CyberLink PowerDirector 11
CyberLink PowerDirector 11 | Foto: CHIP
Na základním střihu videa z digitální kamery nebo vytvoření video prezentace z fotografií není nic složitého, hlavně když vám pomůže snadno ovladatelný program.
- PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 11/14 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.
Plná verze programu PowerDirector 11 LE obsahuje funkce na stříhání a další úpravy videa pořízeného digitální kamerou, webkamerou, smartphonem nebo třeba videoklipů stažených z internetu. Na časovou osu vznikajícího filmu lze vedle videoklipů zařadit i fotografie, zvuky, namluvený komentář nebo titulky. S kreativní tvorbou vám pomohou připravené efekty i nástroje na vylepšení a úpravy obrazu videa. K dispozici jsou také automatické funkce, použitelné pro rychlou tvorbu krátkých filmů nebo efektních prezentací fotografií. Hotový film lze uložit do standardních formátů nebo rovnou nahrát na servery YouTube či Facebook.
Pro čtenáře Chipu jsme připravili plnou verzi programu CyberLink PowerDirector 11 LE, použitelnou bez časového omezení. Oproti komerční edice aplikace PowerDirector nejsou ve verzi z Chipu dostupné některé funkce na pokročilé úpravy videa (pořizování HD nahrávek, převod videa do 3D atd.) a jeho authoring před vypálením na DVD či Blu-ray disk. U nedostupných funkcí zobrazí program informační okno s nabídkou upgradu. Ceny komerčních edic programu PowerDirector začínají přibližně na 1 500 Kč.
|
|
Při každém spuštění programu PowerDirector si můžete zvolit poměr stran, ve kterém budete vytvářet vaše nové filmy (pravděpodobně 16:9) a také jednu ze tří nabízených variant uživatelského rozhraní. Pro přístup ke všem funkcím zvolte »Plně funkční editor«, základní funkce v přehledném prostředí nabídne »Jednoduchý editor« a nástroje na vytváření videoprezentací z fotek obsahuje »Vytvořit prezentaci«. Chcete-li pokaždé rovnou přejít k editoru videa se všemi funkcemi, označte předvolbu »Při spuštění vždy vstoupit do plně funkčního editoru«. Své rozhodnutí můžete kdykoli později změnit úpravou nastavení programu.
Prostředí programu PowerDirector je podobné, jako jej známe z běžných amatérských videoeditorů. Přehledně vás provede celým procesem od pořízení videoklipů, přes jejich úpravy na časové ose, až po uložení finálního videa ve zvoleném formátu. Oproti komerční verzi nástroje PowerDirector nejsou v plné verzi z Chipu dostupné některé funkce. Pokud na takovou funkci narazíte, zobrazí PowerDirector informační okno s nabídkou upgradu na placenou verzi.
Rozdělení na scény: Záběry z kamery můžete na scény rozdělit sami, nebo pomocí funkce na automatickou detekci.
Pořízení záznamu
Jestliže ještě nemáte videoklipy a záběry, určené k úpravám pomocí programu PowerDirector, uloženy na disku počítače, začněte práci s programem v prostředí vyvolaném tlačítkem »Nahrávat«. Zde můžete do počítače nahrát záběry z videokamery (formátu DV) a webkamery nebo i zvuk z mikrofonu. Nahrávání videa ve vysokém rozlišení (AVCHD) je možné jen v komerční verzi programu. V každém případě si ještě překontrolujte nastavení kvality záznamu, vyvolané tlačítkem »Profil«. Hodit se může i nastavení limitů nahrávání (v okně »Možnosti nahrávání«) – dle času nebo maximální velikosti souboru s nahrávkou. Po kliknutí na tlačítko »Úpravy« se pořízený obsah automaticky vloží do galerie médií pro použití při dalších úpravách.
Efekty: Speciální stopa je vyhrazena obrazovým efektům, další slouží pro titulky, hudební podkres nebo namluvený komentář.
Editace videa
Kliknutím na tlačítko »Úpravy« přepnete program PowerDirector do režimu úprav videa na časové ose. PowerDirector přitom nabízí hned čtyři stopy pro vkládání obrazu a zvuku a k tomu i stopy pro obrazové efekty, titulky, komentář namluvený do mikrofonu i zvukový podkres. V levé horní části je k dispozici knihovna médií (záložka »Média«) – buďto pořízených v předchozím kroku nebo již dříve uložených na disku počítače. Použít lze přitom videoklipy v běžných formátech, zvukové soubory i obrázky. Materiál stačí pouze přetáhnout na příslušný řádek časové osy.
Další tlačítka pod volbou »Média« náleží efektům, grafickým objektům pro obraz v obraze, doplňkové grafice pro použití ve videu (obrázky s průhledným pozadím, bubliny s titulky) a přechodovým efektům. Dále jsou připraveny ovladače úrovně hlasitosti zvuku videa, obrazu v obraze, hlasu a podkresové hudby. V další nabídce pak nechybí ani ovládací prvky pro nahrávání zvuku z mikrofonu. Předposlední tlačítko ve sloupci na levé straně otevře nástroj na automatické vytváření kapitol a pod posledním z tlačítek se skrývá nastavení časování titulků.
PowerDirector zvládne i zásadní úpravy videa, nejen odstřihnutí jeho začátku a konce, ke kterému stačí jen změnit velikost rámečku s videem, znázorněného na časové ose. Pod tlačítky »Rozdělit« a »Střih« jsou připraveny funkce na rozstříhání videoklipu do scén, včetně automatické detekce scén (funkce »Střih | Vícenásobný střih«). Rozstříhané videoklipy jsou vloženy zpět na časovou osu, kde s nimi můžete dále pracovat. Nástroje na automatické úpravy obrazu i zvuku videa jsou připraveny pod tlačítkem »Opravit/Vylepšit«. Jde například o stabilizaci obrazu, potlačení efektu protisvětla, vyčištění šumu, korekci barev nebo vyvážení bílé barvy. U zvukové složky filmu umí PowerDirector potlačit různé typy šumu, typicky třeba šum způsobený větrem. Speciální úpravy obrazu jsou k dispozici pod nabídkou »Pomocné nástroje«. Video je možné pustit pozpátku, oříznout jeho obraz, upravit rychlost přehrávání (zrychlit i zpomalit) nebo otočit obraz. Nabídky »Střih« a »Pomocné nástroje« jsou aktivní i pro zvukovou stopu videa – slouží pro stříhání zvuku a zrychlení či zpomalení jeho přehrávání.
Volby nad časovou osou videa se mění podle typu obsahu, aktuálně označeného na časové ose. Například u efektů se nastavují parametry animace a její trvání, u titulků zase vlastnosti písma, průhlednost, barvy, prostorový efekt, animace i doba zobrazení.
Automatické funkce: Jednoduchý průvodce automaticky přizpůsobí styl filmu zvolené šabloně a upraví jej na délku vybrané hudby.
Automatické funkce
PowerDirector nabízí řešení také pro uživatele, kteří nechtějí trávit čas precizním laděním jednotlivých klipů a záběrů. Automatické funkce na úpravu videa jsou připraveny pod tlačítky vlevo od časové osy filmu. První z tlačítek (s kouzelnickým kloboukem) nabídne výběr z několika stylů, do kterého budou automaticky upraveny vybrané videoklipy a fotky. Délka videa může být přizpůsobena zvolené hudbě na pozadí. Druhé z tlačítek (s obrázkem ruky) automaticky vylepší obrazovou kvalitu videoklipů – upraví jas, odstraní efekt červených očí a zaostří obraz. Výsledek můžete rovnou sledovat v náhledu videa. Následující automatická funkce doplní efekt pohybu a přibližování k fotografiím, ze kterých lze tímto způsobem snadno vytvořit efektní videoprezentaci. Tlačítko s magickou hůlkou vylepší vybraný klip efekty podle některé z připravených předvoleb. Poslední z automatických funkcí, určená na úpravu hudby, je dostupná jen v placené edici programu PowerDirector.
Export filmu: V plné verzi programu PowerDirector lze ukládat filmy do běžných formátů a nahrávat je na YouTube či Facebook.
Doladění a export
Tvorbu filmu můžete průběžně kontrolovat v náhledovém okně, a to buďto v režimu jednotlivých klipů (»Klip«), nebo jako celý výsledný film (»Film«). Po uložení hotového filmu do vybraného formátu přejděte do okna »Výroba«. Při ukládání filmů dává PowerDirector na výběr ze standardních formátů AVI, WMV, MPEG a MKV. Dále můžete vytvářet filmy určené pro přehrávání ve smartphonech, tabletech či jiných přenosných přehrávačích (předvolby nastavení najdete pod záložkou »Zařízení«) a také rovnou nahrávat vytvořené video na Facebook či YouTube (záložka »Online«). Pro vytváření 3D filmů a authoring filmů před vypálením na DVD nebo Blu-ray disky, je třeba upgradovat na placenou verzi programu. U dostupných typů výstupů lze nastavit jejich kvalitu výběrem z nabídky »Typ profilu«. Přestože plná verze programu PowerDirector pro čtenáře Chipu nenabídne plnou paletu funkcí, které obsahují komerční edice aplikace, představuje více než dostatečný základ pro běžné použití na zpracování záběrů z dovolené či rodinné oslavy, pořízené kamerou, fotoaparátem nebo třeba smartphonem.