Přejít k hlavnímu obsahu

Snadné a bezpečné zálohování smartphonů

Jestliže nechcete svěřovat všechna data ze svého smartphonu Googlu či Applu, je třeba si vytvářet zálohy lokálně ve vašem počítači. Poradíme vám, jak na to.

Podle bezpečnostní firmy Lookout je každou minutu odcizeno nebo ztraceno 113 smartphonů. Zálohování dat z mobilních telefonů by tedy mělo být naprostým standardem a Google i Apple, jako dominantní výrobci mobilních operačních systémů, na to samozřejmě pamatují. Již během úvodního nastavení nových smartphonů proto jejich uživatelé odpovídají na dotaz, zda chtějí obsah svého zařízení pravidelně zálohovat. Automatické zálohování má ale jednu zásadní nevýhodu: všechna zálohovaná data z vašeho smartphonu, tedy včetně kontaktů z adresáře, fotografií a dalšího soukromého obsahu, se pravidelně nahrávají na cloudové servery Googlu či Applu a tyto firmy samozřejmě mají k vašim datům plný přístup. Další problém je, že zálohování nezahrnuje instalované aplikace. Google i Apple v tomto ohledu spoléhají na své obchody s aplikacemi, odkud si můžete výbavu do svého smartphonu reinstalovat, resp. se vám při obnově obsahu mobilního zařízení ze zálohy automaticky stáhne. To ale samozřejmě platí jen v případě, že je daná aplikace v obchodě stále k dispozici a nebyla odstraněna svým tvůrcem nebo provozovatelem obchodu. Právě z těchto důvodů je výhodnější ukládat si zálohu všech svých dat i aplikací lokálně. Ukážeme vám, jak si takové zálohy kompletního obsahu smartphonů a tabletů vytvářet přímo ve vašem počítači, tedy bez odesílání osobních dat výrobcům mobilních operačních systémů.

Zálohování zařízení s Androidem

Android od Googlu je obecně velmi otevřený systém, ale pokud jde o zálohování, je třeba nejprve obejít nebo vyřadit z provozu funkce, kterými sice Google usnadňuje ochranu uživatelských dat, ale na druhou stranu mu umožňují čmuchat v soukromí uživatelů.

Vymazání zálohy v cloudu

Než začnete obsah svého androidového zařízení zálohovat lokálně, je třeba vypnout zálohování do cloudu a také smazat dříve vytvořené zálohy. Ve smartphonu či tabletu si otevřete »Nastavení«, přejděte do nabídky »Systém / Záloha« a vypněte funkci »Zálohovat na Disk Google«. Pak smažte zálohu na cloudových serverech Googlu. Otevřete si v prohlížeči adresu drive.google.com a v levé části okna služby Disk Google klikněte na nabídku »Zálohy«. Zvolte zálohu vašeho zařízení a poté pokračujte volbou »Smazat zálohu«.

Komfortní off-line zálohování uživatelských dat

Instalujte si do počítače aplikaci Helium (bit.ly/2zoFRfI), která je dostupná nejen pro Windows, ale také ve verzích pro macOS a Linux. Pak si z Obchodu Play instalujte aplikaci Helium také do svého mobilního zařízení. Dále je třeba si ve smartphonu či tabletu aktivovat tzv. vývojářský režim. Uděláte to tak, že přejdete do »Nastavení / Systém / Informace o telefonu« a zde celkem sedmkrát klepnete na položku »Číslo sestavení«. Umístění položky »Číslo sestavení« se přitom může lišit podle vaší verze Androidu.

Po aktivování vývojářského režimu přejděte do nabídky »Nastavení / Systém / Pro vývojáře« (opět je možné, že vaše zařízení má tuto položku jinde) a zde aktivujte funkci »Ladění USB«. Pak spusťte aplikaci Helium v počítači i ve vašem mobilním zařízení a povolte spárování s aplikací, abyste mohli provádět lokální zálohování uživatelských dat, zcela bez účasti Googlu. Zálohování pomocí aplikace Helium je velmi snadné, i díky tomu, že je tato mobilní aplikace lokalizována do češtiny. Nicméně pro opravdu kompletní zálohování obsahu mobilního zařízení včetně aplikací a jejich obsahu musíte jít ještě o krok dál a odemknout administrátorské možnosti Androidu.

Kompletní zálohování jen s právy administrátora

Zálohování celého obsahu androidových zařízení, včetně všech uživatelských dat a aplikací, je možné jen v případě, že máte v tomto zařízení odemknutý administrátorský účet (tzv. root). U mnoha smartphonů a tabletů s Androidem je možné administrátorský účet odemknout relativně snadno, ale v některých případech je potřeba použít speciální software v počítači a připojit k němu mobilní zařízení USB kabelem. Celý postup se ale liší podle konkrétního výrobce a modelu zařízení. Proto vám doporučujeme, abyste si ze všeho nejdříve ověřili, zda třeba již nemáte administrátorský účet odemknutý, což je běžné například u řady smartphonů od asijských výrobců. Stačí vám k tomu bezplatná verze aplikace Root Checker, kterou najdete v Obchodě Play. Pokud ve vašem zařízení administrátorský účet odemknutý není, použijte spolehlivý nástroj KingRoot (kingroot.net). Některá zařízení lze také odemknout dalšími aplikacemi. Pomoc můžete najít i na webu twrp.me/Devices, kde jsou k dispozici postupy odemknutí administrátorského účtu pro dlouhou řadu zařízení od různých výrobců.

Jakmile je vaše zařízení odemknuto, můžete provést jeho kompletní zálohu, například pomocí nástroje Titanium Backup.

Tato bezplatně dostupná aplikace zazálohuje i všechny instalované aplikace včetně jejich uživatelských nastavení a dat a zpřístupní vám i oblasti a funkce operačního systému Android, ke kterým byste se jinak nedostali. V cestě za opravdu kompletní zálohou obsahu vašeho smartphonu nebo tabletu vám už nebude nic stát.

Lokální zálohy zařízení s iOS

Kompletní lokální záloha mobilních zařízení s iOS je proveditelná pouze se správnými nastaveními a vhodným softwarem. Pomocí speciálních nástrojů je možné zazálohovat rovněž instalované aplikace.

Kompletní zálohování zařízení Apple

Také Apple si od uživatele nechá při iniciaci svých zařízení schválit pravidelné zálohování dat do cloudu. Aby přitom nedocházelo k čerpání mobilních dat nebo zkracování výdrže mobilních zařízení, probíhá zálohování jen v okamžicích, kdy je iPhone či iPad připojený k nabíječce a současně i k Wi-Fi síti. To je jistě správné řešení, ale nesmíme zapomenout, že standardní zálohování v systému iOS vynechává dosti důležitá data. Jde například o uložená hesla nebo data aplikací, označená jako důvěrná. Tato data lze zálohovat pouze lokálně do vašeho počítače. A stejně jako v případě Googlu je potřeba počítat s tím, že se Apple dostane k datům ve vašich zálohách, protože má k dispozici klíče pro jejich dešifrování.

Pro přechod na lokální, bezpečně šifrované zálohování je třeba nejprve vypnout zálohování do cloudu. Proto si ve svém iPhonu či iPadu otevřete »Nastavení« a zde klepněte na svoje Apple ID. Pak pokračujte volbou »iCloud / Záloha na iCloudu« a tuto funkci vypněte. Poté si do počítače instalujte iTunes (které už ale pravděpodobně máte) a připojte svoje zařízení k počítači. V iTunes klikněte na ikonu vašeho zařízení v levé horní části a pak v části »Zálohovat automaticky« zvolte »Tento počítač« a následně i předvolbu »Šifrovat zálohy iPhonu«. Jakmile si zvolíte bezpečné heslo, můžete spustit zálohování obsahu vašeho zařízení tlačítkem »Zálohovat«.
Pro lokální zálohování fotografií, videí a kontaktů je možné použít i paměťové zařízení Leef iBridge 3 s cenou od cca 1 500 korun za 32GB verzi.

Lokální zálohování starých aplikací

I když jsou při lokálním zálohování pomocí iTunes bezpečně a v šifrované podobě ukládána všechna důležitá data, je zde jedna výjimka. Tou jsou aplikace. I když použijete pro obnovu obsahu vašeho iPhonu či iPadu lokálně vytvořenou zálohu ve vašem počítači, aplikace se vždy budou stahovat z App Storu. Podle Applu jde o bezpečnostní opatření, které chrání uživatele před zmanipulovanými, potenciálně nebezpečnými aplikacemi. Pro uživatele je ale problém, že Apple může jakoukoli aplikaci z App Storu kdykoli odstranit, což se také nezřídka děje, nejčastěji když Apple usoudí, že jde o aplikaci porušující pravidla pro vystavení v App Storu. Při obnově obsahu smartphonu nebo tabletu ze zálohy pak tyto odstraněné aplikace není možné opětovně instalovat. Se správnými nástroji je ale možné zazálohovat si i aplikace a vyhnout se tomu, že o ně z nějakého důvodu přijdete.

Pro lokální zálohování starších zařízení od Applu je nejlepší použít iTunes ve verzi 12.6.3.6 (snadno ji najdete na internetu). S touto speciální verzí iTunes je totiž možné zálohovat instalované aplikace přímo z iPhonu či iPadu. Od současné verze iTunes se toto vydání liší i v dalších vlastnostech. Pokud budete například chtít ve svém počítači využívat hudební streamovací službu Apple Music, musíte si pořídit novější verzi iTunes. Přitom bohužel není možné provozovat v jednom počítači současně dvě různé verze aplikace iTunes.

Bohužel, se zmíněnou starší verzí iTunes nepracují nová zařízení s operačním systémem iOS 12. Můžete ale použít specializované programy, jako je třeba iMazing (imazing.com). S touto aplikací pak můžete lokálně na disk vašeho počítače instalovat nejen vaše data, ale také aplikace z iPhonu či iPadu. Mějte však na paměti, že aplikace ze zálohy budou fungovat pouze na zařízení, ze kterého byly zazálohovány. Propojení aplikací s konkrétním iPhonem či iPadem je založeno na certifikátu, který není nezávislý na použitém zařízení. Naše rada tedy zní: Vytvořte si pro všechna vaše Apple zařízení s operačním systémem iOS kompletní lokální zálohu ve vašem počítači.

Foto popis| Zálohu vašeho zařízení na Disku Google je nutné smazat, aby Google již dále neměl přístup k datům z vašeho androidového smartphonu či tabletu.
Foto popis| Funkce »Ladění USB« je nezbytná pro propojení androidových zařízení s počítačem a speciálními programy a přístup k jejich obsahu.
Foto popis| Kompletní zálohování Aplikace Root Checker obratem zjistí, zda je ve vašem mobilním zařízení odemknutý administrátorský účet 1 . Pokud ne, pomůže vám u mnoha různých zařízení aplikace KingRoot 2 .
Foto popis| Úložiště pro iPhone Speciální flash disk Leef iBridge, dostupný v různých kapacitách, slouží pro lokální zálohování fotografií, videí i kontaktů. Zálohy je možné ochránit heslem.
Foto popis| S lokálním zálohováním obsahu iPhonů a iPadů vám pomůže aplikace iTunes, kde si ale nezapomeňte aktivovat šifrování zálohy a zvolit silné heslo. Zálohování do cloudu je třeba vypnout v nastavení iOS.
Foto popis| Aplikace instalované v iPhonu či iPadu je možné zazálohovat do počítače pomocí programu iMazing a pak je v případě potřeby do zařízení obnovit, bez ohledu na to, zda jsou stále k dispozici i v App Storu.

Příbuzná témata: