Přejít k hlavnímu obsahu

Perfektní práce s disky

Na instalaci nového pevného disku a běžnou práci s diskovými oddíly ještě funkce z výbavy Windows stačí, pokročilejší operace ale musíte svěřit specializovanému nástroji. 

Prakticky všechny úlohy při správě pevných disků počítačů (HDD i SSD) s přehledem zastane aplikace Acronis Disk Director, která je ve své aktuální verzi s číslem 12 plně připravena na práci pod Windows 10. Acronis Disk Director také pracuje v počítačích s UEFI i starších strojích, které ještě mají klasický BIOS. V programu Acronis Disk Director můžete pracovat s pevnými disky bez omezení jejich kapacity a formátovat je se souborovými systémy FAT16, FAT32, NTFS, Exts, Ext3, Reiser3 nebo Linux SWAP. Pevné disky umí Acronis Disk Director dělit na oddíly a u těch měnit velikost, spojovat je i rozdělovat. Speciální funkce programu pak umí jeden oddíl rozšířit na několik (až 32) fyzických disků.
Mezi další užitečné funkce programu Acronis Disk Director patří především klonování obsahu pevných disků, které lze využít pro vytváření kompletních záloh počítače, stejně jako při instalaci nového disku, aniž byste museli přeinstalovávat operační systém a všechny aplikace a znovu provádět všechna uživatelská nastavení. Šikovné jsou také nástroje na obnovu ztracených dat, která jste si například nechtěně smazali nebo došlo k jejich poškození vinou selhání hardwaru.

I díky kompletně lokalizovanému uživatelskému rozhraní se Acronis Disk Director velmi snadno ovládá a s jeho funkcemi si poradí i méně zkušení uživatelé. Výhodou také je, že program předem zobrazí nastavené změny v rozdělení pevných disků, než spustíte jejich provedení. K dispozici je také možnost vytvoření bootovacího USB flash disku nebo CD či DVD, ze kterého v případě nouze nastartujete počítač a pokusíte se obnovit ztracená data nebo celé oddíly na pevném disku.

Acronis Disk Director je k dispozici pro vyzkoušení, licence k plné verzi programu vyjde na necelých 1 100 korun.

Jak na to

1 Instalace

V instalačním průvodci programu Acronis Disk Director stačí jen použít volbu »Instalovat aplikaci Acronis Disk Director«, potvrdit souhlas s licenčními podmínkami a bez dalšího nastavování projít instalačním průvodcem. Po svém spuštění Acronis Disk Director automaticky rozpozná všechny připojené pevné disky a jejich oddíly, včetně například i USB flash disků, paměťových karet nebo externích disků připojených k vašemu počítači. Po kliknutí na zvolený disk či oddíl se v levém sloupci programu zobrazí dlouhá nabídka operací, které s ním může Acronis Disk Director provádět.

2 Operace s disky a oddíly

Mezi základní úlohy programu Acronis Disk Director patří inicializace nových pevných disků instalovaných do počítače nebo připojených prostřednictvím USB portu. Acronis Disk Director můžete použít k vytvoření primárního oddílu pevného disku a pak také k jeho rozdělení na menší části (oddíly). To je velmi vhodné provést u velkých, několikaterabajtových pevných disků, kde vám rozdělení na menší části umožní udržet si lepší přehled v jejich obsahu. Oddíly, v programu označované jako „svazky“, můžete na pevných discích přesouvat, rozdělovat či slučovat a měnit jejich velikost. Ke každé z těchto funkcí je připraven průvodce, ve kterém snadno nastavíte požadovanou operaci, například i prostým přetažením velikosti oddílu myší. Po změně nastavení a kontrole správnosti klikněte na tlačítko »Provést naplánované operace«. Počítejte s tím, že většina operací s diskovými oddíly vyžaduje restart počítače. Acronis Disk Director pak požadované změny provede před spuštěním operačního systému.

3 Správa disků

Kromě operací s diskovými oddíly nabízí Acronis Disk Director také řadu funkcí pro správu pevných disků. Patří mezi ně například funkce »Zkontrolovat«, která prověří fyzický stav pevného disku a pokusí se opravit nalezené chyby v uložení dat nebo celé vadné sektory. Další z funkcí pro správu disků se jmenuje jednoduše »Defragmentovat« a jde o nástroj, kterým upravíte fyzické uspořádání souborů na pevném disku, abyste podpořili jejich co možná nejrychlejší načítání pro zpracování v operačním systému a používaných programech. Defragmentaci ale provádějte pouze u klasických magnetických pevných disků. Na discích typu SSD defragmentace žádné zvýšení výkonu nepřinese, pouze opotřebovává paměťové buňky.

4 Kopírování disků

Zmíněnou možnost klonování obsahu pevného disku najdete v programu Acronis Disk Director pod volbou »Klonovat základní disk«, která se zobrazí, pokud v hlavním okně aplikace kliknete na označení celého disku, a nikoli jen na některý z oddílů. Pro úspěšné naklonování pevného disku vašeho počítače budete potřebovat druhý disk se stejnou nebo větší kapacitou, který je třeba rovněž připojit k počítači (například přes USB dock nebo externí krabici na pevný disk). Pamatujte také na to, že veškerá předchozí data na cílovém disku budou během operace klonování smazána. Pokud budete původní disk vyřazovat, můžete ještě použít funkci »Vyčistit disk«, která z něj smaže všechna data a odstraní všechny oddíly.

5 Záchrana dat

V nabídce »Nástroje« najdete velmi důležitou funkci »Acronis Recovery Expert«, která vám může pomoci se záchranou ztracených dat. Acronis Recovery Expert umožňuje obnovit dříve odstraněné diskové oddíly nebo obsah svazků, které zmizely vinou systémové chyby. S obnovou dat pomáhá průvodce, který vyhledá odstraněné svazky a pokusí se je obnovit. K dispozici je přitom i tzv. ruční režim, ve kterém mohou zkušenější uživatelé nastavit podrobnější parametry obnovy.

6 Záchranný USB flash disk

Acronis Disk Director umí vytvořit i bootovací USB flash disk nebo CD/DVD s nástroji na operace s diskovými oddíly a záchranu dat v nouzovém prostředí. Příslušnou funkci najdete pod nabídkou »Nástroje / Tvorba zaváděcích médií Acronis«. V průvodci si pak můžete zvolit, zda bude spouštěcí disk založen na Linuxu, nebo prostředí Windows PE. Doporučujeme vám přitom spíše linuxové prostředí, protože nebude nutné stahovat si další komponenty. Následně si můžete zvolit součásti, které budou na vašem spouštěcím disku k dispozici.

Foto popis|
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: