Android Pie a iOS 12 nabízí zákazníkům řadu lákavých inovací. Ke konci roku se na trhu objevila řada špičkových smartphonů.
Gratulujeme! Android oslavil na podzim první kulaté narozeniny. Před deseti lety totiž přišel na trh první smartphone s tímto operačním systémem. Vyrobilo jej HTC a telefon se prodával pod označením Dream, zákazníci společnosti T-Mobile jej pak znali pod jménem G1. Od té doby se mobilní trh výrazně změnil. Android byl původně koncipován jako odezva Googlu na tehdy převládající systémy Windows Mobile a Nokia Symbian, dnes je to dominantní mobilní operační systém a s iOS si prakticky nekonkuruje. Hlavní výhodou Androidu je, že spolupracuje se zařízeními všech cenových a výkonnostních kategorií, na rozdíl od systému iOS, který používají výhradně velmi drahé telefony od Applu. Na jakém systému pracuje telefon, který dnes nabízí nejlepší fotoaparát? Na Androidu. Jaký systém používá telefon s nejlepším displejem? Android. A nejdelší výdrž? I tu nabídne zařízení s Androidem. Do našeho srovnávacího testu jsme zařadili dvě desítky největších novinek, včetně telefonů Google Pixel 3 a nejnovější verze smartphonu Mate od společnosti Huawei. Cena telefonu Mate 20 Pro poprvé u tohoto výrobce překročila částku 1 000 euro, v našich podmínkách poprvé dosáhla úrovně 25 000 Kč. Není to rozhodně málo, na druhou stranu se ale Mate 20 Pro jako první model od tohoto výrobce usadil na prvním místě našich srovnávacích testů a představuje tak v současnosti nejlepší telefon na trhu. Mezi testovanými modely však najdeme i levnější varianty, jako je například Xiaomi Pocophone F1, který lze sehnat i za cenu lehce pod 9 000 Kč. Do testu jsme samozřejmě přibrali i dvě nové verze telefonu Apple iPhone XS a podíváme se i na poslední novinku v podobě „cenově dostupného“ modelu iPhone XR. Kromě hardwarových vlastností nových telefonů se dále zaměříme i na nové funkce a aplikace systémů Android 9 a iOS 12.
I běžné fotoaparáty zvládnou dobré snímky
Chytré telefony v posledních letech zcela nahradily kompaktní digitální fotoaparáty. Fotosnímače telefonu dnes běžně používáme k zachycení všech možných situací a scén, selfie snímky počínaje, panoramatickými záběry konče. Z toho důvodu jsme se rozhodli kompletně přepracovat fotografické testy, kterými smartphony v naší testovací laboratoři procházejí, a zvýšit procentuální váhu kvality fotografování na celkovém hodnocení telefonu z 10 na 20 procent. To dokazuje, jak důležitá je u dnešních smartphonů vlastnost fotoaparátu. Vpravo dole na této stránce najdete tabulku nejlepších fotosmartphonů, kterou jsme seřadili právě podle výsledků našich fototestů.
Průměrným standardním rozlišením hlavního fotosnímače je v současnosti 12,2 megapixelu, což stačí pro většinu fotografických úloh. Výjimkou je telefon Huawei P20 Pro, který ačkoliv disponuje 40Mpx hlavním snímačem, pracuje v továrním nastavení s efektivním rozlišením 10 Mpx, ve kterém také dosahuje nejlepších výsledků. Ty jsou unikátní hlavně v oblasti nočního fotografování, při kterém produkuje zařízení snímky s vynikající světelností a minimálním šumem. Trendem je ale vyšší rozlišení. Telefon OnePlus 6 například disponuje 15,9Mpx snímačem, LG ThinQ 16,2Mpx snímačem a Sony Xperia XZ2 má 19,2Mpx snímač. Standardem je dnes u nejvyšší třídy smartphonů výbava v podobě dvou nebo tří fotosnímačů s různými ohniskovými vzdálenostmi (například normální, širokoúhlý a teleobjektiv).
Nové modely iPhone XS a XS Max dosáhly s 12,2megapixelovými snímači na 2. a 3. pozici v našem srovnávacím fototestu. Ačkoliv se fotoaparát nových iPhonů v porovnání s loňským modelem iPhone X hardwarově nezměnil, Apple optimalizoval jeho software a nabízí dnes například více filtrů, celkově je ale zlepšení spíše jen drobné.
Všechny testované modely podporují nahrávání ve 4 K (3 940 x 2 160 bodů), ale při tomto záznamu se do telefonu i v režimu 4 k/30 Hz ukládá až 400 MB za minutu. Dokonce i telefony s největším úložným prostorem tak rychle naráží na své limity. Chcete-li šetřit místem na disku, doporučujeme raději nahrávat ve výchozím rozlišení 1 080p.
Všechny Androidy umožňují rychlé nabíjení
Nejdelší výdrž na baterie v délce 16 hodin prokázal v naší testovací laboratoři nový telefon Huawei Mate 20, který se ale v době uzávěrky tohoto testu na našem trhu neprodával. Tento test spočívá v nepřetržitém přehrávání obsahu z internetu a 16 hodin je výjimečný výkon, ostatní telefony dosahují v průměru hodnot mezi 9 až 11 hodinami.
Výbornou výdrž v podobě 13 hodin a 21 minut prokázal také telefon Xiaomi Pocophone X1, přičemž jeho plné dobití zabere jen necelé dvě hodiny. Doba nabíjení je u většiny telefonů delší, v průměru zabere od dvou do tří hodin a iPhone XS Max potřebuje pro úplné doplnění energie asi čtyři hodiny. Přes pomalé nabíjení vydrží nové iPhony XS Max a XS pouze průměrných 9:21 a 8:20 hodin. Oproti tomu iPhone 8 Plus dosahuje 11:28 hodin a iPhone XR 12 hodin a 51 minut.
Všechny testované telefony se systémem Android se dodávají s rychlými nabíječkami. Pohodlné bezdrátové indukční nabíjení ale podporuje jen část zařízení v testu. Tuto funkci nemají například telefony Google Pixel 2, HTC U11, Asus 5Z nebo OnePlus 6. Je to škoda, protože indukční nabíječky dnes pracují spolehlivě a na trhu konečně najdeme velký výběr.
Úložiště: 512 GB je nové maximum
Kapacita interního úložiště špičkových chytrých telefonů se dnes pohybuje od 64 do 128 GB. Existují ale i výjimky, které se prodávají i s větším diskem, například oba testované modely iPhone XS nebo Samsung Galaxy Note 9, který je v poslední době k dostání za příjemnou cenu i s 512 GB úložištěm. To je v současné době maximální a rekordní hodnota. Musíme ale připomenout, že konfigurace s větším úložištěm jsou většinou o poznání dražší než jejich standardní verze s 64 nebo 128 GB. V kategorii cenově dostupných telefonů nabízí největší úložiště Asus Zenfone 5Z, který s 256 GB úložištěm přijde na 14 990 Kč. V rámci předvánočních slev nabízel Samsung 512 GB verzi telefonu Galaxy Note9 za stejnou cenu, jako stojí 128 GB verze, tedy za 25 990 Kč. 512 GB varianta iPhonu XS přijde dokonce na 40 500 Kč. Výhoda telefonů s Androidem spočívá v tom, že je v naprosté většině případů lze na rozdíl od iPhonů osadit dodatečnou paměťovou kartou. Výjimku v tomto ohledu představují modely OnePlus 6(T), Google Pixel 2 a 3, Huawei P20 Pro nebo Nokia 8 Sirocco. Nový Huawei Mate 20 Pro umožňuje rozšířit 128 GB úložiště pomocí nového typu miniaturních paměťových karet NM Card, které mají stejnou velikost jako nanoSIM karty. Dostupnost těchto kartiček byla ale v době uzávěrky testu neznámá.
Úložná kapacita telefonů se 128 GB by měla většině uživatelů stačit pro instalaci všech potřebných aplikací i pro přenášení většího množství fotografií nebo hudby. 64 GB telefony ale nabízí již od začátku jen kapacitu okolo 50 GB, v některých případech i menší, jako je tomu u modelu LG G7 ThinQ s pouhými 44,7 GB volného místa. U takových telefonů rozhodně doporučujeme zvolit model, který lze rozšířit paměťovou kartou.
Audiojack, nebo USB-C - volba stále existuje
Klasický 3,5 mm audiokonektor se u smartphonů dávno dostal na seznam ohrožených druhů. Moderní verze telefonů Huawei, Sony, HTC, Nokia a Google používají univerzální konektor typu USB-C, Apple pak své iPhony vybavil rozhraním Lightning. Zmizení 3,5mm audiokonektoru nepotěší hlavně majitele kvalitních drátových sluchátek, protože redukce na USB-C port přináší zbytečnou mechanickou zátěž a jako každý audioadaptér přináší i jistou ztrátu kvality reprodukce. Konstrukce digitálního konektoru navíc není tak mechanicky odolná jako u desetiletí vylepšovaného analogového 3,5 mm konektoru.
Existují ale i důvody, které hovoří pro USB-C. V případě, že bude toto digitální rozhraní správně implementováno, dokáže nabídnout vyšší kvalitu zvuku, a pokud se k tomuto konektoru přikloní i tradiční výrobci hi-endových sluchátek, mohli by jeho prostřednictvím výrazně zvýšit jejich funkčnost. V současné době je ale zvukové využití USB-C konektoru (stejně jako řada dalších implementací USB-C portu) technicky na samém počátku vývoje. Nedojde-li k větší standardizaci tohoto konektoru napříč výrobci telefonů a sluchátek, mohlo by dojít k tomu, že určitá sluchátka budou v budoucnu spolupracovat pouze s určitými telefony.
Dnes se tomuto chaosu můžeme stále bránit výběrem telefonu s 3,5 mm audiozdířkou. Takové telefony stále nabízí Samsung, LG nebo Xiaomi. Další variantou je samozřejmě bezdrátové připojení sluchátek přes Bluetooth. Všechny testované chytré telefony pochopitelně podporují Bluetooth (5.0), Wi-Fi (AC) a LTE. Všechny testované telefony dnes používají telefonní karty typu nanoSIM a většinou nabízejí možnost provozu se dvěma nanoSIM kartami najednou.
V módě je rozpoznávání tváře
Naprostá většina vlajkových lodí s Androidem dnes používá pro autentizaci uživatele vedle čtečky otisků prstů i rozpoznání obličeje. Tuto technologii využívají telefony Pixel od Googlu a stejně tak i vybrané verze zařízení Nokia, Asus, Huawei, OnePlus a LG. Nové modely od Samsungu dokážou i skenovat oční rohovku. Rozpoznávání obličeje zatím nepoužívá Xiaomi a Sony. Apple na druhou stranu již od uvedení modelu X používá pokročilou technologii FaceID, která pracuje i ve tmě. Stejně kvalitní systém rozpoznávání obličeje použil u své novinky Mate 20 Pro i Huawei.
Obecně lze říci, že funkce rozpoznávání obličeje jsou u všech výrobců relativně spolehlivé, avšak ne všechny dokážou správně určit majitele i s nasazenými nebo sundanými brýlemi nebo s dvoutýdenním plnovousem.
Výkon: Nové iPhony nikdo neporazil
Z hlediska výkonu vedou v našich tabulkách tři nové telefony Apple iPhone, což ale není nutně dáno ani tak lepším hardwarem, jako jeho lépe provedenou optimalizací pro operační systém iOS 12. Díky vylepšenému systému iOS 12 se tak výrazně zvýšil i výkon modelu iPhone 8 Plus se starším procesorem Apple A11 a benefitují z něj i nové modely s čipem A12. Vysoký výkon a vyladění systému s procesorem nevykazují jen syntetické benchmarky, ale i praktická měření, která provádíme v naší testovací laboratoři. Obrovské rozdíly mezi novými iPhony a zařízeními s Androidem jsme zaznamenali v praktickém testu načítání webových stránek s našimi obsáhlými tabulkami. Zatímco iPhony na tuto úlohu potřebují asi 0,2 sekundy, nejrychlejší telefony s Androidem to zvládnou až za 5 sekund. To platí pouze pro načítání čistých webových stránek s HTML, JavaScriptem a CSS. Při stahování PDF souborů jsou telefony s Androidem a iPhony srovnatelné.
Nejvyšší výkon mezi testovanými telefony s Androidem jsme naměřili modelu OnePlus 6 T, který je osazen procesorem Snapdragon 845 a 8 GB paměti. Provoz tohoto telefonu je naprosto plynulý, aplikace se spouštějí bleskově a rozpoznání obličeje nebo snímač otisků prstů fungují téměř bez prodlení. To ale platí prakticky o všech špičkových telefonech, které jsme porovnávali v tomto testu. Trochu jiná věc je rychlost práce s internetem. Kupodivu o poznání pomalejší načítání webových stránek jsme naměřili telefonům Samsung Galaxy S9 Plus a Huawei P20 Pro, oba modely na tento úkol potřebovaly více než 15 sekund. Součástí hodnocení výkonu jsou i benchmarky, které provádíme zásadně v továrním nastavení telefonu. Právě proto jsme například vítězný telefon Huawei Mate 20 Pro ohodnotili v kategorii výkonu „pouze“ 93 body ze 100. Pokud bychom v nastavení baterie zaškrtli práci v Režimu výkonu, zvýšil by se výsledek benchmarků minimálně o desetinu. Telefon by se ale podle výrobce v tomto režimu mohl přehřívat a jeho aktivace by mohla mít negativní vliv na výdrž baterie.
V testu najdeme i telefony s novou generací 7 nm procesorů. Používají je jak iPhony XS, XS Max a XR (procesor Apple A12), tak telefony Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro (procesor HiSilicon Kirin 980). Zmenšení výrobního procesu vždy přináší zvýšení výkonu při nižší spotřebě a přechod na 7 nm není výjimkou. Zatímco Apple dosáhl s novým 7 nm procesorem výkonnostních rekordů, Huawei s Kirinem 980 zaznamenal skvělé prodloužení výdrže při jen minimálním výkonnostním nárůstu. Testované modely Mate 20 a Mate 20 Pro ale v době testu pracovaly s předprodejní verzí firmwaru. Výrobce slibuje aktualizaci, která ještě o něco zvýší výkon CPU.
Zářezy skoro všude
Jedním z nejdůležitějších trendů je zvětšování plochy displeje a zmenšování rámečků. Tento paradox vyřešil před časem Apple, které osadil svůj model X displejem s vyříznutým prostorem pro přední kameru a snímače. Netrvalo dlouho a na stejné řešení přešli i výrobci telefonů se systémem Android. Displeje se zářezem zlepšují ergonomii telefonu: iPhone XS Max a iPhone 8 Plus jsou prakticky stejně velké, přesto má displej modelu XS Max o celý jeden palec delší úhlopříčku než displej iPhone 8 Plus.
Nejjasnější displej nabízí z testovaných modelů LG G7. 6,1“ LCD panel nabízí vynikající provedení barev a detailní rozlišení 3 120 x 1 400 pixelů, které lze pro prodloužení výdrže na baterii snížit na 2 340 x 1 080 pixelů. Nejlepší vlastností tohoto panelu je ale automatické ovládání jasu: v místnosti dosahuje displej maximálního jasu 453 cd/m2, pokud však snímač rozpozná sluneční světlo, zvýší se jas až na 869,9 cd/m2. Díky tomu lze displej sledovat bez problémů i na přímém slunečním světle. Podobný princip ale používají i ostatní výrobci. Nejvyšší celkové hodnocení kvality displeje získal perfektní OLED panel nového Matu 20 Pro, který s 722,6 cd/m2 sice nedosahuje maximálního jasu LG G7, zato má vyšší maximální šachovnicový kontrast (164 : 1) a perfektní pokrytí barevného spektra.
iOS 12 a Android Pie: Co nabízí nové operační systémy
Testované telefony používají tři druhy operačních systémů -iOS 12, Android 8/8.1 a Android 9. Vzhledem k tomu, Android 8 už je na trhu rok, většina špičkových smartphonů dostane v nejbližší době aktualizaci na Android 9, takže se zde zaměříme hlavně na rozdíly mezi iOS 12 a Android 9 Pie. Nejnovější verzi Androidu 9 prozatím do vínku dostaly pouze modely Google Pixel, Sony Xperia XZ2, OnePlus 6, Nokia 8 a Huawei P20 Pro, Mate 20 Pro a Mate 20.
Google přinesl v nové verzi Androidu 9 zásadní novinku v podobě ovládání gesty. Potažením prstu od spodní hrany nahoru se otevře naposledy spuštěná aplikace, swipem doprava a doleva lze přepínat mezi aktuálně spuštěnými aplikacemi. Tuto pohodlnou funkci již známe z iOS a webOS. Vzhledem k tomu, že většina telefonů dnes používá displej s výřezem, zařadil Google podporu tohoto prvku i do výbavy Androidu 9.
Sociální média pod kontrolou
Nadměrné využívání sociálních médií představuje pro řadu uživatelů stále větší problém. Proto přidal Google do Androidu 9 funkci Wellbeing, která sleduje délku provozu jednotlivých aplikací a uživatel si může nastavit vlastní časový limit například pro Facebook nebo YouTube. Novinkou je dále možnost ukončit telefonní hovor hlasovým povelem. Telefonu s Androidem 9 dále můžete hlasem oznámit, že jdete spát, a ten se automaticky přepne do režimu Nerušit. Zajímavými novými funkcemi vybavil novou verzi svého systému iOS i Apple.
I zde se novinky do značné míry týkají doby, po kterou uživatelé pracují s aplikacemi. Stejnou funkci jako Android Wellbeing nabízí aplikace Čas u obrazovky, která sleduje dobu provozu jednotlivých aplikací a uživatel má možnost ji omezit. Novinky se týkají i způsobu oznamování. V iOS 12 tak můžete například sledovat, případně mazat, všechny aktualizace skupiny přátel na Instagramu hromadně. Do plánovače můžete zadat termíny pro přepnutí telefonu do režimu Nerušit. Můžete si zde vybrat, zda chcete, aby vás telefon nerušil například po dobu jedné hodiny nebo do té doby, dokud budete doma. Nové funkce obou systémů zajišťují vyšší přehlednost údajů na displeji a dávají větší klid uživateli.
Mezi novinky dále patří aplikace AR Tape Measure, která dokáže měřit rozměry různých objektů, například nábytku, a nová sada příkazů pro Siri.
Závěr: Několik tipů a vysoké ceny
Žádný z testovaných telefonů není špatný, ale v některých případech můžeme mít výhrady k jejich poměru ceny a výkonu. Všechny smartphony v testu nabízejí velmi dobrý nebo výborný výkon a jsou pečlivě vyrobeny z prvotřídních materiálů. Nejlepší displej nabízejí telefony Huawei Mate 20 Pro a LG G7 ThinQ, nejlepší fotoaparát má momentálně OnePlus 6. Nové modely telefonů Apple iPhone vedou z hlediska výpočetního výkonu, ale ztrácí body za kratší výdrž na baterii. Celkově nejlepším telefonem se díky vyváženému poměru vysokého bodového hodnocení všech kritérií našeho testu stal Huawei Mate 20 Pro, u kterého navíc v nejbližší době čekáme zásadní aktualizaci, která by jeho vlastnosti měla ještě vylepšit.
***
FOTOSMARTPHONY
Pořadí Produkt Hodnocení fotoaparátu Fotoaparát: naměřené rozlišení (párů linií) Megapixely Naměřený šum (VN1) Optická stabilizace
1 OnePlus 6 T 128 GB 99,9 1 782 15,9 2,2 *
2 Google Pixel 3 XL 64 GB 97,1 1 600 12,2 2,1 *
3 Apple iPhone XS 256 GB 96,7 1 591 12,2 2,2 *
4 Apple iPhone XS Max 256 GB 96,6 1 591 12,2 2,0 *
5 Google Pixel 3 64 GB 96 1 631 12,2 2,2 *
6 Huawei P20 Pro 94,8 1 417 10,0 1,1 *
7 HTC U11 94,4 1 576 12,2 1,6 *
8 Google Pixel 2 64 GB 94,1 1 624 12,2 1,8 *
9 Google Pixel 2 XL 64 GB 94 1 594 12,2 2,0 *
10 Apple iPhone 8 Plus 64 GB 91,8 1 543 12,2 2,0 *
11 Samsung Galaxy S9 Plus 91,7 1 547 12,2 1,6 *
12 Apple iPhone XR 128 GB 90,7 1 577 12,2 2,5 *
13 Huawei Mate 20 Pro 90,4 1 396 10,0 1,5 *
14 Sony Xperia XZ3 90,1 1 953 19,2 1,8 *
15 Samsung Galaxy Note 9 89,9 1 527 12,2 2,0 *
16 Sony Xperia XZ2 Premium Dual-SIM 89,4 1 858 16,8 2,0 *
17 Huawei Mate 20 89 1 556 11,8 1,8 *
18 Nokia 8 Sirocco 88,7 1 546 12,2 2,4 *
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0)
Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne
***
Porovnání výdrže na baterii
Smartphony Huawei Mate 20, Mate 20 Pro a Xiaomi dosahují obzvláště dlouhé výdrže na baterii. Nové modely iPhone XS jsou v tomto ohledu spíš zklamáním Výdrž v hodinách
Huawei Mate 20 16:08
Xiaomi Pocophone F1 13:21
Apple iPhone 8 Plus 64 GB 11:28
Sony Xperia XZ2 11:07
Asus ZenFone 5Z 256 GB 10:45
Huawei Mate 20 Pro 10:42
LG G7 ThinQ 10:20
Google Pixel 2 64 GB 10:15
Samsung Galaxy Note 9 9:59
HTC U11 9:49
OnePlus 6 128 GB 9:47
Huawei P20 Pro 9:40
Nokia 8 Sirocco 9:36
Google Pixel 2 XL 64 GB 9:35
Apple iPhone XS Max 256 GB 9:21
Samsung Galaxy S9+ Duos 8:52
Google Pixel 3 XL 64 GB 8:34
Apple iPhone XS 256 GB 8:20
Google Pixel 3 64 GB 7:56
***
PRÉMIOVÉ SMARTPHONY
Pořadí Produkt Orientační cena (Kč) Celkové hodnocení Výkon (20 %) Výbava (20 %) Baterie (20 %) Displej (20 %) Fotoaparát (20 %) Testování s OS Displej: úhlopříčka Displej: rozměry (mm) Displej: typ Displej: rozlišení (body) Displej: jas (cd/m2) Výdrž baterie - on-line (h) Fotoaparát: naměřené rozlišení (párů linií) Dual SIM USB konektor
1 Huawei Mate 20 Pro 25 000 94,1 92,6 92,2 95,5 100 90,4 Android 9.0 6,4 " 68 x 147 OLED 1 440 x 3 120 722,6 10:41 1 396 * Typ-C-USB 3.1
2 Samsung Galaxy Note 9 26 000 93,2 90,3 100 88 97,9 89,9 Android 8.1 6,3 " 70 x 145 OLED 1 440 x 2 960 721,4 9:58 1 527 * Typ-C-USB 3.1
3 LG G7 ThinQ 12 500 91,5 94,5 92,2 89,3 98,5 82,8 Android 8.0 6,1 " 65 x 140 LCD 3 120 x 1 440 869,9 10:20 1 775 * Typ-C-USB 3.1
4 Apple iPhone XR 128 GB 24 000 90,7 99,4 85,7 85,5 92,2 90,7 iOS 12 6,1 " 64 x 140 LCD 828 x 1 792 718,8 12:51 1 577 * Lightning
5 Samsung Galaxy S9 Plus 19 500 90,4 88,1 98,7 79,3 94,4 91,7 Android 8.0 6,2 " 70 x 142 OLED 1 440 x 2 960 718,4 8:51 1 547 * Typ-C-USB 3.1
6 Huawei Mate 20 18 000 90,3 92,6 77,2 100 92,7 89 Android 9.0 6,5 " 72 x 149 LCD 1 080 x 2 244 659,6 16:07 1 556 * Typ-C-USB 3.1
7 Apple iPhone XS Max 256 GB 37 500 89,7 100 86,7 71,8 93,6 96,6 iOS 12 6,5 " 68 x 149 OLED 1 242 x 2 688 669,0 9:20 1 591 * Lightning
8 OnePlus 6 T 128 GB 16 000 89,3 98,4 69,9 94,6 83,8 99,9 Android 9.0 6,4 " 68 x 148 OLED 1 080 x 2 340 484,6 10:41 1 782 * Typ-C-USB 2.0
9 Sony Xperia XZ2 15 000 88,8 94,4 88,6 85,3 89,9 85,9 Android 8.0 5,7 " 65 x 129 LCD 1 080 x 2 160 593,9 11:06 1 968 * Typ-C-USB 3.1
10 Apple iPhone 8 Plus 64 GB 21 000 88,8 96,1 79,2 82,5 94,3 91,8 iOS 12 5,5 " 69 x 122 LCD 1 080 x 1 920 675,3 11:28 1 543 * Lightning
11 Apple iPhone XS 256 GB 35 000 88,5 99,7 86,7 66,9 92,3 96,7 iOS 12 5,8 " 62 x 134 OLED 1 125 x 2 436 672,5 8:19 1 591 * Lightning
12 HTC U11 15 000 87,8 90,9 79,1 89,2 85,7 94,4 Android 8.0 5,5 " 68 x 122 LCD 1 440 x 2 560 469,1 9:49 1 576 * Typ-C-USB 3.1
13 Google Pixel 3 XL 64 GB 30 000 87,6 94,4 83,5 78,8 84,1 97,1 Android 9.0 6,3 " 70 x 144 OLED 1 440 x 2 960 406,9 8:33 1 600 * Typ-C-USB 3.1
14 Huawei P20 Pro 16 000 87,4 85,5 81,5 89,4 86,1 94,8 Android 8.1 6,1 " 67 x 139 OLED 1 080 x 2 240 621,1 9:40 1 417 * Typ-C-USB 3.1
15 Asus ZenFone 5Z 256 GB 15 000 86,9 94,1 81,1 91,8 86,7 80,8 Android 8.0 6,2 " 68 x 141 LCD 1 080 x 2 246 458,7 10:45 1 540 * Typ-C-USB 3.1
16 Google Pixel 3 64 GB 26 000 86,7 94,3 83,5 73,5 86,4 96 Android 9.0 5,5 " 62 x 124 OLED 1 080 x 2 160 450,1 7:56 1 631 * Typ-C-USB 3.1
17 Nokia 8 Sirocco 15 000 86,4 91,4 83,5 85,6 83 88,7 Android 8.1 5,5 " 68 x 121 OLED 1 440 x 2 560 447,3 9:36 1 546 * Typ-C-USB 3.1
18 Google Pixel 2 XL 64 GB 15 000 86,2 90,8 73,9 82,5 89,8 94 Android 9.0 6,0 " 68 x 136 OLED 1 440 x 2 880 550,3 9:35 1 594 * Typ-C-USB 3.1
19 Xiaomi Pocophone F1 9 000 86 93,8 73,5 95,1 84,7 82,9 Android 8.1 6,0 " 68 x 136 LCD 1 080 x 2 246 467,6 13:21 1 574 * Typ-C-USB 2.0
20 Google Pixel 2 64 GB 15 000 85,6 91 73,9 85,5 83,3 94,1 Android 8.0 5,0 " 62 x 110 OLED 1 080 x 1 920 467,5 10:14 1 624 * Typ-C-USB 3.1
Všechna Výborný hodnocení (100-90,0) v bodech Velmi (max. dobrý 100); (89,9-* ano 75,0) * ne Dobrý c (Chip 74,9-tip 60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
***
Kvalita fotoaparátu
Ocenění za nejlépe fotografující smartphone získává v tomto testu OnePlus 6 s 15,9megapixelovým snímačem. Toto rozlišení zaručuje fotografie s vysokou mírou detailů a relativně nízkou úrovní šumu při fotografování za špatných světelných podmínek. Na vysokou kvalitu snímků má dobrý vliv i optická stabilizace objektivu. > Solidní kompakty: Vynikající fotografie produkují i nové telefony Apple iPhone XS a XR. Snímky pořízené telefony Xiaomi, LG a Asus jsou sice o něco horší, ale pro běžné účely stále bohatě stačí. Ke špičce mezi telefony se systémem Android patří i zařízení Google Pixel a fotosnímače telefonů Huawei P20 Pro a Mate 20 Pro. > Zhoršená kvalita snímků: Snížení kvality snímků pořízených za horších světelných podmínek se nazývá obrazový šum (VN1, Visual Noise). Hodnoty vyšší než 1.0 VN1 již vykazují určitou míru šumu. V tomto ohledu mezi testovanými smartphony vyniká Huawei P20 Pro, který s naměřenou hodnotou 1,1 VN1 nabízí nejlepší noční snímky. Kvalitní fotografie za špatných světelných podmínek dokáže P20 Pro vyrábět díky tomu, že pro každý obrazový bod 10Mpx fotografie sbírá světelné informace ze čtyř fyzických bodů 40Mpx snímače. Velmi dobře si za šera vede i Xiaomi Pocophone F1 s naměřeným šumem 1,3 VN1.
***
Drahý Huawei a levný Apple?
> Těsně před uzávěrkou tohoto testu nám do laboratoře dorazily dvě očekávané novinky. První z nich v podobě modelu Mate 20 Pro dodal Huawei a druhým telefonem je „nejlevnější“ verze posledních iPhonů, označená jako XR. Zatímco Mate 20 Pro je za částku 24 990 Kč bezpochyby nejdražším běžně prodávaným telefonem značky Huawei, iPhone XR je v základní verzi s 64 GB úložištěm k dostání za 22 490 Kč. Ve verzi se 128 GB pak stojí 23 990 Kč a s 256 GB úložištěm přijde na 26 990 Kč. Přesto je momentálně nejlevnějším iPhonem současné řady, osazené 7nm procesorem A12.
> Na rozdíl od dražších modelů XS a XS Max s OLED displeji je iPhone XR osazen pouze LCD panelem s 6,1“ úhlopříčkou a nevysokým rozlišením 1 792 x 1 125 bodů. Šasi telefonu Apple iPhone XR je s rozměry 151 x 75,7 x 8,3 mm o něco větší než u modelů XS, díky čemuž se do něj vešla i větší baterie, zajišťující telefonu o něco delší výdrž než u modelů XS. Tělo je vyrobeno z hliníku a prodává se v šesti různých barevných variantách, zatímco u modelů XS jsou k dispozici jen tři. Z hardwarového hlediska stojí za zmínku, že iPhone XR je stejně jako modely XS vybaven procesorem A12, ale na rozdíl od modelů XS se 4 GB RAM má jen 3 GB RAM. Namísto duálního fotoaparátu modelů XS je verze XR osazena pouze jedním zadním 12Mpx snímačem.
***
Nová testovací procedura pro chytré telefony
Chytré telefony jsou stále výkonnější a lépe vybavené. Staly se nedílným každodenním pomocníkem a společníkem většiny z nás a musí tak kromě výkonu nabídnout i prvotřídní design a dlouhou výdrž. Abychom dokázali reflektovat všechny moderní požadavky, upravili jsme váhová kritéria našich srovnávacích testů. Všechny testovací kategorie (výkon, výbava, výdrž na baterii, displej a fotoaparát) tak od nynějška hodnotíme shodnými 20 procenty
> Výkon: Kromě standardních testů, jako je například GFXBench nebo 3DMark pro zjištění výkonu grafického čipu nebo PCMark pro určení celkového výkonu telefonu, zkoumáme výkon smartphonů i měřením doby, za kterou zvládnou nahrát určité webové stránky a tabulky. Hodnotíme rovněž plynulost ovládání systému a aplikací.
> Displej: Pro co nejrealističtější měření maximálního jasu displeje simulujeme v naší testovací laboratoři sluneční svit. Kromě jasu a kontrastu udělujeme body i za pokrytí barevného spektra a rozlišení displeje.
> Baterie: Výdrž na baterii měříme simulací konstantního provozu ve vnitřním prostoru. Telefony neustále přehrávají smyčku stahovanou z internetu. Na výsledek testu nemá vliv délka výdrže ve stand-by režimu, ale součástí hodnocení je i délka nabíjení.
> Fotoaparát: Kvalitu fotoaparátu od nynějška oceňujeme vyšším bodovým hodnocením. Používáme několik standardních scénářů a na výsledných snímcích měříme úroveň detailů, barevné odchylky, šum i opravdové rozlišení.
> Výbava: Hodnocení výbavy zohledňuje mimo jiné přítomnost rozhraní, biometrických senzorů a kapacitu úložiště. Hodnotíme i kvalitu materiálů, zpracování těla a zvuk integrovaných reproduktorů.
Foto popis| Menší rámečky, větší displeje Díky prakticky bezokrajovému rámečku displeje může mít nový iPhone zobrazovací panel s 6,5“ úhlopříčkou a přitom je telefon stejně velký jako starší iPhone 8 Plus, který disponuje pouze 5,5“ úhlopříčkou.
Foto popis| Nejjasnější displej Díky čidlu pro rozpoznání venkovního osvětlení a velmi vysoké úrovni maximálního jasu (869,9 cd/m2) lze displej telefonu LG G7 ThinkQ pohodlně číst i na slunci.
Foto popis| Nejvyšší výkon Nejvyšší výkon mezi zařízeními s Androidem nabízí díky kombinaci 8 GB RAM a Snapdragonu 845 smartphone OnePlus 6.
Foto popis| S praktickým perem Samsung Galaxy Note 9 je vybaven dotykovým perem s praktickými funkcemi S-Pen. Tento telefon se prodává i ve verzi s 512 GB úložištěm.
Foto popis| V testovací laboratoři měříme na základě standardních simulovaných scénářů kvalitu snímků pořizovaných v různém prostředí.
Foto popis| Huawei Mate 20 Pro Mate 20 Pro získal špičkové hodnocení ve všech testovaných kategoriích. Nabízí nejlepší displej a dlouhou výdrž na baterii.
Foto popis| Apple iPhone XS Max Nová řada iPhonů nabízí vysoký výpočetní výkon a špičkové displeje. Výdrž na baterii ale není nijak závratná.
Foto popis| Xiaomi Pocophone F1 Za cca 9 000 Kč nabízí tento telefon opravdu dlouhou výdrž na baterii a plynulý provoz. Displej je ale pouze průměrný a výbava slabá.
O autorovi| ROBERT DI MARCOBERARDINO, MICHAL BAREŠ, autor@chip.cz