Přijít o data je vždy nepříjemné, zvlášť když jde o důležité soubory, které jste si zapomněli včas zazálohovat. Náhodné smazání dat ale nemusí vždy znamenat konečnou.
Data z pevných disků, paměťových karet fotoaparátů nebo přenosných USB flash disků je zpravidla možné zachránit do té chvíle, než jejich fyzické umístění nahradí další ukládané soubory. Je přitom celkem jedno, zda jste si data sami smazali a pak vysypali z koše, jestli ke ztrátě důležitých souborů došlo při naformátování disku nebo jestli jste o ně přišli z jakéhokoli jiného důvodů. Vše, co k záchraně ztracených dat potřebujete, je specializovaná aplikace, která prohledá obsah disku a zjistí, které soubory by ještě bylo možné obnovit.
Právě takovým nástrojem je program Tenorshare Any Data Recovery, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD i v elektronické edici Chipu. Program Any Data Recovery disponuje funkcemi pro hloubkovou kontrolu obsahu pevných disků i libovolných dalších paměťových médií, připojovaných k počítači. Nalezené soubory automaticky roztřídí podle typu, výchozí složky nebo data poslední změny a rovnou vyhodnotí, zda bude jejich obnova ještě možná. S jednou věcí si ale Any Data Recovery ani žádný jiný program pro záchranu smazaných dat neporadí - jde o obnovu obsahu z šifrovaných disků.
Jak na to
1 Instalace a registrace
K použití plné verze programu Any Data Recovery budete potřebovat registrační kód, který získáte podle návodu, uvedeného u popisu programu na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu. Jakmile máte k dispozici potřebný registrační kód, proveďte instalaci aplikace Any Data Recovery, během které není třeba cokoli nastavovat nebo měnit. Po dokončení instalace klikněte na tlačítko »Start«, kterým program spustíte. V hlavním okně aplikace klikněte na tlačítko se třemi čárkami v pravé horní části a z hlavní nabídky zvolte položku »Register«. Pak do nově otevřeného okna zadejte e-mailovou adresu použitou při registraci na webu a získaný registrační kód. Po kliknutí na tlačítko »Register« můžete začít program Any Data Recovery používat.
2 Výběr dat k záchraně
Základním krokem, který vám pomůže s rychlou a efektivní obnovou smazaných dat, je výběr typů souborů, které se má program Any Data Recovery pokusit obnovit. Abyste omezili okruh skenování, můžete v programu například určit, že chcete hledat jen fotografie a obrázky v běžných formátech, dokumenty, zvukové soubory, videa nebo třeba e-maily. Nevíte-li přesně, jaká data se vám nechtěně podařilo smazat, a nevadí vám delší doba skenování obsahu pevného disku či jiného paměťového média, použijte prostě předvolbu »All File Types«.
3 Volba umístění
Po kliknutí na tlačítko »Next« následuje volba původního umístění ztracených souborů, které se snažíte obnovit. Program Any Data Recovery vám dá na výběr ze standardních umístění, jako je pracovní plocha počítače (»Desktop«), výchozí složky s dokumenty (»My Documents«) nebo koš, ze kterého jste ztracené soubory nechtíc vysypali (»Recycle Bin«). Můžete ale skenovat i celé pevné disky a diskové oddíly a samozřejmě také výměnná média, jako jsou USB flash disky nebo paměťové karty. Rovněž je možné pracovat s různými dalšími zařízeními, jejichž úložiště se k počítači připojuje jako běžný externí disk. Nevíte-li, kde se soubory před smazáním nacházely, použijte jednoduše předvolbu »I can’t remember« a pokračujte tlačítkem »Scan«.
4 Vyhledání souborů k obnově
Skenování obsahu zvoleného úložiště zabere i delší dobu, podle toho, jak velký disk prohledáváte a jaké typy souborů jste ke skenování zvolili. Výsledkem je přehled souborů, které může program Any Data Recovery obnovit. V nabídce »Files View« uvidíte soubory k obnově členěné podle jejich typu (fotky, videa, hudba, dokumenty atd.). Když přepnete zobrazení na »Tree View«, můžete soubory k obnově procházet podle jejich původního umístění. Nabídka »Time« pak obsahuje soubory rozdělené podle data jejich poslední změny. S výběrem souborů k obnově vám pomůže také náhledové okno a přehled základních informací v pravé části okna programu Any Data Recovery. Abyste předem zjistili, zda je možné nalezený soubor obnovit, sledujte údaj ve sloupci »State« v hlavní části okna programu. Soubory označené stavem »poor« pravděpodobně již obnovit nepůjde, zatímco ty s označením »good« byste měli bez problému zachránit.
5 Záchrana souborů
Zvolte soubory k obnově a pokračujte tlačítkem »Recover«. Program Any Data Recovery vás přitom upozorní, že byste neměli soubory obnovovat na stejný pevný disk či jiné paměťové médium, kde se nacházely před svým smazáním. Důvod je jednoduchý - mohli byste přitom přepsat fyzické umístění dalších souborů k obnově a tak znemožnit jejich záchranu. Proto byste měli zvolit obnovu nikoli na stejný, ale zcela jiný fyzický disk. Pokud například zachraňujete soubory z pevného disku vašeho počítače, měli byste je nechat uložit třeba na USB flash disk nebo externí pevný disk.
6 Hloubkový sken
Pokud ve výsledcích vyhledávání smazaných souborů nenajdete data, která byste potřebovali zachránit, nabízí program Any Data Recovery ještě jednu možnost. Jde o funkci hloubkového skenování obsahu pevného disku (»Deep Scan«), která může zabrat podstatně více času, ale na druhou stranu máte šanci na uspokojivější výsledek. Vyhledané soubory můžete procházet a obnovovat úplně stejně jako v předchozím případě.
***
D Plnou verzi programu Tenorshare Any Data Recovery 6.4.0 najdete na CHIP-DVD c
Foto popis|
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz