Přejít k hlavnímu obsahu

Editorial

Slovo šéfredaktora na aktuální téma

2019: Nový nebo už starý?

Vážení čtenáři,

opět se nám mění letopočet a v ruce držíte už první Chip roku 2019. V digitální technice je dvanáct měsíců poměrně dlouhá doba a to, co se v lednu jeví jako novinka, může v prosinci být už naprosto běžné - například duální nebo dokonce trojité fotoaparáty ve smartphonech, bezdrátové nabíjení nebo každodenní platby mobilem či dokonce hodinkami.

Naopak opačně to někdy může dopadnout se sliby a výhledy: technologie, která měla přijít hned začátkem roku, se objeví až v jeho závěru a to ještě spíše formou příslibů - řeč může být o ohebných displejích a na nich postavených modelech přenosných zařízení. Nic moc se také zatím neví o přelomovém systému Fuchsia, kterým měl Google údajně už v roce 2018 začít nahrazovat Andorid. Také technologie chytrých domácností jaksi stále přešlapuje a do většiny našich bytů se ještě moc nedostala. A pozadu zůstaly i odvážné záměry na elektrifikaci automobilové dopravy, kdy rok 2018 byl původně označován za přelomový v oblasti elektroaut i autonomního řízení. Dnes se mluví spíše o letopočtu 2020. Zato tu ale už teď máme dobře fungující služby sdílení dopravních prostředků - od elektrických koloběžek až po automobily všeho druhu.

Život digitálních zařízení je krátký, musíme se smířit s tím, že jsou vlastně zastaralé už ve chvíli, kdy je kupujeme. Telefony a tablety s Androidem dostávají aktualizace sotva dva roky od uvedení na trh, v lepším případě (pokud máte přístroj přímo od Googlu) získáte podporu o rok delší. Na můj telefon Nexus 5X se tak Google s aktualizacemi vykašle už od ledna, přestože ho vlastně mám jen rok a půl. Alespoň u zařízení s iOS slibuje Apple podporu po dobu 6 let, i když vzhledem k jeho nepříliš přívětivým cenám to je spíše povinnost. Notebooky a PC běžící na nových Windows 10 sice mají aktualizace zajištěné neomezeně, ale všichni jsme slyšeli a mnozí i zažili, jak to s těmi updaty Windows chodí.
Hlavním tématem tohoto Chipu je právě článek o opravách a smysluplném používání staršího hardwaru.

Možná teď na přelomu roku si najdete chvíli čas na revizi vašich odložených přístrojů. Poradíme vám, jak je užitečně doplnit, nahradit beznadějně pomalé komponenty a nahrát ten správný software. Získáte tak výhodně třeba síťový disk, multimediální přehrávač, navigaci nebo ovládací panel pro chytrou domácnost. A pokud všechna vaše stará zařízení už skončila v příslušné popelnici, pak vám snad přijde naopak vhod srovnání špičkových smartphonů, testy nejrůznějších nových zařízení nebo články o umělé inteligenci a rozšířené realitě.

S Chipem jsme s vámi už 28 let. Děkuji vám za důvěru a vedle zábavného a užitečného čtení vám za celou redakci přeju také hodně zdraví, štěstí a pohody.

Foto popis|
O autorovi| Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz

Příbuzná témata: