Přejít k hlavnímu obsahu

Ashampoo Photo Card

Ashampoo Photo Card

Ashampoo Photo Card | Foto: CHIP

Abyste si mohli v počítači vytvořit vlastní žertovné fotomontáže, nemusíte být nutně experti na práci ve Photoshopu. S chytrou aplikací to zvládnete na pár kliknutí myší.

Uveřejněno na Chip DVD 02/14

box-photocard250 Novinka od Ashampoo, jejíž plnou verzi najdete na Chip DVD, je spíše hračkou pro pobavení vás a vašich přátel, ale třeba pro ni najdete i nějaké serióznější uplatnění. Do programu Photo Card jednoduše vložíte nějakou vaši fotografii (případně pořídíte snímek webkamerou) a poté ji vylepšíte některou z připravených grafických šablon, kterých je k dispozici hned několik desítek. Pro správné zasazení fotky do šablony lze použít zoom nebo natočení snímku a také úpravu jasu a kontrastu. Nechybí ani možnost doplnit textový popisek. Hotový obrázek můžete rovnou odeslat e-mailem nebo nahrát na Facebook či do fotoalba Picasa.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Ashampoo Photo Card s totožnou výbavou, jakou nabízí komerční verze aplikace, prodávaná přibližně za 220 Kč. K neomezenému použití programu vám stačí provést jednoduchou registraci na internetu, při které získáte potřebný aktivační klíč. 

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online

Výběr fotky

K úpravám v programu Photo Card můžete použít buďto fotografie uložené ve vašem počítači (pak v úvodním okně použijte volbu »Otevřít fotografii z disku«) nebo můžete pořídit nový snímek prostřednictvím webkamery vašeho počítače (»Otevřít fotografii z webkamery«). Photo Card přitom umí otevřít několik desítek různých grafických formátů – od běžných JPG či PNG obrázků, až po grafiku z Photoshopu (soubory s koncovkou PSD).

obr-03

Grafické doplňky: Vaše fotomontáže můžete vylepšit pomocí mnoha různých grafických prvků.

Úpravy snímků

Zvolený snímek se automaticky otevře v editoru, kde s ním můžete dále pracovat. Pravděpodobně začnete výběrem některé z šablon připravených v pravé části okna programu. K dispozici je jich několik desítek – od různých rámečků přes přání po grafické vtípky, jako jsou třeba šablony dolarových bankovek, kam můžete vložit váš obličej.

Výběrem šablony ale úpravy fotky ani zdaleka nekončí. Nyní je třeba správě nastavit velikost a orientaci použitého snímku tak, aby přesně zapadnul do použité šablony. Použít můžete i další nástroje, jejichž ovládací prvky najdete v horní části okna programu. Jde o nastavení průhlednosti snímku, jeho převrácení či zrcadlení a korekci sytosti barev, jasu a kontrastu. Například nastavením sytosti barev (»Saturace«) na minimum vytvoříte z barevné fotografie černobílou.

obr-04

Texty: Textových bloků můžete použít i více, u písma lze nastavit font, velikost, barvu i efekty.

Další ovládací prvky najdete v pravém horním rohu obrázku s šablonou. Tlačítkem vlevo otevřete nabídku doplňkových grafických prvků, jako jsou různé šipky, piktogramy a vlaječky nebo třeba klobouky, vousy a brýle pro zábavné fotomontáže. Tyto prvky můžete libovolně kombinovat a také jim upravovat parametry zobrazení, stejně jako u použité fotografie. Tlačítkem se symbolem písmene »T« otevřete předvolby textových polí, kterých můžete do grafiky vložit i více, na místa která označíte kurzorem. U textu lze nastavovat použitý font, velikost a barvu písma, zarovnání i různé efekty (dvojitý obrys, odraz atd.). Ani zde nechybí volba průhlednosti.

Pokud se kdykoli během vaší tvorby rozhodnete použít jinou fotografii z webkamery nebo z disku vašeho počítače, použijte zbývající dvě tlačítka v pravém horním rohu grafiky. Tím ovšem možnosti úprav vaší fotomontáže v programu Photo Card nekončí. Další nástroje najdete v nabídce »Upravit«, kde se nacházejí především důležitá tlačítka »Zpět« a »Znovu« pro pohyb v historii úprav. Pro nastavení překrývání a viditelnosti více prvků v grafice (fotky, grafické prvky a texty) použijte tlačítka pro posun objektu o úroveň nahoru či dolu a pro doplnění dalších snímků klikněte na »Přidat fotografii z disku«.

obr-05

Sdílení: Hotovou grafiku lze rovnou vystavit na Facebooku nebo Google+ a samozřejmě také odeslat e-mailem.

Uložení a sdílení

Po vyladění vaší grafiky pokračujte tlačítkem »Vytvořit!«, umístěným v pravém dolním rohu okna programu Photo Card. Nyní dostanete na výběr z několika možností, jak s vytvořenou fotomontáží naložit. Můžete si ji samozřejmě uložit do svého počítače (»Uložit do souboru«), nebo prostřednictvím systémové schránky zkopírovat do jiné aplikace (»Kopírovat do schránky«). Zajímavější ale možná budou spíše funkce na okamžité sdílení vytvořeného dílka. Můžete jej například odeslat v příloze e-mailu (»Odeslat e-mailem«) nebo vystavit na webu Ashampoo (»Sdílet na webu Ashampoo«), přičemž zároveň automaticky získáte i odkaz na internetovou stránku s vaší grafikou, který můžete sdílet s přáteli, pokud jim z nějakého důvodu nechcete odesílat obrázek v příloze e-mailu. Význam funkce »Sdílet na Facebooku« jistě nemusíme zvlášť vysvětlovat, stejně jako funkci »Sdílet na Picasa«. V obou případech budete samozřejmě potřebovat přihlašovací údaje k těmto službám a poznamenejme ještě, že funkce internetového fotoalba Picasa byly již delší dobou sloučeny se službou Google+. To ovšem na funkčnosti programu Photo Card nic nemění.

Uložením nebo sdílením vytvořené grafiky jsme vyčerpali popis funkcí plné verze programu Photo Card, jelikož po kliknutí na tlačítko »Další« už následuje jen možnost návratu na výchozí obrazovku aplikace, kde můžete začít s tvorbou nové grafiky, nebo odkaz na pořízení dalších sad šablon, které vyjdou jen na pár desetikorun.