Přejít k hlavnímu obsahu

Dokonalá údržba Windows 10

Pomůžeme vám vyřešit každý problém s Windows 10 a ukážeme vám triky, o kterých jste určitě nevěděli: zbaví vás chybových hlášení, zablokují nežádoucí software a zabrání nečekaným restartům. 

Někdy pomůže i velmi jednoduchá úprava nastavení, aby se vám s operačním systémem Windows pracovalo mnohem lépe a pohodlněji. Na následujících stránkách vám proto ukážeme hned několik takových tipů, spojených se zabezpečením, opravou chyb a komfortem práce s Windows 10. Jsme přesvědčeni, že většinu z nich nebudete znát, ale teď je použijete nejen u sebe, ale také při správě dalších počítačů v rodině a u vašich známých. U všech popisovaných postupů si přitom vystačíte se standardní výbavou operačního systému Windows 10 v jeho aktuální verzi z jara letošního roku – nemusíte si instalovat žádné dodatečné softwarové nástroje.

Maximální zabezpečení

Bezpečnostní řešení Windows Defender, integrované ve Windows 10, nepatřilo k nejspolehlivějším, ale neustále se vyvíjí. Při posledním hodnocení od AV Test Institute získal tento antivir od Microsoftu velmi dobré skóre 17,5 bodu z 18 možných. Windows Defender ale spolehlivě ochrání váš počítač, jen když mu trochu pomůžete. Tento antivir totiž nabízí i několik dalších bezpečnostních mechanismů, z nichž některé ale Microsoft neaktivuje hned ve výchozím nastavení Windows 10.

1 Ochrana před nechtěným softwarem

Windows Defender umí zablokovat i potenciálně nechtěné aplikace (tzv. PUA – potentially unwanted application), které nejsou pro váš počítač přímo škodlivé jako počítačové viry, ale přesto vám dokážou otrávit život. Jde například o aplikace zobrazující reklamu nebo software sbírající data o vašem stylu používání počítače pro tvorbu uživatelských profilů. Ochrana před potenciálně nechtěnými aplikacemi bude aktivována okamžitě, jakmile klepnete na klávesu [Enter]. Můžete si ji vyzkoušet pomocí neškodného testovacího soboru od Anti-Malware Testing Standards Organization (AMTSO), který si můžete stáhnout z odkazu bit. ly/2CM2AWd.

2 Aktivace filtru SmartScreen a ochrany sítě

Operační systém Windows 10 je vybaven i tzv. SmartScreen filtrem, který plní dva hlavní úkoly. Především by měl váš počítač chránit před zcela novým malwarem, pro který ještě klasické antiviry nemají k dispozici signatury pro detekci. Filtr SmartScreen najdete v Nastavení pod nabídkou »Aktualizace a zabezpečení Zabezpečení Windows«. Zde klikněte na »Spustit Zabezpečení Windows« a v novém okně na volbu »Řízení aplikací a prohlížečů«. V dalším okně se pak ujistěte, že máte pod volbou »Zkontrolovat aplikace a soubory« označeno »Upozornit«. Při tomto nastavení bude zajištěno, že budou vaše Windows odesílat kontrolní součty podezřelých souborů do Microsoftu, kde dojde k jejich porovnání s aktuálně známými hrozbami. Pokud se soubor ukáže jako škodlivý nebo potenciálně nebezpečný (neznámý), zobrazí Windows 10 varování.

Druhým úkolem filtru SmartScreen je ochrana vašeho počítače před nebezpečnými webovými stránkami, ze kterých by vás mohl napadnout škodlivý software, například útokem typu Drive-by-Download. Ve výchozím nastavení ale SmartScreen takto funguje pouze po internetové prohlížeče Edge a Internet Explorer. Ověřte si přitom, zdali je v nastavení »Řízení aplikací a prohlížečů« pod nabídkou »Filtr SmartScreen pro Microsoft Edge« aktivována předvolba »Upozornit«, nebo ještě lépe »Blokovat«.

Filtr SmartScreen ale můžete aktivovat i pro další instalované prohlížeče. Slouží k tomu další příkaz pro Windows PowerShell, který otevřete s oprávněním správce, stejně jako v předchozím případě. Pak zadejte příkaz »Set-MpPreference -EnableNetworkProtection Enabled«, odešlete jej klávesou [Enter] a restartujte svůj počítač. Poté zkuste s prohlížečem Firefox či Chrome otevřít webovou stránku smartscreentestratings2.net. Je-li ochrana filtrem SmartScreen aktivována i pro alternativní prohlížeče, odmítnou Windows tuto stránku otevřít a zobrazí příslušné upozornění.

3 Vyhledání ztraceného počítače

Ztráta notebooku je samozřejmě velmi nepříjemná věc. Někdy si za ni můžete sami, když třeba zapomenete tašku s počítačem ve vlaku, notebooky jsou ale samozřejmě také oblíbeným terčem vykradačů aut či bytů. Podobně jako ztracený mobil ale můžete vystopovat i počítač s operačním systémem Windows 10. Pouze je nutné mít předem nakonfigurovanou lokalizační funkci.

Nejdříve se ujistěte, že vaše Windows mohou ukládat data o vaší poloze. Otevřete si Nastavení, přejděte do nabídky »Soukromí Poloha« a zde si ověřte, zda máte aktivovanou funkci »Zjišťování polohy«. Pak v Nastavení přejděte do nabídky »Aktualizace a zabezpečení Najít moje zařízení«, a pokud je tato funkce vypnutá, aktivujte ji. Vyhledávání zařízení je ale možné používat jen v případě, že se do Windows 10 přihlašujete prostřednictvím cloudového účtu Microsoft.

Funkčnost lokalizace svého počítače si můžete ověřit na webové stránce account.microsoft.com/devices. Zde se přihlaste svým účtem Microsoft (stejným jako v počítači) a u popisku vašeho počítače klikněte na volbu »Find my device«. Během chvilky se vám v prohlížeči ukáže poslední známá pozice vašeho zařízení. Vpravo nad mapou pak najdete i tlačítko pro dálkové uzamknutí vašeho počítače. Vyhledání počítače má ale jeden háček. Váš počítač musí být samozřejmě spuštěný a připojený k internetu, ale navíc musíte být přihlášeni pod svým účtem ve Windows 10.

Nezbytné opravy chyb

I když je operační systém Windows 10 ze své podstaty velmi stabilní, chyby se mu určitě nevyhýbají. K nepříjemnostem dochází například při vypínání počítače nebo ve spojení s přehrávačem Windows Media Player. Poradíme vám, jak se těmto problémům vyhnout.

4 Oprava chybných restartů

U některých počítačů se stává, že když kliknete na »Vypnout«, počítač se sice vypne, ale hned zase naskočí. Příčinou je pravděpodobně systémová chyba, ke které dochází během vypínání počítače a která vede k automatickému restartu. Tento problém ale můžete relativně snadno ošetřit. Otevřete si Ovládací panely, přejděte do nabídky »Systém a zabezpečení Systém« a zde klikněte na volbu »Upřesnit nastavení systému«. V okně »Vlastnosti systému« přejděte na kartu »Upřesnit« a zde použijte tlačítko »Nastavení« v části »Spuštění a zotavení systému«. V nově otevřeném okně zrušte označení předvolby »Automaticky restartovat« v části »Selhání systému«.

5 Zobrazení zmizelých posuvníků

V mnoha aplikacích zobrazují Windows 10 jen úzký posuvník pro skrolování obrazu nebo jej zcela skryjí. Pro jeho zobrazení pak musíte na okraj okna najet kurzorem myši a okamžik počkat. Pokud vám takové ovládání oken aplikací nevyhovuje, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Usnadnění přístupu Zobrazení«, kde je třeba vypnout funkci »Automaticky skrývat posuvníky ve Windows«.

6 Oprava Windows Media Playeru

Přestože operační systém Windows 10 obsahuje aplikaci Filmy a TV pořady, ve které je možné přehrávat filmy, seriály a další videa, mnoho uživatelů stále důvěřuje spíše letitému přehrávači Windows Media Player. Tento program ale mívá své slabé chvilky, typicky když přesunete svoji hudební databázi na jiný pevný disk či oddíl. Microsoft ale nabízí několik možností, jak Windows Media Player opravit.

Použijte klávesovou zkratku [Windows] + [R], kterou otevřete okno »Spustit«. Napište do něj příkaz »msdt.exe -id WindowsMediaPlayerConfigurationDiagnostic«, klepněte na [Enter] a následujte instrukce průvodce. Opravit můžete také interní knihovnu aplikace Windows Media Player. Slouží k tomu příkaz »msdt.exe -id WindowsMediaPlayerLibraryDiagnostic«, který opět zadáte do okna »Spustit«. Pokud má multimediální přehrávač ze základní výbavy Windows problém s přehráváním CD nebo DVD, použijte příkaz »msdt.exe -id WindowsMediaPlayerDVDDiagnostic«.

Zvýšení komfortu

V porovnání s předchozími Windows 8(.1) představují Windows 10 velký skok v ovladatelnosti. I tak ale zbývá několik drobností, které je třeba dořešit. 7 Přihlašování s Windows Hello

Operační systém Windows 10 nabízí hned několik možností, jak se mohou uživatelé připojovat ke svému účtu. Použít k tomu můžete heslo, PIN nebo – za určitých okolností – biometrické
údaje. Pro přihlašování prostřednictvím technologie rozpoznávání tváří musí být váš počítač vybaven speciální 3D kamerou nebo zařízením na infračervené skenování obličeje. Takovými zařízeními jsou vybaveny především některé profesionální notebooky, jako třeba Surface Pro přímo od Microsoftu. Další počítače je možné o tuto funkci rozšířit prostřednictvím kamery připojované k USB portu.

Pro aktivování funkce Windows Hello si otevřete Nastavení a přejděte do nabídky »Účty Možnosti přihlášení«. Pak pokračujte podle toho, zdali je váš počítač vybaven kamerou pro rozpoznávání tváří, nebo senzorem otisků prstů. V obou případech vám pomůže průvodce, ve kterém si uložíte otisky prstů nebo biometrické údaje ze skenování obličeje. Pro vyzkoušení funkčnosti biometrického přihlašování použijte klávesovou zkratku [Windows] + [L] pro uzamknutí počítače, zvolte si způsob přihlášení a použijte jej. V nastavení funkce Windows Hello byste pak ještě měli deaktivovat funkci, která při rozpoznání obličeje automaticky zavře přihlašovací obrazovku. Vyhnete se tím situaci, kdy vás Windows přihlásí v případě, že se jen náhodou ocitnete v zorném poli kamery.

8 Konfigurace Pomocníka pro lepší soustředění

V letošním jarním upgradu Windows 10 přidal Microsoft do operačního systému funkci »Pomocník pro lepší soustředění«, která řídí zobrazení oznámení v Centru akcí. Jen pro pořádek – nový pomocník se ale nestará o samotné zobrazování oznámení v pravém dolním rohu pracovní plochy, ale filtruje je, aby vás co nejméně vyrušovala při práci. Proto když v Nastavení pod nabídkou »Systém Pomocník pro lepší soustředění« aktivujete předvolbu »Vypnuto«, neznamená to, že se oznámení přestanou zobrazovat. Právě naopak – budou zobrazována všechna, bez jakéhokoli filtrování. Lepší je tedy použít předvolbu »Jen prioritní« a pokračovat do nabídky »Přizpůsobit si seznam priorit«, kde si určíte, které aplikace mají při zobrazování svých notifikací přednost. Volba »Jen budíky« pak znamená, že Windows 10 zobrazí jen skutečně důležitá oznámení. Do tohoto nastavení se nejrychleji dostanete, když v pravém dolním rohu pracovní plochy Windows 10 kliknete na tlačítko Centra akcí a pak pravým tlačítkem myši vyvoláte kontextovou nabídku tlačítka »Pomocník pro soustředění«.

Další možnosti zobrazování oznámení nabízejí předvolby v části »Automatická pravidla«. Můžete si zde například nastavit, že vám Windows 10 nebudou zobrazovat žádné notifikace během hraní her. Užitečné je také pravidlo »Při duplikování displeje«, které zajistí, že se vám nebudou zobrazovat oznámení ve chvíli, kdy máte k počítači připojený například projektor a spuštěnou nějakou pracovní prezentaci.

9 Nastavení hlasitosti pro každou z aplikací

Aktuální verze Windows 10 má ještě jednu málo známou funkci, zvyšující komfort používání počítače. Jde o možnost nastavení různých úrovní hlasitosti pro konkrétní aplikace ve Směšovači hlasitosti. Pro nastavení klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu reproduktoru v oznamovací oblasti hlavního panelu a zvolte »Otevřít směšovač hlasitosti«. Pak můžete jednotlivým aplikacím nastavovat jejich vlastní úroveň hlasitosti nebo je třeba zcela ztlumit. K tomu slouží malé tlačítko s ikonou reproduktoru pod posuvníkem hlasitosti pro danou aplikaci.

Zabezpečený prohlížeč

Mnoho virů se do počítačů dostane prostřednictvím souborů stažených z internetu nebo škodlivých webových stránek. Proto Microsoft vytvořil virtuální stroj, ve kterém je možné bezpečně spustit prohlížeč Edge, zcela izolovaně od počítače, ve kterém běží. Jakmile takto spuštěný prohlížeč zavřete, budou automaticky smazána i všechna data, která Edge stáhne do své vyrovnávací

paměti na disku počítače. Tento výborný koncept má jeden háček. Tato ochrana při surfování, nazvaná Windows Defender Application Guard, je k dispozici pouze ve Windows 10 ve verzi Pro (64bitové) na počítačích s nejméně 8 GB RAM. Existuje ale naděje, že Microsoft tuto bezpečnostní funkci časem zpřístupní i milionům uživatelů operačního systému Windows 10 Home. Už žádné přepisování

Snad každému, kdo na počítači hodně píše, se to už stalo: prostě zapomenete, že jste si zapnuli klávesu [Caps Lock], píšete dál a pak zjistíte, že jste napsali spoustu textu velkými písmeny. Windows 10 vás ale na tuto situaci mohou předem upozornit varovným zvukem. Otevřete si nastavení, přejděte do nabídky »Usnadnění přístupu Klávesnice« a zde aktivujte přepínač pod nabídkou »Použít

funkci Ozvučení kláves«. Váš počítač pak pípne při každém zapnutí a vypnutí kláves [Caps Lock], [Num Lock] a [Scroll Lock].

Foto popis| Při správním nastavení dokáže Windows Defender zastavit nejen viry, ale také nežádoucí programy jako Adware.
Foto popis| Filtr SmartScreen ochrání váš počítač i před těmi hrozbami z internetu, které zatím běžné antiviry neznají.
Foto popis| Funkčnost filtru SmartScreen lze s použitím příkazu pro PowerShell rozšířit i na internetové prohlížeče od dalších výrobců. Jestli je upravené nastavení aktivní, zjistíte při pokusu o otevření webové stránky smartscreentestratings2.net.
Foto popis| Abyste mohli vyhledat svůj ztracený notebook, musíte si předem v nastavení Windows 10 aktivovat příslušnou funkci.
Foto popis| Na speciální stránce vám po přihlášení vaším uživatelským účtem Microsoft ukáže poslední známou polohu vašeho zařízení, které je možné na dálku uzamknout.
Foto popis| Když deaktivujete funkci automatického restartování počítače v případě selhání operačního systému, vyhnete se opakovaným restartům při vypínání Windows 10.
Foto popis| Windows Hello Biometrické přihlašování k Windows 10 otiskem prstu nebo obličejem je třeba nejprve v Nastavení aktivovat a a poté natrénovat b .
Foto popis| Přepracovaný Pomocník pro lepší soustředění vám nyní umožňuje přesněji nastavit, kdy vás mohou, a naopak nesmí vyrušovat oznámení.
Foto popis| Směšovač hlasitosti vám umožní individuálně nastavit hlasitost jednotlivých aplikací, popřípadě je zcela ztlumit.

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz S

Příbuzná témata: