Přejít k hlavnímu obsahu

Android pro PC

Android pro PC

Android pro PC | Foto: CHIP

Abyste si mohli vyzkoušet nebo rovnou používat aplikace a hry určené pro zařízení s operačním systémem Android, nepotřebujete nutně smartphone či tablet. Vše můžete provozovat i na svém počítači. Freeware - Chip 03/2017.

Android je velmi otevřená platforma, postavená na linuxovém základě, takže umožňuje rozsáhlé modifikace a experimentování. Například můžete Android používat i ve svém počítači, který jinak pohání operační systém Windows. Slouží k tomu tzv. emulátory, tedy aplikace které spustí android ve virtualizovaném prostředí a umožní vám pracovat s tímto operačním systémem a instalovat do něj aplikace. Primárně jsou emulátory Androidu určeny vývojářům pro testování nových aplikací, ale může je použít prakticky kdokoli, kdo má zájem o provoz androidových aplikací a her ve Windows. Výhodou je, že v těchto mobilních aplikacích pak budete moci používat klávesnici a myš, což se může hodit typicky v případě her.

Provoz emulátorů Androidu neklade nijak extrémní nároky na výkon počítače, ale nepočítejte, že by Android a instalované aplikace běžely v emulátoru tak svižně, jako v nejvýkonnějších smartphonech. Ve většině případů jde totiž skutečně spíše o testovací prostředí, než instalaci operačního systému, určenou pro běžné, každodenní používání aplikací a her. Také je třeba pamatovat na to, že emulátory nenabízí nejnovější verze Androidu, ale spíše starší verze 5 a 6. Nový Android 7 v žádném z dále popisovaných emulátorů nenajdete.

Remix OS založený na Androidu lze instalovat přímo do počítače namísto Windows, nebo jej provozovat ve virtualizovaném prostředí aplikace Remix OS Player. Hledáte-li řešení, které by přineslo do vašeho počítače Android podobným stylem, jako funguje například i dualboot režim Windows s Linuxem, můžete zkusit emulátor AMIDuOS. Aniž byste museli restartovat počítač (jako při dualboot konfiguraci), můžete po spuštění aplikace AMIDuOS spouštět aplikace z pracovní plochy Androidu, která běží v celoobrazovkovém režimu ve Windows. Android v emulátorech funguje podobně jako ve smartphonech a tabletech. Kromě přihlášení k účtu Google tak máte k dispozici například i nastavení jazyka uživatelského rozhraní.

BlueStacks: Android pro hráče    Za snad nejpopulárnější emulátor Androidu mezi běžnými uživateli Windows a Mac OS X platí BlueStacks, aplikace orientovaná především na hráče androidových her, protože umožňuje přímé streamování na Twitch nebo Facebook Live. Zprovoznění emulátoru je velmi snadné. Stačí si jen z webu bluestacks.com stáhnout instalátor a pak bez dalšího nastavování projít instalačním průvodcem. Při prvním spuštění emulátoru se přihlásíte svým účtem Google a pak můžete začít pracovat s Androidem ve vašem počítači a instalovat do emulátoru aplikace, například i v vlastního obchodu s aplikacemi přímo v BlueStacks, kam nahrávají své nové aplikace vývojáři používající BlueStacks k testování.

Andy OS: Herní konzole v PC    Podobně jako Remix OS je i Andy OS v podstatě virtualizovaný Android, dodávaný v podobě připraveného virtuálního stroje, který stačí jen spustit. Instalátor systému Andy OS si stáhnete na webu andyroid.net, ale při jeho použití můžete narazit hned na dva menší problémy. Především si v instalačním průvodci vnutit instalaci dalšího, nepotřebného softwaru a pak vyčkejte i poté, co se v průvodci zobrazí hlášení o dokončení instalace. V tomto okamžiku totiž instalace není ještě ani zdaleka u konce a dobíhá na pozadí. Andy OS bude připraven až ve chvíli, kdy se na pracovní ploše objeví stejnojmenná ikona, určená ke spuštění tohoto virtualizovaného Androidu.

Remix OS Player: Samostatný OS    Systému Remix OS jsme se důkladně věnovali v Chipu 11/2016, takže jen připomeňme, že Remix OS je v podstatě plnohodnotný operační systém postavený na Androidu, který je množné instalovat do počítačů i notebooků namísto Windows či nějaké linuxové distribuce. Mimo to je ale možné používat Remix OS ve virtualizovaném prostředí v podobě aplikace Remix OS Player. Tím se ale Remix OS promění v klasický emulátor Androidu, běžící ve Windows. Virtuální počítač s Remix OS využívá internetové připojení či zvukový výstup hostitelského počítače a umožňuje i přenos souborů mezi fyzickým a virtuálním strojem jejich prostým přetažením myší. Jakmile už nebudete chtít Remix OS používat, prostě jen odstraníte Remix OS Player z počítače, bez jakýchkoli pozůstatků. Instalační data operačního systému Remix OS i Remix OS Player lze stáhnout z webu jide.com. Specialitou Andy OS je propojení emulátoru instalovaného v počítači s Windows nebo macOS se smartphonem či tabletem s Androidem prostřednictvím mobilní aplikace Andy Remote Control. Mobilní zařízení pak může sloužit jako dálkový ovladač aplikací provozovaných v Andy OS. To je obzvlášť praktické, protože Andy OS může běžet i v celoobrazovkovém režimu, a tak můžete ovládat hry třeba i z pohodlí gauče, podobně jako když používáte třeba herní konzoli. Stačí jen aby byl váš počítač připojený ke stejné síti jako smartphone. Dálkovým ovládáním ale spolupráce mezi Andy OS běžícím v počítači a vaším smartphonem nekončí. Ve standardní výbavě emulátoru najdete i aplikaci 1ClickSync, prostřednictvím které lze synchronizovat instalované aplikace mezi smartphonem a emulátorem.Andy OS lze používat v režimu tabletu nebo smartphonu a po přihlášení k účtu Google lze do operačního systému, bohužel založeného na obstarožním Androidu 4.2.2, instalovat aplikace a hry z Obchodu Play. Emulátor Andy OS je přitom, podobně jako BlueStacks, určen především pro hráče androidových her, kteří ocení nejen ovládání klávesnicí a myší, ale také možnost připojení herních ovladačů od konzolí Xbox a PlayStation.

Ko Player & Nox: Plný výkon pro hry    Emulátory Ko Player a Nox jsou optimalizovány pro poskytování maximálního výkonu při hraní náročnějších androidových her. Emulátory podporují moderní grafické čipy od Nvidie a AMD i připojení herních ovladačů.

Velmi svižný emulátor Ko Player je sice postaven na starém Androidu 4.4.4, ale umožňuje úpravu nastavení pro dosažení maximálního výkonu. Stačí kliknout na ikonu »Menu« v pravém horním rohu okna aplikace Ko Player a zvolit nabídku »Software Settings«. Pak můžete na kartě »General« nastavovat rozlišení zobrazení a především pak regulovat výkon emulátoru. Předvolba »Memory Settings« umožňuje navýšit kapacitu operační paměti přidělené virtualizovanému Androidu a volba »CPU« určuje počet virtuálních procesorových jader, pohánějících emulátor Ko Player. Experimentovat můžete také s nastavením »Rendering Mode«, kde lze místo OpenGL použít pro renderování grafiky rozhraní DirectX (předvolba »Speed«). Při úpravách těchto výkon ovlivňujících nastavení ale mějte na paměti, že předvolbám musí odpovídat i hardwarová výbava vašeho počítače. Virtuální stroj, ve kterém běží emulátor Androidu by například neměl mít přidělenu více než polovinu celkové operační paměti vašeho počítače.

Virtualizovaný Android    Kromě aplikace Genymotion, určené primárně pro vývojáře androidových aplikací, a emulátoru AMIDuOS, jsou všechny emulátory Androidu, zmíněné v tomto článku k dispozici zdarma – ať už pro provozování běžných androidových aplikací, nebo hraní her. Na výkonu běžného počítače s dostatečnou kapacitou operační paměti (nejméně 4, ale raději 8 GB RAM) prakticky ani nepoznáte, že máte některý z emulátorů spuštěný. Přitom ale můžete hrát hry, které ve variantě pro počítače s Windows buďto vůbec neexistují, nebo by na ně výkon vašeho hardwaru možná nestačil. Samotný emulátor Androidu přitom na disku vašeho počítače zabere jen několik stovek MB, ale ve výsledku samozřejmě záleží na tom, kolik a jak velkých aplikací a her si do virtualizovaného Androidu instalujete. Především hry jsou poměrně velké, takže počítejte i s několika GB místa. Ostatně, ve smartphonech a tabletech s kapacitou vnitřního úložiště v řádu jednotek GB také velmi rychle narazíte na limity dostupného prostoru.

Pokud vám jde především o hry, vyzkoušejte primárně emulátory Nox, Ko Player či Andy OS, zatímco pro aplikace se hodí například Remix OS. Právě Remix OS pak může ve starších noteboocích či stolních počítačích nahradit instalaci Windows.

Software ke stažení:
BlueStacks: http://www.bluestacks.com
Andy OS: http://www.andyroid.net
Remix OS: http://www.jide.com
Ko Player: http://www.koplayer.com
Nox: https://www.bignox.com
Genymotion: https://www.genymotion.com
AMIDuOS: http://www.amiduos.com

 

Seznam plných verzí v Chipu 03/2017.