ABBYY FineReader 12 Professional
ABBYY FineReader 12 Professional | Foto: CHIP
Specializovaný program vám pomůže nejen převést tištěný text do elektronické podoby, ale například i vytvářet elektronické knihy pro vaši čtečku.
- Uveřejněno na Chip DVD 04/14
Program ABBYY FineReader 12 Professional se specializuje na převody tištěných předloh nebo PDF dokumentů do editovatelné podoby, abyste s nimi mohli dále pracovat v kancelářských aplikacích. FineReader automaticky rozpoznává dokumenty ve 190 světových jazycích, češtinu nevyjímaje, a dokáže v jejich obsahu odlišit textové bloky, obrázky a třeba i tabulky. Ve své nejnovější verzi s pořadovým číslem 12 FineReader počítá i s tím, že tištěné předlohy nebudete digitalizovat prostřednictvím skeneru, ale spíše s pomocí fotoaparátu vašeho smartphonu. Program pak zvládne takový snímek vyčistit a připravit k bezproblémovému převodu. Díky přehlednému uživatelskému rozhraní v češtině se navíc s aplikací FineReader velmi dobře pracuje.
Na Chip DVD najdete novou verzi programu ABBYY FineReader 12 Professional, kterou můžete používat plných 45 dní, během kterých lze převést maximálně 50 stránek dokumentů (z každého zdrojového nejvýše 3 stránky najednou). Běžná zkušební doba je pouze 15 dní. Cena licence programu FineReader s neomezeným použitím je přibližně 3 500 Kč.
|
|
Analýza dokumentu
Pokud z nabídky »Jiné« zvolíme funkci »Obrázek nebo soubor PDF do jiných formátů«, můžeme převádět PDF dokumenty do Wordu či Excelu – podle toho, zdali se jedná o běžné dokumenty s textem a obrázky, nebo tabulky. Stejnou funkci bychom zvolili při převodu vyfotografovaného či naskenovaného dokumentu, který bychom měli v počítači uložený v podobě obrázku. Po výběru PDF souboru k převodu zahájí FineReader okamžitě jeho analýzu. Nemusíte přitom ani určovat jazyk, ve kterém je dokument napsaný, FineReader většinou nemá žádný problém automaticky rozpoznat jakýkoli ze 190 podporovaných světových jazyků (samozřejmě včetně češtiny).
Výstupem z analýzy je náhled výsledného dokumentu, ve kterém by měly být správně rozpoznány textové bloky, obrázky a třeba i tabulky. Nová verze programu FineReader přitom slibuje i bezproblémové rozpoznávání záhlaví a zápatí dokumentů nebo různých dalších prvků, jako je třeba číslování stránek. FineReader následně rovnou otevře okno s možností uložení dokumentu ve zvoleném formátu.
Rozpoznání jazyků: Nedojde-li ke správné identifikaci jazyka použitého v předloze, můžete jej zvolit ručně.
Samozřejmě se může stát, že nebudete s výsledkem úplně spokojeni, například proto, že program mylně identifikuje obrázek jako textové pole. Typicky se to může stát u hlaviček opatřených logem a dalších částí obsahu, kde se kombinuje grafika s textem. Pak přijde na řadu ruční práce, tedy správné označení sporných částí dokumentu. Provedete jej jednoduše tak, že na vybraný prvek v náhledu dokumentu v levé části okna programu FineReader kliknete pravým tlačítkem myši, z nabídky zvolíte funkci »Změnit typ oblasti na« a pak vyberete z nabízených variant například text, tabulku, obrázek atd.
Pro správný výsledek převodu dokumentu do editovatelné podoby jsou důležitá také tlačítka po levé straně obou hlavních panelů – s náhledem zdroje a výsledku analýzy. Díky příslušným funkcím můžete sami označovat části dokumentu k analýze a například také určovat, které prvky dokumentu zůstanou ve výsledném souboru zachovány (např. již zmíněné záhlaví a zápatí atd.).
Bohatý výběr formátů: Převedený dokument lze uložit v různých formátech, vhodných pro další zpracování.
Ukládání a další funkce
Kdykoli během zpracování zdrojového dokumentu se můžete rozhodnout o formátu, do kterého bude výsledný soubor uložený. Příslušnou nabídku najdete pod malou šipkou vedle tlačítka »Uložit« v horní hlavní nabídce programu. Samozřejmě také není problém odstranit z dokumentu veškerou grafiku a uložit si k dalšímu zpracování pouze text, nebo například správně určit jazyky různých částí vícejazyčných dokumentů. Předlohy není nutné převádět v kompletní podobě, jejich stránky lze různě kombinovat a přehazovat. Problém není ani automatické či manuální otočení předlohy, nebo její vyčištění od nežádoucího obsahu, jako jsou různé rukou psané poznámky, razítka, nečistoty atd. Převod složitěji formátovaných dokumentů s vícesloupcovou sazbou, kombinujících text, obrázky a tabulky nemusí být ani s automatickými funkcemi úplně snadný, přesto je program FineReader jedním z nejlepších nástrojů, které můžete takovým úkolem pověřit.