Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows 10 Zrychlení operačního systému vypnutím vizuálních efektů
2 Windows 10 Úprava vzhledu příkazového řádku
3 Excel 2016 Různé barvy sloupců v grafu
4 Word 2010 Přenos nastavení pásu karet do jiného počítače
5 Windows 10 Rychlé zobrazení systémových informací
6 PowerPoint Návrat zpět o více kroků
7 Excel Součet buněk na více listech jednoho sešitu
8 Windows 10 Vyhledání velkých souborů s nástroji operačního systému
9 PowerPoint 2016 Komprese videí vložených ve snímcích
10 Windows 10 Zobrazení předpovědi počasí a dalších informací na pracovní ploše
11 Windows 10 Trvalá změna nastavení priority programů
12 Excel Rychlé vkládání data a času do buněk
13 Word Spojení více dokumentů do jediného souboru
Profitip
Správa počítače typu „vše v jednom“
Profitip
Obnova smazaných dat
Hardware
14 Baterie Analyzujte spotřebu energie vašeho notebooku
15 Klávesnice Zvukové varování při stisku klávesy CapsLock
16 USB zařízení Zrychlete USB disky pomocí vyrovnávací paměti pro zápis
Profitip
Záchrana za všech okolností
Profitip
Perfektní práce s disky
Web & fotografie
17 JustWatch On-line databáze filmů a seriálů
18 Smartphony s Androidem Přesměrování hovorů na jiné zařízení
19 SADD Použijte Windows nebo Kali-Linux v prohlížeči
20 10minutemail Pro on-line registrace použijte dočasnou adresu
21 Google Chrome Odstranění otravných prvků na webových stránkách kliknutím myší
22 Mozilla Firefox Snadná správa více identit ve Firefoxu
23 Mozilla Firefox Deaktivujte žádosti o oznámení webů
Protip
Zabezpečení a rozšíření Wi-Fi sítě
Mobily a tablety
24 iOS iPhone jako pomocník při prezentacích 25 iOS Automatické mazání záznamů z diktafonu 26 Android Zástupce Moje aplikace na domovské obrazovce 27 Android Rychlé vkládání GIF animací 28 Android Stažení webové stránky po připojení k internetu 29 Android Přehlednější zobrazení otevřených panelů v Chromu 30 Android Zoomování na všech webových stránkách 31 Android Zákaz zvuků webových stránek 32 Android Deaktivování zámku smartphonu, když jste doma 33 iOS Propojování kontaktů v adresáři 34 iOS Mazání dočasných dat v Safari
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows 10 Zrychlení operačního systému vypnutím vizuálních efektů
Windows 10 mají poměrně vysoké nároky na kapacitu operační paměti. Pokud tedy tento operační systém provozujete na starším počítači s méně než 8 GB RAM, může během náročnějších operací docházet k nepříjemnému zpomalování. Potřebnou kapacitu operační paměti můžete uvolnit například tím, že vypnete nepotřebné animace, stínování nebo efekt průhlednosti uživatelského rozhraní Windows 10.
Otevřete si Průzkumník souborů, například použitím klávesové zkratky [Windows] + [E]. Pak v levé části Průzkumníku klikněte na položku »Tento počítač« a poté na kartě »Počítač« v části »Systém« použijte tlačítko »Vlastnosti systému«. V nově otevřeném okně »O Systému« sjeďte až k části »Související nastavení« a zde klikněte na odkaz »Informace o systému«. V dalším okně pokračujte volbou »Upřesnit nastavení systému«, kterou najdete jako poslední položku v levém sloupci. Otevře se vám okno »Vlastnosti systému«, kde na kartě »Upřesnit« klikněte na tlačítko »Nastavení« v části »Výkon«.
V okně »Možnosti výkonu« zůstaňte na kartě »Vizuální efekty«, aktivujte předvolbu »Vlastní« a pak zrušte označení všech položek nastavení vyjma »Vyhladit hrany obrázkových písem«. Nové nastavení aktivujte tlačítkem »Použít« a hned uvidíte změnu. Prostředí operačního systému Windows 10 už nebude tak nablýskané, ale uvolněním operační paměti získáte potřebné zvýšení výkonu pro používané aplikace.
2 Windows 10 Úprava vzhledu příkazového řádku
Ve výchozím nastavení má okno příkazového řádku černé pozadí a příkazy se vypisují speciálním fontem nazvaným »Consolas«. Vzhled příkazového řádku i písma si ale můžete velmi snadno upravit podle svého. Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R], do okna »Spustit« napište příkaz »cmd« a klepněte na [Enter]. Otevře se okno příkazového řádku, kde kliknete na ikonu v levém horním rohu a z nabídky zvolíte »Vlastnosti«. Pak můžete měnit vzhled okna příkazového řádku, včetně například i fontu pro výpis příkazů. Za tímto účelem přejděte na záložku »Písmo«, kde budete mít na výběr ze 13 různých fontů i nastavení velikosti písma. Provedené úpravy nastavení pak ihned uvidíte v malém náhledu v pravé části okna. Na kartě »Barvy« lze měnit jak barvu textu, tak i pozadí okna příkazového řádku. Zajímavé může být i nastavení »Neprůhlednost«, ovládané posuvníkem ve spodní části okna. Provedená nastavení uložíte tlačítkem »OK«.
3 Excel 2016 Různé barvy sloupců v grafu
Tabulkový kalkulátor Excel běžně vytváří sloupcové grafy, ve kterých mají všechny sloupce stejnou barvu. Pro lepší přehlednost by se vám ale možná hodilo, aby měly jednotlivé sloupce různé barvy. V Excelu to můžete snadno zařídit.
Pokud již máte v excelovém sešitu vytvořený sloupcový graf, klikněte na libovolný ze sloupců pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Formát datové řady«. Otevře se vám postranní panel se stejným názvem, ve kterém klikněte na tlačítko »Výplň a čára« s ikonou kbelíku s barvou. Pokračujte volbou »Výplň« a pak označte předvolbu »Různé barvy podle bodů«. Výsledek tohoto nastavení uvidíte ihned na sloupcovém grafu, ve kterém bude nyní mít každý sloupec jinou barvu. Výběr barev proběhne automaticky, ale můžete jej změnit. Klikněte v grafu na konkrétní sloupec a pak pokračujte kliknutím na tlačítko s ikonou tužky. Otevře se malé okno, ve kterém klikněte na kartu »Barva«. Pak dostanete na výběr z přednastavených barevných palet. Chcete-li změnit barvu pouze jediného sloupce, je třeba jej dvojím kliknutím označit a pak po kliknutí pravým tlačítkem myši zvolit jinou barvu výplně.
4 Word 2010 Přenos nastavení pásu karet do jiného počítače
Jestliže jste si ve svém počítači pracně nastavili rozložení funkcí a tlačítek na pásu karet Office aplikací, můžete si toto nastavení přenést i do jiného počítače. Nejdříve je ale třeba vytvořit si zálohu vašeho nastavení pásu karet.
Klikněte na »Soubor« a přejděte do nabídky »Možnosti«. V nově otevřeném okně přejděte k položce »Přizpůsobit pás karet«, kde v pravém dolním rohu najdete i tlačítko »Importovat nebo exportovat«. Pak použijte volbu »Exportovat veškeré vlastní nastavení« a zvolte si umístění konfiguračního souboru. Import nastavení pásu karet ve Wordu probíhá stejným způsobem, jen po kliknutí na tlačítko »Importovat nebo exportovat« zvolíte funkci »Importovat soubor vlastního nastavení«.
5 Windows 10 Rychlé zobrazení systémových informací
Jaký procesor je instalovaný ve vašem počítači? Kolik má jader a jak jsou vytížená? Jaká je kapacita operační paměti a kolik z ní aktuálně konzumuje operační systém a spuštěné aplikace? Na tyto i mnohé další otázky vám rychle odpoví Správce úloh, kterého nejrychleji vyvoláte stisknutím kombinace kláves [Windows] + [Shift] + [Esc]. V okně »Správce úloh« klikněte na »Více informací« a pak přejděte na kartu »Výkon«.
Ze Správce úloh se ale nedozvíte nic o aktuálně instalované verzi operačního systému Windows a jejím sestavení. Pro získání této informace použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R] a pak do okna »Spustit« napište příkaz »winver«. Jakmile klepnete na [Enter], zobrazí se okno »O produktu Windows«, kde najdete všechny podrobnosti o aktuální verzi Windows 10 ve vašem počítači.
6 PowerPoint Návrat zpět o více kroků
Tvorba prezentací v PowerPointu se může trochu podobat práci s grafickými editory, kdy je také často nutné vrátit se o několik kroků zpět a rozpracovaný projekt předělat. Ve výchozím nastavení podporuje PowerPoint možnost návratu o dvacet posledních kroků, ale tento počet můžete snadno navýšit.
Klikněte v PowerPointu na volbu »Soubor« a pak na »Možnosti« V nově otevřeném okně s nastaveními PowerPointu pokračujte k nabídce »Upřesnit« a zde upravte hodnotu »Maximální počet kroků zpět«. Minimální počet jsou tři a nejvýše můžete nastavit až 150 kroků zpět. Pamatujte ale na to, že nastavením příliš velkého počtu možných kroků zpět snižujete výkon aplikace PowerPoint.
7 Excel Součet buněk na více listech jednoho sešitu
Vzorce pro výpočty v excelových sešitech se nemusejí omezovat jen na vstupní hodnoty uvedené na jednom listě. Počítat lze i napříč více listy jednoho sešitu.
Pro náš příklad předpokládejme, že máme na třech listech sešitu vždy v buňce »B20« hodnoty, které chceme na čtvrtém listu sečíst či jinak zpracovat. Zároveň jsme nepřejmenovali jednotlivé listy, takže počítáme s hodnotami na listech označených jako »List1«, »List2« a »List3«. Výsledný vzorec na listu »List4« tedy bude vypadat: »Zsuma(List?!B20)«.
8 Windows 10 Vyhledání velkých souborů s nástroji operačního systému
Pro vyhledání a odstranění nebo archivaci velkých souborů na disku vašeho počítače nemusíte používat žádné speciální nástroje - obejdete se i se standardní výbavou operačního systému Windows 10.
Klávesovou zkratkou [Windows] + [I] si otevřete Nastavení a zde přejděte do nabídky »Systém / Úložiště«. Ihned zde uvidíte, jak je pevný disk vašeho počítače aktuálně zaplněn. Pokračujte kliknutím na »Tento počítač« a vyčkejte, až proběhne analýza obsahu pevného disku. Výsledkem je přehled typů dat, které ve vašem počítači zabírají nejvíce místa. Pro zobrazení podrobností klikněte na zvolenou položku a pak se rozhodněte, zda existuje možnost, jak prostor na disku počítače uvolnit - například odinstalováním velkých a zároveň nepoužívaných aplikací.
9 PowerPoint 2016 Komprese videí vložených ve snímcích
Vložením videa do snímku prezentace může výsledný soubor nakynout o mnoho megabajtů, samozřejmě podle toho, jak je toto video velké. To by samo o sobě nemuselo nutně vadit, ale když pak budete například potřebovat odeslat prezentaci e-mailem, nemusíte se dostat přes limit poštovní schránky. Pomocí běžných nástrojů v PowerPointu ale můžete video zkomprimovat a zmenšit tak jeho datovou velikost. Cenou za toto zmenšení je pak samozřejmě i částečná ztráta kvality videozáznamu.
Vložte do snímku prezentace požadované video a přejděte do nabídky »Soubor«. Zde najdete také informaci »Velikost a výkon multimédií«, kde nechybí údaj o celkové velikosti multimediálního obsahu prezentace. Pro zmenšení datové velikosti prezentace klikněte na tlačítko »Komprimovat multimédia« a zvolte rozlišení, do kterého bude multimediální obsah prezentace převeden. Doba potřebná pro převod videa se pak odvíjí od jeho velikosti a samozřejmě i výkonu vašeho počítače. Ve stejné nabídce si pak můžete ověřit, o kolik se datová velikost multimediálního obsahu prezentace zmenšila.
10 Windows 10 Zobrazení předpovědi počasí a dalších informací na pracovní ploše
S miniaplikacemi (widgety) přišly již dříve starší verze operačního systému Windows, ale ve Windows 8 a 10 je nahradily tzv. živé dlaždice v nabídce Start. Miniaplikace s užitečnými informacemi však umí na pracovní plochu vašich Windows 10 vrátit bezplatně použitelný program Win10 Widgets (win10widgets.com). Tyto miniaplikace zobrazují na pracovní ploše řadu užitečných informací, jako je třeba předpověď počasí, aktuální vytížení procesoru vašeho počítače, přenosová rychlost sítě nebo využití kapacity operační paměti. Jednotlivé widgety můžete na pracovní ploše libovolně přesouvat a také je možné snadno deaktivovat widgety, které nepotřebujete. Stačí, když na zvolený widget kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky použijete funkci »Unload skin«.
Přehled všech widgetů otevřete opět z kontextové nabídky pravého tlačítka myši, jen musíte použít volbu »Rainmeter / Manage«. V nově otevřeném okně si pak z nabídky »Active skins« můžete aktivovat další miniaplikace.
Stačí rozkliknout vybranou nabídku, kliknout na soubor s koncovkou »ini« a pak pokračovat tlačítkem »Load«. K dispozici jsou i nastavení widgetů, například jejich výchozí umístění na pracovní ploše Windows nebo třeba průhlednost.
11 Windows 10 Trvalá změna nastavení priority programů
Prioritu běžících procesů ve Windows můžete ručně měnit ve Správci úloh, který je standardní součástí operačního systému. Správce úloh můžete vyvolat hned dvěma způsoby. Prvním je použití klávesové zkratky [Ctrl] + [Shift] + [Esc], zatímco druhý začíná klávesovou zkratkou [Ctrl] + [Alt] + [Delete] a pokračuje volbou »Správce úloh«.
V okně »Správce úloh« klikněte na volbu »Více informací« a pak přejděte na kartu »Podrobnosti«. Zde klikněte pravým tlačítkem myši na zvolenou aplikaci či proces a v kontextové nabídce pokračujte volbou »Nastavit prioritu«. K dispozici máte šest úrovní priority od »Nízká« až po »Reálný čas«. Nicméně, bez ohledu na to, jaké změny v nastavení priorit ve Správci úloh provedete, veškerá nastavení se při restartu počítače vrátí k původním hodnotám.
S permanentní změnou priority aplikací vám pomůže bezplatně použitelný program System Explorer (systemexplorer. net). Po spuštění zobrazí System Explorer všechny běžící aplikace, procesy a služby a umožní vám trvale měnit jejich prioritu. S nastavením priority procesů byste ale obecně měli manipulovat pouze v případě, že opravdu víte, co děláte.
12 Excel Rychlé vkládání data a času do buněk
Pro vložení aktuálního data nebo času do buňky v excelové tabulce můžete použít klávesové zkratky i šikovnou funkci tabulkového kalkulátoru. Pokud chcete do buňky vložit aktuální datum, použijte klávesovou zkratku [Ctrl] + [;]. Aktuální čas vložíte kombinací kláves [Ctrl] + [Shift] + [.]. V obou případech si ale musíte ohlídat nastavení formátu buněk, aby se vám datum nebo čas zobrazily správně. Takto vložené údaje jsou samozřejmě statické, ale Excel má v záloze i trik, jak do tabulky vložit vždy aktuální datum. Slouží k tomu jednoduchá funkce »ZNYNÍ()«, kterou zadáte do zvolené buňky.
13 Word Spojení více dokumentů do jediného souboru
Jestliže potřebujete spojit více wordových dokumentů to jediného souboru, existuje více způsobů, jak to udělat. Samozřejmě můžete soubory postupně otevírat a používat klávesové zkratky [Ctrl] + [A] pro označení kompletního obsahu dokumentů a následně [Ctrl] + [C] a [Ctrl] + [V] pro jeho zkopírování a vložení do společného souboru prostřednictvím systémové schránky.
Word ale nabízí elegantnější způsob. Otevřete si dokument, do kterého chcete vložit obsah dalších souborů. Pak přejděte na kartu »Vložení« a zde v části »Text« klikněte na šipku vedle tlačítka »Objekt«. Z nabídky zvolte »Text ze souboru« a v nově otevřeném okně zvolte soubor, jehož obsah chcete do tohoto dokumentu vložit. Chcete-li takto spojit více dokumentů, proveďte vícenásobný výběr se stisknutou klávesou [Ctrl].
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
14 Baterie Analyzujte spotřebu energie vašeho notebooku
Začne-li se akumulátor vašeho notebooku vybíjet neobvykle rychle, nastavení spotřeby energie v systému Windows bohužel neposkytuje dostatečné množství informací o tom, proč se tak děje a jaká je energetická účinnost jednotlivých zařízení notebooku. Podrobnou zprávu však můžete získat, když spustíte diagnostické nástroje z příkazového řádku. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Start na hlavním panelu a z nabídky vyberte »Windows PowerShell (správce)«. Otevře se nové okno s příkazovým řádkem, na který napište příkaz »powercfg /energy«. Tímto příkazem vygenerujete podrobný přehled o spotřebě energie -počítejte s tím, že jeho vytvoření trvá asi minutu. Poté budete upozorněni, že podrobnosti najdete v dokumentu C:Windowssystem32energy-report. html, který si můžete prohlédnout v jakémkoli internetovém prohlížeči. Části dokumentu označené červeně varují před chybami a problémy s baterií a výkonem, což může zapříčinit například i špatný ovladač. Žlutou barvou jsou označena varování a informace o tom, proč není možné některé funkce úspory energie použít.
15 Klávesnice Zvukové varování při stisku klávesy CapsLock
Speciální klávesy na klávesnici, jako například [CapsLock], [ScrollLock] nebo [NumLock], uživatel častěji stiskne náhodně než schválně a vede to pak ke zbytečným chybám při psaní a zbytečně se tak zdržuje. Na některých klávesnicích je zmáčknutá klávesa zvýrazněna LED diodou, případně se na obrazovce zobrazí symbol zámku, nebo je uživatel jinak upozorněn při aktivaci a deaktivaci funkce speciální klávesy.
Nevýhody: LED dioda označující stisknutou klávesu často svítí slabě nebo si ji při psaní uživatel vůbec nevšimne a to samé platí o symbolu zámku na displeji, který zmizí rychle po stisknutí klávesy. Alternativou je proto zvukové znamení. Stiskněte klávesu [Num] asi na pět sekund, dokud se neobjeví nové okno. Potvrďte tlačítkem »Ano«, že chcete, aby po stisku speciálních kláves zazněl zvukový signál. Tak se o náhodném stisknutí těchto kláves dozvíte i pomocí zvukového znamení. Opětovným stisknutím tlačítka se klávesa zablokuje. Funkci varovného zvuku lze v případě potřeby opět deaktivovat delším stisknutím klávesy [Num].
Poznámka: Nelze-li ozvučení speciálních kláves použít, podívejte se na nastavení vašeho systému Windows 10. Dostaňte se do »Nastavení«, konkrétně do části »Usnadnění přístupu«. V části »Interakce« naleznete položku »Klávesnice«. Podívejte se, zda u »Použít funkci Ozvučení kláves« máte zatrženo »Povolit spuštění funkce Ozvučení kláves pomocí klávesové zkratky«.
16 USB zařízení Zrychlete USB disky pomocí vyrovnávací paměti pro zápis
V nejnovějších verzích systému Windows nedojde obvykle při rychlém odebrání externího disku z USB portu bez použití funkce bezpečného odebrání »Vysunout« ke ztrátě dat, protože se při zápisu nepoužívá vyrovnávací paměť. Nevýhodou ovšem je, že proces kopírování trvá delší dobu. Chcete-li rychlost kopírování zvýšit, můžete vyrovnávací paměť aktivovat, a to následujícím postupem. V případě systému Windows 10 otevřete stiskem kombinace kláves [Windows] + [X] nabídku, ze které vyberte »Správce zařízení«. V případě systémů Windows 7 a 8 se na něj dostanete přes Ovládací panely. V okně »Správce zařízení« nalezněte v části »Diskové jednotky« připojený USB flash disk a klikněte na něj pravým tlačítkem myši. Z nabídky vyberte »Vlastnosti«. Na záložce »Zásady« najdete volbu »Rychlé odebrání (výchozí)«, která je ve výchozím nastavení aktivní. Pokud chcete přesun dat urychlit, vyberte druhou volbu »Lepší výkon«. V tomto případě umožníte zápis do mezipaměti v systému Windows, ale zařízení je pak potřeba bezpečně odpojit pomocí ikony oznámení »Bezpečně odebrat hardware« nebo pomocí »Vysunout«, jinak by mohlo dojít ke ztrátě dat. Po změně nastavení restartujte počítač, aby se změna projevila. Kopírování pak bude rychlejší.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
17 JustWatch On-line databáze filmů a seriálů
Na stránkách JustWatch (justwatch.com) si můžete prostřednictvím vyhledávacího pole nechat vyhledat film nebo seriál, abyste rychle zjistili, zda ho má nějaký streamovací portál ve své nabídce, a můžete se tam na něj podívat. Snadno také ověříte, zda musíte být předplatitelem služby, nebo zda lze konkrétní film nebo seriál zhlédnout jednorázově. Navíc se také dozvíte, jaká je cena u jednotlivých streamovacích služeb a v jaké kvalitě se na titul můžete podívat. JustWatch sleduje všechny hlavní streamovací služby, jako například Amazon Prime Video, Netflix, Google Play, VUDU, Apple a další.
18 Smartphony s Androidem Přesměrování hovorů na jiné zařízení
Abyste nezmeškali důležitý hovor, případně aby se volající dovolal na jiné telefonní číslo, můžete si ve svém smartphonu s Anroidem nastavit přesměrování hovorů. Ve smartphonu spusťte aplikaci pro telefonování a dostaňte se do nabídky přes ikonu tří teček vpravo nahoře. Z nabídky vyberte »Nastavení« a dále »Přesměrování hovorů«, kam se v případě některých smartphonů dostanete přes »Další nastavení«. Pak máte možnost nastavit, zda chcete přesměrovat všechny hovory vždy, nebo pouze v případě, kdy vy budete mít obsazeno nebo když budete nedostupní. Následně můžete vybrat telefonní číslo, na které se mají hovory přesměrovat. Například na někoho, kdo má signál v místě, kde vy ne, nebo na pevnou linku. Požadované číslo můžete vybrat ze svých kontaktů. Poznámka: Přesměrování bohužel nefunguje v případě předplacených karet.
19 SADD Použijte Windows nebo Kali-Linux v prohlížeči
Chcete-li se na internetu pohybovat anonymně, můžete využít anonymizační služby SADD (sadd.io), kdy se vám v internetovém prohlížeči zobrazí pracovní plocha z Windows nebo Linuxu virtuálního stroje. Účelem této služby je zajistit zcela anonymní prostředí pro procházení internetu. Desktop je založen na vzdáleném prohlížeči VNC a prohlížení je šifrováno pomocí anonymizéru Tor. Nabídku lze v současné době používat zdarma. Za tímto účelem klikněte na úvodní obrazovce na »Try for Free«. Vyberte si, zda chcete prostředí Windows, nebo Linuxu, a ještě vyplňte Google capcha. Jestliže využíváte tuto službu zdarma, je možné, že se objeví chybová hláška, že v současné době nejsou volné sloty. V tom případě zkuste tuto službu později. Ověřte také připojení pomocí klienta VNC pomocí tlačítka »Connect«. Vyčkejte, až se připraví vaše pracovní plocha »Generating your desktop…«. Následně by se měla zobrazit pracovní plocha systému Windows 7, na které můžete spustit prohlížeče Firefox, Chrome nebo Internet Explorer.
20 10minutemail Pro on-line registrace použijte dočasnou adresu
Objevili jste zajímavou webovou službu, ale nechce se vám při registraci pro její vyzkoušení vyplňovat svoji soukromou e-mailovou adresu? V takovýchto případech, tedy například při registraci na internetu, kde hrozí nebezpečí, se hodí dočasná jednorázová e-mailová adresa. Využít můžete například jednorázovou poštu, která funguje jen deset minut a kterou najdete na adrese 10minutemail.com. Stačí navštívit tuto stránku, na které se vám ihned vygeneruje e-mailová adresa, kterou můžete použít pro registraci, a zároveň u této adresy začne běžet odpočítávání, které je nastavené na 10 minut. Na webové stránce se také zobrazí případné přijaté e-maily, například pro potvrzení registrace. Pokud budete chtít e-mailovou schránku využívat o něco déle, klikněte na ikonu dvou šipek a životnost schránky se prodlouží o dalších 10 minut.
21 Google Chrome Odstranění otravných prvků na webových stránkách kliknutím myší
Nežádoucí prvky na webových stránkách můžete odstranit pouhým kliknutím myší, pokud si nainstalujete rozšíření The Printliminator do prohlížeče Chrome. Rychle tak vyřešíte například problém s otravným reklamním bannerem, ale rozšíření je užitečné i v případě, kdy si budete chtít webovou stránku vytisknout a zajímavá vás pouze text. Do adresního řádku internetového prohlížeče Chrome zadejte »chrome://apps/« a následně vyberte Obchod Chrome s rozšířeními. Do okénka »Hledat v obchodě« zadejte »Printliminator« a doplněk nainstalujete kliknutím na tlačítko »Přidat do Chromu«. Následně se vám v panelu symbolů v pravé horní části vedle adresního řádku objeví nová ikona tohoto rozšíření. Aplikaci Printliminator aktivujete pouhým kliknutím na tuto ikonu. Poté už můžete kliknout na nežádoucí objekt na webové stránce, například reklamu nebo obrázek, a ten z webové stránky zmizí. Akci můžete opakovat několikrát a můžete využít i klávesové zkratky. Jejich seznam se zobrazí po kliknutí na ikonu Printliminator. Zde máte i možnost vrátit změny pomocí tlačítka »Undo last«, případně pomocí tlačítka »Remove graphics« můžete ze stránky odstranit veškerou grafiku a zůstane na ní jen text. Upravenou stránku můžete poslat k tisku pomocí tlačítka »Send to print«.
22 Mozilla Firefox Snadná správa více identit ve Firefoxu
Pokud se současně přihlašujete k několika účtům na sociálních médiích, přepínáte několik panelů prohlížeče, abyste se dostali na soukromý nebo profesionální uživatelský účet, nebo chcete omezit své stopy na internetu, má pro vás nová verze internetového prohlížeče Firefox novou funkci, která vám to usnadní. Jde o tzv. kontejnery, jež do Firefioxu dostanete pomocí rozšíření, které se jmenuje Firefox Multi-Account Containers a které vyvinula přímo Mozilla. Po instalaci tohoto rozšíření stačí kliknout na ikonu plus pro otevření nového panelu prohlížeče a chvíli myš podržet. Místo otevření nového panelu se zobrazí nabídka, kdy máte možnost si vybrat, zda chcete používat kontejner Osobní, Pracovní, Bankovnictví nebo Nakupování. A máte také možnost tyto kontejnery spravovat. Po výběru profilu máte internetový prohlížeč připravený pro dané operace, můžete si nastavit jinou identitu, používat jiné cookie soubory, jinou historii prohlížení a podobně. Snadněji se vám tak spravuje více uživatelských účtů v různých službách a nastavení a uložené soubory jsou oddělené. Podle nastavených barev snadno poznáte, jaký panel funguje ve zvoleném kontejneru. Navíc aktivní kontejner je zobrazen také na konci řádku s internetovou adresou. Na liště ikon rovněž přibyla nová ikona se třemi čtverečky a znaménkem plus. Když na ni kliknete, dostanete se do nabídky volby kontejneru a máte také možnost vybrat »Edit Containers«. Následně budete mít možnost jednotlivé kontejnery upravovat, mazat, měnit jejich barvu a také přidal další vlastní. Stačí kliknout na tlačítko »Přidat kontejner«.
23 Mozilla Firefox Deaktivujte žádosti o oznámení webů
Stále více webů vás po otevření vybízí k tomu, abyste si od nich nechali zasílat mimořádné informace, například ve formě »Objednejte si mimořádné zprávy do prohlížeče a již vám neunikne žádná zásadní událost«. Těmto často dotěrným vyskakovacím oknům ale naštěstí uniknout můžete, protože některé prohlížeče nyní umožňují úplnou deaktivaci těchto oznámení. Pokud se tomu chcete vyhnout, v prohlížeči Mozilla Firefox otevřete nabídku pomocí ikony tří pruhů vpravo nahoře a vyberte z ní »Možnosti«. V nově otevřeném panelu v levé části vyberte možnost »Soukromí a zabezpečení«. Rolujte až do části »Oprávnění«, kde je i položka »Oznámení«. Vpravo najdete možnost nastavení. Otevře se okno »Oprávnění posílat oznámení«, ve kterém zaškrtněte »Blokovat nové žádosti o povolení posílat oznámení« a uložte změny.
Pokud používáte internetový prohlížeč Google Chrome, otevřete ho a dostaňte se do jeho nastavení. Přejděte na konec stránky, kde kliknete na »Rozšířená nastavení«. V části »Ochrana soukromí a zabezpečení« najdete i »Nastavení obsahu«. V rámci nastavení obsahu jsou i »Oznámení«, která můžete úplně zablokovat, nebo přidat stránky, na kterých se mají blokovat. Internetový prohlížeč Micrsoft Edge bohužel blokování oznámení neumožňuje.
Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
24 iOS iPhone jako pomocník při prezentacích
Váš iPhone nebo iPad vám může během prezentací posloužit jako čtecí zařízení. Stačí si z App Storu instalovat bezplatně dostupnou aplikaci Pages a v té si připravit poznámky k vaší prezentaci. Pak v Pages použijte tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a z nabídky funkcí zvolte »Prezentační režim«. Aplikace se přepne do speciálního prezentačního režimu s tmavým pozadím a velkým písmem. Pak můžete jedním prstem posouvat text svých poznámek, který je v prezentačním režimu dobře čitelný i z větší dálky.
25 iOS Automatické mazání záznamů z diktafonu
Mobilní operační systém iOS je vybaven šikovnou funkcí diktafonu, která se při aktualizaci na iOS 12 dočkala řady užitečných vylepšení. Diktafon získal nový design a širší možnosti nastavení, včetně možnosti měnit kvalitu záznamu. Změny jsou ale také ve způsobu odstraňování nepotřebných záznamů. Ve výchozím nastavení se odstraněné záznamy smažou teprve po 30 dnech, když se během této doby nerozhodnete je sami obnovit. Může se vám ale stát, že se vám budou v iPhonu tyto odstraněné záznamy zbytečně hromadit. Proto se můžete rozhodnout o jejich dřívějším mazání.
Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Diktafon / Odstranit smazané«. Pak můžete volit mezi okamžitým smazáním, nebo smazáním za 1, 7 a 30 dní. Také je možné uchovávat odstraněné záznamy napořád. Dále si můžete v nastavení diktafonu nastavit kompresi zvukových záznamů pro úsporu místa v paměti iPhonu.
26 Android Zástupce Moje aplikace na domovské obrazovce
Majitelé smartphonů a tabletů s Androidem 7.1 či novějším mohou využít chytrý trik, jak se vždy nejrychlejší cestou dostat k seznamu svých aplikací v Obchodě Play. Pak mohou třeba zkontrolovat stav aktualizací instalovaných aplikací nebo třeba upravit svá nastavení Obchodu Play.
Začněte tím, že si kamkoli na domovskou obrazovku svého zařízení umístíte zástupce Obchodu Play. Pak přidržte prst na ikoně Obchod Play, až se objeví nabídka s položkou »Moje aplikace«. Přidržte prst na ikoně »Moje aplikace« a přetáhněte si ji kamkoli na obrazovku. Tím jste si vytvořili zástupce nabídky »Moje aplikace« na domovské obrazovce.
27 Android Rychlé vkládání GIF animací
Standardní klávesnice od Googlu, kterou dost možná máte jako výchozí ve svém smartphonu nebo si ji můžete snadno doinstalovat (v Obchodě Play ji najdete jako aplikaci Gboard), nabízí přímo vkládání vtipných GIF animací do aktuálně vytvářených textů.
Funguje to jednoduše tak, že v jakékoli podporované aplikaci (e-mailoví klienti, internetové komunikátory ad.) klepnete na klávesnici na tlačítko pro vkládání emoji (smajlíků) a pak na spodní hraně obrazovky zvolíte funkci »GIF«. Pak už můžete vybírat GIF animace z několika kategorií (plácnutí, potlesk, lítost, jásot atd.), které prostě jen klepnutím vložíte do vytvářeného textu.
28 Android Stažení webové stránky po připojení k internetu
Mobilní verze internetového prohlížeče Chrome má šikovnou funkci, která se vám může hodit v případě, že surfujete po internetu v místě, kde má výpadky signál Wi-Fi i mobilního internetu. Pokud se vám nedaří nějaká stránka načíst, zobrazí Chrome oznámení o nedostupnosti internetového připojení společně s tlačítkem »Stáhnout, až bude zařízení online«. Jakmile bude váš smartphone opět připojen k internetu, stáhne Chrome požadovanou stránku a zobrazí notifikaci, že je webová stránka připravena v prohlížeči.
29 Android Přehlednější zobrazení otevřených panelů v Chromu
Webový prohlížeč Chrome běžně zobrazuje přehled více otevřených panelů s webovými stránkami ve formě jednotlivých karet. To je možná vizuálně atraktivnější, ale při větším počtu otevřených panelů méně přehledný způsob zobrazení. Jestliže tedy máte v internetovém prohlížeči Chrome ve svém smartphonu či tabletu pravidelně otevřené třeba i desítky webových stránek, doporučujeme vám provést jednoduché nastavení, které změní přehled v podobě karet na řádkový seznam.
Otevřete si v prohlížeči Chrome adresu »chrome://flags/#enable-accessibilitytab-switcher« a nastavte předvolbu »Accessibility Tab Switcher« na »Enabled«. Pak tlačítkem »Relaunch now« restartujte Chrome. Při dalším spuštění bude Chrome po klepnutí na tlačítko s počtem otevřených panelů v pravé horní části aplikace zobrazovat přehled otevřených panelů jako seznam. Tato změna nastavení nijak neovlivňuje možnost rychlého přecházení mezi otevřenými panely posunem prstu na adresním řádku prohlížeče.
30 Android Zoomování na všech webových stránkách
Některé webové stránky neumožňují zvětšení obsahu klasickým gestem dvěma prsty na displeji mobilního zařízení. V základním nastavení prohlížeče Chrome je ale možné aktivovat funkci, díky které bude zoom aktivní na jakémkoli webu.
V pravém horním rohu klepněte na tlačítko se třemi tečkami pro otevření hlavní nabídky prohlížeče Chrome. Pak pokračujte k položce »Nastavení / Usnadnění« a zde označte předvolbu »Vynutit aktivaci přiblížení«. Nová funkce začne pracovat ihned, bez restartu aplikace.
31 Android Zákaz zvuků webových stránek
Webové stránky automaticky přehrávající videa a zvuky jsou velmi otravné, ale naštěstí jim to můžete snadno zakázat. Tedy pokud pro surfování po internetu používáte ve svém androidovém smartphonu nebo tabletu prohlížeč Chrome.
Tlačítkem se třemi tečkami vpravo nahoře si otevřete hlavní nabídku prohlížeče a přejděte do »Nastavení / Nastavení webu / Zvuk«. Pak můžete jediným přepínačem zakázat všem webovým stránkám přehrávat zvuk. Globální nastavení pro všechny weby by ale asi bylo přece jen velmi restriktivní, takže si můžete přidat výjimky - webové stránky, které budou i nadále moci zvuk přehrávat.
32 Android Deaktivování zámku smartphonu, když jste doma
Zamykání androidového smartphonu je možné řídit podle řady okolností včetně identifikace místa, kde se nacházíte. Přejděte do »Nastavení / Zabezpečení a poloha«, použijte funkci »Smart Lock« a zadejte své současné heslo nebo odemykací gesto. Z nabídky funkce »Smart Lock« si pak můžete vybrat, že se váš telefon nemusí zamykat, například pokud jej nosíte v kapse (»Detekce nošení na těle«), máte jej přes Bluetooth připojený k důvěryhodnému zařízení (například k hodinkám, sluchátkům nebo reproduktoru) nebo když pozná váš obličej či hlas. Šikovná je ale také volba »Důvěryhodná místa«, která funguje na základě určení polohy. Váš telefon se tedy nemusí zamykat, když budete doma nebo třeba v práci.
33 iOS Propojování kontaktů v adresáři
Zatímco pro Android existuje hned několik šikovných aplikací, které zkontrolují váš seznam kontaktů na výskyt duplicit, v iPhonu musíte duplicity vyhledat a propojit ručně. Začněte otevřením aplikace Telefon, kde přejděte do nabídky »Kontakty«. Pak vyhledejte první z duplicitních kontaktů, otevřete jej a klepněte vpravo nahoře na »Upravit«. Sjeďte v přehledu kontaktů až skoro dolů a použijte volbu »propojit kontakty«. Nyní je třeba vyhledat druhý z kontaktů ke sloučení a klepnout na »Propojit«. Po sloučení uložte kontakt volbou »Hotovo«.
34 iOS Mazání dočasných dat v Safari
Stejně jako ostatní internetové prohlížeče hromadí i Safari během procházení webových stránek dočasná data. Může jít o cookies i jiné zbytečnosti, které mohou zabírat desítky MB místa. Abyste si mohli tato data překontrolovat a třeba je i rovnou smazat, otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Safari / Pokročilé / Data stránek«. Zde se během okamžiku zobrazí přehled dat webových stránek. Po klepnutí na volbu »Upravit« můžete mazat data konkrétních stránek, ale rychlejší je sjet dolů k nabídce »Odstranit veškerá data stránek«.
Foto popis| 1 Vypnutí efektů Když v nastavení Windows 10 vypnete efekty uživatelského rozhraní, uvolníte kapacitu operační paměti.
Foto popis| 2 Úpravy příkazového řádku Nastavení příkazového řádku ve Windows 10 umožňuje změnu barev či písma.
Foto popis| 3 Obarvení sloupců Ve sloupcovém grafu mohou mít jednotlivé sloupce různé barvy.
Foto popis| 4 Vlastní nastavení Nastavení pásu karet můžete exportovat a pak jej přenést do jiného počítače.
Foto popis| 5 Sestavení Windows 10 Informace o aktuálním sestavení Windows 10 ve vašem počítači se mohou hodit například při aktualizacích.
Foto popis| 6 Více kroků zpět V PowerPointu je možné nastavit i více než standardních dvacet kroků zpět.
Foto popis| 7 Operace s více listy Vzorce v Excelu mohou počítat i s daty rozmístěnými na více listech jednoho sešitu.
Foto popis| 8 Čištění disku Analýza obsahu pevného disku vám napoví, kde uvolnit potřebný prostor.
Foto popis| 9 Videa v prezentacích Pomocí komprese multimédií můžete zmenšit datovou velikost prezentací.
Foto popis| 10 Widgety na ploše Miniaplikace na pracovní plochu Windows 10 zobrazují užitečné informace.
Foto popis| 11 Změna priority Pro trvalou změnu priority konkrétní aplikace je třeba použít speciální nástroj.
Foto popis| 12 Rychlé vložení data Pro vkládání data do excelových tabulek můžete použít standardní funkci.
Foto popis| 14 Podrobná zpráva Přikaz v PowerShell spustí diagnostiku vašeho počítače a upozorní na problémy se spotřebou.
Foto popis| 15 Zvukové znamení Ozvučení kláves vás upozorní na omylem stisknutý CapsLock.
Foto popis| 16 Rychlejší USB paměti Přesun dat na USB zařízení můžete výrazně urychlit.
Foto popis| 17 Kolik stojí film? Na serveru JustWatch můžete zjistit, kde legálně zakoupíte film nebo seriál a za kolik.
Foto popis| 18 Snadné přesměrování Hovory z jednoho mobilu si snadno přesměrujete na jiný.
Foto popis| 19 Windows, nebo Linux? Na internetu se můžete pohybovat anonymně prostřednictvím služby SADD.
Foto popis| 20 E-mail na deset minut Pokud potřebujete mail jen k registraci na službu, založte si dočasný e-mail.
Foto popis| 21 Zbavte se zbytečností Webové stránky bývají plné reklam a zbytečných obrázků. Doplněk pro prohlížeč vás jich zbaví.
Foto popis| 22 Výběr kontejneru Firefox usnadňuje nastavení pro různé situace. Stačí si pak vybrat nový panel s novým nastavením.
Foto popis| 23 Zrušení oznámení Vyskakovacích oken v prohlížeči se snadno zbavíte.
Foto popis| 24 Prezentační režim Aplikace Pages má speciální prezentační režim pro dobrou čitelnost poznámek k prezentacím.
Foto popis| 25 Odstranění záznamů Smazané záznamy v diktafonu v iOS zůstávají v paměti iPhonu až do jejich úplného odstranění.
Foto popis| 26 Rychle k aplikacím Zástupce »Moje aplikace« otevře stejnojmennou nabídku v Obchodě Play.
Foto popis| 27 Animace ve zprávách Standardní klávesnice od Googlu nabízí výběr z bohaté nabídky GIF animací.
Foto popis| 28 Stáhnout po připojení Když jste off-line, může si mobilní Chrome zapamatovat, které stránky má po připojení stáhnout a zobrazit.
Foto popis| 29 Lepší přehled Úprava skrytého nastavení prohlížeče Chrome zajistí přehlednější zobrazení otevřených panelů.
Foto popis| 30 Zoomujte kdekoli V Chrome lze aktivovat vynucení funkce přiblížení na každé webové stránce.