Přejít k hlavnímu obsahu

Andy Android

Andy Android

Andy Android | Foto: CHIP

V Chipu jsme už psali o různých způsobech, jak rozeběhnout Android na počítači. Známému emulátoru Bluestack nyní vyrostla zdatná konkurence v podobě prostředí Andy. Dokonce svůj vzor už položila na lopatky a jde v odladění výkonu, v integraci Androidu do Windows i uživatelské přívětivosti, podstatně dál.

  • Open Source Uveřejněno v časopisu Chip 03/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

box Spousta lidí má v dnešní době tablet nebo chytrý telefon. Některým však nestačí jeho rozměry či výkon a nechtějí si kupovat zařízení nové – dražší. Právě z tohoto důvodu existují různé virtualizační nástroje – emulátory mobilních operačních systémů. Jeden z nich je třeba Andy. Nástroj, který vám dovolí z počítače udělat extrémně výkonný, pamětí téměř neomezený chytrý mobilní telefon s Androidem. Chtěli byste hrát Android hry na PC? Mít synchronizované poznámky, nebo jen widget počasí přes celou plochu vašeho počítače? Pak neváhejte ani chvilku, Andy je právě to, co hledáte. Andy je speciálně upraven pro ovládání počítačem, takže lze měnit rozlišení obrazovky, natočení, lze aktivovat mikrofon i webkameru, využívat dual-touch na přibližování a oddalování a třeba i ovládat hru pomocí svého mobilního telefonu jakožto ovladače. V jádru běží systém 4.2.2 – Jelly Bean a virtualizuje se pomocí známého software: Oracle Virtual Box. To také znamená, že můžete měnit výkon, počet procesorů či paměti vašeho přístroje. 

Pro čtenáře Chipu je připraven malý instalátor, který na váš počítač stáhne a nainstaluje nejnovější verzi Android emulátoru Andy.

  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Instalace

Spusťte instalátor Andy a řiďte se jeho pokyny. V prvním kroku dojde ke stažení nejnovějších instalačních dat z internetu (600 MB) a následně k instalaci programu na váš počítač. Instalace Andyho se může na některých počítačích lišit, bohatě stačí klikat na »Next« až do konce. Je však možné, že před vámi vyskočí okno s výzvou k nainstalování Oracle Comporation Universal Serial Bus a Oracle Corporation. Tím se nainstaluje virtuální stroj Oracle Virtual Box, všechny nabídky tedy potvrďte a ke konci stiskněte po vyzvání »Restart«.

Jakmile se opět dostanete do systému, poklepejte na nového zástupce na ploše a aplikace se spustí. Pokud nic nevidíte, spusťte Andyho z oznamovací oblasti vpravo dole (vedle hodin) kliknutím na jeho ikonku pravým tlačítkem a volbou »Start Andy«.

obr-01

Android Andy: Emulátor, který umožní pracovat s Androidem v okně Windows.

Před samotnou instalací

Andy velmi dobře spolupracuje se všemi systémy, avšak s procesory AMD řady x2, x4, x6 má problém. Pokud tedy vlastníte oblíbenou řadu, jako třeba Phenom X6 1090T, X4 965 Black Edition, nebudete moci hrát převážnou část her. Tyto procesory totiž postrádají sadu instrukcí, které umožňují spouštět ARM aplikace – většinou hry. Vývojáři o tomto problému vědí a pracují na řešení, avšak pokud sháníte Android emulátor pouze na hry, vyhledejte na internetu konkurenční projekt Bluestack.

Je také třeba mít dostatečně výkonný počítač s procesorem, který podporuje virtualizaci. Tu je nutno mít zapnutou v BIOSu. Podrobný popis jak zjistit, zda váš systém bude Andyho podporovat, můžete najít v PDF dokumentu.
 

obr-01

Systém: Andy nyní běží na Androidu Jelly Bean (4.2.2).

První spuštění – dát to tam? Nedát to tam?

Pokud jste vlastníky zařízení Android, bude vám první spuštění velice známé. Pokud jste Android nikdy nepoužili, postup je následující:
  – vyberte jazyk
  – odpovězte, zda máte účet na google.com (doporučujeme) a napište ho do pole i s heslem
  – odškrtněte informování o novinkách, a nabídky používání údajů o poloze
  – pokud nechcete Andyho ovládat přes svůj telefon, další nabídku (1ClickSync) můžete přeskočit stisknutím šipky vlevo (či klávesa [ESC]).
Tím je nastavení provedeno, Andy vás uvítá na čisté ploše nově nainstalovaného systému Android 4.2.2 – Jelly Bean.

obr-02

Sdílená složka: Přenosy z Windows do Androidu nemohou být lehčí, stačí překopírovat soubor ve Win a ten se objeví zde.

Seznamování se systémem

Proč vlastně chtít emulátor? Příznivci systému Android by jistě začali jmenovat aplikace, které jsou pouze pro chytré telefony a počítače je bohužel nepodporují. Jiní by zas odvětili, že je pohodlné být mimo domov na mobilu, a když člověk přijde domů, má vše na svém „druhém PC mobilu“ na dosah myši. Možností, jak takový emulátor využít, je mnoho. Andy se chová prakticky stejně, jako mobilní telefon / tablet. Jedna z výhod emulátoru – lze nastavit libovolné rozlišení.

Po připojení účtu lze stahovat aplikace z play.google.com. Na dosah tedy máte naprosto fantastické jazykové kurzy, malování, technické aplikace pro strojaře, programování (zde musíme podotknout, jaká je výhoda psát klávesnicí a ne pomocí dotykové obrazovky), ale i různé widgety na počasí, připomínání narozenin, záznam financí a spousty dalších.

obr-03

Google Play: Zcela funkční Google Play, po registraci samozřejmě i se zakoupenými aplikacemi.

Ovládání

Andyho lze ovládat různými způsoby. Nejtypičtější je myš + klávesnice. K tomu má Andy uzpůsobeno pár věcí. Klasické klepnutí nebo táhnutí myší je stejné, jako na mobilním telefonu. Pokud byste rádi použili dual-touch (nejčastěji využívaný k převracení nebo zoomování), stiskněte na klávesnici [CTRL] – objeví se 2 kolečka, která se od sebe budou tahem myši vzdalovat. Když pak stisknete levé myšítko (za stálého držení [ctrl]), imitujete tím dual-touch. Šipka vlevo (představující akci »zpět«), je mapována na klávesu [ESC]. Pokud přiblížíte myš k dolnímu okraji obrazovky, vyjede z něj malé menu, které vám umožní změnit orientaci na »Landscape«, »Portrait«, popřípadě (se zachováním rozlišení) rozšířit obraz na celou obrazovku. Také je možno aktivovat mikrofon a webkameru.

obr-04

Virtualizační nastavení: VM Oracle umožňuje nastavit počet procesorů, množství paměti a další položky, které mohou vést ke zrychlení Andyho.

Andy vs Bluestack

Na poli virtualizace se krom Andyho vyskytují podobné projekty například Genymotion nebo Bluestack. Druhý jmenovaný má bohaté kořeny a velké zkušenosti. Mezi pár zásadních rozdílů mezi Andym a Bluestakem patří:
• Andy:
+ výtečná a svižná podpora na Facebooku – poradí s jakýmkoli problémem během minut/hodin
+ hry – některé jsou o poznání rychlejší
+ hry – podpora mobilu jako ovladače přes aplikaci 1ClickSync
+ podpora widgetů, více aplikací, lepší produktivita
+ jedná se o simulaci mobilu, bez obav lze tedy používat launchery, nebo i rootovat systém!
+ Andy běží jako Virtual Box od Oracle – možnost rozšíření paměti, více výkonu / procesorů

 Bluestack:
+ jednodušší instalace
+ hry – klávesové zkratky
+ hry – podporuje jich více, nemá problémy s X2, X4 a X6 AMD procesory
+ „foolproof“ pro nezkušené – nedá se tam toho tolik zkazit experimentováním s nastavením

Pokud tedy potřebujete virtuální systém pouze na hry (a nemáte X2/4/6 řadu procesorů od AMD), přeci jen vyzkoušejte Andyho, nebudete litovat. Jestli vám hra však nepůjde, Bluestack vás jistě zachrání. Jestliže vám jde o všeobecné používání aplikací, widgetů a pohodlnější – známější systém, určitě se poperte s instalací a prvotním nastavením Andyho, v dlouhodobém měřítku se vám za to odvděčí.