítko s otevřeným zámkem, zadáním zkratky Ctrl+D, nebo volbu »Decrypt« z kontextové nabídky pravého tlačítka myši. Šifrovaných kontejnerů je možné v programu Kryptel vytvořit kolik jen budete chtít, jejich přehled pak najdete pod volbou »Known Containers«.
Předvolby šifrování: Kryptel nabízí hned několik různých algoritmů šifrování s podrobným nastavením.
Integrace do Exloreru
Velmi praktické je integrace fungcí Kryptelu do Průzkumníka Windows. Kliknutí pravého tlačítka myši nad souborem nebo složkou se zobrazí kontextová nabídka, ve které se nově objeví položky »Encrypt«, »Backup« a »Shred«. První dvě vytvoří šifrované soubory (ECD, zálohové EBK), třetí slouží k nevratnému smazání dat. Při šifrování souborů první metodou je přednastaveno, že původní soubor/adresář bude po vytvoření šifrované zálohy bezpečně smazán. V druhém případě se vytvoří jen šifrovaná záloha a zdroj zůstane beze změn. Pokud klikneme pravým tlačítkem na kontejnery ECD a EBK je nám nabídnuto rozbalení do původní podoby, přičemž kontejnery ECD jsou hned bezpečně smazány.
Protože je už u většiny počítačů s Windows integrováno cloudové úložiště SkyDrive, je možné tuto metodu uplatnit i u přímého šifrování souborů a složek na on-line úložišti.
Šifrování jednotlivých souborů: Funkce programu Kryptel se integrují do Windows a umožní šifrovat jednotlivé soubory a složky.
Šifrování na flash disku
Verze pro Chip obsahuje i přenosnou verzi programu Kryptel, kterou lze provozovat přímo z USB flash disku. Upozorňujeme, že překopírování a první spuštění takového flash disku musí proběhnout na počítači, kde je Kryptel již nainstalovaný a zaregistrovaný.
ZIP archív s programem je nutné rozbalit a zkopírovat USB disk do hlavního adresáře. Toto řešení je vhodné nejen na vytváření kontejnerů a šifrování dat na samotném USB flash disku, ale může sloužit také jako klíč k zašifrovaným datům v různých počítačích, kde nemusí být program Kryptel vůbec instalovaný. Ovládáním se navíc USB verze vůbec neliší od té k instalaci do počítače.