Přejít k hlavnímu obsahu

AlARMující pomalost

Lenovo slibuje u svého 2v1 laptopu s procesorem založeným na architektuře ARM až 20hodinovou výdrž na baterii. Při testu jsme ale zjistili, že je třeba počítat s řadou kompromisů. 

Windows 10 běží na procesoru ARM: tato nezvyklá kombinace má podle Microsoftu razantně prodloužit výdrž notebooků až na hranici 24 hodin. Procesory ARM jsou totiž optimalizovány pro použití v mobilních zařízeních, takže dokážou výborně skloubit minimální spotřebu a slušný výkon. Pokud by se podařilo správně portovat systém Windows na architekturu ARM, byla by to skvělá zpráva pro všechny mobilní uživatele. Ukazuje se ale, že portování Windows na ARM není tak snadné, jak si Microsoft ještě před rokem myslel. Tato společnost sice od počátku tvrdila, že „ne všechny programy kompatibilní s Windows“ budou s architekturou ARM schopné spolupracovat, ovšem nedávno své tvrzení upravila s tím, že s ARM procesory budou kompatibilní pouze „ty nejpopulárnější programy“. V praxi to znamená, že s testovaným notebookem Lenovo IdeaPad Miix 630, osazeným procesorem Snapdragon
835 a systémem Windows 10 S, lze provozovat pouze úzce omezené množství aplikací z obchodu Microsoft Store. Ty ale fungují dobře. Systém Windows 10 S nabíhá rychle a svižný je i provoz internetového prohlížeče Microsoft Edge. Omezená nabídka programů funguje pod systémem Windows 10 S, situace se ale změní, pokud systém „S“ upgradujeme na Windows 10 Pro.

Pěkný a tenký, ale těžký

Zařízení se dodává spolu s kvalitním koženým obalem s integrovanou klávesnicí a s dotykovým perem, schopným rozpoznat 1 024 úrovní přítlaku. Design, zpracování i použité detaily jsou perfektní. Přestože má hliníkové tělo tloušťku pouhých 7,3 mm, tabletová část je překvapivě těžká. Samotné tělo tabletu váží 750 gramů a s přídavnou klávesnicí se pak hmotnost vyšplhá až na 1,4 kilogramu, což je víc než u řady notebooků s větší úhlopříčkou. Magnetické spojení tabletové části s klávesnicí funguje spolehlivě a je dostatečně bezpečné i pro přenášení. Kvůli tomu je ale k oddělení tabletu od klávesnice potřeba vyvinout značnou sílu. Ke klávesnici však máme několik výhrad. Při psaní občas nerozpozná stisk tlačítka a udivila nás určitá mrtvá zóna okolo klávesy [Enter]. Stiskneme-li ji ve spodní části tlačítka, ozve se slyšitelné cvaknutí, ale jinak se nic nestane. Na druhou stranu, položíme-li při cestě vlakem nebo letadlem tablet s připojenou klávesnicí na kolena, při sebemenším prohnutí klávesnicové části generuje touchpad funkci kliknutí myší, což je při práci extrémně nepříjemné. Od zařízení s pořizovací cenou okolo 25 000 Kč je takový lapsus dost překvapivý.

Vyšší kvalitu i rozlišení bychom čekali i od 12,3“ displeje. Zobrazovací panel s pouze Full HD rozlišením má relativně nízký jas a kontrast, což je v kombinaci s vysoce lesklým displejem nepříjemné. Na přímém slunečním světle se s notebookem prakticky nedá pracovat. Je to škoda, protože jinak by byl tento 2v1 laptop s LTE modemem a slotem pro SIM kartu přímo ideální pro mobilní profesionály.

Funkčnost notebooku se výrazně zvýší po upgradu na Windows 10 Pro, který je naštěstí rychlý a bezproblémový. Po přechodu na plnohodnotná Windows 10 Pro již nemusíte spoléhat pouze na velmi omezenou nabídku aplikací z Windows Store a můžete stahovat a instalovat téměř libovolné aplikace. Téměř libovolné, protože systém Windows 10 Pro ve spolupráci s procesorem architektury ARM prozatím umožňuje provozovat pouze 32bitové aplikace, 64bitové nikoliv. To proto, že aplikace jsou pro Snapdragon emulovány na úrovni systému Windows a tento emulátor dokáže pracovat pouze s 32bitovými aplikacemi, které i tak vytěžují procesor na maximum.

Zatímco nativní aplikace obchodu Microsoft Store běží na Snapdragonu pod Windows plynule, s provozem emulovaných aplikací nastávají ohromné problémy. Během našeho testu například pracoval internetový prohlížeč Google Chrome třikrát pomaleji než Microsoft Edge. Při přehrávání videa ve vysokém rozlišení dochází v YouTube ke znatelnému trhání, proto raději doporučujeme používat Microsoft Edge.

Ne rychlý, ale vytrvalý

Co postrádá na rychlosti, vyvažuje Lenovo Miix 630 svou extrémní výdrží při práci na baterii. I když jsme v testovací laboratoři nenaměřili proklamovanou výdrž na úrovni 20 hodin, notebook dokázal nonstop přehrávat video po dobu 16 hodin a test neustálé práce s webovými stránkami dokázal běžet celých 12 hodin. Při trochu staženém jasu displeje a běžné práci by ale měl notebook 20 hodin vydržet s přehledem.

Body k dobru si tablet připisuje za jednoduchý a kvalitní design, ale ztrácí v jiné důležité kategorii, v hodnocení výkonu. Nejenže jsme při měření výkonu zaznamenali výrazně nízké výsledky benchmarků, ale počítač se nám doslova zadýchával pod rukama i v praktickém nenáročném provozu. V současné podobě je Miix 630 pracovní nástroj, který uživatele při běžné činnosti omezuje nad únosnou míru. Hledáteli ale pohledný mobilní počítač s dlouhou výdrží a obejdete se bez vysokého výkonu, poslouží Lenovo Miix 630 dobře.

V každém případě však doporučujeme počkat na příští verzi tohoto zajímavého notebooku, která má být osazena o 30 procent výkonnějším procesorem Snapdragon 850. Několik výrobců plánuje během příštího roku uvést na trh další 2v1 tablety s procesory ARM. První modely přijdou nejprve na americký trh a postupně se začnou prodávat i v Evropě, i když - stejně jako v případě zařízení Miix 630 - pravděpodobně ne na všech trzích.

***

Advanced RISC Machine

Hlavní výhodou architektury ARM je kombinace nízké spotřeby a v případě potřeby i vysokého výkonu. První procesory této architektury vyvinula v osmdesátých letech společnost Acorn Computer a jejich následného vývoje se ujal Apple. Procesory architektury ARM mají dnes mezi mobilními telefony a tablety prakticky monopol. > Platforma Snapdragon 835 Mobile PC představuje SoC čip určený pro spolupráci s Windows 10. Kromě výpočetních jader (CPU) obsahuje tento čip i dedikovaná grafická jádra (GPU) a LTE modem. Vyrábí se 10nm procesem.

Foto popis| VYZKOUŠELI JSME c Lenovo IdeaPad Miix 630 Pohledný 2v1 notebook pohání mobilní procesor Qualcomm Snapdragon 835 architektury ARM. Díky němu vydrží počítač dlouho na baterii, ale s Windows 10 Pro pracuje pomalu.

Foto popis| Windows 10 na ARM Nativní aplikace běží i na mobilní platformě plynule a rychle, programy, které je nutné emulovat, ale procesor přetíží nad hranice únosnosti.
Foto popis| Lenovo IdeaPad Miix 630 má jen skrovnou portovou výbavu. Kromě zvukového výstupu na něm najdeme vlastně jen jeden USB-C port.
Foto popis| Chyby při psaní: Klávesnice Miix 630 spolehlivě nerozpoznává veškeré údery na tlačítka.
Foto autor| Foto: CHIP Studios

O autorovi| NIKLAS BÖHRS, autor@chip.cz

Příbuzná témata: