Přejít k hlavnímu obsahu

Bezpečnostní centrála Windows 10

V operačním systému Windows 10 najdete všechny bezpečnostní funkce na jediném místě a na jejich kvalitu se můžete spolehnout. Poradíme vám s jejich správným nastavením.

Zabezpečení vašeho počítače by mělo patřit k vašim prioritám, protože rizika jsou dnes na internetu skutečně všudypřítomná. Je tedy logické, že Microsoft stále zvyšuje zabezpečení svého operačního systému Windows 10 proti kybernetickým útokům. V rámci aktualizací se velmi šikovným způsobem postupně rozšiřuje okruh bezpečnostních funkcí, takže dnes máme k dispozici například i funkci »Dynamický zámek«, která automaticky uzamkne váš počítač, pokud se vzdálíte se svým smartphonem, který je s ním přes Bluetooth spárován. Funkce »Windows Hello« zase výrazně zjednodušuje přihlašování k uživatelským účtům díky využití biometrie. Rychle a bezpečně se navíc můžete prostřednictvím svého otisku prstu nebo rozpoznávání tváře přihlašovat i k různým webovým službám a aplikacím. Jistě, je tu malý háček - váš počítač musí být vybaven čtečkou otisků prstů nebo příslušnou kamerou s 3D snímačem. Pro vyšší řady notebooků je ale minimálně senzor otisků standardem.

Antivirová ochrana ve Windows: Konečně spolehlivé řešení

Windows 10 sdružují všechny bezpečnostní funkce a jejich nastavení v rámci nástroje Centrum zabezpečení v programu Windows Defender, který byl v rámci posledního velkého podzimního upgradu rozumně přejmenován na Zabezpečení Windows. Právě zde najdete i vestavěný antivir, který jsme ale až donedávna rozhodně nemohli označit za spolehlivý. S dalším vývojem jej však Microsoft dokázal vylepšit na takovou úroveň, že dnes může fungovat jako bezpečná alternativa komerčních antivirů. Zabezpečení Windows dnes obsahuje hned sedm různých skupin nástrojů, které lze pro ochranu vašeho počítače aktivovat. Některé z nich (prakticky všechny nejdůležitější) jsou aktivní již ve výchozím nastavení Windows 10, další pak musíte nastavit sami ručně, abyste dále posílili zabezpečení svého počítače. Pokud pracujete s operačními systémy Windows již delší dobu, bude vám nové centrum bezpečnostních funkcí asi připomínat sadu bezpečnostních funkcí, které Microsoft doplnil do Windows XP pomocí Service Packu 2. Novinkou není ani výše zmíněný Windows Defender, který bylo možné jako antivirový program doinstalovat třeba do Windows 7, zatímco ve Windows 8 a 8.1 byl již integrální součástí operačního systému. Ve Windows 10 je Windows Defender automaticky aktivován v roli antivirové ochrany, ale jen do okamžiku, než si do počítače instalujete nějaký jiný antivir.
K funkcím Zabezpečení Windows se můžete dostat třeba z nabídky Start, když jednoduše napíšete »zabezpečení«. Druhá cesta vede přes Nastavení a dále prostřednictvím nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Zabezpečení Windows«, kde budete pokračovat kliknutím na tlačítko »Spustit Zabezpečení Windows«. A do třetice, když kliknete pravým tlačítkem myši na ikonu se štítem v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin) a zvolíte možnost »Zobrazit řídicí panel zabezpečení«, opět se otevře okno Zabezpečení Windows. Podrobně se budeme antivirové ochraně Windows 10 věnovat v následujícím návodu.

Stále platí, že vestavěný antivir poskytuje operačnímu systému Windows 10 sice dobrou, ale jen základní úroveň ochrany. Chcete-li skutečně neprůstřelnou ochranu před viry a další škodlivou havětí, vybavenou navíc řadou dalších funkcí, nezbude vám než investovat do některého z komplexních bezpečnostních balíků typu Internet Security (například Bitdefender, Kaspersky, Trend Micro a další) nebo si instalovat plnou verzi AVG Internet Security z našeho Chip DVD, ke kterému v každém čísle Chipu prodlužujeme licenci. Při instalaci alternativního antiviru se automaticky deaktivují moduly Zabezpečení Windows, které by mohly s antivirovým řešením nějak kolidovat. Ochrana před viry a hrozbami: Na tomto místě zobrazuje Centrum zabezpečení stav a výsledky antivirové kontroly počítače, stejně jako varování před případnými hrozbami. Jestliže máte ve Windows 10 instalovaný jiný antivir, najdete zde alespoň základní informaci, že je váš počítač zabezpečen. Deaktivace Windows Defenderu proběhne při instalaci alternativního antiviru automaticky, a naopak - jakmile bude alternativní antivir nefunkční, jeho roli zastoupí funkce vestavěná ve Windows 10. Ochrana účtu: Tato nabídka obsahuje informace o případných problémech s vaším účtem Microsoft a funkcemi Windows Hello (pokud je váš počítač vybaven příslušným hardwarem) a Dynamický zámek, o kterých jsme se zmínili výše.

Firewall a ochrana sítě: Zde najdete informaci o aktuálním připojení k síti, stejně jako o nastavení firewallu. Technicky zdatní uživatelé mají bohaté možnosti upravit a omezit síťovou komunikaci operačního systému i instalovaných programů. Potřebujete k tomu ale znát něco o portech, IP adresách a síťové komunikaci obecně. Ale ani nezkušené uživatele nenechají Windows 10 na holičkách. Právě zde je možné najít další informace a pomoc při problémech se síťovým připojením. Ve výchozím nastavení firewallu není třeba cokoli nastavovat, a pokud byste této bezpečnostní funkci Windows 10 nedůvěřovali, můžete si kdykoli doinstalovat jiný firewall, například oblíbený ZoneAlarm Firewall Pro (zonealarm.com).

Řízení aplikací a prohlížečů: V této nabídce můžete upravovat nastavení filtru SmartScreen pro kontrolu souborů, aplikací a internetových prohlížečů. Úkolem filtru SmartScreen je varovat vás před nebezpečnými webovými adresami a soubory staženými z internetu, stejně jako před podezřelými aplikacemi. Tato bezpečnostní funkce byla nasazena již ve Windows 7 a od Windows 8 kontroluje všechny stahované soubory, bez ohledu na to, jaký internetový prohlížeč použijete. Pokud je nějaký program posouzen jako nebezpečný, zobrazí se varování a bude zablokován. SmartScreen kontroluje také aplikace z Windows Store, které stahují obsah z internetu, a představuje i ochranu před exploity, která může odvrátit útoky z internetu. Zabezpečení zařízení: Tyto funkce jsou ve Windows 10 implementovány od jarního upgradu v roce 2018 a zahrnují nástroje »Izolace jádra«, »Procesor zabezpečení« a »Zabezpečené spouštění«. Poslední dvě jmenované funkce vyžadují, aby byl váš počítač vybaven bezpečnostním čipem TPM 2.0.

Výkon a stav zařízení: Tento modul zobrazuje přehled stavu kapacity disku, ovladačů hardwaru, životnosti baterie notebooku nebo problémy s instalovaným softwarem. Zde dostupné funkce byste tedy měli použít v případě, že dochází k opakovaným problémům s vaším počítačem. Také zde najdete funkci pro návrat k čisté instalaci Windows 10 se zachováním vašich osobních dat ve standardních složkách (Dokumenty, Fotky atd.) i některých nastavení operačního systému. V případě, že chcete Windows 10 resetovat, klikněte na »Další informace« a pokračujte v dalších krocích k obnově továrního nastavení. Pamatujte ale, že tímto způsobem odstraníte i všechny instalované programy. Možnosti pro rodinu: Pokud máte děti, které již používají počítač a internet, rozhodně by vás měly funkce tzv. rodičovské kontroly zajímat. Klikněte zde na »Zobrazit rodinná nastavení« a v internetovém prohlížeči se zobrazí stránka s nastaveními, kde je třeba se přihlásit vaším účtem Microsoft. Pak můžete například určit, jak dlouho mohou vaše děti používat počítač nebo herní konzoli Xbox, stejně jako podle jejich věku omezit okruh webových stránek, které mohou navštěvovat, a her, které mohou spouštět. Také si můžete aktivovat sledování pohybu vašich dětí v digitálním světě a nechat si posílat týdenní reporty jejich aktivit.

***

Windows 10: Integrovaná antivirová ochrana

1 Ruční spuštění aktualizací Běžně se o aktuálnost databáze virů a škodlivého softwaru starají Windows 10 zcela automaticky. Přesto můžete aktualizace virové báze provádět i sami. Otevřete si Zabezpečení Windows a přejděte do nabídky »Ochrana před viry a hrozbami«. Zde sjeďte k položce »Aktualizace Ochrany před viry a hrozbami« a klikněte na »Vyhledat aktualizace«.

2 Rychlá kontrola počítače Jakmile je databáze antiviru aktuální, můžete rovnou tlačítkem »Rychlá kontrola« spustit základní sken obsahu počítače na výskyt škodlivého softwaru. Kontrola zabere pár minut až třeba i půl hodiny, podle toho, jak zaplněný je disk vašeho počítače. Zevrubnější kontrolu, která bude trvat podstatně déle, můžete provést po kliknutí na volbu »Možnosti kontroly« a výběru funkce »Úplná kontrola«. Tuto kontrolu je nejlepší spouštět v noci, kdy s počítačem nepotřebujete pracovat.

3 Kontrola podle vlastního nastavení Antivir ve Windows 10 nabízí i další možnost kromě rychlé a úplné kontroly. Můžete použít volbu »Vlastní kontrola«, kdy si následně sami vyberete, které soubory nebo složky budou skenovány.

4 Používání Windows Defenderu off-line Další možnost použití antiviru vestavěného v operačním systému Windows 10 je označena jako »Kontrola Windows Defender Offline«. Tento proces kontroly je vhodný především pro detekci malwaru, který lze běžnou kontrolou jen velmi těžko odhalit. Typicky jde o trojské koně nebo rootkity. Funkce zajistí, že bude počítač zkontrolován a případně vyčištěn během restartu, ještě před spuštěním operačního systému.

***
Firewall Windows Defender ve Windows 10

1 Nastavení firewallu Cesta k léty prověřenému firewallu ze standardní výbavy Windows 10 vede rovněž přes Zabezpečení Windows. Zde použijte nabídku »Firewall a ochrana sítě«. Odkazy na různá nastavení firewallu najdete dole pod výpisem sítí. Pokud je ale ve vašem počítači většina těchto nabídek neaktivních, budete muset pro vlastní konfiguraci firewallu použít některé z alternativních softwarových řešení.

2 Nastavení síťové komunikace aplikací Které konkrétní aplikace budou moci komunikovat s okolním světem po internetu? Použijte volbu »Povolit aplikaci v bráně firewall« a v nově otevřeném okně tlačítko »Změnit nastavení«. Pak můžete na seznamu instalovaných aplikací i funkcí operačního systému snadno určit, které budou mít přístup k privátním a veřejným sítím.

3 Přidání dalších aplikací Jestliže chcete v nastavení firewallu ovládat i síťovou komunikaci aplikací, které nenajdete na seznamu, můžete je přidat po kliknutí na volbu »Povolit jinou aplikaci«. V dalším okně použijte tlačítko »Procházet« a vyhledejte aplikaci, kterou chcete firewallem řídit. Následně pokračujte nastavením »Typy sítí« a výsledek uložte tlačítkem »Přidat«.

4 Nastavení pravidel přístupu Detailní konfiguraci firewallu můžete provádět v okně vyvolaném kliknutím na volbu »Upřesnit nastavení« v nabídce »Firewall a ochrana sítě«. Prostřednictvím nabídek »Příchozí pravidla« a »Odchozí pravidla« můžete přesně nastavit, které datové pakety aplikací mohou firewallem projít, a které budou naopak blokovány.

5 Úprava profilů Z kontroly dat ve firewallu můžete vyloučit například spojení přes Bluetooth. Klikněte na levé straně okna na »Firewall v programu Windows Defender s pokročilým zabezpečením v Místní počítač« a pak na pravé straně na volbu »Vlastnosti«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Privátní profil« a pokračujte volbou »Přizpůsobit« u nabídky »Chráněná síťová připojení«. Pak zrušte označení u předvolby »Síťové připojení Bluetooth« a nové nastavení uložte.

6 Reset do výchozího nastavení Časem při rozsáhlejších úpravách pravidel firewallu snadno ztratíte přehled, které aplikaci jste síťovou komunikaci povolili, a které naopak zakázali. Nijak to nevadí, protože firewall ve Windows 10 můžete kdykoli resetovat do výchozího nastavení. Použijte k tomu volbu »Obnovit brány firewall na výchozí nastavení« v nabídce »Firewall a ochrana sítě« v Zabezpečení Windows.

Foto popis| Zastavte viry Windows 10 mají integrovaný virový skener, který se postará o detekci škodlivého softwaru. V aktuální verzi je velmi spolehlivý.
Foto popis| Je váš uživatelský účet zabezpečený? V zabezpečení počítače hraje dnes velkou roli účet Microsoft a funkce Windows Hello a Dynamický zámek.
Foto popis| Ochrana před útoky z internetu O zablokování nežádoucího síťového provozu a kybernetických útoků se postará vestavěný firewall.
Foto popis| Opravdu bezpečné stahování Filtr SmartScreen vás bude varovat před nebezpečnými weby a odkazy ke stažení. Rovněž nepřetržitě kontroluje aplikace.
Foto popis| Šifrování obsahu počítače I když svůj počítač ztratíte nebo vám bude odcizen, vestavěné funkce Windows 10 se postarají o ochranu vašich dat za všech okolností.
Foto popis| Konec trápení s ovladači Pracuje váš počítač svižně a stabilně? Speciální modul v Zabezpečení Windows vás bude informovat o případných problémech.
Foto popis| Lepší ochrana dětí Používají váš počítač děti a mohou surfovat po internetu? Pak určitě využijte funkce pro rodičovskou kontrolu ve Windows 10.
Foto popis| Ochrana při stahování: Potenciálně nebezpečné aplikace a soubory zablokuje filtr SmartScreen již během pokusu o jejich stažení do počítače.
Foto popis| Nabídka »Zabezpečení zařízení« vás informuje i o tom, jakou bezpečnostní hardwarovou výbavu váš počítač obsahuje.
Foto popis| Radikální krok: Nabídka »Výkon a stav zařízení« obsahuje i funkci »Začít znovu«, kde po kliknutí na »Další informace« a »Začínáme« můžete spustit obnovu počítače do továrního nastavení.
Foto popis| Rodičovská kontrola: U dětských uživatelských účtů můžete kontrolovat dobu strávenou u počítače, navštěvované weby nebo spouštěné hry.

Příbuzná témata: