Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Microsoft Edge Rychlejší start prohlížeče v režimu InPrivate
2 Windows Vkládání speciálních a málo používaných znaků
3 Excel 2016 Automaticky zobrazované poznámky v bublinách
4 Windows 10 Aktivování nočního osvětlení a nastavení jeho intervalu
5 Windows 10 Vyhledávání souborů a aplikací
6 Word Zobrazení navigace v dokumentu
7 Windows 10 Deaktivování podpisů ovladačů v UEFI
8 Windows 10 Zrušení propojení mezi operačním systémem a úložištěm OneDrive
9 Excel Záměna sloupců na řádky s využitím funkce pro transponování
10 Excel Zobrazení nul na začátku čísel v buňkách
11 Windows 10 Zjištění aktuálně instalované verze a sestavení operačního systému
12 Windows 10 Nastavení časů aktivního používání pro potlačení oznámení o restartu
13 Windows 10 Zákaz reklamy v nabídce Start
14 Outlook Sdružování kontaktů do skupin
15 Windows 10 Zobrazení koncovek souborů v Průzkumníku
Profitip
Testování OS ve virtuálním prostředí
Hardware
16 Google Chromecast Audio Vyřešte zpoždění při přehrávání z několika reproduktorů
17 Kindle Převeďte vlastní e-knihy z počítače do Kindlu
18 Nintendo Switch Tvrdý reset u Nintenda Switch
19 Bluetooth zařízení Rychlé párování u počítačů s Windows 10
Profitip
Obnova ztracených dat
Web & fotografie
20 Fotografie Zmenšete snadno fotografie pomocí nástrojů Windows
21 Facebook Odstranění stávajících dat a starých stop
22 Android Řízení a správa oprávnění aplikací
23 Facebook Deaktivujte funkci pro rozpoznávání obličejů
24 SMS zprávy Posílejte a přijímejte SMS pohodlně na počítači
25 Zoner Photo Studio X Cloud pro fotografy
Profitip
Kovové modelky
Mobily a tablety
26 iOS Nastavení orientace displeje Apple Watch
27 iOS Ověření možnosti servisu a podpory
28 iOS Odkládání, nebo mazání aplikací?
29 iOS Oznamování jména volajícího
30 iOS Odstranění zbytečných aplikací z iMessage
31 iOS Řazení recenzí v App Storu
32 iOS Promazání obsahu iMessage
33 iOS Sdružení oznámení z YouTube
34 iOS Nastavení barevných filtrů
Profitip
Více prostoru v iPhonu
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Microsoft Edge Rychlejší start prohlížeče v režimu InPrivate
Používá více členů vaší rodiny společný počítač a jediný uživatelský účet? Pak byste možná nechtěli, aby mohl kdokoli zjistit, jaké webové stránky jste naposledy navštívili nebo co jste na internetu vyhledávali. Právě k tomu slouží tzv. anonymní režim, který se v internetovém prohlížeči Microsoft Edge nazývá InPrivate. V tomto režimu není uchovávána žádná historie aktivit na webu a díky tomu se funkce InPrivate hodí například i pro bezpečnější nakupování na internetu nebo třeba používání internetového bankovnictví.
Nové okno internetového prohlížeče Microsoft Edge můžete v režimu InPrivate rychle otevřít pomocí jednoduchého triku. Otevřete si nabídku Start a klikněte pravým tlačítkem myši na dlaždici aplikace Microsoft Edge. Z kontextové nabídky pak zvolte možnost »Nové okno InPrivate«. Speciální funkce vyvolávané z kontextové nabídky pravého tlačítka myši pak mají i některé další aplikace ze základní výbavy operačního systému Windows 10. Patří mezi ně například Hudba Groove (rychle můžete opět otevřít naposledy přehrávané skladby) nebo třeba Průzkumník souborů, u kterého lze rychle přejít do naposledy používaných složek.
2 Windows Vkládání speciálních a málo používaných znaků
Pokud při psaní e-mailu nebo třeba při práci v textovém editoru hledáte různé speciální znaky, jako je například symbol copyright (), francouzské uvozovky (»«) nebo třeba zlomky jako 3/4, najdete je v tzv. mapě znaků, která je standardní součástí výbavy operačního systému Windows.
Nejrychleji se k mapě znaků dostanete z nabídky Start, když napíšete »mapa«. Vyhledá se i položka »Mapa znaků«, kterou jednoduše spustíte. Jiný postup znamená použití klávesové zkratky [Windows] + [R] a zadání příkazu »charmap« do okna »Spustit«. Po kliknutí na »OK« se otevře nové okno »Mapa znaků«.
Zcela nahoře v okně uvidíte aktuálně použitý font a v hlavní části okna pak kompletní nabídku dostupných znaků. Po kliknutí na zvolený znak se ukáže jeho větší náhled. Kliknutím na »Vybrat« vložíte znak do řádku »Znaky ke zkopírování«. Pak můžete použít buďto klávesovou zkratku [Ctrl] +[C] nebo tlačítko »Kopírovat« pro vložení vybraného znaku do systémové schránky. Následně můžete zkopírovaný znak vložit do libovolného programu klávesovou zkratkou [Ctrl] + [V].
Jestli potřebujete nějaký speciální znak používat často, pomůže vám, když si zapamatujete jeho klávesovou zkratku, kterou najdete v pravém dolním rohu okna Mapy znaků. Znak pak rychle napíšete stisknutím klávesy [Alt] a vypsáním příslušného číselného kódu.
3 Excel 2016 Automaticky zobrazované poznámky v bublinách
Komentáře k buňkám v Excelu jsou užitečnou pomůckou, jejímž prostřednictvím můžete ostatním uživatelům daného sešitu poskytnout vysvětlení k použitým vzorcům nebo třeba návod, jak do buněk vyplnit správné údaje. Buňky opatřené komentářem poznáte podle malého červeného trojúhelníčku v jejich pravém horním rohu. Nevýhodou je, že se obsah komentáře objeví až v okamžiku, kdy na jeho značku klikne uživatel myší. Do buněk v Excelu ale můžete vkládat komentáře i takovým způsobem, aby se zobrazily v bublině, jakmile kliknete na danou buňku. Musíte je ale do této informační bubliny vložit.
Klikněte na požadovanou buňku a v excelovém sešitě přejděte na kartu »Data«. Zde klikněte na funkci »Ověření dat« v části »Datové nástroje« a z nabídky zvolte funkci »Ověření dat«. V nově otevřeném okně přejděte na kartu »Zpráva při zadávání« a zde vyplňte nadpis komentáře a pak i jeho obsah. Ověřte si, zda je aktivována předvolba »Po výběru buňky zobrazovat zprávu«. Pak uložte nastavení komentáře tlačítkem »OK«. Komentář se objeví v okamžiku, kdy do dané buňky kliknete myší.
4 Windows 10 Aktivování nočního osvětlení a nastavení jeho intervalu
Při práci v noci je nepříjemné dívat se do zářícího monitoru a modré světlo, které LCD obrazovky vyzařují, navíc narušuje přirozený biorytmus lidí - způsobuje únavu, nespavost i další zdravotní problémy. Ve Windows 10 proto již od loňské aktualizace Creators Update najdete funkci »Noční osvětlení«, která zvýší barevnou teplotu displeje vašeho počítače. V podstatě jde o stejnou funkci, kterou pod názvem »Night Shift« najdete v mobilním operačním systému iOS a také si ji můžete doinstalovat do smartphonu nebo tabletu s Androidem.
Funkce »Noční osvětlení« se ovládá prostřednictvím tlačítka v Centru oznámení, které vyvoláte kliknutím na ikonu s bublinou v pravém dolním rohu pracovní plochy. Kliknutím levým tlačítkem myši ji snadno aktivujete, ale nejprve použijte pravé tlačítko a funkci »Přejít do nastavení«. Můžete ale postupovat i tak, že si klávesovou zkratkou [Windows] + [I] otevřete Nastavení a zde přejdete do nabídky »Systém / Obrazovka«. Zde se nachází přepínač »Noční osvětlení«, ale také důležitá volba »Nastavení nočního osvětlení«. V následujícím okně můžete řídit barevnou teplotu zobrazení během aktivace nočního režimu, ale také si nastavit plán jeho automatického aktivování. Můžete se přitom rozhodnout, zda se bude »Noční osvětlení« automaticky zapínat a vypínat ve zvolených časech, nebo použijete šikovnou předvolbu »Od západu do východu slunce«.
5 Windows 10 Vyhledávání souborů a aplikací
Ve Windows 10 můžete rychle najít požadovaný soubor podle jeho obsahu, musíte ale postupovat správně. Existuje přitom hned několik různých cest, jak ve Windows 10 soubory nebo i aplikace vyhledat. Pokud ale nemáte ani vzdálené tušení, kde by se mohl hledaný soubor nacházet, je nejlepší možností nechat Windows 10 prohledat celý počítač. Použijte k tomu funkci vyhledávače, skrytou pod tlačítkem s ikonou lupy, umístěným hned vedle tlačítka Start v levém dolním rohu pracovní plochy Windows. Pak do okna vyhledávače zadejte alespoň část názvu hledané aplikace nebo souboru. Tato funkce pro vyhledávání na disku počítače prohledává i obsah souborů, takže nemusíte vyhledávat jen podle jejich názvu, ale třeba také podle částí jejich textového obsahu.
Další možností je použití funkce vyhledávání v Průzkumníku souborů, kde můžete hledání omezit na zvolený disk či diskový oddíl. Jednoduše v nabídce »Tento počítač« přejděte na daný disk či oddíl a pak použijte okno vyhledávače v pravém horním rohu Průzkumníku souborů. Zde opět zadejte alespoň část názvu hledaného souboru. Hledání můžete dále zrychlit a zpřesnit tím, že v Průzkumníku souborů přejdete do složky, kde by se měl požadovaný soubor nacházet, a pak opět použijete vyhledávač.
6 Word Zobrazení navigace v dokumentu
Funkce pro navigaci ve wordových dokumentech umožňuje rychle přecházet mezi jednotlivými částmi dokumentů a pomáhá s přehlednější organizací jejich obsahu. Za tímto účelem najdete v navigaci strukturu dokumentu podle nadpisů použitých ve formátování jeho obsahu. Podokno s navigací můžete vyvolat dvěma různými způsoby. První z nich spočívá v přechodu na kartu »Zobrazení«, kde v části »Zobrazit« označíte předvolbu »Navigační podokno«. Rychlejší ale může být použití klávesové zkratky [Ctrl] + [F]. Jak si hned všimnete, navigační podokno obsahuje tři hlavní části: »Nadpisy«, »Stránky« a »Výsledky«.
V části »Nadpisy« vypíše navigace přehled všech nadpisů nadefinovaných ve formátování textového obsahu vašeho dokumentu. Pro rychlý přechod na zvolenou část dokumentu pak stačí jen kliknout na příslušnou položku v části »Nadpisy«. Nabídka »Stránky« obsahuje miniaturní náhledy všech stránek vašeho dokumentu, společně s jejich číslováním. Kliknutím na zvolenou stránku otevřete příslušnou část dokumentu v hlavní části okna textového editoru. A konečně, nabídka »Výsledky« nabízí hned několik velmi užitečných funkcí. Můžete zde vyhledávat texty, komentáře, obrázky a jakýkoli další obsah aktuálně otevřeného dokumentu. Když zde vyhledáte nějaký obsah a poté přejdete do nabídky »Nadpisy«, zobrazí se vám ve struktuře nadpisů zvýraznění u těch částí dokumentu, kde se vyhledaný obsah nachází.
K možnostem vyhledávání různých částí obsahu dokumentu se dostanete z nabídky vyvolané kliknutím na malou šipku na pravém okraji okna »Prohledat dokument«. Pak můžete vyhledávat grafické části dokumentů, tabulky, rovnice, poznámky pod čarou nebo komentáře. Pro upřesnění hledání použijte nabídku »Možnosti«, ve které lze nastavit například rozlišování malých a velkých písmen, vyhledávání celých slov nebo třeba používání zástupných znaků. Detailní možnosti vyhledávání poskytuje také nabídka »Rozšířené hledání«.
7 Windows 10 Deaktivování podpisů ovladačů v UEFI
Abyste mohli ve Windows 10 instalovat ovladač hardwaru, který není opatřen digitálním podpisem výrobce, musíte nejprve vypnout funkci vyžadující digitální podpisy. V počítačích vyrobených od roku 2012 najdete tuto možnost v nastavení UEFI, tato možnost ale není dostupná ve starších počítačích, které mají BIOS.
Abyste se dostali k nastavení UEFI, otevřete si ve Windows 10 okno Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Obnovení«. Zde pod nabídkou »Spuštění s upřesněným nastavením« klikněte na tlačítko »Restartovat hned«. Po restartu počítače se zobrazí nabídka, ve které použijete možnost »Odstranit potíže« a pak »Upřesnit možnosti«. Pokračujte volbou »Nastavení spouštění« a kliknutím na »Restartovat«. Během pár okamžiků se počítač restartuje a zobrazí speciální spouštěcí nabídku. Zde použijte klávesu [F7], kterou provedete možnost »Zakázat vynucení podpisu ovladače«.
Počítač dokončí restart a pak můžete ve Windows 10 instalovat ovladač bez digitálního podpisu. Stejným způsobem můžete vyžadování digitálních podpisů ovladačů opět aktivovat.
8 Windows 10 Zrušení propojení mezi operačním systémem a úložištěm OneDrive
Ve Windows 10 je plně integrováno cloudové úložiště OneDrive. Většina uživatelů tohoto operačního systému to asi uvítá, ale pokud mezi ně nepatříte, můžete OneDrive celkem snadno odpojit. Začněte kliknutím na tlačítko aplikace OneDrive v pravé dolní části pracovní plochy Windows 10 pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte možnost »Nastavení«. Pokud se zde tlačítko aplikace OneDrive nenachází, otevřete další nabídku aktuálně spuštěných aplikací kliknutím na malou šipku na pravém konci oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin).
V okně s nastavením aplikace OneDrive přejděte na kartu »Účet« a zde použijte volbu »Zrušit propojení tohoto počítače PC«. Otevře se okno s potvrzením, kde už stačí jen kliknout na tlačítko »Zrušit propojení účtu«.
9 Excel Záměna sloupců na řádky s využitím funkce pro transponování
V některých případech si až po vytvoření tabulky v excelovém sešitu a vyplnění několika hodnot uvědomíte, že by bylo možná lepší, kdybyste zaměnili sloupce a řádky. Excel je ale téměř všemocný, takže to můžete udělat, aniž byste vytvářeli celou tabulku znovu a hodnoty přepisovali.
Začněte označením všech buněk ve sloupcích, které potřebujete převést na řádky, a klávesovou zkratkou [Ctrl] + [C] je zkopírujte do systémové schránky. Pak klikněte pravým tlačítkem na buňku, od které mají začínat řádky tabulky, vytvořené transpozicí sloupců, a z kontextové nabídky zvolte funkci »Vložit jinak / Transponovat«.
10 Excel Zobrazení nul na začátku čísel v buňkách
V některých případech je nezbytné, aby čísla v buňkách Excelu zůstala přesně tak, jak jste je zadali. Tedy například i včetně nul na začátku, které jinak Excel automaticky maže. Pokud běžným způsobem zadáte do buňky číslice »0049«, Excel toto zadání automaticky upraví na »49«. Vše je ale otázkou volby vhodného číselného formátu, který bude plně vyhovovat vašim potřebám při práci s excelovými sešity.
Nejprve označte buňky, do kterých budete vkládat čísla začínající nulami. Klikněte na označené buňky pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Formát buněk«. V nově otevřeném okně s nastavením formátu buněk přejděte na kartu »Číslo« a zde jako »Druh« použijte předvolbu »Vlastní«. Pak do řádku »Typ« zadejte »0000« a tento nový formát uložte tlačítkem »OK«. Když následně zadáte do některé z takto upravených buněk čísla »0049«, zůstanou napsaná přesně takto. Musíte si ale dát pozor na to, že počet nul zadaných do řádku »Typ« v nastavení formátu buněk musí odpovídat délce čísel, následně zadávaných do buněk sešitu.
Existuje ale ještě jeden trik, jak můžete na začátku čísel v excelových sešitech nechat zobrazit nuly, aniž byste museli předem upravovat formát buněk a rozhodnout se, jak budou zadávaná čísla dlouhá. Stačí, když na začátek čísla přidáte znak apostrofu (»‘«). Zadání v buňce pak bude vypadat třeba jako »‘08912345«. Jen nezapomeňte na to, že Excel takto zadaná čísla automaticky zarovná doleva, zatímco běžná čísla v buňkách se zarovnávají vpravo. To ale můžete sami snadno změnit následným použitím funkcí pro zarovnání obsahu buněk.
11 Windows 10 Zjištění aktuálně instalované verze a sestavení operačního systému
Informace o verzi a sestavení Windows 10, aktuálně instalované ve vašem počítači, se vám může hodit především při řešení různých problémů s chybami a funkčností operačního systému. Tuto důležitou informaci můžete zjistit dvěma různými způsoby.
Z nabídky Start nebo klávesovou zkratkou [Windows] + [I] si otevřete Nastavení a zde přejděte do nabídky »Systém / O systému«. Sjeďte trochu níže, až k části »Specifikace Windows«. Zde najdete potřebné údaje jako »Verze« a »Build operačního systému«.
Druhý způsob je možná ještě rychlejší. Stačí při něm, když otevřete nabídku Start a napíšete »winver«. Pak kliknutím spustíte jediný vyhledaný příkaz s tímto názvem. Otevře se okno »O produktu Windows«, obsahující hledané informace.
12 Windows 10 Nastavení časů aktivního používání pro potlačení oznámení o restartu
Na pozadí operačního systému Windows 10 běžně probíhá celá řada operací kolem aktualizací, z nichž některé vyžadují pro svoje korektní dokončení restart počítače. Windows 10 vás o nutnosti restartu počítače pro dokončení aktualizací informují vyskakovacím oknem, což je hodně otravné především ve chvílích, kdy se svým počítačem pracujete a nemáte na restartování a aktualizace čas. Abyste se těmto obtěžujícím hlášením vyhnuli a mohli nerušně pracovat, můžete si ve Windows 10 nastavit čas, kdy obvykle pracujete.
Kliknutím na tlačítko s ikonou ozubeného kola v nabídce Start nebo klávesovou zkratkou [Windows] + [I] si otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Windows Update«. Zde najděte předvolbu »Změnit dobu aktivního používání« a nastavte čas, od kdy do kdy svůj počítač obvykle aktivně používáte. Pak klikněte na »Uložit«. Windows 10 vám nepovolí nastavit více než 18hodinový interval aktivního používání, takže se hláškám o nutnosti restartu zcela nevyhnete a časem budete nuceni aktualizaci operačního systému restartem dokončit.
13 Windows 10 Zákaz reklamy v nabídce Start
Microsoft si našel v operačním systému Windows 10 několik míst, na kterých, alespoň občas, zobrazuje uživatelům reklamu. Redmondští tomu ale neříkají přímo reklama, nýbrž „návrhy“. Tyto návrhy, zobrazované v nabídce Start, představují například aplikace z obchodu Microsoft Store, které vám Microsoft doporučuje ke stažení a instalaci. Zobrazování návrhů v nabídce Start je možné zakázat.
Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Přizpůsobení / Start«. Zde mezi přepínači najdete i volbu »Občas zobrazovat návrhy v nabídce Start«, kterou můžete jednoduše deaktivovat. Pak už vás reklamní návrhy obtěžovat nebudou.
14 Outlook Sdružování kontaktů do skupin
Pokud již delší dobu používáte pro e-mailovou komunikaci aplikaci Outlook ze sady Microsoft Office, jistě se vám podařilo nastřádat velké množství e-mailových kontaktů. Pro případ, že často posíláte hromadné e-maily většímu počtu příjemců, bude se vám hodit možnost sdružit si tyto kontakty do skupin, abyste je nemuseli v každém e-mailu znovu po jednom vypisovat nebo vyhledávat. Jednoduchým trikem můžete ušetřit spoustu času.
V Outlooku klikněte na kartě »Start« na tlačítko »Nové položky« a z otevřené nabídky vyberte možnost »Další položky / Skupina kontaktů«. V nově otevřeném okně si zvolte název nové skupiny kontaktů a pak pokračujte kliknutím na tlačítko »Přidat členy«. Z nabídky tohoto tlačítka zvolte možnost »Z kontaktů aplikace Outlook« a poté v nově otevřeném okně se seznamem všech e-mailových kontaktů uložených v databázi aplikace Outlook zvolte všechny kontakty, které mají být do vytvořeného distribučního seznamu zařazeny. Na každý z kontaktů stačí jen dvakrát kliknout, aby byl zařazen na seznam, který se postupně vytváří v řádku »Členové«. Pak potvrďte vytvoření nové skupiny kontaktů kliknutím na tlačítko »OK«. Distribučních skupin si můžete v Outlooku vytvořit, kolik jen budete chtít, a kdykoli později můžete do již hotových skupin přidávat další kontakty, nebo z nich naopak odebírat již dále nepotřebné e-maily.
Při psaní nové hromadné zprávy postupujte běžným způsobem, takže v Outlooku použijte tlačítko »Nový e-mail« nebo klávesovou zkratku [Ctrl] + [N]. V okně pro vytvoření nového e-mailu klikněte na tlačítko »Komu« a v nově otevřeném okně vyhledáte název požadované skupiny kontaktů. Kliknutím na »OK« se celá skupina vloží do řádku příjemců zprávy.
15 Windows 10 Zobrazení koncovek souborů v Průzkumníku
Průzkumník souborů ze standardní výbavy operačního systému Windows ve svém výchozím nastavení nezobrazuje koncovky běžných typů souborů, jako jsou například »DOCX«, »MP3«, »MKV« a další. Ale zatímco v předchozích verzích Windows bylo nutné toto nastavení Průzkumníku souborů trochu složitě hledat, ve Windows 10 jeho úpravu Microsoft zásadně zjednodušil.
Otevřete si Průzkumník souborů, což lze rychle provést třeba i klávesovou zkratkou [Windows] + [E], a pak přejděte na kartu »Zobrazení«. Zde v části »Zobrazit či skrýt« najdete i předvolbu »Přípony názvů souborů«. Jakmile ji označíte, zobrazí se u všech souborů v aktuální složce i přípona, znamenající jejich typ.
Důležitá je ještě předvolba »Skryté položky«, jejíž aktivace zajistí zobrazení různých systémových souborů. Pokud si tyto soubory necháte zobrazit, dejte pozor, abyste některý z nich nechtěně nesmazali nebo třeba někam nepřesunuli. Mohlo by to zásadním způsobem narušit funkčnost operačního systému Windows.
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
16 Google Chromecast Audio Vyřešte zpoždění při přehrávání z několika reproduktorů
Zpoždění při přehrávání není v případě zařízení Google Chromecast Audio žádnou vzácností, zejména při použití několika reproduktorů, soundbarů a receiverů, tedy například zvuk v kuchyni běží trochu zpožděně oproti zvuku v obývacím pokoji. Toto zpoždění však můžete upravit. Otevřete aplikaci Google Home na svém smartphonu. Klikněte na ikonu zařízení vpravo nahoře a poté na ikonu nastavení vedle asynchronního reproduktoru. Zobrazit a upravit zpoždění můžete v části »Group delay correction«. Pokud je to možné, sedněte si při nastavování doprostřed mezi dva asynchronní reproduktory, abyste mohli zpoždění optimalizovat. Nejprve upravte zpoždění u reproduktoru, u kterého je zpoždění největší. Nechte během procesu nastavení hrát hudbu, abyste mohli zpoždění dobře slyšet. Pokud používáte více než dva reproduktory, je lepší nastavovat hlasitost a zpoždění pouze u dvou. Jestliže se synchronizace mezi reproduktory po vašich zásazích ještě zhorší, vynulujte nastavení a zkuste jiný reproduktor.
17 Kindle Převeďte vlastní e-knihy z počítače do Kindlu
Svou čtečku Kindle můžete k počítači připojit pomocí USB portu. Počítač rozpozná toto zařízení jako vyměnitelný disk, takže pak do čtečky můžete snadno kopírovat soubory ze svého počítače. Stačí jednoduše soubory označit a zkopírovat do složky »documents« na vyměnitelném disku. Dokumenty můžete také snadno spravovat a přenášet pomocí bezplatných nástrojů, jako je Calibre (na Chip DVD). Tento program rovněž umožňuje převést nekompatibilní formáty knih a dokumentů do formátu, který Kindle podporuje. Aplikace je lokalizovaná do češtiny. Konverzi dokumentu lze udělat i jiným způsobem. Poté, co si na webu Amazonu nastavíte, z jakých adres vám mohou do Kindlu chodit dokumenty, si ho můžete poslat e-mailem. Stačí do předmětu vložit výraz „convert“. Dokument pak bude automaticky optimalizován a zkonvertován.
18 Nintendo Switch Tvrdý reset u Nintenda Switch
Pokud se vaše herní konzole Nintendo Switch zasekne a nereaguje na stisknutí jakéhokoli tlačítka, budete muset provést tvrdý reset. Musíte ale vědět, jak na to. Naštěstí to není složité. Stačí totiž stisknout zapínací tlačítko po dobu 15 sekund, následně tlačítko uvolnit a znovu jej krátce stisknout. Pak se Nintendo Switch restartuje. Drobné chyby ve vyrovnávací paměti se tím odstraní, ale vaše data tento proces přežijí. Jestliže ale problém přetrvá, budete muset provést tovární nastavení, které najdete v nabídce nastavení systému a možnostech formátování. Počítejte však s tím, že v tomto případě se z herní konzole vymažou i vaše data.
19 Bluetooth zařízení Rychlé párování u počítačů s Windows 10
U operačního systému Android se stačí přiblížit s podporovaným Bluetooth zařízením k telefonu a dostanete notifikaci, zda jej chcete spárovat. Párování je tak mnohem jednodušší, než když musíte procházet nabídky. Podobnou funkci zavedl i Microsoft u svého operačního systému Windows 10, tedy do aktualizace April 2018 Update. Jmenuje se Quick Pair, tzn. rychlé párování. Uvedete-li Bluetooth zařízení do párovacího režimu a je v blízkosti vašeho počítače s Windows 10, ten přítomnost zařízení rozpozná a zobrazí notifikace o zařízení připraveném k párování. Nemusíte tak do »Nastavení / Zařízení a Bluetooth a jiná«. Stačí kliknout na Connect/Spojit a Bluetooth zařízení se spáruje s počítačem. Problém je, že zatím není mnoho Bluetooth zařízení, která tuto funkci podporují. Jde například o myš Microsoft Surface Precision Mouse.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
20 Fotografie Zmenšete snadno fotografie pomocí nástrojů Windows
Nejnovější digitální fotoaparáty, ale také smartphony pořizují fotografie v opravdu velkém rozlišení, což většinou přispívá k jejich kvalitě. Pokud však chcete snímky poslat například e-mailem nebo je potřebujete umístit na webové stránky, narazíte na problém s jejich velikostí. Poštovní schránka má často omezení na velikost přílohy. Zmenšením fotografií tak ušetříte čas i datový provoz. Jedná-li se jen o několik snímků, nemusíte k jejich redukci používat specializované programy, ale postačí nástroje dostupné v systému Windows. Úplně pro to stačí program Malování, který naleznete v nabídce Start nebo ho vyhledáte pomocí Prohledat Windows.
Otevřete požadovanou fotografii v tomto programu a většinou se vám ukáže jen její část, protože je pro celkové zobrazení příliš velká. Nahoře v liště nástrojů najdete i ikonu »Změnit velikost«, na kterou klikněte, případně stiskněte kombinaci kláves [Ctrl] + [W]. Otevře se okno »Změnit velikost a zkosit«. Velikost můžete změnit buď podle procent, nebo podle pixelů, kdy máte možnost zadat přesné rozlišení výsledné fotografie. Pokud zatrhnete funkci »Zachovat poměr stran«, stačí zadat jeden rozměr nebo procento, a to například u »Vodorovně, a druhý rozměr se dopočítá tak, aby zůstal zachován poměr stran fotografie. Pak už jen klikněte na tlačítko »OK«. Snímek se zobrazí v nové velikosti. Uložte ho pod novým názvem, aby zůstal původní snímek zachován.
21 Facebook Odstranění stávajících dat a starých stop
Po skandálech Facebooku s předáváním uživatelských dat dalším firmám se možná řada uživatelů rozhodne z této sociální sítě odejít. Pokud si však přejete z Facebooku odstranit všechna data, nestačí pouze smazat svůj účet. Odchod tedy není tak jednoduchý, protože jinak Facebooku po vás zůstane spousta dat.
Nejprve přejděte do svého profilu a odstraňte všechny položky v části Informace. To platí také pro všechny položky na časové ose . U příspěvků najdete vpravo nahoře tři tečky. Když na ně kliknete, objeví se nabídka, ze které vyberte »Odstranit« a potvrďte. Poznámka: U příspěvků od ostatních uživatelů můžete pouze odebrat výběr nebo skrýt příspěvek. Můžete mazat pouze ty příspěvky, které se zobrazují výlučně na vaší časové ose.
Snadno také můžete vymazat historii vyhledávání ve Facebooku. Po otevření stránky s Facebookem klikněte na malý trojúhelník v pravém horním rohu. Ze zobrazené nabídky vyberte »Záznamy o aktivitách«. V seznamu vlevo najdete část, kde jsou i položky »Fotky a videa«, »To se mi líbí« a »Komentáře«. Klikněte na »Další« pod tímto seznamem a ten se prodlouží o další položky, a to včetně »Historie vyhledávání« s ikonou lupy. Kliknutím na tuto položku se zobrazí historie vyhledávání. V dalším kroku klikněte v pravém horním rohu na »Vymazat hledání« a na otázku, zda opravdu, vymazání ještě jednou potvrďte.
To bylo to jednodušší. Komplikovanější je rozloučit se se všemi svými přáteli. V tomto procesu musíte u každého přítele jednotlivě kliknout na »Přátelé« a z nabídky vybrat »Odebrat z přátel«. Z Facebooku nemůžete zcela odstranit fotografie. Fotografie už se sice nebudou zobrazovat v časové ose a galeriích, ale lze se na ně dostat prostřednictvím přímého odkazu. V neposlední řadě byste měli odstranit odkazy z Facebooku, například na Instagram.
Messenger: Veškeré zprávy z aplikace Messenger (verze pro stolní počítače) musí být také smazány individuálně pro každý chat. Klikněte na ikonu ozubeného kola vpravo vedle jména přítele. Z nabídky vyberte »Odstranit konverzaci« a ještě jednou potvrďte v nově otevřeném okně. Poznámka: Facebook automaticky synchronizuje vaše kontakty i v případě, kdy si nainstalujete aplikaci Messenger. Jakmile synchronizaci deaktivujete, uložená data kontaktu budou také odstraněna. Synchronizaci je nutné vypnout v nastavení aplikace Messenger a potvrdit.
Google: Pokud nechcete, aby bylo možné pomocí vyhledávačů najít váš profil na Facebooku, komentář a podobně, musíte tuto možnost deaktivovat. Projděte si stránku s »Nastavením« na vašem Facebooku. Klikněte ve sloupci vlevo na »Soukromí«. Poté musíte odmítnout možnost „Chcete, aby se vyhledávače mimo Facebook propojily s vaším profilem?“ v části „Jak vás lidé můžou najít a kontaktovat“.
22 Android Řízení a správa oprávnění aplikací
Při instalaci aplikací, jako je WhatsApp, se jen krátce zobrazí, jaké oprávnění aplikace vyžaduje. Od Androidu verze 6 je ale konečně možné tato oprávnění kontrolovat a spravovat pomocí nástrojů systému. Nejdříve otevřete nabídku »Nastavení«. Hledejte názvy jako »Apps«, »Aplikace« nebo »Správce aplikací«. Následně se zobrazí seznam nainstalovaných aplikací. Vyberte požadovanou aplikaci a v dalším okně vyberte z nabídky »Oprávnění«. Pak můžete povolovat nebo zakazovat jednotlivá oprávnění aplikace ke zdrojům, jako je fotoaparát, kontakty, poloha a podobně. Poznámka: Některé aplikace ke svému fungování některá oprávnění vysloveně potřebují a deaktivace může vést k chybám nebo pádu aplikace. Proto byste při odebírání oprávnění měli být opatrní. Některé aplikace však vyžadují oprávnění, která jsou pro ně vysloveně zbytečná. Proč by například měla mít aplikace Lampička přístup k vašim kontaktům?
23 Facebook Deaktivujte funkci pro rozpoznávání obličejů
Od zhruba poloviny dubna jsou lidé na fotografiích a videích uložených na Facebooku identifikováni pomocí nové funkce pro rozpoznávání obličejů a nemusí být ani předem označeni. Tato funkce již existuje řadu let, ale byla pozastavena po protestech úředníků Evropské unie pro ochranu osobních údajů. Facebook se tedy uživatelů nejprve zeptá, zda chtějí být automaticky identifikováni na fotografiích a videích. Toto nastavení můžete kdykoli změnit, pokud jste například souhlasili příliš ukvapeně. Stačí, když otevřete »Nastavení« Facebooku z nabídky, která se objeví po kliknutí na šipku vpravo nahoře. Ve sloupci vlevo pak najdete »Rozpoznávání obličejů«. Zkontrolujte, zda je nastavení podle vašeho přání, a v případě, že ne, můžete přes »Upravit« volbu změnit.
24 SMS zprávy Posílejte a přijímejte SMS pohodlně na počítači
Uživatelé smartphonů s Androidem mohou snadno posílat a přijímat SMS zprávy z osobního počítače. Stačí jim k tomu nová verze aplikace Zprávy pro Android a internetový prohlížeč. Aplikace se s webovou verzí aplikace propojí naskenováním zobrazeného QR kódu. Stačí otevřít prohlížeč a dostat se na webovou stánku messages.android. com. V aplikaci Zprávy pro Android klikněte na tři tečky vpravo nahoře a z nabídky vyberte »Zprávy na webu«. Po propojení se načtou a zobrazí poslední zprávy a uživatel může začít komunikovat. Aby vše fungovalo, musí být pochopitelně smartphone i počítač připojený na internet. Funguje to tedy podobně jako například WhatsApp - ten ale má i samostatnou aplikaci pro Windows, která zatím Googlu chybí. Další novinkou aplikace Zprávy pro Android je možnost ze zpráv jedním kliknutím kopírovat bezpečnostní kódy, které se stále častěji používají pro přihlášení k různým službám. Přes aplikaci můžete kromě běžných zpráv také posílat GIFy, svoji aktuální polohu, fotografii nebo zvukovou zprávu.
25 Zoner Photo Studio X Cloud pro fotografy
Program Zoner Photo Studio X přináší nové osobní online úložiště Photo Cloud zaměřené na potřeby fotografů. Bylo navrženo speciálně pro práci s fotkami, ale nahrávat na něj lze libovolné typy souborů. Přímo na Photo Cloudu můžete upravovat RAW soubory a zároveň nahrávat do úložiště videa, nebo například dokumenty popisující výlet. Při práci na cloudu se ZPS X chová inteligentně - stahuje jen to, co je potřeba - například náhled nebo popis. Práce s fotkami by měla být stejně pohodlná, jako kdyby byly uloženy na místním disku. S cloudem se uplatní optimalizace ZPS X pro nedestruktivní úpravy - odešle jen informace o provedených změnách. Složky v cloudu lze sdílet s dalšími uživateli ZPS X. Veškerý přenos dat je šifrovaný pomocí SSL. Proti náhodnému smazání chrání Koš. Základní tarif s kapacitou 5 GB je zdarma. Za tarify s vyšší kapacitou se připlácí.
Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
26 iOS Nastavení orientace displeje Apple Watch
Hodinky, i ty chytré, se zpravidla nosí na levé ruce, ale nejen levákům je často pohodlnější nošení hodinek na ruce pravé. Na podobnou možnost jsou připraveny i chytré hodinky Apple Watch, takže se nemusíte obávat, že budete mít displej vzhůru nohama nebo že budete mít korunku hodinek s ovládacím tlačítkem na špatné, pro ovládání nepohodlné straně.
Řešení je přitom velmi jednoduché. Otevřete si v iPhonu aplikaci Watch a přejděte do nabídky »Obecné«. Pak otevřete menu »Orientace« a nastavte si zobrazení displeje podle své vlastní potřeby.
27 iOS Ověření možnosti servisu a podpory
U veškerých zařízení Apple, tedy nejen iPhonů a iPadů, ale třeba také počítačů Mac, můžete velmi snadno zjistit, zdali jsou stále krytá zárukou výrobce, a lze je tedy v rámci záruční doby bezplatně servisovat nebo k nim využívat technickou podporu po telefonu. Vše, co k tomu budete potřebovat, je sériové číslo daného zařízení.
V iOS na iPadu či iPhonu si otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Informace«. Sjeďte dolů až k položce »Sériové číslo«. Právě toto číslo pak zadejte do připraveného pole na webové stránce checkcoverage.apple. com, opište ověřovací kód a klikněte na modré tlačítko »Pokračovat«. O několik okamžiků později zjistíte, jak se to má se zárukou pro vaše zařízení.
28 iOS Odkládání, nebo mazání aplikací?
Od verze 11 nabízí operační systém iOS novou možnost, jak, přinejmenším dočasně, uvolnit potřebné místo v úložišti iPhonu či iPadu. Jde o tzv. odložení aplikace, což znamená, že aplikace zmizí z domovské obrazovky i z úložiště mobilního zařízení, ale všechna vaše nastavení zůstanou zachována. Pokud se tedy později rozhodnete instalovat si aplikaci zpět do svého smartphonu či tabletu, můžete v práci s ní pokračovat přesně tam, kde jste skončili. Tato možnost se hodí například v situaci, kdy potřebujete alespoň dočasně uvolnit kapacitu paměti iPhonu či iPadu kvůli aktualizaci na novou verzi iOS.
Pro volbu mezi smazáním a odložením zvolených aplikací si otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Úložiště«, kde najdete přehled zaplnění úložiště vašeho mobilního zařízení společně se seznamem všech instalovaných aplikací. Klepněte na zvolenou aplikaci (pamatujte na to, že základní aplikace ze standardní výbavy iOS nelze smazat ani odložit) a následně se rozhodněte, zdali použijete funkci »Odložit aplikaci«, nebo »Smazat aplikaci«.
29 iOS Oznamování jména volajícího
Mnoho verzí nazpět najdeme v mobilním operačním systému iOS funkci, která při příchozím telefonickém hovoru „přečte“ jméno volajícího. Tato funkce je sice určena primárně pro angličtinu, ale to neznamená, že ji nelze použít i pro česká jména kontaktů z vašeho telefonního seznamu v iPhonu. Jen se musíte smířit s jejich anglickou výslovností.
Funkci předčítání jmen volajících je třeba nejprve aktivovat. Otevřete si proto »Nastavení«, přejděte do nabídky »Telefon« a zde použijte předvolbu »Oznámení hovorů«. Pak se můžete rozhodnout, zdali bude jméno volajícího předčítáno vždy, nebo třeba jen když bude váš iPhone připojen k handsfree sadě v autě či ke sluchátkům. Právě v těchto situacích, když nemáte svůj telefon nutně při ruce, se může funkce oznamovaní hovorů hodit nejvíce.
30 iOS Odstranění zbytečných aplikací z iMessage
Oblíbený komunikátor iMessage prošel v posledních letech zásadní proměnou a z jednoduchého nástroje máme nyní komunikátor prošpikovaný celou řadu doplňkových aplikací. Jde třeba o různé nálepky, sady emoji, YouTube, Spotify atd. Pokud o tyto doplňky iMessage nijak nestojíte nebo se obejdete jen s několika základními aplikacemi, můžete nabídku doplňků v iMessage výrazně zjednodušit.
Otevřete si iMessage a přejděte do libovolné konverzace. V řádku pro psaní zprávy klepněte na tlačítko App Storu, kterým zobrazíte nabídku aplikací pro iMessage. V pruhu s ikonami aplikací na spodní hraně obrazovky přejeďte k tlačítku se třemi tečkami, kterým otevřete seznam aplikací. Pokračujte klepnutím na volbu »Upravit« a pak si seznam aplikací upravte podle svého a nepoužívané aplikace rovnou přepínačem deaktivujte. Nové nastavení uložte volbou »Hotovo«.
31 iOS Řazení recenzí v App Storu
Obchod App Store s aplikacemi pro iPhony a iPady obsahoval ke konci roku 2017 na 2,1 milionu aplikací. I když tempo publikování nových aplikací pomalu klesá a meziročně se počet aplikací v App Storu poprvé od doby jeho existence snížil (z předchozích 2,2 milionu), stále jde o podstatně větší nabídku, než jakou jsou běžní smrtelníci schopni pojmout. Také proto jsou užitečným vodítkem, především pří výběru placených aplikací, hodnocení aplikací od ostatních uživatelů. Od iOS ve verzi 11.3 je navíc možné tyto recenze řadit podle zvoleného kritéria.
Otevřete si App Store a vyhledejte požadovanou aplikaci. V jejím detailním popisu sjeďte dolů k části »Hodnocení a recenze« a zde klepněte na předvolbu »Zobrazit vše«. Výchozím řazením uživatelských recenzí je zobrazení podle nejužitečnějších hodnocení, když ale klepnete na »Seřadit podle nejužitečnějších«, objeví se nabídka, kde lze změnit řazení například na »Nejnovější« nebo třeba »Nejkritičtější«. Díky různým možnostem řazení recenzí tak můžete například rychle zjistit, jak ostatní uživatelé hodnotí nejnovější verzi aplikace, bez ohledu na to, jak vydařené byly ty předchozí.
32 iOS Promazání obsahu iMessage
Posílání zpráv přes komunikátor iMessage je mezi majiteli iPhonů velmi populární, ale jelikož je kromě textových zpráv možné posílat i fotky a videa, může obsah iMessage brzy zabírat v úložišti smartphonu několik stovek MB.
Při uvolňování cenného místa v paměti vašeho iPhonu se ale nemusíte nutně zbavit všech zpráv nebo celých konverzací. Od iOS ve verzi 11 je možné promazat právě jen objemné přílohy. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Obecné / Úložiště: iPhone / Zprávy«. Pak můžete smazat například jen fotky nebo videa, které zpravidla zaberou nejvíce místa. Volba »Zkontrolovat velké přílohy« vám navíc umožní vyhledat a smazat z konverzací přes iMessage jen největší soubory.
33 iOS Sdružení oznámení z YouTube
Mobilní aplikace videoserveru YouTube vás může upozorňovat na nová videa od vašich oblíbených autorů, novinky v kanálech, které sledujete, a další události podle vaší volby. Ve výsledku to ale může znamenat téměř nepřetržitý příval notifikací, protože obsah YouTube se mění doslova každou sekundu. Aby vás oznámení z YouTube neustále neobtěžovala, ale zároveň jste nepropásli novinky, které vás opravdu zajímají, můžete oznámení z YouTube z celého dne sloučit do jediné, souhrnné notifikace. Nastavení oznámení probíhá přímo v aplikaci YouTube instalované v iOS, která musí být ve verzi 13.16 nebo novější. Otevřete si aplikaci YouTube a klepněte v pravém horním rohu na ikonu vašeho uživatelského účtu. Z nabídky »Účet« zvolte »Nastavení« a pak přejděte na »Oznámení«. Pokud ještě nemáte funkci zobrazování oznámení v iOS aktivovanou, klepněte na volbu »Zapnout« a pak aktivujte přepínač »Oznámení / Povolit oznámení«. Vraťte se zpět do aplikace YouTube a v nabídce »Oznámení« aktivujte hned první přepínač »Pravidelný přehled«. Když ještě klepnete na popis této položky, můžete si zvolit i čas, kdy se vám bude pravidelný, souhrnný přehled oznámení z YouTube zobrazovat.
34 iOS Nastavení barevných filtrů
Pokud se vám podání barev na displeji vašeho iPhonu či iPadu nějak nezdá, měli byste si, ještě než svoje zařízení odnesete do servisu, zkontrolovat nastavení barevných filtrů v operačním systému iOS. Obzvlášť pokud půjčujete svůj smartphone nebo tablet dětem na hraní.
V »Nastavení« přejděte k položce »Obecné / Zpřístupnění / Přizpůsobení displeje / Filtry barev«. Zde si překontrolujte, zda nemáte nevědomky nějaký z dostupných barevných filtrů aktivován. Samozřejmě si také můžete některý z dostupných filtrů sami aktivovat a doladit si zobrazení barev na displeji dle vlastních požadavků.
Foto popis| 1 Anonymní režim Nové okno InPrivate režimu lze vyvolat přímo prostřednictvím dlaždice v nabídce Start.
Foto popis| 2 Používání speciálních znaků Do kancelářských i jiných aplikací můžete vkládat speciální znaky přes Mapu znaků.
Foto popis| 3 Komentáře v bublinách Komentáře vložené přes funkci pro kontrolu obsahu buněk se zobrazují automaticky po kliknutí do buňky.
Foto popis| 4 Příjemnější podsvícení V nastavení funkce nočního osvětlení můžete ovládat barevnou teplotu displeje.
Foto popis| 5 Vyhledávání souborů Ve Windows lze vyhledávat pomocí samostatné funkce, nebo přímo v Průzkumníku souborů.
Foto popis| 6 Navigace a vyhledávání Funkce pro navigaci v obsahu vám usnadní orientaci v rozsáhlých dokumentech a pomůže s vyhledáváním.
Foto popis| 7 Vyžadování podpisů V případě potřeby můžete dočasně vypnout vyžadování digitálních podpisů u ovladačů.
Foto popis| 8 Odpojení OneDrive Pokud nechcete ve Windows 10 používat úložiště OneDrive, jednoduše jej odpojte.
Foto popis| 9 Sloupce jako řádky Funkce pro transponování buněk vám ušetří přepisování obsahu při změně sloupců na řádky.
Foto popis| 10 Nuly na začátku čísel Zobrazení čísel v Excelu tak, jak chcete, je jen otázkou nastavení.
Foto popis| 11 Verze Windows 10 Informaci o aktuálně instalované verzi a sestavení Windows 10 lze zjistit dvěma způsoby.
Foto popis| 12 Oznámení o restartu Nastavte si čas, kdy s počítačem pracujete a nechcete být rušeni oznámeními o restartu.
Foto popis| 13 Konec návrhů Windows 10 označují reklamu v nabídce Start jako „návrhy“. Můžete se jí zbavit.
Foto popis| 14 Distribuční skupiny Vytvořením skupin e-mailových kontaktů si hodně usnadníte rozesílání hromadných zpráv.
Foto popis| 15 Zobrazení koncovek Ve výchozím nastavení Průzkumníku souborů je zobrazení přípon souborů vypnuto.
Foto popis| 16 Lepší zvuk Více reproduktorů v domácnosti je možné optimalizovat.
Foto popis| 18 Reset Switche Pokud herní konzole nereaguje, můžete provést její reset.
Foto popis| 17 Snadná konverze Dokumenty v jiném formátu, než který je vhodný pro Kindle, snadno převedete v programu Calibre.
Foto popis| 19 Rychlé párování zařízení Po aktualizaci Windows 10 můžete využít funkci rychlého párování Bluetooth zařízení.
Foto popis| 20 Snadná úprava Změnu velikosti fotografie můžete provést velmi snadno nástroji Windows.
Foto popis| 21 Pryč z Facebooku Odejít ze sociální sítě není tak jednoduché, ale jde to.
Foto popis| 22 Oprávnění aplikací Zkontrolujte si, jaká práva mají aplikace pro Android. Někdy se jich dožadují zbytečně.
Foto popis| 25 Beze stop Pokud nechcete, aby se automaticky rozpoznal na fotografiích na Facebooku váš obličej, tuto funkci zruště.
Foto popis| 24 SMS z počítače Nově můžete SMS zprávy snadno psát a číst v prohlížečí.
Foto popis| 25 Osobní cloud S fotografiemi na cloudu Photo Cloud můžete pracovat stejně, jako kdyby byly na vašem počítači.
Foto popis| 27 Záruka vypršela Stav záruky vašeho zařízení od Applu snadno zjistíte na internetu.
Foto popis| 28 Odložení aplikace Potřebný prostor v iPhonu nebo iPadu získáte odložením aplikací.
Foto popis| 29 Kdo to volá? Letitá funkce iPhonu vám nahlas sdělí jméno volajícího z vašeho telefonního seznamu.
Foto popis| 30 Aplikace pro iMessage Řada aplikací v iMessage je pro většinu uživatelů asi úplně zbytečná.
Foto popis| 31 Nejužitečnější či nejnovější? Recenze ostatních uživatelů App Storu lze nyní filtrovat podle vaší volby.
Foto popis| 32 Promazání zpráv Z iMessage můžete odstranit datově náročný obsah a ponechat jen textové zprávy.
Foto popis| 33 Oznámení z YouTube Namísto nepřetržitého přívalu si můžete nechat zobrazovat oznámení z YouTube jen jednou denně.