Přejít k hlavnímu obsahu

ARTiPiC 2017

ARTiPiC 2017

ARTiPiC 2017 | Foto: CHIP

Artipic je grafický editor na úpravy fotek a obrázků s nástroji na kreslení a retušování, řadou efektů a filtrů i dávkovým zpracováním sérií fotek. Plná verze - Chip 01/2017.

Nestačí vám funkce mobilních aplikací na úpravy snímků ve smartphonu, ale nechcete utrácet za drahý fotoeditor? Máme pro vás kvalitní řešení.

Sice je dnes moderní upravovat fotky pořízené smartphonem s pomocí mobilních aplikací a pak snímky rovnou nahrávat na sociální sítě a sdílet je s přáteli, ale náročnější uživatelé si s funkcemi dostupnými v mobilních aplikacích nevystačí. Obrazovka smartphonu či tabletu a ovládání prsty se navíc na detailní retuše snímků příliš nehodí, pokud tedy nevlastníte například iPad Pro a k němu stylus Apple Pencil. Proto je lepší svěřit editaci fotek specializovaným programům pro počítače. Nemusíte si ale hned kupovat Photoshop nebo jiné programy s licencemi za mnoho tisíc. Zkuste nejprve plnou verzi programu Artipic, která by mohla vašim nárokům zcela vyhovovat. Artipic pracuje s fotkami ve všech běžných formátech, včetně RAW dat ve formátech používaných předními výrobci profesionálních fotoaparátů. Základní úpravy snímků lze provádět s pomocí nástrojů na korekci expozice, barev, vyvážení bílé barvy nebo použitím některého z dostupných grafických filtrů. Úpravy lze provádět manuálně, nebo s pomocí připravených předvoleb a několika desítek obrazových stylů. Pro kreativní tvorbu a detailní retuše fotek je v programu Artipic připravena sada štětců a per, funkce na maskování a výběr částí obrazu, klonovací razítko, kapátko, výplně a další, detailně nastavitelné nástroje. Zapomenout nesmíme ani na bohatou nabídku filtrů na zjemnění či doostření obrazu, aplikaci efektu vinětace atd. Obrovskou výhodou programu Artipic je také práce s vrstvami, která dále rozšiřuje možnosti úprav fotografií. Pro úpravy celých sad fotek je připravena funkce na dávkové zpracování, ve které lze nastavit změnu velikosti, oříznutí, otočení, aplikaci efektu i přejmenování libovolného množství snímků. Upravené fotky lze ukládat ve formátech JPG, PNG a BMP nebo rovnou z programu Artipic nahrát na Facebook, Twitter či Flickr.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Plnou verzi programu Artipic můžete používat bez funkčních omezení do 31. 12. 2017, bez nároku na aktualizace a technickou podporu. Běžná cena licence programu je kolem 800 korun. Po vypršení roční licence bude možné pořídit si trvalou licenci programu Artipic za zvýhodněnou cenu. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Základní úpravy snímků se v programu Artipic provádějí s pomocí funkcí v nabídkách »Adjust« a »Filter«. Pokud se pustíte do detailních retuší a jiných úprav fotek, využijte nástroje z panelu »Tools«, které lze dále detailně nastavovat. Důležitá je samozřejmě i nabídka »Layer« a panel »Layers«, kde se ovládá práce s vrstvami. Podobně jako v mobilních aplikacích nechybí ani v programu Artipic desítky různých efektů a filtrů na více či méně kreativní úpravy fotografií. Najdete je v panelu »Image style«, aplikují se jako nová vrstva obrazu a lze je dále detailně upravovat. Výsledek můžete okamžitě kontrolovat na náhledu upravovaného snímku. V nabídce »Module« najdete funkci »Batch processing«, která slouží k dávkovému zpracování celých sérií fotek. Na straně »Input« je třeba vložit snímky k úpravám, ve sloupci »Processing« lze aplikovat efekty a předvolby v nabídce »Output« slouží k nastavení změny velikosti, ořezu, otočení, automatického přejmenování atd.

Možnosti programu Artipic jsou opravdu rozsáhlé, takže se vyplatí prostudovat si i uživatelskou příručku, která nahrazuje klasickou nápovědu. Pod nabídkou »Help | Help« se skrývá bezmála stostránkový dokument, popisující funkce programu Artipic způsob jejich použití. Uživatelské rozhraní a panely s nástroji a funkcemi vychází z rozložení používaného oblíbenými fotoeditory, takže se v něm jistě snadno zorientujete. V nabídce »Settings | Preferences | Appearance« lze přepínat mezi tmavým a světlým motivem uživatelského rozhraní (»Theme«).

Seznam všech plných verzí v Chipu 01/2017.