Přejít k hlavnímu obsahu

Domácí mediacentrum

Nejlepší televizní program si jistě namixujete vy sami - z filmů a seriálů na vašem domácím NAS serveru nebo v jiných úložištích. I televizní vysílání má ale své zbraně, jak vás udržet u obrazovky. Ukážeme vám, jak sledovat televizní vysílání s nejvyšším komfortem.

I přes lákadla internetu a streamovacích služeb zůstávají Češi klasickému televiznímu vysílání věrní. Podle nedávného průzkumu společnosti Nielsen Admosphere pro Asociaci televizních organizací jsou Češi národem televizních diváků. Zatímco loni jsme v průměru strávili u televizní obrazovky 3 hodiny a 45 minut denně, za prvních 9 měsíců letošního roku jsou průměrem 3 hodiny a 25 minut - ale zde ještě není započtena vánoční televizní sezona. Už teď je tedy prakticky jisté, že průměrná doba strávená u televize letos neklesne. 

S nástupem digitálního vysílání mohou čeští diváci zdarma sledovat slušnou řádku televizních kanálů, jejichž počet se po přechodu na technologii DVB-T2 dozajista ještě zvýší. Problémem ale zůstává, že zdaleka ne všechny filmy, seriály nebo dokumentární či zábavné pořady máme čas a možnost sledovat právě ve chvíli, kdy je televizní stanice vysílají. Právě z toho důvodu jsou populární webové portály s možností sledování již odvysílaných pořadů a stejně tak roste zájem o služby IPTV, tedy televizního vysílání po internetu, které zpravidla umožňuje listovat v televizních pořadech několik dní nazpět anebo si oblíbený seriál či jiný pořad uložit pro pozdější sledování - v době, kdy se nám to bude více hodit.

Při sledování televizních archivů na internetu, stejně jako při přehrávání filmů a seriálů z vašeho domácího NAS severu či jiných úložišť ale vyvstává typický problém - je mnohem pohodlnější sledovat multimediální obsah v televizi v obýváku nebo na tabletu v posteli než na židli u počítače. Samozřejmě ale existují elegantní řešení, jak si filmy a seriály užít v maximálním pohodlí. Nové možnosti přinesl nástup tzv. chytrých televizí (Smart TV), ale o funkci mediacentra můžete rozšířit i svoji starou televizi. Hodně pro komfort sledování televizního vysílání udělali v minulých letech také samotné televizní stanice a rovněž i poskytovatelé služeb IPTV.

Přestože, jak jsme uvedli výše, oblíbenost sledování televizního vysílání neklesá, mají klasické televizní stanice nad sebou bič v podobě globálních streamovacích služeb typu Netflix.

V České republice zatím televizní stanice těží z toho, že Netflix nenabízí mnoho obsahu s českými titulky nebo snad přímo s českým dabingem, ale nabídka lokalizovaných titulů se postupně rozrůstá. Brzy také do videostreamingu vstoupí Apple, což může s trhem televizního vysílání řádně zahýbat.

Co umí chytré televize?

Smart TV zvládnou kromě příjmu televizního vysílání opravdu hodně dalších úloh spojených s multimédii. Samozřejmostí je přehrávání videí, hudby nebo fotografií z disků připojených k televizi prostřednictvím USB portů, stejně jako přehrávání obsahu z NAS serverů či složek sdílených v počítačích v domácí síti prostřednictvím přímého přístupu pomocí vestavěných aplikací (mediacenter) anebo podpory streamingu přes UPnP/DLNA. Běžná je také možnost záznamu televizního vysílání na připojený pevný disk nebo funkce time-shift. Do Smart TV také naplno pronikly služby YouTube a Netflix, přičemž pro spuštění klientské aplikace Netflixu má řada moderních televizí na svém dálkovém ovladači vyhrazeno jedno velké tlačítko. Možnost doinstalovat do chytrých televizí další aplikace ale naráží na značnou roztříštěnost platforem Smart TV, kdy někteří výrobci vycházejí z Androidu a jiní staví firmware svých televizí na proprietárních řešeních.

Pokud chcete na chytré televizi sledovat zpětně již odvysílané televizní pořady nebo si vybírat z mediaték televizních stanic, máte v našich končinách bohužel poměrně omezené možnosti. Celkem dlouho představovala jedinou možnost, jak sledovat televizní pořady, služba Voyo, jejíž aplikaci mělo předinstalovánu mnoho modelů chytrých televizí od různých výrobců. Za měsíční předplatné 189 korun (při roční platbě jen 154 korun) získají zákazníci služby Voyo přístup k živému vysílání programů televize Nova i rozsáhlému archivu filmů, seriálů, publicistických pořadů i dalšího obsahu. Služba Voyo je založena na aplikaci dostupné ve vybraných modelech Smart TV, ale také pro smartphony a tablety s Androidem a iOS, mediacentra založená na Androidu a samozřejmě prostřednictvím webového prohlížeče v počítači. Jako efektnější řešení, využitelné ve většině typů Smart TV, se ale jeví využití technologie HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), která v chytrých televizích kombinuje příjem pozemního televizního vysílání s obsahem distribuovaným po internetu.

Červené tlačítko

Základní formou HbbTV aplikací je například televizní program dané stanice a informační servis se zajímavostmi o vysílaných pořadech. Daleko zajímavější je ale možnost přístupu do archivu televizního vysílání, jak jej nabízí například HbbTV aplikace iVysílání České televize. Aplikace iVysílání umožňuje přístup ke kompletní databázi televizních pořadů publikovaných na webu České televize. Aplikace zahrnuje tipy pro diváky a nejsledovanější videa, pořady z archivu lze vybírat podle data nebo podle abecedy, a to formou jednoduchého filtrování názvů pořadů. Videa lze přehrávat v různé obrazové kvalitě - podle toho, jak rychlé připojení k internetu máte k dispozici.

Koncem letošního února uvedla svoji HbbTV aplikaci také televize Prima, která ji ve svém vysílání propaguje kampaní „červené tlačítko“. Dává to smysl, protože k HbbTV aplikacím České televize i Primy se přistupuje právě prostřednictvím červeného tlačítka na dálkovém ovladači. V aplikaci iPrima najdete informace o právě vysílaném pořadu i možnost přehrát si jej od začátku. Dále můžete pokračovat na stránku pořadu, obsahující i všechny jeho epizody. Zajímavá je i možnost sledování pořadů televize Prima bez reklam, která je možná právě díky HbbTV a úhradě měsíčního předplatného ve výši 59 korun.

HbbTV aplikaci má také televize Nova, která jejím prostřednictvím nabízí pořady výhradně z vlastní produkce, především seriály, ale nikoli v podobě celých epizod. K dispozici jsou jen krátké ukázky nebo bonusové materiály, takže nepočítejte s tím, že byste se ve své Smart TV přes HbbTV aplikaci Novy mohli podívat na pořady, které vám v televizním vysílání utekly.

Ve výčtu HbbTV aplikací českých televizních stanic by neměla chybět ještě hudební televize Óčko, která s HbbTV aplikací přišla u nás jako první. Její HbbTV aplikace umožňuje poslouchat playlisty podle vašeho výběru s hudbou v HD kvalitě.

Z hlediska kompatibility s různými platformami Smart TV, a tedy i modely chytrých televizí od různých výrobců je technologie HbbTV lepším řešením než vývoj aplikací pro konkrétní operační systémy. Předpokladem pro využití této funkce, kterou najdete prakticky v každé Smart TV, je připojení k internetu, ideálně prostřednictvím LAN kabelu. Ne vždy je to ale možné a ne všechny chytré televize mají kromě Wi-Fi ve své výbavě i ethernetové síťové rozhraní. Připojení televize k internetu může mít ale i některé negativní důsledky, především v tom, že Smart TV posílají svým výrobcům po síti poměrně velké množství informací. Nicméně, omezit tento datový tok není běžnými prostředky možné.

Kodi: Smart TV z každé televize

Pokud nevlastníte chytrou televizi, ale přesto byste si rádi v obýváku užívali pohodlí přehrávání filmů a seriálů na vaší běžné televizi, máme pro vás řešení. Můžete si buďto pořídit mediacentrum postavené na Androidu, jako je třeba Sencor SMP 9004 PRO za necelé dva tisíce, nebo se sami pustit do vytvoření mediacentra na základě mikropočítače Raspberry Pi a open-source softwaru Kodi. Obě varianty mají své přednosti. Hotová mediacentra s Androidem, pokud na to jejich výkon stačí, přehrají i videoobsah ve 4K rozlišení a jsou zpravidla vybavena i větším množstvím různých aplikací. Na druhou stranu, i tato zařízení často používají k přehrávání filmů a seriálů uložených na externích discích nebo NAS severech právě aplikaci Kodi. Výhodou mediacentra postaveného na mikropočítači Raspberry Pi a speciální verzi Kodi je především naprosto jednoduché ovládání, vysoká stabilita a minimální spotřeba celého zařízení v rámci jednotek wattů. Náklady na pořízení obou řešení domácího mediacentra budou přitom přibližně podobné. Raspberry Pi je sice levnější než hotová mediacentra, ale budete k němu potřebovat paměťovou microSD kartu, zdroj a také bezdrátovou klávesnici a myš, abyste jej mohli na dálku ovládat. Alternativně se samozřejmě nabízí i použití nepotřebného počítače s Windows připojeného k televizi, ale ten bude pravděpodobně hlučný a bude mít násobně vyšší spotřebu než mikropočítač Raspberry Pi.

Obecně je Kodi úžasně variabilní software, který běží na všech běžných platformách a nabízí možnost přehrávání všech typů multimediálního obsahu i rozšíření funkcí prostřednictvím dlouhé řady doplňků.

Instalace Kodi na Raspberry Pi

Pro mikropočítače Raspberry Pi existuje hned několik variant mediacentra Kodi, upravených pro provoz na microSD kartě a připravených pro pohodlné používání v obývacím pokoji. My vám doporučujeme variantu OSMC (osmc.tv), která navíc obsahuje jednoduchý instalátor, který se postará o vše potřebné. Kodi ve verzi OSMC lze instalovat na všechny varianty Raspberry Pi.

OSMC se instaluje prostřednictvím instalátoru dostupného na webové stránce osmc.tv/download ve variantách pro počítače s Windows, Linuxem i macOS. Budete přitom potřebovat jen microSD kartu vloženou ve čtečce připojené k počítači, která bude mít kapacitu alespoň 4 GB (více není vůbec potřeba) a bude naformátována souborovým systémem FAT32. V instalátoru si zvolíte model mikropočítače Raspberry Pi, na který chcete OSMC instalovat, a necháte jej stáhnout nejnovější verzi OSMC. Pak si ještě zvolíte, jakým způsobem bude Raspberry Pi připojeno k vaší domácí síti (přes Wi-Fi, nebo LAN kabel), a vyberete použitou microSD kartu. Instalátor OSMC si pak stáhne veškerá potřebná data z internetu a instaluje upravenou verzi Kodi na microSD kartu.

Jakmile bude obsah microSD karty připraven, připojte Raspberry Pi HDMI kabelem k televizi, zapojte LAN kabel (pokud nebudete pro připojení do sítě používat Wi-Fi) a také k USB portům mikropočítače připojte klávesnici a myš. Běžně jsou podporovány i různé bezdrátové sady s USB přijímačem. Připojte Raspberry Pi ke zdroji a vyčkejte, než bude dokončena instalace OSMC. V případě mikropočítačů Raspberry Pi ve verzích 1 a Zero bude úvodní instalace trvat opravdu dlouho, ale počkáte si také při použití Raspberry Pi 2 nebo 3. Jde ale jen o jednorázový proces, všechny další restarty mikropočítače s OSMC budou podstatně rychlejší.

Pokud jste se rozhodli použít namísto Raspberry Pi běžný počítač s Windows připojený k televizi přes HDMI či DisplayPort, můžete do něj instalovat Kodi jako běžnou aplikaci, staženou z webu kodi.tv/download. Nicméně, ve Windows běží neustále velké množství procesů, a pokud použijete nějaký starý, vysloužilý stroj, může během přehrávání filmů v Kodi docházet k zasekávání. Také se budete neustále potýkat s aktualizacemi operačního systému i dalších instalovaných programů, což je v případě mediacentra, které má být prakticky jednoúčelové, velmi obtěžující. Když už chcete použít Kodi na klasickém počítači, doporučujeme vám spíše jeho variantu OpenELEC, postavenou na Linuxu. OpenELEC pracuje zcela samostatně, stabilně a spolehlivě a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. S linuxovým prostředím se v něm vůbec nesetkáte, jelikož po startu bootuje rovnou do přehledného rozhraní mediacentra. S instalací mediacentra OpenELEC vám pomůže nástroj UNetBootin (unetbootin.github.io), ve kterém si připravíte USB flash disk s OpenELEC, nabootujete z něj počítač a dokončíte v něm instalaci mediacentra.

Úvodní nastavení Kodi

OSMC na Raspberry Pi se spustí s jednoduchým průvodcem, který vám pomůže vybrat jazyk uživatelského rozhraní (k dispozici je i čeština) a další běžné předvolby. Mediacentrum Kodi (ve verzi OSMC) pak běží v celoobrazovkovém režimu, přizpůsobeném pro ovládání myší nebo dálkovým ovladačem od televize. Pokud máte k Raspberry Pi připojenou i klávesnici, můžete například snadno vyhledávat v knihovně multimédií, aniž byste museli ťukat písmenka na virtuální klávesnici. Při připojení Raspberry Pi k televizi prostřednictvím HDMI kabelu zůstanou ve většině případů funkční základní ovládací prvky dálkového ovladače vaší televize i v mediacentru, takže můžete například ovládat přehrávání filmů a hudby nebo listovat v obsahu multimediální knihovny.

Připojení klasické klávesnice vám umožní ovládat Kodi prostřednictvím kurzorových šipek i klávesových zkratek. Například [Enter] slouží pro potvrzení aktuálního výběru, [Backspace] vás v navigaci přenese o úroveň zpět a stisknutí klávesy [Esc] znamená návrat do hlavní nabídky mediacentra. Pokud z nějakého důvodu nedojde k přepnutí uživatelského rozhraní Kodi do češtiny, použijte nabídku »Settings / Interface / Regional / Language« a zde jako jazyk zvolte »Czech«. Jestliže máte problém se zobrazením mediacentra v celoobrazovkovém režimu na vaší televizi, najdete potřebné předvolby nastavení v nabídce »Nastavení / Systém / Zobrazení«. Zvuk posílá Raspberry Pi automaticky prostřednictvím HDMI. Pokud by ale zvukový výstup z nějakého důvodu nefungoval, přejděte do nabídky »Nastavení / Systém / Zvuk« a zde u položky »Výstupní zvukové zařízení« změňte zvukový výstup na analogový a připojte Raspberry Pi k televizi běžným audiokabelem s 3,5mm jack koncovkou.

Připojení zdrojů médií a instalace doplňků

Základní myšlenkou mediacentra Kodi je rozdělení multimédií na video, hudbu a fotografie, propojení těchto kategorií obsahu se zdroji v rámci vaší domácí sítě a jejich zpřístupnění pro přehrávání na přehledné domovské obrazovce. V rámci tzv. knihoven lze čerpat obsah i z více různých umístění. V nastavení pak můžete různé zdroje obsahu snadno spravovat. Kodi automaticky rozpoznává typy obsahu a k jednotlivým titulům stahuje z internetu další podrobnosti - obrázky i popisky. Obsah pak můžete třídit podle názvů, žánrů, roku vydání a řady dalších vlastností.

Velmi zajímavá je také možnost rozšíření funkcí mediacentra Kodi prostřednictvím mnoha dostupných doplňkových modulů. Přejděte do nabídky »Doplňky / Stáhnout« a pak do kategorie »Doplňky videí«. Otevře se vám nabídka stovek doplňkových modulů, jejichž instalace vám umožní v rámci mediacentra Kodi sledovat nejen videa ze serverů jako YouTube či Vimeo, ale zpřístupní vám také například vysílání a internetové archivy televizních stanic z celého světa. Nicméně, funkčnost doplňků vždy závisí na tom, jak se o ně jejich autoři v průběhu času starají, resp. jak často je aktualizují. Nemůžeme tedy s jistotou prohlásit, že budou všechny doplňky pro přehrávání videoobsahu z internetu bez problému funkční. Ty, které vás zajímají, si ale určitě vyzkoušejte. Stažené a instalované doplňky najdete v nabídce »Doplňky videí«.

Mediacentrum ve smartphonu

Televizní zábavu i filmy a seriály z vlastních zdrojů si samozřejmě můžete užít nejen v obýváku, ale i kdekoli ve vašem domě nebo i mimo něj. Když začneme opět u televizního vysílání a internetových archivů českých televizních stanic, můžeme uvést, že nejlepší servis poskytuje se svou aplikací iVysílání Česká televize. V aplikaci je k dispozici jak kompletní obsah internetového archivu České televize, tak i přístup k živému vysílání pořadů, které může Česká televize šířit po internetu. Pořady z Novy najdete v klientské aplikaci služby Voyo (za měsíční poplatek) a Prima má svoji aplikaci Prima Play. Sice v ní můžete zdarma sledovat pořady TV Prima, ale streaming je velmi často přerušován reklamami.

Opravdovou mobilní televizní zábavu ale nabízí jen poskytovatelé IPTV služeb, jako jsou O2 TV, Lepší.tv nebo třeba Kuki. V jejich mobilních aplikacích můžete sledovat živé vysílání desítek televizních stanic, používat funkci time-shift a přistupovat do archivu televizního vysílání, ať už se se svým smartphonem nebo tabletem nacházíte kdekoli - doma, na zahradě, nebo třeba na chatě. Jedinými podmínkami je kvalitní připojení k internetu a zaplacení měsíčního předplatného dané IPTV služby.

Chcete-li ve svém smartphonu či tabletu sledovat filmy a seriály z vlastních zdrojů, máte, především pokud jde o Android, opravdu mnoho různých možností. Nabízí se samozřejmě použití androidové verze mediacentra Kodi, ale s přístupem ke zdrojům streamovaným v domácí síti přes UPnP/DLNA i přímým listováním obsahu složek ve vašem NAS serveru si poradí i běžné mobilní verze multimediálních přehrávačů, typicky oblíbený VLC Media Player. Nicméně, máte-li NAS server od hlavních výrobců, jako jsou Synology a QNAP, měli byste použít příslušné doplňky instalované v NAS serveru a odpovídající mobilní aplikace. Díky uživatelsky přívětivým funkcím pro přesměrování datového přenosu vám totiž aplikace jako DS video (Synology) a Qvideo (QNAP) umožní sledovat filmy a seriály z vašeho NAS serveru kdekoli, kde budete připojeni k internetu.

***

Nejdůležitější klávesové zkratky pro Kodi

Pro ovládání Raspberry Pi nebo počítače s mediacentrem Kodi se velmi hodí bezdrátová klávesnice. Několika tlačítky obstaráte základní funkce.

Klávesa Funkce
V menu
Pohyb mezi nabídkami
Enter Potvrzení volby
Backspace Krok zpět
Esc Návrat do hlavní nabídky
c Kontextová nabídka
Během přehrávání
Mezerník Pauza/přehrávání
, Pohyb zpět/vpřed
x Zastavení přehrávání
m Zobrazení nabídky přehrávání
s Ukončení/restart přehrávání

***

Televize na internetu

Nabídka streamovaného televizního vysílání na českém internetu se neustále rozrůstá. Na pozice klasických televizí útočí řada nových i již zavedených internetových televizních projektů.

Internetová TV URL
Aktuálně TV video.aktualne.cz
MALL.TV mall.tv
Stream.cz stream.cz
iDnes Kino kino.idnes.cz

Foto popis| Všechny programy z tohoto článku najdete na CHIP-DVD c
Foto popis| Chytré televize mají řadu aplikací již v základní výbavě, další se pak instalují prostřednictvím nabídky dostupné v nastavení Smart TV. Problémem je velká roztříštěnost platforem Smart TV.
Foto popis| Klientskou aplikaci služby Voyo najdete v některých modelech Smart TV různých výrobců. Za přijatelný měsíční poplatek získáte přístup k živému vysílání stanic TV Nova i archivu filmů a seriálů.
Foto popis| Velkou hrozbou pro tzv. lineární televizní vysílání jsou streamovací služby jako YouTube či Netflix. Stále více modelů Smart TV má na dálkovém ovladači tlačítka pro přímý přístup k těmto službám.
Foto popis| Česká televize a Prima mají vyspělé HbbTV aplikace, se kterými plně využijete připojení vaší Smart TV k internetu. K funkcím HbbTV se dostanete po stisknutí červeného tlačítka na ovladači.
Foto popis| Snadná instalace Kodi S instalátorem OSMC si velmi jednoduše stáhnete a na microSD kartu instalujete nejnovější verzi mediacentra Kodi pro mikropočítače Raspberry Pi.
Foto popis| Mikropočítač Raspberry Pi a mediacentrum Kodi udělá z jakékoli televize s HDMI vstupem velmi chytrou Smart TV. Kodi spolupracuje se všemi typy multimédií a nabízí pohodlné a přehledné ovládání.
Foto popis| Kodi funguje na principu napojení ke zdrojům obsahu, kterými mohou být sdílené složky na počítačích v lokální síti, disky připojené přes USB nebo složky s multimédii v NAS serveru.
Foto popis| Instalace doplňků pro video Funkce mediacentra Kodi lze podstatným způsobem rozšířit pomocí doplňků. Pro přehrávání videa z internetu jich najdete opravdu velké množství.
Foto popis| Vybraný doplněk si můžete snadno instalovat a následně získat přístup například k živému vysílání televizních stanic po internetu nebo k webovým televizním archivům.
Foto popis| Nejnovějším přírůstkem mezi českými internetovými televizemi je MALL. TV, televize stejnojmenného e-shopu. K bezplatnému přehrávání je k dispozici řada původních pořadů.
Foto popis| Televize na cestách Televizní vysílání na jakémkoli zařízení s připojením k internetu vám zprostředkují jen služby IPTV, dostupné prostřednictvím internetového prohlížeče i mobilních aplikací. Služby jako Lepší.tv nabízejí time-shift i přístup k archivu vysílání desítek televizních stanic.
Foto popis| Pro přehrávání filmů a seriálů z vaší sbírky můžete použít mobilní verzi mediacentra Kodi.
Foto popis| Pokud vlastníte NAS server od Synology, QNAP či od jiného velkého výrobce, nebude v něm chybět funkce pro vytvoření knihovny videí a jejich streamování v domácí síti i po internetu.
Foto popis| V příslušné mobilní aplikaci si můžete přehrávat filmy a seriály nejen v rámci vaší domácí sítě, ale také po internetu. Musíte si ale nejdříve nastavit vzdálený přístup do vašeho NAS serveru.

O autorovi| CHRISTOPH SCHMIDT. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: