AVG Rescue CD
AVG Rescue CD | Foto: CHIP
Pokud váš bezpečnostní software nezabrání průniku malwaru, řešení AVG Rescue CD uvede váš počítač znovu do provozu. Dokonale zbaví vaše systémy všech infekcí. Vložte Chip DVD do mechaniky, restartujte, spusťte speciální systém AVG a vyčistěte počítač.
- PLNÁ VERZE Uveřejněno na Chip DVD 11/14
Podobně jako každý významný výrobce antivirových programů, se i AVG vydalo cestou vydávání bootovacího záchranného disku – tady antiviru, který spustitelný z DVD nebo USB disku i bez běžících Windows. Záchranář AVG je postaven na Linuxu a je určen především pro vyhledání a odstranění virů, které jsou v systému dobře ukryté a nelze je standardními postupy odstranit. AVG Rescue CD obsahuje vše, co budete pro odvirování potřebovat. Po spuštění si automaticky připojí pevné disky a partition s Windows, připojí se k internetu a stáhne si nejnovější virové signatury. Prozkoumá dostupné disky (včetně heuristické analýzy, kontroly archívů a nebezpečných maker v kancelářských souborech), najde viry a pochopitelně je také odstraní. Součástí záchranného disku jsou i další nástroje, takže pokud například potřebujete z harddisku s nefunkčními Windows vykopírovat data na externi USB flash disk, můžete použít dvouokenního souborového manažera Midnight Commander a data pohodlně překopírovat jako v Total Commanderu ve Windows.
AVG Rescue CD neobsahuje žádná funkční nebo časová omezení. Samotný Chip DVD je pomocí tohoto systému vytvořen jako bootovatelný, tzn., že jej stačí vložit do mechaniky, restartovat počítač, nabootovat a antivirový systém je ihned připraven k použití. Na DVD jsou připravena i instalační data pro vytvoření antivirového USB flashdisku.
|
|
Používání systému
Jakmile systém dokončí bootování, zobrazí se prohlášení. Klávesou [Enter] jej potvrdíte. V dalším kroku systém automaticky přimontuje partition se systémem Windows. Dále se zobrazí oznámení, že je doporučeno aktualizovat databázi virů. Klikněte na »Yes«. V dalším kroku je třeba vybrat, odkud se mají data stáhnout. Standardně je vybrána aktualizace z internetu, potvrďte ji kliknutím na »Select«, »OK« a »Yes«. Nyní se stáhnou nejnovější aktualizace a dočasně se uloží do paměti na dočasný RAM disk. V našem případě se stáhlo 100 MB, takže stažení chvíli trvá – závisí především na rychlosti připojení k internetu. Stisknutím libovolné klávesy se vrátíte zpět.
Kontrola: Samotná kontrola může trvat i několik hodin.
Hledání virů
Po úspěšné aktualizaci se proklikejte zpět do hlavního menu. Zde je jako první položka »Scan«. Ta provede kontrolu všech souborů v počítači. Kliknutím na »Select« se zobrazí další možnosti – prohledávat můžete celé disky, nebo vybrané adresáře. V dalším kroku se ještě volí parametry testu. Standardní nastavení je ale optimální: testuje archívy, provádí heuristickou analýzu, takže není třeba nic měnit. Po dokončení testu se zobrazí statistika: kolik souborů bylo testováno, kolik jich bylo napadeno atd. Pokud byl nalezen virus, je možné soubor přejmenovat (pokud spustitelný soubor s virem přejmenujete na nespustitelný, prakticky jej deaktivujete), nebo soubor přímo smažte. Zatímco ve Windows je odstraňování virů problém – brání se smazání, ze záchranného systému postaveného na Linuxu je to maličkost. Virus není aktivní a nemá se jak bránit.
Nalezen virus: Soubor s virem lze bezpečně smazat.
Nástroje Miscellaneous utilities
V hlavním menu máte k dispozici další položky. Zajímavé se nacházejí v části »Miscellaneous utilities«. První nástroj, který zde najdete je souborový manažer Midnight Commander. Ovládání tohoto souborového manažera sice je jednoduché, ale stále se jedná o Linux. Pokud tedy budete hledat partition se „svými“ soubory, zabrouzdejte do adresáře »/mnt«
Dalším nástrojem je editor registrů Windows. Tento nástroj však můžeme doporučit jen největším sebemrskačům: ovládá se totiž z příkazové řádky. A i když nám nedělá potíže pracovat s příkazovou řádkou v terminálu, tohle bylo i pro nás příliš velké sousto. Další utilita ping slouží pro ověření funkčnosti sítě. Jednoduše zadáte server (nebo IP adresu) a spustí se ping, který ověří, zda je počítač dostupný. Posledním nástrojem je TestDisk, který z Chipu dobře znáte. Jedná se o utilitu sloužící pro obnovení smazaných nebo ztracených dat.
Hlavní menu: Ovládání je jednoduché a přehledné.
Antivir na prvním místě
Linuxový záchranný systém se AVG je skvělý. Pokud bereme v potaz, že se jedná o systém s jediným účelem – vyhledání a odstranění virů. Aktualizace funguje bez jakýchkoliv problémů, prohledání sice není bleskové, ale nalezenou infekci lze snadno odstranit. Ostatní funkce záchranného systému jsou pak spíše do počtu.