Kdysi drahá a milovaná hračka, a dnes na ni zbytečně padá prach a chceme se jí zbavit. Tak končí životní pouť hardwaru. Stačí ale jen trocha snahy a starší počítače nebo mobily mohou znovu sloužit.
Snad v každé domácnosti najdeme krabici plnou elektronických zařízení, která už nikdo nepoužívá, a vzhledem k jejich původně vysoké ceně je škoda je vyhodit. Jenže poté, co už v té krabici pár let leží, jejich cesta do popelnice nebo v lepším případě do kontejneru s elektronickým odpadem se stejně neúprosně blíží. Některá zařízení jsou již beznadějně zastaralá, ale řada z nich se do krabice dostala jen kvůli poškozenému vypínači nebo prasklému displeji. Jakožto slušně vychovaní zákazníci jsme se pod tlakem slev, reklamních akcí nebo módních vln naučili starší zařízení bez rozmyslu odkládat a místo toho, abychom si dělali starosti s opravou nebo se zamysleli nad životním prostředím, raději utratíme peníze za novější hračky. Přesto však může přinést záchrana a omlazení starého notebooku, tabletu nebo chytrého telefonu užitek a ještě si během ní užijete zábavu. V následujícím článku vám ukážeme, jak proměnit starý hardware do podoby síťových disků, multimediálních přehrávačů, navigací nebo ovládacího panelu centrály chytré domácnosti.
Omlazení notebooku a PC
Průměrné počítače a notebooky, vyrobené před deseti lety v éře systému Windows Vista, mají v zásadě i dnes dostatek výpočetního výkonu pro standardní kancelářské aplikace nebo práci s internetem. Jedinou podmínkou je, aby byly vybaveny 64bitovým vícejádrovým procesorem a osazeny minimálně 4 GB RAM. Probudíte-li po letech takový počítač z dlouhého spánku, bude vám připadat zoufale pomalý, ale může za to hlavně pomalý magnetický disk, nedostatečná kapacita RAM a ze značné části také nepříliš povedený systém Vista. Ideálním řešením je v tomto případě instalace SSD disku. S ohledem na starší základní desky, které podporují ve většině případů pouze starší přenosový standard SATA II, stačí zvolit prakticky jakýkoliv levný 2,5“ SATA SSD disk, který lze připojit jak do starších stolních počítačů, tak do starších notebooků.
Začněte klonováním: Starý systém na novém SSD
V ideálním případě doporučujeme operační systém na SSD disk nově nainstalovat, protože pak běží rychleji a spolehlivěji, ale nechcete-li přijít o instalované programy, existuje i možnost jej na SSD klonovat ze staršího HDD. V ideálním případě zvolte SSD disk, k němuž výrobce nabízí zdarma v rámci dodávky i klonovací software. Nenabízejí jej všichni, ale třeba Samsung, Crucial nebo Kingston ano. Například oblíbený a jednoduše ovladatelný program Acronis TrueImage lze spustit přímo z prostředí Windows, ale existuje i možnost nahrát klonovací software na bootovací flash disk a zkopírovat operační systém bez nutnosti startovat Windows. Nový SSD SATA disk připojte k počítači jako sekundární disk. Ve stolních počítačích bývá dostatek volných SATA konektorů, u notebooku budete potřebovat externí rámeček pro připojení 2,5“ disku, který k přenosnému počítači připojíte přes USB port.
Nenabízí-li výrobce k SSD disku klonovací program nebo pokud z nějakého důvodu klonování nefunguje, můžete použít nástroj Clonezilla z našeho DVD. Uživatelé, kteří se necítí na ovládání klonovacích programů (ačkoliv je opravdu jednoduché), mohou použít hardwarovou diskovou dokovací stanici s funkcí klonování (viz vlevo). Do té musíte správně zasunout starý HDD a nový SSD disk a pak už jen stačí stisknout tlačítko. Pro zdárné dokončení klonování je ale nutné, aby nový SSD disk disponoval stejnou nebo větší úložnou kapacitou než původní HDD disk. Dokovací stanici využijete i později pro zálohování disků.
Nový SSD ve starším SATA rámečku
Demontáž a montáž SATA SSD je většinou naprosto jednoduchá. Stolní počítače disponují několika diskovými šachtami a přístup k nim je snadný. Při demontáži starého disku nejprve odpojte napájecí a datový kabel a poté odšroubujte boční šroubky, které disk drží v diskové šachtě. Při montáži nového SSD pokračujte opačným způsobem. U starších notebooků se pevný disk v naprosté většině případů ukrývá pod dvířky umístěnými na spodní straně zařízení, ale někdy může být uložen i ze strany (jako třeba u starších modelů IBM ThinkPad T). Dvířka jsou v obou případech jištěna šroubkem, který je nutné uvolnit. Poté již stačí odklopit dvířka, odpojit disk od konektorů a vyšroubovat jej. Nachází-li se disk ve štěrbině na boku notebooku, po uvolnění dvířek stačí disk vytáhnout a vyjmout z gumových antivibračních bočnic. Poté jej odšroubujte od kovového rámečku. Pro instalaci SSD postupujte opačným způsobem.
Víc RAM a vše se zázračně zrychlí
Levnější a starší počítače zpravidla trpí nedostatkem operační paměti. Pokud jsou osazeny 4GB, nebo dokonce je ještě nižší kapacitou RAM, Windows neustále ukládají data na o mnoho pomalejší pevný disk, což má za následek nepříjemné čekání. Ve většině případů stačí jen zvýšit kapacitu RAM. Jediná složitější věc spočívá v tom, abyste zjistili přesný typ a kapacitu instalovaných paměťových modulů.
Tyto informace snadno zjistíte prostřednictvím aplikace CPU-Z, kterou najdete i na našem DVD. V menu »Memory Slot Selection« zjistíte, kolika paměťovými sloty váš počítač disponuje a kolik z nich je momentálně obsazených. Před nákupem nových paměťových modulů pro rozšíření RAM doporučujeme zadat modelové označení notebooku nebo základní desky stolního počítače do vyhledávače na internetových stránkách výrobců RAM (podobný nástroj nabízí například Crucial nebo Kingston) a objednat vybraný typ pamětí. Montáž paměťových modulů je snadná, stačí otevřít západky příslušných slotů, zkontrolovat, aby výřez v paměťovém modulu správně dosedl na výčnělek v paměťovém slotu, a poté už jen paměťový modul domáčknout. U starších notebooků jsou paměťové sloty umístěny většinou pod separátními dvířky na spodní straně počítače nebo jsou v některých případech umístěny pod klávesnicí. Nejste-li si jisti, s největší pravděpodobností najdete videonávod na serveru YouTube, stačí zadat modelové označení vašeho notebooku a klíčové slovo »memory upgrade«. Po instalaci nových RAM modulů otevřete okno se základními informacemi o systému. Můžete jej spustit klávesovou zkratkou [Windows] + [Pause], případně jej najdete v menu »Ovládací panely / Systém a zabezpečení / Systém«). Novou kapacitu instalované RAM najdete v řádku »Nainstalovaná paměť (RAM)«.
Velký úklid Windows
Očista operačního systému a systémového disku dokáže zrychlit jeho spouštění, znatelně uvolnit RAM a snížit pravděpodobnost konfliktu mezi spuštěnými procesy. Tato optimalizace většinou pomůže, ale existuje i jistá možnost, že funkčnost systému ještě zhorší, případně že po ní Windows vůbec nenastartují. Proto je rychlejší ji spustit až na počítači s nově instalovaným SSD a zvýšenou kapacitou RAM. V případě, že se něco nepovede, pak můžete původní systémový oddíl znovu naklonovat z původního magnetického disku. Pokud ale můžete, doporučujeme nejraději provést kompletní novou instalaci systému.
Ze všeho nejdříve přejděte do menu »Ovládací panely / Programy / Programy a funkce« a kliknutím na hlavičku sloupce »Velikost« seřaďte zobrazený seznam programů podle velikosti. Nepotřebné programy snadno odinstalujete kliknutím na pravé tlačítko myši. Nechtěné programy ještě pohodlněji odstraníte pomocí aplikace BCUninstaller, kterou najdete na našem DVD. Poté klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu systémové jednotky v Průzkumníku a přejděte na položku »Vlastnosti / Vyčistění disku / Vyčistit systémové soubory«. Ve většině případů můžete jednoduše zaškrtnout všechna políčka a kliknout na tlačítko »OK«.
K námi v minulosti oblíbenému nástroji CCleaner, který dokáže rozpoznat a odstranit potenciální problémy v systému, musíme od změny jeho vlastníků přistupovat s jistou dávkou obezřetnosti. Doporučujeme raději využít alternativní aplikaci KCleaner, kterou najdete na našem DVD. Ať už budete postupovat jakkoliv, po výše zmíněných procedurách bude počítač pracovat o poznání svižněji.
V případech, kdy počítač umožňuje provozovat pouze maximálně 2 GB RAM nebo nemáte k dispozici platnou licenci systému Windows, doporučujeme na něj nainstalovat některou z bezplatných verzí Linuxu. Tento systém poběží v kombinaci s internetovým prohlížečem Firefox a kancelářskou sadou LibreOffice svižně i na počítačích s omezenými hardwarovými prostředky. Starší počítače můžete pomocí speciálních distribucí Linuxu používat i jako síťové disky nebo multimediální přehrávače.
Reaktivace smartphonů a tabletů
Starý smartphone nebo tablet nemusíte vyhazovat do elektronického odpadu jen proto, že má prasklý displej, opotřebovanou baterii nebo na něj nejsou k dispozici aktualizace systému. Stejně jako u staré kožené tašky dá mobilním zařízením pár oděrek nezaměnitelný osobní charakter a s malou dávkou úsilí a manuální dovednosti jim můžete dát druhou šanci - například v podobě centrály inteligentní domácnosti nebo cyklistické navigace. V některých případech ale budete muset provést drobné hardwarové opravy, vyžadující otevření krytu a nahrazení poškozených součástí.
Otevření lepeného a šroubovaného těla
Kvůli lepší ochraně před vodou a kvůli dosažení co nejtenčího těla je dnes většina smartphonů lepená, to ovšem neznamená, že je nelze s trochou tepla otevřít. Namísto horkovzdušné pistole doporučujeme použít chladicí a nahřívací polštářek. Tyto polštářky se nahřívají v teplé vodě nebo v mikrovlnné troubě a jejich výhodou je, že dokážou akumulované teplo rovnoměrně rozložit na větší plochu a nezpůsobí tak přehřátí klíčových součástek. Gelový polštářek je ale nutné nahřát až k samotnému limitu jeho teplotního rozsahu, který se pohybuje okolo 90 °C. Po zahřátí přitlačte na záda zařízení přísavku, pomocí níž nadzvednete lepený spoj a do vzniklé mezery vložíte kytarové trsátko. Nezasouvejte jej příliš hluboko, aby nedošlo k poškození drobných plochých kabelů.
Nelze-li zadní kryt snadno odklopit, může být zajištěn dalšími háčky nebo šrouby. Nepodaří-li se vám uchovat původní lepicí pásku, můžete při opětovném skládání tělo uzavřít pomocí univerzálního lepidla. Na rozdíl od vteřinového lepidla zůstává pružné a lze jej rozpustit teplem.
U šroubovaných mobilních zařízení je situace o trochu jednodušší, počítejte však s tím, že výrobci rádi používají nestandardní typy šroubků. To není ale zase tak velký problém. Pokud není patřičný šroubovák součástí balení s náhradním dílem, můžete jej zakoupit ve specializovaných prodejnách s opravářskými nástroji nebo například na stránkách serveru ifixit.com.
Při nákupu náhradních dílů dávejte pozor
Na internetu lze dnes sehnat téměř jakýkoliv náhradní díl. Doporučujeme ale dávat pozor. I když vypadá zvolená baterie na vlas stejně jako originál, mohou během instalace nastat nepříjemná překvapení, například kvůli o několik desetin milimetru posunutým montážním zářezům. Dražší náhradní díly tedy doporučujeme kupovat pouze od prodejců, kteří v případě chybné objednávky umožňují jejich vrácení. Pozor ale na to, že náklady spojené s vrácením špatně zvoleného zboží budete muset platit sami, což se například u zboží objednaného z Číny může prodražit.
Prasklý displej? Udělejte z nouze ctnost
Prasklina na displeji většinou představuje pouze povrchové poškození skleněné krycí vrstvy, tzv. digitizéru, který slouží pro zaznamenání pohybů prstů. Digitizéry jsou bohužel většinou po celé ploše přilepeny k displeji a špatně se oddělují. Na YouTube sice můžete vidět různé postupy, při kterých se používá aceton a tepelné zahřívání, ale ty rozhodně nedoporučujeme provádět doma. Kromě toho, že to je poměrně špinavá práce, je v domácích podmínkách prakticky nemožné přilepit nový digitizér k displeji pomocí UV lepidla tak, aby pod ním nezůstaly vzduchové bubliny.
Pokud se nákup sady displeje a digitizéru již nevyplatí, můžete na prasklý displej nalepit ochranné sklo, které obnoví hladkost povrchu a zabrání dalšímu poškození displeje.
Oživení baterie
I dobře udržovaná baterie se po letech unaví. Při nákupu věnujte pozornost nejen rozměrům, ale i správnému napětí a kapacitě. Proražená baterie může způsobit zkrat a následné zahoření nebo výbuch telefonu. Z tohoto důvodu byste měli s výměnou začít až poté, co baterii vybijete na cca 10 procent. Akumulátor je dnes většinou nalepen na šasi telefonu. V některých případech, třeba u telefonů Apple iPhone nebo u modelů Sony Xperia, můžete baterii snadno vyjmout zatažením za pásek, který odkrojí obal baterie od lepidla. I zde může s demontáží pomoci zahřívací gelový polštářek. Kvůli nebezpečí zkratu uvolňujte baterii pouze plastovými nástroji. Dejte pozor, abyste ji při vyjímání nezlomili a nezapomeňte ji odložit do kontejneru s nebezpečným elektroodpadem.
Nový systém ve starém zařízení
Apple nabízí ke svým zařízením aktualizace operačního systému po dobu šesti let, o čemž si uživatelé Androidu mohou nechat jen zdát. Existuje ale alternativní systém LineageOS, na jehož vývoji se podílí skupina nadšenců. Na stránkách lineageos. org jsou k dispozici verze systému LineageOS 15.1 (ekvivalent k Androidu 8.1 Oreo) prakticky pro všechny tablety a telefony. Instalace je sice časově náročnější, ale je podrobně popsána v angličtině. Před instalací je nutné telefon rootovat a podle výrobce telefonu do něj zavést vhodný bootloader.
Prostřednictvím nástroje pro obnovu pak uložte do flashového úložiště přístroje image alternativního systému.
***
SATA SSD > DO 5 500 KČ
Samsung 860 Evo: Náš cenový tip je určen pro náročné uživatele a dodává se spolu s klonovacím softwarem.
Celkové hodnocení Orientační cena (Kč) Výkon při čtení (80%) Výkon při zápisu (20%) Nom. kapacita (v GB) Cena za 1 GB (Kč)
1 Samsung 860 Pro 512GB (MZ-76P512BW) 97,4 5 490 98 96 512 10,7
2 Crucial MX500 1TB (CT1000MX500SSD1) 97,2 4 450 99 90 1 000 4,5
3 Crucial MX500 500GB (CT500MX500SSD1) 97,0 2 200 98 91 500 4,4
4 Kingston HyperX 480GB (SHSS37A/480G) 97,0 5 200 97 98 480 10,8
5 Samsung 850 Evo 500GB (MZ-75E500B) 96,2 3 990 96 97 500 7,9
c 6 Samsung 860 Evo 500GB (MZ-76E500BW) 92,9 2 500 96 79 500 5,0
7 Adata SU900 512GB (ASU900SS-512GM-C) 92,2 2 400 93 90 512 4,8
8 Crucial MX300 525GB (CT525MX300SSD1) 90,7 4 700 91 91 525 8,9
9 Intenso Top III 512GB (3812450) 89,6 2 000 96 65 512 3,9
10 SanDisk X400 512GB (SD8SB8U-512G-1122) 86,1 5 500 91 65 512 10,7
11 Adata SP550 480GB (ASP550SS3-480GM-C) 84,7 3 000 96 40 480 6,3
12 Toshiba TR150 480GB (TRN150-25SAT3-480G) 80,4 2 900 87 53 480 6,0
13 Kingston UV500 480GB (SUV500B/480G) 77,7 2 300 85 48 480 4,8
***
Opravitelnost současných telefonů a tabletů
Server iFixit.com hodnotí snadnost opravy jednotlivých mobilních zařízení. Nejlépe opravitelné telefony a tablety jsou hodnoceny desítkou, nejméně jedničkou.
Smartphone body
iPhone XS 6
iPhone X 6
Huawei Mate 9 6
Google Pixel 2 XL 6
Google Pixel 2 6
OnePlus 6 5
Samsung Galaxy S9 4
Samsung Galaxy S9 Plus 4
Samsung Galaxy Note8 4
Tablet body
HP Pro x2 612 G2 9
Acer Iconia One 7 8
LG G Pad 7.0 8
Huawei MediaPad M2 7
Huawei MediaPad T2 6
Sony Xperia Z4 Tablet 5
Samsung Galaxy Tab S3 4
iPad 6 2
Microsoft Surface Pro 5 1
Výborně opravitelné Velmi dobře opravitelné Hůře opravitelné
Těžko opravitelné Neopravitelné
com ifixit.Zdroj:
***
M.2 SSD: Alternativa pro novější počítače
Pro výkonné počítače vyrobené od roku 2014 existuje zajímavá možnost upgradu SSD. Namísto klasického připojení přes SATA rozhraní mají základní desky vyšší třídy i slot typu M.2 (případně mSATA u notebooků), do nějž lze instalovat SSD disk pracující mnohem vyšší rychlostí. Podrobnosti o přítomnosti a umístění M.2 slotu a protokolu, se kterým pracuje, najdete v příručce k základní desce nebo notebooku. Výhodou je, že M.2 slot u starších počítačů bývá prakticky vždy neosazený, takže do něj můžete snadno instalovat nový systémový disk a přitom používat i starší datový magnetický disk. >M.2: SATA, nebo NVMe? Starší desky a notebooky od roku 2014 bývají osazeny M.2 slotem pracujícím s rozhraním SATA, rychlejší komunikační protokol NVMe používají pouze základní desky a notebooky vyrobené v posledních dvou letech.
***
PC jako NAS a mediální přehrávač
Starší počítače s příliš slabým výkonem na běžnou práci mohou stále zastat některé méně náročné úkoly, například jako NAS server nebo mediální přehrávač.
>Síťové úložiště dokáže pracovat s minimálním systémem, který umožňuje konfiguraci přes webové rozhraní. Ze starého PC osazeného gigabitovým LAN rozhraním vyjměte všechny zbytečné komponenty a na jejich místo nainstalujte jeden nebo více pevných disků. Poté na počítač nainstalujte NAS systém Openmediavault.
>PC s digitálním grafickým výstupem (např. HDMI) je možné připojit k domácímu televizoru a přehrávat z něj multimediální soubory. Vynikající volbou pro počítače s Windows je multimediální systém Kodi, na počítače bez tohoto systému je možné nainstalovat speciální verzi Linuxu zvanou OpenElec.
***
Základní bezpečnostní postupy
I když při opravách mobilní techniky pracujeme „pouze“ s nízkým napětím, měli byste při práci dodržovat alespoň základní pravidla bezpečnosti.
> Vybít Otevírejte pouze mobilní zařízení s baterií vybitou na maximálně 10 procent, omezíte tím možnost zkratu.
> Ochrana zraku Při práci s prasklým displejem byste měli mít na očích ochranné brýle.
> Ochrana dýchacích cest Práci s lepidlem nebo ředidly provádějte pouze v dobře ventilovaném prostředí.
> Rukavice Při čištění a lepení mobilního zařízení vždy používejte jednorázové rukavice.
> Izolace Pokud to jde, vyberte si pro práci nástroje vyrobené z nevodivých materiálů.
> Dokumentace Každý krok opravy si vyfotografujte nebo zakreslete. Nepomíchejte vzhledově podobné šroubky.
> Odpad Staré baterie a elektroniku je nutné odkládat do sběrného místa. Nikdy je nevyhazujte do běžného odpadu.
***
Televizor
Řešení problému s HDMI
Poškodí-li se u staršího televizoru s prošlou záruční dobou zobrazovací panel nebo část elektroniky, oprava se většinou nevyplatí. Dojde-li ale k závadě drobnějších komponent, jako například HDMI vstupu, můžete televizor snadno opravit. Namísto HDMI vstupu můžete použít kabel s adaptérem z HDMI na komponentní vstup. Poškozený nebo zastaralý DVB-T tuner můžete nahradit externím set-top-boxem.
Wi-Fi router
Instalace jiného firmwaru
Řada starších routerů nedostává od výrobce důležité bezpečnostní aktualizace, ale můžete na ně nainstalovat moderní open-source firmware. Najdete jej na stránkách dd-wrt.com nebo openwrt.com. Díky novému firmwaru můžete starý router nastavit jako router, repeater, přístupový bod nebo VPN router. Seznam kompatibilních routerů i podrobný návod na instalaci najdete na výše zmíněných internetových stránkách.
Čtečka elektronických knih
Výměna baterie u Kindlu
Návod na výměnu baterie u vaší starší čtečky elektronických knih najdete snadno na internetu. Například zadní kryt čtečky Amazon Kindle 4 je nutné nejprve nahřát zahřívacím polštářkem a poté jej musíte poměrně velkou silou vypáčit. To samé se týká i jeho přilepené baterie. Detailní videonávod na opravu prakticky všech čteček najdete na YouTube.
Robotický vysavač
Generální oprava
Drobné speciální vzduchové filtry lze většinou vyčistit ve speciálním kanystru, ale časem dojde k jejich opotřebení. Výrobci vysavačů i třetích stran nabízí na internetu náhradní díly, jako jsou kartáče a bateriové zásobníky. U většiny robotických vysavačů lze baterie snadno vyměnit po odšroubování několika šroubů.
Napájecí zdroj
Oprava poškozené koncovky
Napájecí adaptéry s různým výkonem běžně seženete v každém obchodu s elektronikou, ale problémem jsou většinou jejich koncovky. Rozhodnete-li se k novému adaptéru připájet starší koncovku, musíte si dát pozor na správnou polarizaci kabelů. Napájené spoje nezapomeňte překrýt izolační páskou.
Konektory
Poškozená koncovka konektoru
U často používaných kabelů může dojít k opotřebení a následnému poškození koncovky. Rozpadlé koncovky lze snadno opravit pomocí materiálu Sugru (sugru.com). Tento materiál je plastický jako modelína, ale po nanesení v kontaktu se vzduchem do několika hodin ztvrdne, přičemž si zachová pružnost. Lze jej rovněž použít pro zacelení různých děr.
Foto popis| SSD namísto HDD Původní HDD disk 1 vyjměte a nainstalujte místo něj rychlejší SSD. Většinou je nutné jej vložit do původního rámečku 2 .
Foto popis| Instalace M.2 SSD na základní desku Instalace M.2 SSD je podobná jako instalace paměťových modulů do notebooku. Disk nakloníte o 45 ° a kontakty jej zasunete do slotu na desce. Poté disk zajistěte šroubkem.
Foto autor| Foto: Trifonenko/Getty Images; CHIP Studios; výrobci (produkty)
Foto popis| Dokovací stanice na klonování disků Externí dokovací stanice Sharkoon SATA QuickPort Duo (cca 1 200 Kč) dokáže snadno zkopírovat image magnetického pevného disku na SSD.
Foto popis| Upgrade RAM Aplikace CPU-Z 1 vám pomůže zjistit přesné parametry instalovaných pamětí. Při montáži 2 stačí paměťové moduly lehce zatlačit do slotu.
Foto popis| USB 3.0 ve starých počítačích a noteboocích
Foto popis| Rozšiřující USB 3.0 karty Do staršího desktopu lze snadno nainstalovat cenově dostupnou PCIe kartu (vpravo). Starší notebooky mívají rozšiřující slot typu Express Card (vlevo), pro nějž existují USB 3.0 adaptéry.
Foto popis| Rychlá rozhraní na dosah Do disketové šachty stolního počítače můžete zasadit modul obsahující několik rychlých USB 3.0 portů a případně i čtečku paměťových karet.
Foto popis| Ideální nástroje pro očistu operačního systému najdete přímo ve Windows. Obzvlášť velký datový prostor zabírají staré aktualizace.
Foto popis| Lubuntu Linux: Poslední záchrana pro stará PC Operační systém Windows je příliš hardwarově náročný na to, aby slušně běžel na starších strojích s 2 GB RAM nebo 32bitovým CPU. Alternativní systém Lubuntu ale není tak vybíravý.
Foto popis| Openmediavault je založen na Linuxu Debian a nabízí pokročilé možnosti správy NAS.
Foto popis| OpenElec je v podstatě Kodi s minimální linuxovou základnou, která nezatěžuje výkon počítače a neruší multimediální přehrávač.
Foto popis| Oprava a oživení
Foto popis| Nástroje Pro otevření lepených smartphonů nebo tabletů je ideální nahřívací gelový polštářek.
Foto popis| Prasklý displej Oprava prasklého displeje pomocí lepidla 1 vypadá efektně jen na YouTube. Je-li kompletní sada displeje a digitizéru příliš drahá, můžete prasklinu zacelit přelepením krycího ochranného skla 2 .
Foto popis| Problém s konektorem Čisticí sprej, jako například Kontakt 60, odstraní oxidaci a špínu z konektorů, slotů nebo tlačítek. Po jeho aplikaci vyčistíte telefon isopropyl alkoholem.
Foto popis| Montáž náhradní baterie Bohužel pouze podobná: Náhradní baterii (nahoře) lze použít namísto staré pouze po odštípnutí montážních jazýčků.
Foto popis| U většiny smartphonů lze baterii vyjmout pomocí montážní pásky. Je-li napevno přilepená, musíte ji před demontáží zahřát.
Foto popis| Centrála chytré domácnosti Starý tablet lze pomocí háčků ze silikonové gumy (Sugru) připevnit na stěnu a používat jako centrálu pro ovládání prvků chytré domácnosti.
Foto popis| Tablet pro děti První generace iPadů nepodporuje HTML5 a pracuje pouze se systémem iOS 5.1.1, ale jednoduché vzdělávací hry pro nejmenší děti stále v pohodě zvládne.
Foto popis| Nezávislá alternativa k Androidu Výrobci smartphonů a tabletů dodávají na svá zařízení aktualizace systému Android maximálně tři roky. Pomocí alternativního systému LineageOS bude váš starý mobil stále aktuální a bezpečný.
Foto popis| Zdarma a moderní 1 Nejnovější verze systému LineageOS je dostupná pro téměř všechny smartphony. 2 Instalace je trochu složitější, ale po jejím dokončení dostane i starší Nexus 5 nejnovější zabezpečení a zbaví se povinných aplikací Googlu.
Foto popis| Registrace zařízení Abyste mohli na telefonu s operačním systémem LineageOS dále používat služby Googlu, musíte jej u této společnosti opětovně registrovat.
Foto popis| Průvodce městskou džunglí Díky široké dostupnosti cyklistických map poslouží starší telefon jako skvělá cyklonavigace. Delší výdrž zajistí baterie zamontovaná do řidítek.