Audials Radiotracker 11
Audials Radiotracker 11 | Foto: CHIP
Už se nemusíte sami starat o doplňování vaší audiotéky. Tuto činnost můžete přenechat aplikaci, která vyhledá váš oblíbený žánr v internetových rádiích po celém světě za vás. Vy pak můžete v klidu poslouchat nebo si nechat hudbu nahrát v MP3 pro váš přenosný přehrávač.
- Uveřejněno na Chip DVD 02/14
Plná verze programu Audials Radiotracker 11 vám nabídne přehrávání hudby z největší databáze internetových rádií zahrnující více než 70 tisíc stanic, 120 tisíc podcastů a 10 miliónů písniček. Aplikace také vlastní nástroje na základní editaci skladeb a jejich tagů, organizaci a třídění už stažené hudby a videí. Kromě klasického nahrávání poslouchaného rádia vám aplikace umožní naplánovat automatické stahování audioobsahu například pravidelných podcastů. Aplikace existuje i ve verzi pro mobilní telefony a tablety.
Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Audials Radiotracker 11 Standard. Komerčně prodávaná verze obsahuje navíc automatické stahování a vyplňování tagů, podporu ukládání do cloudu, funkci Media Center apod. Možnosti práce s on-line hudbou a videem dále rozšiřuje aplikace Audials One, která stojí přibližně 1000 Kč. Ta dokáže skladby a video stahovat i konvertovat pro váš videopřehrávač.
|
|
Nahrávání internetových rádií
Funkce, která nedělá Audials Radiotracker pouhým přehrávačem, je nahrávání rádií, a to ne žádné obyčejné. Rádia můžete nahrávat nejenom z poslouchané stanice, ale také hromadně, můžete si nastavit automatické naplánované stahování, nebo nahrávat na určitou dobu. Jednoduché nahrávání stanice spustíte kliknutím na »Record Selected«. Aplikace vám dá na výběr, zda chcete nahrát všechno vysílané, nebo vystřihnout jednotlivé písničky. Pokud zvolíte nahrát vše, program vám umožní vystřihnout skladby ze záznamu manuálně.
Hromadné nahrávání: Když jedna stanice nestačí, jenom označíte kategorii s oblíbenou hudbou, nastavíte maximální počet stanic a necháte aplikaci nahrávat.
Pro automatické hromadné nahrávání je nejprve třeba zvolit kategorii. Zvolit můžete žánr, zemi, nebo seznam oblíbených rádií, poté už jenom zvolíte počet stanic a stahování začnete kliknutím na »Mass Recording«. S nahráváním na určitý limit vám pomůže funkce pod tlačítkem »Job«. Zde si nastavíte na jakou dobu, kolik dat, nebo kolik skladeb má program nahrávat. Nastavit si můžete i čas skončení nahrávání. Všechny stažené nahrávky uvidíte v pravé části programu, kde je můžete přehrávat a editovat. Pokud se vám zdá, že program neukládá všechny nahrávky, v dolní části okna zkontrolujte počet odfiltrovaných skladeb. Pro změnu nastavení filtru klikněte na jeho ikonu, v novém okně si pak nastavíte, zda chcete ukládat i neúplné skladby a které skladby a umělce chcete přidat do takzvaného „hatelistu“, který omezí nahrávání. Pro rozšířená nastavení zvolte »More settings«, kde si nastavíte i ty nejmenší detaily filtru.
Editace tagů: Na editaci tagů o skladbě má program samostatné okno se všemi informacemi, dokonce i s obalem alba.
Knihovna a editace skladeb
Audials Radiotracker nepracuje pouze s internetovými rádii, ale také se skladbami, které už máte stažené, pro které nabídne přehlednou knihovnu s přehrávačem a spoustu editačních funkcí. Velmi praktickou funkcí je nástroj na změnu informací (tagů) o skladbě. Tento nástroj najdete po kliknutí pravým tlačítkem na jméno skladby a zvolením »Open edit tags dialog«. Zde si nastavíte vše od jména autora, skladby a alba, žánru, roku vydání a čísla až po obal alba a slova skladby. Pro obrázek obalu alba program přijme standardní formáty JPG, GIF, PNG a BMP.
Střih skladby: Pro nahrané nebo už předem stažené skladby s přebytečnými částmi před začátkem a po konci skladby slouží jednoduchý nástroj se základním střihem a přechody.
Mezi základní editační funkce patří například stříhání skladby, kterou najdete po pravém kliknutí na jméno skladby pod »Cut song«. Funkce vám umožní posouvat začátek a konec skladby na přehledné časové ose s vizualizovanými zvukovými vlnami. Konce skladby nastavíte buď posuvníkem s ikonou nůžek nad osou, nebo informačním posuvníkem a poté kliknutím na »Cut«. Na konci a začátku skladby můžete nastavit i přechody. Ty nastavíte posuvníky s ikonou trojúhelníku, které najdete přímo nad ikonou nůžek. Pro lepší orientaci zobrazí program přechody graficky. Po změnách si vždy můžete náhled přehrát, až budete hotovi, výsledek jednoduše uložíte pomocí »Save«. Funkce tvorby vyzváněcích tónů funguje na stejném principu, optimalizuje ale výsledek pro telefony a dá vám na výběr ze tří formátů včetně MP3. Dále program nabízí normalizaci, která nastaví hlasitost skladby na 97 decibelů nebo hodnotu kterou určíte, export do zvoleného adresáře, nebo přehrávání v aplikaci a běžných přehrávačích, jako iTunes, Windows Media Player a Winamp. Aplikace Audials najdete i na Google Play storu, Appstoru pro iPad a iPhone, Win8 storu a Live verze programu funguje i v browseru. Pro synchronizaci mezi aplikacemi nebo více zařízeními se hodí založit si u Audials bezplatný účet.