Přejít k hlavnímu obsahu

DAYU Disk Master Professional 2.2

DAYU Disk Master Professional 2.2

DAYU Disk Master Professional 2.2 | Foto: CHIP

Užitečný program vám pomůže se zálohováním dat, instalací nového disku nebo se záchranou vašeho počítače po havárii.

  • PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 11/14 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

box V programu DAYU Disk Master 2.2 najdete celou řadu zajímavých funkcí pro zálohování a správu dat ve vašem počítači. Nejdůležitější jsou jistě nástroje na pravidelné zálohování kompletního obsahu disků a diskových oddílů, které umí v nastaveném intervalu zálohovat buďto všechna data, nebo jen nové či změněné soubory. Podle vašeho nastavení se může uchovávat i více postupných záloh, aby bylo možné vrátit se k různým verzím důležitých souborů. Další funkce vám pomohou s přenosem operačního systému, aplikací a dat na nový disk nebo s vytvořením šifrovaného diskového oddílu pro ochranu citlivých souborů. Důležitá je rovněž i možnost vytvoření záchranného CD nebo USB flash disku, ze kterého je možné nastartovat havarovaný počítač a obnovit data ze zálohy.

K plné verzi programu DAYU Disk Master 2.2 získáte jednoduše, prostřednictvím e-mailu, registrační klíč a pak jej můžete používat bez jakýchkoli omezení. Běžná cena licence programu je necelých 400 korun.

  • Jazyk: anglicky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Zálohování dat

Pro nastavení zálohovacích úkolů slouží funkce »Backup« na záložce »Home«. V následujícím okně si zvolíte disk či diskový oddíl, jehož obsah má programu Disk Master zálohovat (»Source«) a samozřejmě i umístění zálohy (»Destination«). Dbejte přitom na to, aby byla data vždy zálohována na jiný fyzický disk, protože jedině tak budou opravdu chráněna před ztrátou. Kromě disků připojených přímo k počítači můžete pro uložení zálohy samozřejmě použít i externí a síťové disky.

Podrobnosti zálohování nastavíte v okně vyvolaném tlačítkem »Options«. Na kartě »Compression« si můžete ve třech úrovních nastavit úroveň komprese dat a ušetřit tak místo na záložním disku. Počítejte ale s tím, že nastavení nejvyšší úrovně komprese (»High«) bude znamenat prodloužení doby potřebné k provedení zálohy. Šifrování zálohovaných dat se nastavuje na kartě »Encryption«, kde je třeba zadat heslo k záloze. Chcete-li záložní archív rozdělit na menší části, použijte nastavení na kartě »Splitting«. Nastavení na kartách »Priority« a »Speed« určují prioritu procesu zálohování a limit rychlosti přenosu dat. Účelem je, aby vás zálohování dat neomezovalo při práci, ale daleko lepší je spouštět zálohování například přes noc, když počítač nepoužíváte.

obr-03

Stav disku: Analýza S.M.A.R.T. dat, zjišťovaných z provozu disku, vás včas upozorní na blížící se konec jeho životnosti.

V hlavním okně nastavení zálohování je důležitá ještě předvolba »Sector by sector backup«, která zajistí vytvoření naprosto přesné kopie pevného disku či jeho oddílu, a nastavení pravidelného zálohování, které najdete pod volbou »Schedule«. Ta otevírá nové okno s předvolbami plného zálohování (»Full Backup«), kdy jsou zkopírována všechna data ze zvoleného disku či oddílu, přírůstkového zálohování (»Incremental Backup«), kdy program zálohuje jen nové soubory, a rozdílového zálohování (»Differential Backup«), kdy jsou zálohovány soubory, v jejichž obsahu došlo od posledního zálohovacího cyklu ke změnám. Zálohování si můžete nastavit v denním, týdenním či měsíčním cyklu, včetně například i přesného času, kdy bude spuštěno a počtu postupných verzí záloh, které budou uchovávány. Jestliže budete potřebovat ze zálohy obnovit data, použijte funkci »Recovery« na kartě »Home« a následně vyhledejte potřebný záložní archív.

Klonování disků

Program Disk Master vám pomůže i v případě, že si chcete do počítače instalovat nový, větší disk, nebo rychlejší SSD. Na záložce »Home« najdete funkci »Clone«, která zajistí vytvoření přesné kopie zvoleného disku či diskového oddílu. Na nový disk tak můžete pohodlně přenést operační systém, instalaci všech aplikací, uživatelské nastavení a samozřejmě i všechna data. Pro vytvoření zcela identické kopie disku označte ještě předvolbu »Sector by sector clone«. Nejen na novém disku pak můžete použít funkce na správu diskových oddílů, dostupné pod volbou »Move/Resize« na kartě »Home«. Stačí zvolit disk a následně určit, jak velký má být nově vytvořený oddíl.

obr-04

Šifrovaný disk: Program Disk Master umí vytvářet speciální šifrované disky, které po otevření fungují jako běžné diskové jednotky.

Šifrované úložiště

Další zajímavou funkcí programu Disk Master je vytvoření speciálního virtuálního disku, vhodného pro uložení citlivých dat. Použijte volbu »Create virtual disk« na záložce »Home« a v následujícím okně nastavte parametry nového virtuálního disku. Jde především o umístění souboru reprezentujícího virtuální disk (»Image file location«), jeho velikost (»Disk size«) a nastavení hesla (Password). Pak pokračujte tlačítkem »Create«.
Pro otevření virtuálního disku přejděte do složky, ve které jste jej nechali vytvořit, klikněte na název souboru s obsahem disku a v nově otevřeném okně zadejte heslo pro jeho otevření. Virtuální disk bude připojen jako nová disková jednotka a můžete s ním začít normálně pracovat.

Zrychlení počítače

Na záložce »Home« najdete rovněž pozoruhodnou funkci »RAM disk«, která má pomoci se zvýšením výkonu vašeho počítače přesunutím často využívaných systémových dat do speciálního diskového oddílu. Funkci aktivujete volbu »Create RAM disk«, kdy si v následujícím okně zvolíte velikost oddílu a kliknete na »Create RAM disk«. Pro deaktivaci této funkce použijte postupně volby »Stop RAM disk« na kartě »Home«.

V programu Disk Master najdete rovněž informace o aktuální kondici pevného disku vašeho počítače, vycházející z analýzy tzv. S.M.A.R.T. dat. Na záložce »HD health« najdete přehled výsledků analýzy S.M.A.R.T. dat se zvýrazněním kritických hodnot. Tyto údaje byste rozhodně neměli brát na lehkou váhu, mohou totiž znamenat blížící se konec životnosti vašeho disku. Zazálohujte si data a poohlédněte se po novém disku.

obr-05

Záchranné prostředí: S pomocí záchranného CD či USB flash disku lze obnovit data ze zálohy a zprovoznit tak nefunkční počítač.

Záchrana v nouzi

Jak jsme již zmínili v úvodu, obsahuje program Disk Master rovněž i speciální prostředí pro záchranu dat a zprovoznění počítače po havárii. Podle situace můžete přitom použít buďto režim Pre-OS nebo záchranný disk či USB.
Funkci na vytvoření záchranného disku najdete na kartě »Tools« pod volbou »Create rescue disk«. Následně si buďto vytvoříte rovnou záchranný USB disk, nebo ISO obraz CD, který si pak vypálíte v libovolném vypalovacím programu.
Pro start počítače ze záchranného disku či USB je třeba nastavit jeho BIOS, nebo použít příslušnou funkční klávesu (liší se podle verze BIOS). Prostředí záchranného disku vychází z Windows, takže je velmi snadné se v něm orientovat. K dispozici máte všechny funkce programu Disk Master, z nichž nejdůležitější je »Recovery« na obnovu dat z dříve vytvořené zálohy. Podobnou funkci má rovněž režim »Pre-OS«, který lze (de)aktivovat na kartě »Tools«. Tento režim funguje i bez záchranného CD nebo USB flash disku a lze jej spustit během startu počítače.