Přejít k hlavnímu obsahu

CloneZilla 2.6

CloneZilla 2.6

CloneZilla 2.6 | Foto: CHIP

CloneZilla je nástroj pro klonování části nebo celého disku na jiný disk. Data kopíruje bajt po bajtu 1:1 a proto se hodí i pro identické přenesení systémových disků s Windows na nový disk. Open-source - Chip 10/2019.

Koupili jste nový disk a rádi byste na něj přenesli starý systém? Pokud nepomohou běžné nástroje, tak CloneZilla určitě nezklame.

 Místa není nikdy dost. Ale komu by se chtělo přeinstalovat celý systém i s programy, když si koupí nový disk! CloneZilla tento problém řeší spolehlivě už mnoho let. Stačí nabootovat do samostatného Linuxu s CloneZillou z USB disku nebo CD/DVD a na připojený externí USB disk vytvořit dokonalou kopii 1:1 svého disku. Ten můžete opět pomocí CloneZilly naklonovat na libovolný větší harddisk, který se pak bude chovat jako ten původní. Případně můžete svůj systémový disk naklonovat přímo na nový harddisk připojený k počítači pomocí USB rámečku. Práce s CloneZillou není jednoduchá, doporučujeme ji pouze zkušeným uživatelům. Připravili jsme návod krok za krokem.

Majitelé Chip DVD mohou použít tento disk k přímému spuštění počítače bez jakékoliv přípravy. Je bootovatelný právě se systémem CloneZilla.

  • Jazyk: anglicky, slovensky
  • Linux
  • Bez registrace

CloneZilla je software, který je volně ke stažení a nepodléhá tedy žádným limitům instalací na USB disky nebo samotné počítače.

Spuštění CloneZilly - nabootování Linuxu:
1. Vypněte počítač/notebook a zapojte do něj USB flashku s CloneZillou.
2. Nastartujte zařízení a mačkejte F12.
3. Jakmile se před vámi objeví tabulka s výběrem bootovacího zařízení, vyberte váš USB flash disk.

Dále už podle náhledových obrázků:

Zvolte vámi preferovaný jazyk. Tento tutoriál ponecháme v angličtině. V dalším kroku zvolte »Keep the default keyboard layout«, klávesnice bude defaultně v anglickém rozložení. Vyberte »Start Clonezilla«, tím zahájíte spuštění samotného nástroje. Zkušení uživatelé mohou jít rovnou do »Enter command line prompt« a vyťukat sekvenci příkazů. Tomu se pro teď vyhneme.
Nyní máte možnost zvolit »device-image«, což překopíruje váš vybraný disk se systémem do virtuálního obrazu, image. Tento image poté můžete přenést kamkoli a pomocí CloneZilly opět na jakýkoli disk nakopírovat. Volba »device-device« vám umožní vybrat již připojený Harddisk (například nově koupený), na který se celý systém přenese. V tomto návodu se budeme zabývat první možností: »device-image«. V tomto kroku můžete vybrat, kam se systémový obraz uloží. Pokud máte síťové NAS zařízení, můžete vybrat »samba_server«, popřípadě lze obraz uložit i přes »ssh_server«. My se budeme zabývat uložením obrazu na připojený USB disk s odpovídající velikostí volného místa, aby se na něj systém vlezl. Vyberte tedy »local_dev« a zapojte USB disk do vašeho zařízení. Poté stiskněte »Enter«.
CloneZilla by ho měla detekovat. Po chvíli, stiskněte »Ctrl+C«. Z nabídky vyberte váš disk (poznáte ho podle názvu nebo velikosti), zvolte složku, kam se obraz zapíše a vyberte »Done«. Zde se nebojte možnosti »Beginner«. Expert mód čítá pár pokročilých možností, jako například vyčištění obrazu od Hyberfile.sys, databázi indexovaných souborů a další. Pro začátek však bude »Beginner« bohatě stačit.
Jestliže jste vybrali ve 3. kroku »device-device«, uvidíte před sebou podobnou nabídku. Jestli »device-image«, bude menu obsahovat pár dalších položek. Jedna z nejdůležitějších je »restoredisk«. Právě v tomto kroku přenesete uložený obraz systému na nový disk. My ho však chceme teprve uložit, proto vyberte »savedisk« a zvolte si nějaký název souboru. V tomto kroku je možné, že uvidíte více položek. Vyberte šipkami a »mezerníkem« disk, který chcete klonovat (ten se systémem) a potvrďte »Ok«.
Následující položky je možné přeskočit. »-sfsck« pro přeskočení kontroly zdrojového disku. »-scs«, pro přeskočení kontroly výsledného obrazu. Pokud si chcete být jisti, že se nově vytvořený obraz povedl, zvolte »Yes, check the saved image«. V poslední nabídce si můžete vybrat, zda bude obraz zašifrovaný: »-enc«, nebo ne: »-senc«. Jestli se nebojíte o data a chcete pouze přenést systém, vyberte »-senc«.

 

Následně zvolte, co se s počítačem stane po dokončení celého procesu. Pro jeho vypnutí doporučujeme »-p poweroff«

Přenesení uloženého obrazu na nový disk:
V sedmém kroku nevybírejte »savedisk«, ale »restoredisk«. CloneZilla sama automaticky pozná, jaký obraz disku se na připojeném USB zařízení nachází. Vyberte ho tedy a v následujícím kroku vyberte, kam se má nakopírovat.
Pozor, vybírejte jen prázdný disk, protože bude zcela přeformátován a všechna dosavadní data přepsána tím, co jste uložili do obrazu.

V následujícím kroku zvolte, zda radši nejprve obraz zkontrolovat (doporučujeme), poté už opět jen volba, co má zařízení udělat po dokončení obnovy (vypnout, restartovat), potvrďte »Enter« a proces začne. Po jeho úspěšném dokončení byste na vybraném disku měli mít přesně ten systém a prostředí, které bylo na předchozím disku.

Seznam všech plných verzí v Chipu 10/2019