Přejít k hlavnímu obsahu

Novinky

Bezrámečkové notebooky

Notebooky Asus ZenBook 13 a 14 patří mezi nejkompaktnější ve své kategorii. Oba modely totiž disponují bezrámečkovým NanoEdge displejem, díky čemuž činí poměr obrazovky k tělu notebooku až 95 %. Ve výbavě nových ZenBooků nechybí ani speciální 3D infračervená kamera, umožňující rychlé přihlašovaní prostřednictvím Windows Hello i v prostředích s horším osvětlením. Obě novinky prošly testováním spolehlivosti a odolnosti MIL-STD-810G a splňují tak přísné podmínky tohoto armádního standardu.

Notebooky využívají kloubního mechanismu ErgoLift, jenž automaticky zdvihne klávesnici při otevření víka. Náklon zlepšuje nejen pozici při psaní, ale také chladicí a zvukový výkon. Zajímavý je i jejich touchpad NumberPad, který řeší problém chybějící numerické klávesnice na kompaktních zařízeních. Klepnutím na ikonu NumberPad v pravém horním rohu touchpadu se totiž na touchpadu zobrazí plnohodnotný LED podsvícený numerický blok. Notebooky nezaostávají ani z hlediska výkonu. ZenBook 13 stojí okolo 25 000 Kč a ZenBook 14 se prodává za cenu od 25 500 Kč.

Podpora pro foldables

Ohebná zařízení, která umožní, aby se mobilní telefon rozevřel jako knížka, nejsou jenom záležitostí Samsungu a dalších výrobců. Na vývoji se úzce podílí i Google. Americká firma uvedla na blogu pro vývojáře, že pro tzv. foldables upraví také Android a jeho rozhraní, aby ulehčila práci tvůrcům aplikací i výrobcům. Po rozevření skládacího zařízení se aplikace roztáhne na větší obrazovku a uspořádají se ovládací prvky.

Nejvýkonnější grafika Nvidie

Po grafických kartách Nvidia GeFoce RTX 2080 Ti, RTX 2080 a RTX 2070 se do prodeje dostane další grafická karta z řady RTX (Turing). Jde o zatím nejvýkonnější model Titan RTX s cenou 2 499 dolarů. Karta bude vybavena 24 GB grafické paměti GDDR6, jádro bude pracovat na frekvenci 1 770 MHz a bude se skládat z 576 jader Tenson a 4 608 jader Cuda. Počet tranzistorů stoupl na 18,6 miliardy. Spotřeba grafické karty by měla být 280 W TDP.

E-mail s vlastní doménou

Firma Seznam.cz spustila letos v červnu službu Email Profi, díky které mohou zejména živnostníci a drobní či střední podnikatelé využívat zdarma e-mailové adresy s vlastní doménou. Od listopadu je navíc k dispozici zjednodušení v podobě možnosti zakoupit vlastní doménu přímo v administračním rozhraní služby Email Profi. Firma Seznam.cz se totiž stala registrátorem v systému CZ. NIC a umožňuje tak lidem registrovat domény s koncovkou „cz“.

Výkonnější mobily i hybridní vozy

Moderní baterie budou mít díky novému elektrolytu větší objem i bezpečnost. Elektromotory aut zvýší svůj výkon a mobilní telefony vydrží déle na baterie.

Smartphony, notebooky nebo elektromobily obvykle využívají lithiumiontové akumulátory. Jsou tvořeny grafitovou anodou a katodou s obsahem kobaltu. Elektrolyty, které se v nich používají, jsou těkavé a hořlavé organické látky. Vědci z Toyota Research Institute North America (TRINA) a australské University Monash vyvinuli nové elektrolyty založeny na tekutých solích, které eliminují hořlavost a zvyšují stabilitu baterií.

Nové řešení Toyoty představují elektrolyty, které nejsou těkavé, jsou elektrochemicky stabilní a lze je využívat mimo jiné v lithiumiontových, hořčíkových nebo niklmetal hydridových akumulátorech. Díky nim bude možné zvýšit výkon hybridních aut, dojezd elektromobilů na jedno nabití a mobilní telefony či notebooky budou schopny déle pracovat bez připojení ke zdroji.

Nové materiály jsou založeny na iontech tvaru pravidelného dvacetistěnu, konkrétně aniontech kyseliny karboranové, tvořených hlavně borem a chlórem. Poslední výzkumy ukázaly, že tyto materiály jsou vysoce stabilní a naleznou využití i jinde než v lithiumiontových bateriích.

K internetu jsou připojeny čtyři pětiny domácností

Podle ČSU jsou k internetu připojeny již čtyři pětiny českých domácností (81 %) a podobný podíl jich má i počítač (78 %). Největší nárůst byl zaznamenán v používání tabletu. Většina uživatelů pak využívá sociální sítě.

Meziročně vzrostl podíl domácností vybavených tabletem, a to z 24 % na 32 %. Z domácností s dětmi má pak tablet více než polovina z nich. Díky rozmachu chytrých telefonů rapidně přibývá uživatelů, kteří používají telefon k přístupu na internet. Zatímco v roce 2010 se z mobilního telefonu připojovala na internet 4 % osob, v roce 2018 je to již 58 %. Přitom čtyři z pěti takových osob si platí mobilní data. Plných 95 % osob ve věku 16 až 24 let používá chytrý telefon. Mezi seniory nad 65 let je to však jen 14 %. Počet Čechů, kteří používají sociální sítě, letos překročil 50% hranici. V absolutních počtech to je 4,5 milionu osob starších 16 let. V internetových obchodech nakupuje už 54 % osob starších 16 let, nejvíce oblečení a obuv. Pětina osob si na internetu rezervuje ubytování. 65 % Čechů používá informační technologie také v práci. S počítačem pracuje 56 % zaměstnaných a 28 % používá jiná IT zařízení, jako elektronické pokladny, IT zařízení v dopravních prostředcích či CNC stroje.

Nedobrovolně na fotografii

Smartphony jsou dnes všudypřítomné, a tak se často stává, že se kolemjdoucí na ulici nedobrovolně ocitnou na snímcích amatérských fotografů. Ti pak svoje díla umísťují na síť. Vědci z Institutu Maxe Plancka vyvinuli aplikaci jménem I-Pic, která tomu má zabránit. Souhlasit s tím však musí také fotograf, protože stejně jako kolemjdoucí musí mít aplikaci nainstalovanou na svém smartphonu. Kdo se nechce na snímcích objevit, vytrénuje nástroj I-Pic na deseti svých portrétech. Z nich software extrahuje charakteristiky obličeje. Pořídí-li jiný uživatel fotografii, I-Pic porovnává tyto charakteristiky se znaky obličejů na snímku. Osoby, které se nechtějí objevit na cizích fotografiích, se pak automaticky zobrazí jako pixelované. Kvůli šetření baterií se výpočetně náročné porovnávání odehrává v cloudu. Zatím je nástroj I-Pic ve fázi vývoje, software ale má být již brzy připravený pro trh.

Laser nabíjí

Akumulátory v létajících dronech vydrží zřídkakdy déle než půlhodinu. Vojenský výzkumný ústav americké armády DARPA zahájil projekt jménem „SUPER PBD“, pro nabíjení dronů v letu pomocí zaměřeného laseru. Při prvních pokusech se již podařilo energii přenést na více než deset kilometrů. Laser je přitom zaměřený na solární panely, které jsou umístěné na křídlech dronu. Ty konstantně nabíjejí integrovaný akumulátor. Takto zásobený dron by mohl nepřerušovaně zůstat ve vzduchu.

Asistovaná realita pro podniky

Toshiba nabízí minipočítač a brýle pro asistovanou realitu, což je řešení vhodné například pro vzdálené konzultace pracovního problému.

Partnerství se společností Ubimax rozšiřuje možnosti využití v logistice, výrobě, údržbě i v dalších odvětvích. Asistovaná realita přinese podle Toshiby do průmyslových odvětví zjednodušení pracovních postupů, snadnou možnost vzdálené konzultace a pomoci při zachování volných rukou a také usnadnění procesů v logistice, výrobě a dalších odvětvích. Servisní technik pracující v terénu nebo v podniku může například s využitím asistované reality konzultovat problém se vzdáleným odborníkem, který vidí stejnou scénu jako daný pracovník. Asistent poskytne na základě zjištěného stavu rady a promítne do zorného pole technika schémata, pracovní postupy a další informace potřebné k vyřešení problému. Pomocí brýlí je také možné skenovat čárové a QR kódy nebo rozpoznat text pomocí OCR. Toshiba pro tyto účely nabízí malý minipočítač dynaEdge DE 100, který běží na Windows 10 a který se dá ovládat bez klávesnice, a také speciální monokulární brýle AR 100. Asistovaná realita je na rozdíl od virtuální nebo rozšířené reality zaměřena pouze na skutečný svět a přináší možnosti vzdálené pomoci a usnadnění procesů.

Spolehlivé řešení kancelářského tisku

Canon nabízí náhradu zastaralé a komplikované infrastruktury pro tisk a správu dokumentů ve firmě. Je jí integrované tiskové řešení uniFLOW Online. Je postavené na cloudu, takže je možné všechna tisková zařízení na síti efektivně spravovat. Bezplatná verze uniFLOW Online Express poskytuje zdarma možnosti správy uživatelů, jejich autentifikace kartou či PIN kódem, základní skenování, sledování nákladů či nastavení práv pro jednotlivé uživatele. 

Pomocí funkce MyPrint Anywhere, jedné ze služeb uniFLOW Online, mohou uživatelé po autentizaci tisknout z jakéhokoli zařízení připojeného v síti. Služba Mobile Print pak současně umožňuje tisk běžně používaných formátů dokumentů přímo z mobilních zařízení jak zaměstnancům, tak návštěvám. Pomocí jedné ze dvou dostupných služeb v uniFLOW Online pro skenování lze ze zařízení snadno skenovat do cloudových systémů typu MS SharePoint Online nebo OneDrive Online či využívat funkcí OCR pro získání editovatelného textu ve formátu MS Office nebo jen funkcí pro vylepšení obrazu a narovnávání stran podle orientace textu.

Technická telepatie

Schopnost přenášet myšlenky do mozku jiné osoby zní jako science-fiction. Právě na tom ale dnes vědci pracují. Pomocí elektroencefalografie (EEG) chtějí číst myšlenky a transkraniální magnetická stimulace (TMS) potom informace přenese do jiného mozku. V roce 2015 výzkumník Andrea Stocco a jeho kolegové z Univerzity ve Washingtonu propojili takovým rozhraním dvě osoby. Tentokrát spojili tři probandy ve hře podobné Tetrisu. Účastníci dostali za úkol skládat stavební díly do skládačky, viděli ale jenom jednu část herního pole. Museli tedy být dirigováni jiným účastníkem, jestli mají kostičkou pohybovat doprava nebo doleva. Pro kódování jejich povelů se dívali na zdroje světla, blikající s frekvencí 15 nebo 17 hertzů. „Rozhraní mozek-mozek mají potenciál nejenom otevřít nové hranice v lidské komunikaci, ale také hlouběji porozumět lidskému mozku,“ dodal k tomu Andrea Stocco.

V oku pozorovatele

Brýle pro rozšířenou realitu zpravidla sestávají z objemných displejů. Výzkumníci z francouzského výzkumného institutu Leti nyní pracují na brýlích pro AR, které nejsou větší než běžné brýle. Namísto toho, aby výzkumníci zmenšovali běžné displeje, promítají pixely přímo na sítnici. Na brýlích je upevněný laser, který posílá paprsek skrze sklíčka brýlí k integrovanému holografickému prvku. Ten nasměruje fotony do oka a teprve tam se obraz spojí.

Roboti ve výuce

Na chytrého robota jménem Pepper můžete narazit na pražském letišti Václava Havla, kde poskytuje informace cestujícím, vyzkoušel si už i práci číšníka v restauraci Pizza Hut nebo provádí v muzeích ve Washingtonu.

Pracovat s ním mohou nyní i studenti Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze v rámci výuky v Laboratoři inteligentních vestavných systémů. Fakulta tak reaguje na současný vývoj vědy a techniky a potřeby vzdělávat odborníky v oblasti IT pro Průmysl 4.0.

Moderně vybavená laboratoř je špičkovým technickým zázemím pro studenty Fakulty informačních technologií, ve které se spojuje problematika kyberfyzických systémů, umělá inteligence, strojové učení a big data do konkrétních aplikací. Své znalosti zde uplatní studenti všech oborů, zejména pak počítačového a znalostního inženýrství. Laboratoř je zaměřena na vestavné počítačové systémy s integrovanou umělou inteligencí. Významnou část technického vybavení tvoří humanoidní roboti. Nechybí ani kooperativní robot, EEG senzory pro ovládání robotů myšlenkou, drony nebo holografické brýle pro robotické aplikace spojené s rozšířenou realitou.

Vertikální myš

Trust nabízí jako první vertikální herní myš nazvanou GXT Rexx. Ergonomické vertikální uspořádání herní myši zabraňuje podle výrobce namáhání ruky a ramen tak, že uvede celou paži i zápěstí do přirozené polohy. Myš Rexx se zapojuje do USB portu a je vybavena optickým herním senzorem Pixart PMW3325DB s DPI až 10 000 bodů. Software umožňuje nastavit šest programovatelných tlačítek dle aktuálních požadavků hráče. Na českém trhu se prodává za cenu 1 000 Kč.

Virtuální brýle do firemního prostředí

HTC Vive Focus jsou brýle pro virtuální realitu, které jsou nezávislé na počítači a mohou je využít firemní zákazníci pro vzdálenou spolupráci i VR prezentace v terénu. Brýle jsou vybaveny displejem s rozlišením 2 880 x 1 600 bodů a zorným polem 110°. Založeny jsou na čipsetu Snapdragon 835 a na baterii vydrží pracovat tři hodiny. Společnost HTC představila také otevřenou platformu Vive Wave VR SDK, která slouží jako základ pro tvorbu VR zážitků pro mobilní headsety. Platforma nabízí nejen základ pro vývojáře aplikací, ale také propojení s obchodem Viveport. Jednou z aplikací pro HTC Vive Focus je i nový komunikační nástroj studia 2 Bears nazvaný Vive Sync. Ten umožňuje uspořádání virtuální schůzky až pro dvacet účastníků i sdílení materiálů, jako jsou videa, prezentace, trojrozměrné modely a vizualizace. Součástí aplikace je také trojrozměrné malování, které lze využít například ke komentářům ohledně sdílených prezentací nebo 3D modelů. Uživatelé si mohou ze schůzky pořizovat screenshoty nebo nahrávat videozáznam.

Chytrá brána

Fotbalové fanoušky v Belgii bude na stadion pouštět biometrická brána, která rozpozná jejich obličej. Majitelé permanentek tak na zápasy budou mít snadnější vstup. Jejich fotografie se v reálném čase porovnána se záběry pořízenými dvěma kamerami instalovanými u fronty určené držitelům permanentek před vstupem na stadion. Fanoušci se tak dostanou na stadion rychleji. Systém instalovala společnost Zetes, která využívá technologii rozpoznávání tváří od společnosti Panasonic.

Technologie a IT novinky, které umí pomoci

Novinek na poli IT a vědy, které usnadňují život handicapovaným, seniorům nebo lidem, kterým změnila život nehoda, je dost. K vidění byly na konferenci Technologie a IT novinky, které umí pomoci.

Jde například o handbike trenažér s rozšířenou realitou, což je český unikátní výrobek. Jeho jedinečnou vlastností je promítání reálné odezvy jezdce na skutečné trati. Přístroj umožňuje pohybovou aktivitu zábavnou formou i pro lidi, kteří by jinak sportovat nemohli. Zároveň je doporučován pro domácí sebeterapii. Trenažér je vybaven tabletem, na který se promítá reálná trasa a profil trati se přenáší i na zatížení předního kola. Uživatel tak pozná, zda jede do kopce, nebo z kopce a může soutěžit s ostatními a na trati se virtuálně potkávat.

Postiženým může k ovládání počítače pomoci oční komunikátor, což je český terapeutický a asistivní prostředek. Senzor snímá pohyby očí, čímž ovládá počítačová zařízení, terapeutické hry, mnohé prvky v domácnosti či podporuje alternativní komunikaci. Oční komunikátor je vhodné zařízení pro lidi po ochrnutí celého těla nebo ztrátě schopnosti mluvit. Ti mohou využít i ústní myš MouthMouse, která se ovládá ústy nebo jazykem.

Vývojáři se snaží pro zjednodušení použití a nastavení pomůcek využít také umělou inteligenci. Tu využívá tzv. Chytrá asistence, což je technické řešení, kterým budou disponovat kompenzační pomůcky společnosti Benetronic. Jednoduchým vyfocením technického zařízení v místnosti (televize, světlo, větrák) dojde k automatickému nastavení inteligentní kompenzační pomůcky (např. MouthMouse) a pak je možné toto zařízení ovládat dechem, dotykem, ústy, hlasem či kombinací těchto způsobů.

Pro sluchově postižené je určen průvodce Deaftravel.cz. Jde o on-line platformu, která pomocí videí se znakujícími průvodci z celého světa přiblíží památky a turistické atrakce.

Černé displeje

Mladý podnikatel Scott Blew a designér Ivan Cash z USA vyvinuli sluneční brýle s názvem IRL Glasses, které černě zobrazí displeje v okolí. Pokud si uživatel takové brýle nasadí, nebude odváděna jeho pozornost televizory nebo elektronickými reklamními tabulemi. Vizuální efekt vytváří polarizační filtr na každé čočce sklíčka, který přicházející světlo horizontálně polarizuje. Světelné vlny s vertikální frekvencí se tak do oka nedostanou. IRL Glasses fungují jenom u LCD a LED displejů, nikoli však u OLED.

O2 využívá v aplikaci rozšířenou realitu

Funkce AR (Augmented Reality) Wi-Fi aplikace O2 SmartBox názorně zobrazuje sílu pokrytí Wi-Fi sítě v domácnosti. Uživatelé si tedy mohou snadno změřit dostupnost Wi-Fi prostřednictvím rozšířené reality ve svém smartphonu. Operátor O2 tak rozšířil možnosti svého chytrého modemu O2 Smart Box. Zmiňovanou AR Wi-Fi vyvinul jeho tým odborníků a O2 je tak prvním poskytovatelem internetu na světě, který tuto funkci sám vytvořil a nabízí ji zákazníkům. Uživatelé často řeší, proč mají v různých místech domácnosti rozdílnou kvalitu pokrytí. Wi-Fi signál je neviditelný, dá se sice měřit, běžný člověk bez technických znalostí se ale v daných číslech těžko vyzná. Právě proto se O2 rozhodlo pustit do vývoje nové funkce, díky které může zákazník jednoduše zjistit, jak dobrý má Wi-Fi signál v různých místech domácnosti. Přímo v konkrétních místech bytu se na displeji chytrého telefonu či tabletu zobrazuje v reálném čase pole virtuálních kuliček, jejichž barva signalizuje kvalitu Wi-Fi pokrytí. Aplikaci ale není možné použít s jiným Wi-Fi routerem.

Krátce

Levnější e-knihy

Evropská unie schválila, že členské země se v budoucnu samy rozhodnou, jestli daň z přidané hodnoty pro tištěné knihy bude platit také pro e-booky. Dosud nejnižší evropská sazba činila 15 procent pro digitální knihy a 5 procent pro tištěné. V České republice v současnosti platí sazba DPH na elektronické knihy 21 procent, pro tištěné 10 procent.

Bitcoiny jenom na průkaz

Kdo bude chtít v budoucnu v Číně koupit od domácích poskytovatelů kryptoměnu, bude muset udávat své jméno a číslo občanského průkazu. Informovala o tom čínská média.

Trest za brzdící software

Italský kartelový úřad odsoudil společnosti Apple a Samsung k deseti, resp. pěti milionům eur pokuty. Výrobci totiž rozšiřovali aktualizace, které zpomalovaly starší přístroje.

Seagate bude vyrábět 100TB pevné disky

Společnost Seagate plánuje v příštích letech výrazně zvýšit kapacitu pevných disků, a to díky nové technologii HAMR, tedy Heat Assisted Magnetic Recording. Při zápisu technologií HAMR se pevný disk zahřívá a následně ochlazuje, a to na velmi malé ploše a na krátkou dobu - tento proces trvá méně než nanosekundu. Výroba takových pevných disků by měla být zahájena v roce 2020 a jejich kapacita by poté měla dosahovat nejméně 20 TB. Do roku 2025 se výrobce bude snažit kapacitu zvýšit až na 100 TB.

Odnímatelná Toshiba

Portégé X30T-E je profesionální oddělitelný notebook 2v1 nové generace. Jeho dotykový antireflexní Full HD displej o úhlopříčce 13,3“ je chráněn sklem Corning Glass a umožňuje psaní perem vybaveným technologií Wacom AES 2.0.

Tento lehký přístroj je založen na osmé generaci procesorů Intel Core, je vybaven rychlým SSD diskem, podsvícenou klávesnicí plné velikosti, množstvím portů plné velikosti a nabízí více než patnáctihodinovou výdrž na baterie. Lze ho použít v podobě odděleného tabletu s operačním systémem Windows 10 Pro. To vše doplňuje několik úrovní zabezpečení proti zneužití dat a odolné provedení. Notebook splňuje vojenské normy MIL STD 810G a v nezávislém zkušebním ústavu TÜV Rheinland Institute prošel prověrkou H. A. L. T. (Highly Accelerated Life Test), která simuluje tříleté intenzivní používání. Všechny výpočetní prvky přístroje jsou vestavěny do oddělitelné displejové části, což umožňuje několik možností jeho využití. Samotný tablet poskytuje plný výkon a je vybaven praktickým stojánkem. Váží pouze 799 gramů, má vestavěnu čtečku otisků prstů, port USB-C a v závislosti na konfiguraci také LTE modem či čtečku Smart Card. Po zamčení do dokovací stanice získá uživatel plnohodnotný notebook. V této konfiguraci váží notebook 1 399 gramů. Poslední možností je kombinace tabletu a samostatně prodejné cestovní klávesnice bez vestavěné baterie a portů. Hmotnost tohoto řešení je 1 189 gramů při tloušťce 15 mm.

Intel útočí na AMD

Společnost Intel poslední roky ohlašovala velké plány v oblasti dedikovaných karet pro výpočty i hry. Chce tím v tomto oboru konkurovat rivalům AMD a Nvidia. Prvním krokem bylo přetažení šéfa grafického oddělení z AMD Raji Koduriho. Ten nyní na svém Twitteru prozradil, že Intel zakládá v Indii nový tým čítající 1 500 zaměstnanců. Zda se podaří Intelu konkurentům alespoň vyrovnal, to se dozvíme během dvou let.

Stěna jako rozhraní

Londýnský start-up HyperSurfaces představil novou technologii, která přemění téměř jakýkoli objekt na uživatelské rozhraní. Systém umožní komunikovat prostřednictvím téměř čehokoli - například skleněných stěn, dveří či kovového stojanu na šaty. Zařízení HyperSurfaces se skládá ze senzorů detekujících vibrace vznikající při doteku a lokálního řídicího systému, který zpracovává získané informace pomocí umělé inteligence.

Nová aplikace Chytrémapy.cz

Spojení leteckých snímků celé České republiky s přímým přístupem do katastru nemovitostí nabízí nová aplikace na webu Chytremapy.cz společnosti TopGis.

Kromě toho v ní návštěvníci naleznou na jednom místě řadu dalších důležitých informací včetně panoramatického pohledu do ulic. Podívat se mohou i na věcná břemena k nemovitostem, způsob vytápění či použitý materiál pro výstavbu budov.

Autorem aplikace, která je zdarma dostupná všem na webu Chytremapy.cz, je brněnská společnost TopGis. Vývojáři v ní využili ortofotomapy v nejvyšším rozlišení, které TopGis jakožto výhradní dodavatel dodává například pro Mapy.cz. Návštěvníci aplikace si mohou vybrat, zda při prohlížení použijí základní mapu, topografickou mapu nebo právě ortofotomapu. Mezi další chytré funkce nové aplikace patří možnost měřit vzdálenosti a plochy přímo na mapě. V aplikaci lze snadno získat souřadnice konkrétních bodů, stejně jako měřit vzdálenosti mezi dvěma a více body. Užitečné je též měření plochy, které najde využití například při měření plochy pozemků mimo současné rozdělení na parcely.

Naslouchající dům

Výzkumníci z Case Western Reserve University pracují na novém systému chytrého domu, který není založený na kamerách, ale soustředí se na snímání vibrací a zvuků. Pomocí speciálních algoritmů, které jsou založeny na principech lidského ucha, je systém schopný rozpoznat člověka či zvíře v místnosti a jeho pohyb. Technologie je zatím ve fázi prototypu a byla testována v místnosti, v níž byly umístěny malé senzory.
Hlavní výhodou řešení je univerzálnost a jednoduchost.

Gigapanoráma Prahy je on-line

Panoramatická fotografie Prahy, která se poprvé ukázala na Prague Maker Faire, je nyní dostupná pro všechny s připojením k internetu. Panoramatická fotografie vznikala ve spolupráci umělce Jeffreyho Martina a společnosti Fujitsu a má rozlišení 405 gigapixelů. Jedná se o 360° fotografii pořízenou při opravě Staroměstské radnice, přímo z vrcholu její věže. Dílo je dostupné on-line na adrese www.gigapanorama.cz. Vyfocení tak monstrózního díla není jednoduché. Obyčejná 360° kamera na takový úkol nemá rozlišení, a je proto nutné použít klasický fotoaparát. Jeffrey Martin již má svoje know-how a mnoho nafocených panoramat. Má i předpřipravený program pro automatizovaný úchyt pro fotoaparát. Ten v přesných sekvencích posouvá fotoaparát snímek po snímku, řádek po řádku. Fotoaparát Canon s 600mm teleobjektivem v rychlém sledu pořizoval obrovské množství dat a po třech dnech focení měl Jeffrey Martin na disku přes 8 000 fotografií, přičemž každá fotografie měla 50 megapixelů. Následně bylo zapotřebí projít všechny fotografie a začít je skládat do obří mozaiky. Práci komplikovaly hlavně jiné světelné podmínky v různých dnech focení. S prací pomohla rychlá pracovní stanice Fujitsu CELSIUS 600mm se 128 GB RAM a extrémně rychlými disky.

Chytré hodinky s podporou eSIM

T-Mobile začal prodávat chytré hodinky Samsung Galaxy Watch s podporou eSIM, tedy vestavěné elektronické SIM karty. Hodinky Galaxy Watch LTE tak svým majitelům nabídnou nezávislost na mobilním telefonu. Uživatel pomocí nich může telefonovat a nemusí být v blízkosti chytrého telefonu. Cena hodinek je 10 489 Kč, v případě nákupu se smlouvou pak za 8 741 Kč. Hodinky nabízí dlouhou výdrž, množství funkcí a hezký design. Běží na systému Tizen.

SSD disk s portem Thunderbolt 3

Přenosný disk Freecom Celeritas Thunderbolt 3 je založen na mSSD disku a připojuje se přes rozhraní Thunderbolt 3, takže nabízí vysoké přenosové rychlosti.

Hodí se tedy například pro tvůrce videoobsahu a profesionály v oblasti obchodu a IT, kde je zapotřebí přenášet velké datové soubory vysokou rychlostí. Podle výrobce je jeho rychlost až 2 800 MB/s při čtení a 2 000 MB/s při zápisu. Na běžný disk by přesun 500 GB dat trval asi 60 minut, disk Freecom SSD to zvládne za cca 4 minuty. Disk je umístěn v robustním stříbrném pouzdře, které poskytuje bezpečnost uloženým datům i účinné chlazení udržující elektronické součásti při optimální teplotě. Thunderbolt je všestranný a používá běžný konektor USB Type-C pro připojení k většině moderních zařízení. Disk má hmotnost pouze 186 g a měří 12,6 x 6 x 1,9 mm. Freecom mSSD Celeritas s kapacitou 1 TB stojí 17 000 Kč.

Generátor vody

Sharp u nás nabízí první kancelářský atmosférický generátor vody. Model Skywell 5TE je vybaven technologií přeměňující okolní vzduch na čistou pitnou vodu. Zařízení pracuje na principu shromažďování vlhkosti pomocí kondenzace a následné filtrace. Voda prochází sedmistupňovým vzduchovým a vodním filtračním systémem, dále dochází k čištění pomocí ultrafialového záření a ošetření ozonem.

Co jsme sledovali na YouTube

S blížícím se koncem roku vyhlašuje videoportál YouTube již tradičně žebříček nejsledovanějších videí za poslední rok pod názvem YouTube Rewind.

Ten český letos ovládli místní tvůrci symbolicky v čele s dnes už bývalým youtuberem Jirkou Králem. Jeden z nejsledovanějších českých YouTube tvůrců a průkopníků této platformy zaujal publikum poměrně neobvyklým formátem, a sice hodinovým dokumentem o vlastní cestě k milionu fanoušků. Hudební část žebříčku pak letos patřila mladým českým tvůrcům Míně a Pjayovi, kteří zabodovali se svým klipem k písni Basic Boy. Na YouTube dále rezonoval letošní ročník SuperStar, internetový bavič Kazma, skupina Maroon 5, ale i vítěz loňského ročníku Kovy.

10 nejsledovanějších videí na YouTube za rok 2018

1. Byl jsem Youtuber [DOKUMENT]
2. SUPERSTAR Lacko prišiel pred porotu s vlastnou pesničkou!
3. DĚLÁM SI TO SAMA - FEMINISTICKÝ SONG (Johanka Čunková)
4. Prezidentský AZ-kvíz
5. SUPERSTAR Tereza Mašková - Jednoho dne se vrátíš (Věra Špinarová)
6. Druhé kolo / KOVY
7. KAMARÁD NEBO PŘÍTEL? w/ Luboš Je Celkem Fajn
8. Učím youtubery parkour #17 / Carrie Kirsten
9. Alpine Skiing / Ladies‘ Super-G / Pyeongchang 2018 / Eurosport
10. Coming Out / KOVY

Šifrovaný USB flash disk

Společnost Kingston Digital přidala ke svému šifrovanému USB flash disku IronKey D300 dvě nová vylepšení. Jde o disk, který má certifikaci pro bezpečnostní standard FIPS 140-2 Level 3 a používá 256bitové AES hardwarové šifrování v režimu XTS. Nová verze Serialized (D300S) bude mít přímo navíc na sobě jedinečné sériové číslo a skenovatelný čárový kód, což umožní správcům IT vybavení jeho snadnou identifikaci i bez připojování k počítači. Toto označení zrychlí a zefektivní procesy evidence a správy disku.

Bezpečný způsob ověřování totožnosti

Společnosti Mastercard a Microsoft spolupracují v oblasti správy a využití digitální identity.

Cílem je poskytovat uživatelům jedinou a opakovaně použitelnou digitální identitu, respektive bezpečný a bezprostřední způsob ověřování digitální totožnosti u libovolného poskytovatele. Pro ověření totožnosti on-line je v současnosti stále ještě vyžadován fyzický nebo digitální doklad spravovaný příslušným centrálním orgánem, ať již se jedná o pas nebo občanský průkaz, řidičský průkaz, doklad o místě bydliště, ověřené uživatelské údaje apod. Uživatelé si musí pamatovat velké množství hesel pro různé digitální identity a správa osobních údajů a prokazování totožnosti on-line jsou tím pádem složité. Řešením je služba, jež lidem umožní zadávat, kontrolovat a sdílet své osobní údaje po svém a na zařízeních, která dennodenně používají. Možnost používat všeobecně uznávanou digitální identitu poskytne uživatelům přístup k novým a bohatším způsobům komunikace s firmami, poskytovateli služeb i s ostatními uživateli v on-line prostoru. Iniciativa bude sloužit jako základ pro nové služby společnosti Mastercard založené na platformě Microsoft Azure a vyvinuté ve spolupráci s předními bankami, mobilními operátory a státními úřady.

První smartphone s dírou v displeji

Samsung Galaxy A8s je prvním smartphonem, který má v displeji otvor. Výrobce tímto způsobem zajistil, že jeho infinity displej zabírá celou přední část smartphonu a v otvoru je umístěn přední fotoaparát pro selfie. Po Samsungu následoval smartphone Nova 4 od firmy Huawei, kde je problém s fotoaparátem a displejem na přední straně vyřešen podobným způsobem. Uvidíme, jak se novinka ujme.

Grafika Intel 

Firma Intel, která je známa především jako výrobce procesorů, chystá samostatnou grafickou kartu. Grafice se už věnuje delší dobu, ale jde o grafiku integrovanou právě do procesorů. Samostatná grafická karta tak bude pro Intel novinkou - i když ne tak docela: o průnik do této oblasti se pokoušela už v roce 1998, kdy uvedla grafickou kartu Intel740 s kódovým označením Auburn (viz obrázek), tehdy ještě pro rozhraní AGP. Podrobnosti o nové grafické kartě se patrně objeví na výstavě CES.

Příbuzná témata: