Windows ještě rychlejší: Nejlepší tipy pro zrychlení systému. Kromě toho triky pro MS Office, fotografie, hardware, mobilní aplikace a mnoho dalších.
Windows a Office
1 Windows 10 Spojení diskových oddílů s využitím funkcí operačního systému
2 Outlook Přepsání předmětu příchozí zprávy
3 Windows 10 Změna barevného schématu nabídky Start
4 Word Označování slov, vět a odstavců pomocí funkční klávesy
5 Outlook Přeposílání e-mailových zpráv v příloze
6 Windows 10 Výběr výchozí tiskárny operačním systémem
7 Excel Správné seřazení měsíců
8 Windows 10 Nastavení výchozího internetového prohlížeče
9 Windows 10 Zobrazení přehledu sdílených složek
10 Windows 10 Deaktivování Centra akcí
11 Outlook Vedení deníku telefonických hovorů
12 Windows 10 Změna jména v uživatelském účtu
13 Windows 10 Nastavení barevných filtrů
Profitip
Automatické vyplňování excelových tabulek
Profitip
Výměna baterie u čtečky Amazon Kindle 4
Hardware
14 Tiskárny Identifikace problému při tisku
15 Hardware Počítače v létě
Profitip
Kompletní zálohování
Web & fotografie
16 Fotografování Čím se vybavit a jak správně fotografovat Měsíc
17 Browser Použijte prohlížeč pro psaní poznámek
18 Facebook Messenger Umlčte messenger v určeném čase
19 OS Android Výsledky vyhledávání v Googlu
20 WhatsApp Smazání zaslaných zpráv
21 Google Chrome Zabraňte přenosu dat z interního antivirového testu
22 Firefox Anonymní surfování díky využití privátního módu
Profitip
Správa pevných disků
Mobily a tablety
23 Android Vytvoření teplotní mapy z historie polohy
24 Android Úspora akumulátoru ručním nastavením jasu
25 Android Kontrola předplatných
26 iOS Používání progresivních webových aplikací
27 iOS Autíčko v Google Mapách
28 iOS Přeposílání zpráv v iMessage
29 iOS Úpravy fotografií alternativními aplikacemi
Windows a Office
S těmito triky bude vaše práce rychlejší a jednodušší.
1 Windows 10 Spojení diskových oddílů s využitím funkcí operačního systému
Pokud máte pevný disk v počítači rozdělen na několik samostatných oddílů, může se stát, že vám na tom systémovém, označovaném nejčastěji jako »C:«, začne docházet místo, což značně zkomplikuje především instalaci nových aplikací i provoz samotného operačního systému. Proto se jako řešení nabízí opětovné spojení diskových oddílů, samozřejmě pokud je v některém z dalších oddílů na disku dostatek místa. Dejte si ale velký pozor na důležitou věc: obsah připojovaného oddílu bude kompletně smazán, takže si nejdříve všechna data pečlivě zazálohujte. Otevřete si nabídku Start a napište »oddíly«. Pak spusťte vyhledaný nástroj »Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku«. Otevře se okno »Správa disků«, ve kterém najdete přehled všech pevných disků a jejich oddílů. Klikněte na oddíl, který budete připojovat k hlavnímu systémovému oddílu, pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Odstranit svazek«. Potvrďte varování před ztrátou dat a nechte vybraný oddíl zrušit. Funkce »Odstranit svazek« je přitom k dispozici pouze pro běžné datové oddíly, tedy nikoli pro systémový oddíl nebo různé speciální oddíly, ve kterých je například uložena instalace Windows pro případ obnovy počítače do továrního nastavení.
Po zrušeném svazku se v okně »Správa disků« objeví prostor označený jako nealokovaný. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na oddíl, který budete rozšiřovat, z kontextové nabídky zvolte funkci »Rozšířit svazek«. Otevře se okno s průvodcem, kde si zvolíte, o kolik bude oddíl rozšířen, a potvrdíte připojení nealokovaného místa k existujícímu svazku.
Alternativou ke zrušení celého oddílu je zmenšení jeho velikosti a připojení nově vzniklého prostotu systémovému oddílu. Vždy si ale dobře ohlídejte, abyste při manipulaci s oddíly nedopatřením nepřišli o důležitá data.
2 Outlook
Přepsání předmětu příchozí zprávy E-mailové zprávy generované automatickými systémy, typicky různá potvrzení objednávek z e-shopů, často nemají úplně vypovídající předmět, což komplikuje jejich pozdější vyhledávání, pokud si nevzpomenete na nějakou další část obsahu zprávy. Předmět příchozích zpráv ale můžete sami snadno upravit.
Rozklikněte si zprávu v Outlooku v samostatném okně, klikněte do předmětu e-mailu a libovolně jej přepište. Pak nový předmět uložte kliknutím na tlačítko v levém horním rohu nebo klikněte na tlačítko pro její zavření a ve vyskakovacím okně potvrďte uložení provedených změn. Když si zavedete vlastní systém předmětů e-mailů, snadno pak dohledáte například všechny objednávky i jiné typy zpráv.
3 Windows 10 Změna barevného schématu nabídky Start
Ve Windows 10 můžete velmi snadno změnit barvu nabídky Start, hlavního panelu i okrajů oken aplikací. Klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo na pracovní ploše a z kontextové nabídky zvolte položku »Přizpůsobit«. Otevře se vám okno Nastavení a v něm nabídka »Přizpůsobení«. Z menu na levé straně zvolte »Barvy« a pak už si můžete vybrat barvu základních prvků uživatelského rozhraní operačního systému.
Kdybyste si nevybrali z dostupného vzorníku barev, použijte tlačítko »Vlastní barva« a nastavte si barvu zcela dle vlastní volby. A ještě jedna důležitá věc: na stejném místě Nastavení najdete i přepínač ovládající efekt průhlednosti.
4 Word Označování slov, vět a odstavců pomocí funkční klávesy
Jistě víte, že můžete v dokumentech zpracovávaných v textovém editoru Word rychle označovat slova, když na ně dvakrát kliknete myší, a celé odstavce, když na některé slovo v jejich obsahu kliknete třikrát. Myší ale nelze označit konkrétní větu, pokud je součástí celého odstavce.
Řešení nabízí funkční klávesa [F8]. Umístěte kurzor na vybrané slovo a jedním stiskem klávesy [F8] aktivujte funkci označování. Stiskněte [F8] znovu a označí se slovo, dalším stiskem se označí věta a následující stisk označí celý odstavec. Funkci označování deaktivujete stisknutím klávesy [Esc].
5 Outlook Přeposílání e-mailových zpráv v příloze
Když potřebujete někomu přeposlat více e-mailových zpráv, máte dvě možnosti, jak to v poštovní aplikaci provést. Vytvořte novou zprávu, zadejte e-mail příjemce, předmět a další náležitosti a pak klikněte na tlačítko »Připojit položku«. Otevře se malá nabídka, ve které vyberete funkci »Položka aplikace Outlook«. Otevře se nové okno »Vložit položku«, kde vyberete zprávu či více zpráv (pomocí označování se stisknutou klávesou [Ctrl] nebo [Shift] a přiložíte je ke zprávě.
Druhou možností, která ale funguje pouze při přeposílání dvou a více zpráv, je označení požadovaných zpráv přímo ve výpisu doručené pošty (opět použijte klávesy [Ctrl] nebo [Shift]) a použití standardní funkce »Přeposlat«, kterou najdete na kartě »Domů«.
6 Windows 10 Výběr výchozí tiskárny operačním systémem
Zejména v přenosném počítači můžete mít instalováno hned několik tiskáren, jelikož se k nim připojujete a tisknete na nich nejen doma, ale také v práci či kdekoli jinde. V kancelářích se také běžně používá hned několik různých tiskáren - černobílé na tisk dokumentů, barevné na fotografie, velkoformátové atd. Před odesláním každé tiskové úlohy byste proto měli zkontrolovat aktuální nastavení výchozí tiskárny a popřípadě zvolit tu správnou.
Abyste si tisk usnadnili, můžete nechat nastavení výchozí tiskárny na samotném operačním systému. Windows 10 jsou totiž vybavena funkcí, která automaticky nastaví tisk podle poslední použité tiskárny v místě (resp. v síti), kde se právě se svým počítačem nacházíte.
Předvolby tiskáren najdete v Nastavení pod nabídkou »Zařízení / Tiskárny a skenery«. Na začátku najdete seznam všech tiskáren instalovaných ve vašem počítači, a když sjedete o něco níže, aktivujete předvolbu »Svěřit správu výchozí tiskárny systému Windows«.
7 Excel Správné seřazení měsíců
Když běžným způsobem seřadíte excelovou tabulku podle sloupce obsahujícího názvy měsíců, nedoberete se ke správnému výstupu, protože Excel standardně řadí buňky obsahující text podle abecedy. Březen by tedy byl na prvním místě a září na posledním. Nicméně, stejně jako pro naprostou většinu jiných situací, má i pro tento případ Excel k dispozici řešení, takže umí v tabulce seřadit řádky od ledna do prosince.
Označte v tabulce buňky obsahující názvy měsíců, přejděte na kartu »Data« a zde vyvolejte funkci »Seřadit«. V nově otevřeném okně v nabídce »Seřadit podle« zvolte sloupec s měsíci a v nabídce »Pořadí« vyberte možnost »Vlastní seznam«. Otevře se okno »Vlastní seznamy«, kde zvolíte řazení podle měsíců, které je poslední položkou v seznamu. Potvrďte řazení tlačítkem »OK«, pak ještě jednou v okně »Seřadit« a výsledkem bude správné seřazení měsíců podle jejich pořadí v roce.
8 Windows 10 Nastavení výchozího internetového prohlížeče
Ve starších verzích Windows bylo velmi snadné změnit výchozí internetový prohlížeč, nejčastěji jen potvrzením příslušné nabídky během instalace nového browseru do operačního systému. Microsoft ale tuto možnost ve Windows 10 z bezpečnostních důvodů zcela zakázal a změnu prohlížeče umožňuje provést pouze v Nastavení. Je přitom velmi pravděpodobné, že si výchozí prohlížeč budete chtít změnit, protože i když je Microsoft Edge kvalitní, průběžně vylepšovaný, browser, Chrome i Firefox jsou ve své výbavě, možnostech rozšíření i oblíbenosti mnohem dál.
Instalujte si tedy svůj oblíbený internetový prohlížeč, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Aplikace / Výchozí aplikace«. Sjeďte k položce »Webový prohlížeč« a zde si zvolte výchozí browser podle svého požadavku. Stejným způsobem můžete ve Windows 10 nastavit také další výchozí aplikace, typicky e-mailového klienta, hudební přehrávač, prohlížeč fotografií nebo třeba přehrávač videí.
9 Windows 10 Zobrazení přehledu sdílených složek
Máte ve své domácí síti zapojený více než jeden počítač? Pak možná také využíváte funkce Windows pro sdílení obsahu vybraných složek. Umožnění síťového přístupu do vašeho počítače ale představuje jisté bezpečnostní riziko, takže byste měli mít nasdíleny pouze ty složky, u kterých to opravdu potřebujete. Typicky může jít o složky s hudbou, filmy a fotografiemi, které si z centrálního počítače přehráváte a prohlížíte i v dalších vašich počítačích. Celkem rychle ale můžete ztratit přehled, které složky ve vašem počítači máte v síti nasdíleny.
Otevřete si nabídku Start, napište »fsmgmt.msc« a klepněte na [Enter]. Otevře se okno »Sdílené složky«. Zde najdete přehled všech nastavených sdílení a můžete je případně také zakázat. Stačí, když na sdílenou složku kliknete pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolíte funkci »Ukončit sdílení«. Složky, které mají na konci svého názvu znak »$«, jsou systémové a pro ostatní počítače v síti nedostupné. Přestože se tedy nacházejí na seznamu sdílených složek, nemusíte jejich nastavení nijak řešit.
10 Windows 10 Deaktivování Centra akcí
Centrum akcí je ovládací panel zobrazovaný na pravé straně obrazovky počítače, obsahující jak ovládací tlačítka často používaných funkcí, tak oznámení instalovaných aplikací. Ne každý uživatel ale chce s Centrem akcí nějakým způsobem pracovat. Pokud mezi takové uživatele patříte i vy, můžete si Centrum akcí deaktivovat.
Otevřete si Nastavení (třeba klávesovou zkratkou [Windows] + [I]) a přejděte do nabídky »Přizpůsobení / Hlavní panel«. Sjeďte dolů a v části »Oznamovací oblast« klikněte na volbu »Zapnout nebo vypnout ikony systému«. V následujícím okně vypněte funkci »Centrum akcí«.
11 Outlook Vedení deníku telefonických hovorů
Aplikace Outlook ze sady Microsoft Office ani zdaleka neslouží jen k práci s elektronickou poštou a kalendářem. Najdeme v něm třeba také funkce pro řízení úkolů a také například vedení evidence telefonických hovorů formou deníku. To je užitečné především pro pracovníky, kteří mají za úkol telefonicky komunikovat se zákazníky a potřebují si vést výkaz své práce.
K deníku se v Outlooku dostanete nejrychleji klávesovou zkratkou [Ctrl] + (8). Zde pak kliknete na tlačítko »Položka deníku«, kterým otevřete okno nového záznamu. Zde nejprve použijte tlačítko »Spustit časovač«, kterým zajistíte, že bude zaznamenán i celkový čas hovoru se zákazníkem. Vyplňte položky »Předmět« a »Společnost« a do hlavní části okna vypište poznámky o proběhlém hovoru. Datum a čas zahájení hovoru se vyplní automaticky, »Doba trvání« bude doplněna, až hovor skončí a vy kliknete na tlačítko »Pozastavit časovač«. Nový záznam v deníku pak můžete buďto jen uložit, nebo třeba rovnou přeposlat nadřízenému.
12 Windows 10 Změna jména v uživatelském účtu
Pro Windows 10 je typické používání uživatelských účtů Microsoft, díky kterým je možné operační systém propojit s různými cloudovými službami Microsoftu. Mnoho uživatelů ale stále pracuje pod lokálním uživatelským účtem. Podíváme se, jak je možné změnit uživatelské jméno u tohoto typu účtu.
Otevřete si nabídku Start, napište »ovládací« a pak spusťte Ovládací panely. Přejděte do nabídky »Uživatelské účty / Uživatelské účty« a poté si u svého uživatelského účtu pomocí funkce »Změnit název účtu« změňte jméno. Stejným způsobem můžete změnit jména také u dalších lokálních uživatelských účtů ve vašem počítači. Stačí, když kliknete na volbu »Spravovat jiný účet« a vyberete účet k úpravám.
Samozřejmě můžete změnit také jméno ve svém účtu Microsoft, ale je to trochu složitější. Otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Účty / Vaše informace«. Zde klikněte na volbu »Správa mého účtu Microsoft«, kterou se otevře webová stránka s nastavením vašeho účtu Microsoft. Zde pod svou profilovou fotografií klikněte na »More actions« a z otevřené nabídky zvolte »Edit profile«. Na následující stránce pak pokračujte volbou »Edit name«, změňte jméno u svého účtu Microsoft a nové nastavení uložte.
13 Windows 10 Nastavení barevných filtrů
Windows 10 umožňují celkem rozsáhlé možnosti nastavení barevnosti uživatelského rozhraní, kterými tento operační systém vychází vstříc uživatelům s vadami zraku. Příslušné předvolby najdete v Nastavení (pro jeho otevření použijte klávesovou zkratku [Windows] + [I]), kde je třeba přejít do nabídky »Usnadnění přístupu / Filtry barev«. Zde nejprve aktivujte předvolbu »Zapnout barevné filtry« a pak třeba i »Povolit klávesovou zkratku pro zapnutí nebo vypnutí filtru«, abyste mohli přepínat barevný filtr klávesovou zkratkou [Windows] + [Ctrl] + [C]. Pak už si můžete zvolit barevný filtr, se kterým se vám bude s počítačem nejlépe pracovat. Zobrazení je možné přepnout do inverzních barev, stupňů šedé nebo do inverzních stupňů šedé. Další nabídka umožňuje aplikovat některý z filtrů korigujících barvoslepost.
Hardware
Jak optimálně využít své přístroje a zařízení.
14 Tiskárny Identifikace problému při tisku
Má-li vaše tiskárna problémy s tiskem, může to mít řadu příčin, které musíte postupně vyloučit. Pokud jde o tiskárnu připojenou přes USB, je odhalení problému většinou jednoduché. Zkontrolujte, zda je tiskárna skutečně zapnutá, a znovu překontrolujte i zapojení USB kabelu v tiskárně i počítači. Zkuste vysunout a zasunout USB kabel do počítače. Zkontrolujte také, zda není náhodou tiskárna v úsporném režimu a zda pomocí diod nebo displeje neohlašuje nějaký problém, jako například zaseknutý papír.
Jestliže problémy přetrvávají, tiskárnu vypněte a znovu zapněte. Na počítači se systémem Windows přejděte do Ovládacích panelů a klikněte na »Zobrazit zařízení a tiskárny«. Objeví se seznam tiskáren. Nalezněte tu, se kterou jsou problémy, a stiskněte na ní pravé tlačítko myši. Z nabídky vyberte »Vlastnosti tiskárny«. Přejděte na záložku »Zabezpečení« a zkontrolujte, zda máte u této tiskárny povolena práva. Pokud ani to nepomůže, přeinstalujte ovladače tiskárny a postupujte podle pokynů.
Jde-li o tiskárnu, která se připojuje bezdrátově, problém může být právě ve Wi-Fi síti. Zjistěte, zda je router zapnutý a zda je počítač připojený ke stejné Wi-Fi síti jako tiskárna. Vytiskněte si protokol o stavu tiskárny a ověřte, zda od routeru získala IP adresu a je připojena k síti. Případně ji znovu připojte zadáním hesla. Podrobnější informace najdete v příručce k tiskárně. Některé tiskárny se nehlásí v případě, že mají nedostatek inkoustu, takže zkontrolujte i jeho stav.
15 Hardware Počítače v létě
Ve vysokých teplotách, jaké teď v létě panují, se mohou počítače přehřívat. To vede k jejich poškozování, snížení jejich výkonu a často i ke zvýšení hlučnosti, protože ventilátory se snaží počítač uchladit a nemůže na to stačit. V extrémním případě se může počítač vypínat, protože jeho procesor má teplotní čidlo a při překročení stanovené teploty se raději vypne, než aby se nepoškodil. Pokud jde o stolní počítač, zkontrolujte, zda je kolem něj dostatek prostoru, aby k němu mohl pronikat studenější vzduch. Zkontrolujte chladič, zda není zanesený prachem, a případně ho vyčistěte stlačeným vzduchem. Jestliže se stále přehřívá, často můžete skříň vybavit dalším ventilátorem. Kontrolujte teplotu pomocí vhodného softwaru, například můžete využít nástroj SpeedFan. Pokud jde o notebook, je-li to možné, opět vyčistěte chladič procesoru. Dokoupit můžete také chladicí podložku s ventilátory. Notebook nepokládejte na deku nebo na polštář, protože k němu musí proudit dostatek vzduchu.
Web & Fotografie
Nejlepší tipy pro fotopříběh vašeho života
16 Fotografování Čím se vybavit a jak správně fotografovat Měsíc
Nejdelší zatmění Měsíce je za námi, ale můžete se připravit na další příležitosti hezky vyfotografovat Měsíc. Máme pro vás několik tipů od krajinářského fotografa a ambasadora značky Canon Davida Notona.
Cestování Měsíce po obloze je na rozdíl od Slunce dané složitou eliptickou dráhou Země a změny jsou tak rychlejší, než by odpovídalo ročním obdobím. Sledování i fotografování Měsíce proto vyžaduje přesné načasování. Informace o poloze naší přirozené družice lze zjistit díky aplikaci pro mobilní telefony. Vhodná je například aplikace Photographer’s Ephemeris. Dále se vybavte vhodným objektivem. Pokud se vybavíte teleobjektivem s ohniskovou vzdáleností okolo 600 mm, máte velkou šanci vyfotografovat doslova každý kráter. Sledování Měsíce je náročné, protože i když se to nezdá, pohybuje se po obloze překvapivě rychle. Budete-li používat objektiv s velkou ohniskovou vzdáleností, investujte do robustního stativu, díky kterému je pořízení snímků jednodušší. Snímky Měsíce sice mohou být nádherně detailní, nicméně stále jde spíše o potěchu astronomů. Zajímavější je využít kouzlo luny v krajinářské fotografii nebo použít měsíční svit jako zdroj světla. Až dosud znamenalo focení v noci dlouhé expozice, ale s moderními přístroji, které si skvěle poradí i s velmi špatnými světelnými podmínkami, se fotografům otevírá zcela nový svět příležitostí pro kvalitní noční snímky. Nejúchvatnější fotografie v krajině s využitím Měsíce vznikají v situacích, kdy je měsíční svit v rovnováze se soumrakem okolní oblohy. Takové snímky jsou příjemné na pohled, mají skvělou atmosféru a působí věrohodně. Z podstaty věci bude každá fotografie pořízená středním nebo širokoúhlým objektivem zobrazovat Měsíc v podobě malé svítící tečky, ale i tak bude ještě jeho přítomnost ze snímku cítit. I takto malý světelný objekt bude přirozeně přitahovat lidské vnímání, i když by se mohl zdát bezvýznamný. Důležité je nezapomenout na rychlost závěrky - příliš pomalá expozice způsobí, že výsledkem bude nevzhledný měsíční pruh. Zvládnutí rychlosti závěrky je důležité i za jasných nocí. Pro nerozmazané snímky by měl stačit expoziční čas 1/250 sekundy s clonou f/8 a citlivostí ISO 100.
17 Browser Použijte prohlížeč pro psaní poznámek
Pokud si během surfování v prohlížečích Chrome, Opera nebo Firefox chcete zaznamenat nějaké informace a nemáte po ruce tužku a papír, můžete jako poznámkový blok použít samotný prohlížeč. Provedete to tak, že v prohlížeči otevřete novou kartu a do adresního řádku napíšete následující text: »data:text/html, «. Následně se zobrazí prázdná stránka a po kliknutí na volnou plochu můžete začít psát své poznámky, případně si na plochu můžete nějaký text zkopírovat. Poznámky si pak můžete uložit nebo vytisknout. Budete-li tuto funkci prohlížeče používat častěji, jednoduše si tuto stránku přidáte do záložek. Poznámka: Tato funkce bohužel nefunguje u internetového prohlížeče Microsoft Edge.
18 Facebook Messenger Umlčte messenger v určeném čase
Někdy je nepříjemné, když vás neustále ruší příchozí zprávy z Facebook Messengeru,
například pokud jedete ještě s dalšími spolucestujícími a nechcete je hlukem obtěžovat. Pak může být praktické na určenou dobu Facebook Messenger vypnout. Chcete-li to provést, otevřete tuto aplikaci a proveďte nastavení. V případě aplikace pro Android klikněte na svůj profilový obrázek a v nabídce vyberte »Upozornění a zvuky«. Úplně nahoře najdete přepínač »Zapnuto«. Pokud na něj kliknete, objeví se okno »Přerušit upozorňování« a dostanete možnost vybrat si, na jak dlouho nechcete být na nové zprávy upozorňováni. Na výběr máte od 15 minut až do 24 hodin. Po výběru a kliknutí na »OK« se upozorňovaní na zvolenou dobu přeruší. V případě iOS je proces nastavení podobný. Najdete zde však tlačítko »Nerušit«, které se po kliknutí změní na zelenou barvu. Poté můžete nastavit požadovanou dobu.
19 OS Android Výsledky vyhledávání v Googlu
Když si na mobilním telefonu chcete něco vyhledat na internetu prostřednictvím služby Google, obdržíte jako výsledek hledání nejen odkazy na webové stránky, ale také například kontakty, SMS zprávy nebo data z jiných aplikací, které hledané slovo obsahují. To ale může být někdy matoucí a většinou máte zájem jen o vyhledání příslušných webových stránek. Zdroje, ve kterých bude Google hledat, můžete ale naštěstí ovlivnit a vybrat můžete jen ty zdroje, o které máte zájem. Stačí v telefonu přejít do »Nastavení«, kde je i položka »Google / Nastavení Google«. Klikněte na ni a v další nabídce vyberte »Vyhledání« a následně »Osobní«. Pořadí se může mírně lišit podle verzí Androidu. Objeví se seznam aplikací, ve kterých Google hledá. Podle potřeby si můžete vybrat jen ty, ve kterých chcete vyhledávat. Vynechat můžete třeba »Kontakty« nebo »Gmail«.
20 WhatsApp Smazání zaslaných zpráv
Poslali jste v rychlosti někomu zprávu ve WhatsAppu a následně jste si uvědomili, že jste v ní udělali chybu nebo že tato osoba vůbec neměla zprávu dostat? Máte naštěstí ještě sedm minut na to, abyste už odeslanou zprávu smazali. Neznamená to, že si ji mezitím nemohl adresát už přečíst, ale pokusit se o to můžete. V letošním roce by měl být časový limit sedmi minut prodloužen na více než hodinu. Vymazání provedete tak, že na zaslané zprávě přidržíte prst a z nabídky, která se zobrazí nahoře na displeji, vyberete ikonu koše. Objeví se okno »Odstranit zprávu« a můžete si vybrat, zda ji chcete »Odstranit u mě«, »Zrušit« nebo »Odstranit u všech«. Je-li vidět pouze volba »Odstranit u mě«, patrně už uběhla lhůta, do které je možné vymazat zprávu i u toho, kdo ji obdržel. Pokud se vám zprávu podaří odstranit, počítejte s tím, že se v chatu objeví informace o tom, že byla vymazána. Příjemce tedy zjistí, že byla smazána, bez ohledu na to, zda ji přečetl nebo ne. Zrušení zpráv funguje i ve skupinových chatech.
21 Google Chrome Zabraňte přenosu dat z interního antivirového testu
Novější verze internetového prohlížeče Google Chrome obsahují interní virový skener. Ten je pak aktivní na pozadí a může vést k vysokému zatížení procesoru. Navíc výsledky testu jsou automaticky odesílány společnosti Google. Pokud chcete zabránit tomuto přenosu dat, můžete nastavení změnit. Spusťte prohlížeč, klikněte na tři tečky v pravém horním rohu a dostanete se do nabídky, ze které vyberte »Nastavení«. Přejeďte až na konec, kde najdete »Rozšířená nastavení«. Úplně na konci najdete sekci označenou »Resetovat a vyčistit«. Klikněte na »Vyčištění počítače«. V následujícím okně klikněte na »Nahlásit podrobnosti Googlu«, abyste tuto funkci deaktivovali. Tato funkce je ve výchozím nastavení vždy aktivována.
Poznámka: Odesílání přehledů Googlu můžete zastavit i na smartphonech s Androidem. Abyste to provedli, spusťte Chrome, klikněte na ikonu se třemi tečkami v pravém horním rohu a pak v nabídce na »Nastavení«. V části »Rozšířená nastavení« pak klikněte na »Ochrana soukromí«. Zde můžete zrušit zaškrtnutí u »Přehledy zabezpečení«, případně i u »Bezpečné prohlížení«.
22 Firefox Anonymní surfování díky využití privátního módu
Chcete-li v prohlížeči Firefox surfovat anonymně, klikněte na ikonu nastavení (tři čáry nad sebou vpravo nahoře) a vyberte z nabídky »Nové anonymní okno«. Otevře se nové okno prohlížeče, ve kterém můžete surfovat v anonymním režimu. V tomto speciálním soukromém režimu se nezaznamenávají například navštívené stránky, položky vyhledávání, data z formulářů, soubory cookie, dočasné soubory nebo historie stahování. Upozorňujeme však na to, že například záložky zůstanou zachovány i po opuštění tohoto režimu, stejně jako v počítači zůstanou stažené soubory. Slabostí soukromého režimu je i vyrovnávací paměť.
Mobily a tablety
Využije svůj mobil či tablet na maximum.
23 Android Vytvoření teplotní mapy z historie polohy
Jistě víte, že Google zaznamenává každý váš krok s androidovým smartphonem a získané údaje ukládá jako tzv. historii polohy. Přehled míst, která jste navštívili, si pak můžete na mapě světa prohlížet na webu google.cz/maps/timeline. Najdete zde také detailní informace, kdy jste místo navštívili a jakou cestou jste na něj přišli či přijeli. Existuje ale ještě hezčí způsob prezentace navštívených míst, v podobě tzv. teplotní mapy, kterou vám pomůže vytvořit webová služba Location History Visualizer (locationhistoryvisualizer. com/heatmap).
Pro vytvoření teplotní mapy historie polohy budete potřebovat data, která o vašem pohybu Google uchovává. Přejděte na zmíněný web google.cz/maps/ timeline, zde klikněte na tlačítko s ozubeným kolem v pravém dolním rohu mapy a z otevřené nabídky zvolte funkci »Stáhnout kopii všech dat«. Otevře se nová stránka, na které si můžete vybrat, která data uložená v rámci vašeho účtu Google chcete stáhnout. Jelikož jsou ve výchozím nastavení označeny všechny položky, použijte tlačítko »Nevybírat žádné« a pak sami aktivujte položku »Historie polohy«. Ujistěte se, že je jako formát dat zvolen »Formát JSON« a pak pokračujte tlačítkem »Další« na úplném konci stránky. V dalším kroku není třeba nic nastavovat, takže použijte tlačítko »Vytvořit archiv«. Začne příprava dat ke stažení, která bude trvat několik minut. Jakmile budou data připravena, pošle vám Google e-mail s odkazem na stažení komprimovaného archivu. Před stažením archivu je třeba se přihlásit vaším účtem Google.
Nyní je třeba stažený ZIP archiv s daty rozbalit, takže na něj v Průzkumníku souborů klikněte pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Rozbalit vše«. Otevřete si webovou stránku locationhistoryvisualizer.com/ heatmap a klikněte na tlačítko »Vybrat soubor«. V nově otevřeném okně zvolte cestu k souboru »Historie polohy.json«, který je hlavním obsahem archivu dat stažených z Googlu, a pokračujte tlačítkem »Otevřít«. Proběhne upload dat a jejich analýza a během chvilky bude z historie polohy vytvořena teplotní mapa. Webová aplikace si vyžádá vaši e-mailovou adresu, takže ji zadejte a pokračujte tlačítkem »Launch heatmap«. Na mapě světa pak můžete zoomovat až na úroveň konkrétních ulic. Čím sytější červená barva znázorňuje polohu, tím více času jste na daném místě strávili. Pomocí nabídky v levém dolním rohu si můžete upravovat nastavení zobrazení teplotní mapy.
24 Android Úspora akumulátoru ručním nastavením jasu
Funkce automatického nastavení jasu displeje smartphonu je sice příjemná, ale také stojí cennou energii z jeho akumulátoru. Pokud vám jde o dosažení co nejdelší výdrže bez dobíjení, měli byste si jas displeje regulovat sami. Nastavení automatické regulace podsvícení displeje se v androidových smartphonech od různých výrobců liší. Někdy najdete příslušnou předvolbu v ovládacím panelu, stahovaném z horní hrany obrazovky, kde se ostatně nachází i posuvník pro manuální nastavení jasu, častěji je ale třeba přejít do nastavení displeje. Otevřete si tedy nabídku »Nastavení / Obrazovka«, kde se nachází i předvolba »Adaptivní jas«. Když ji deaktivujete, nebude se již jas displeje automaticky řídit úrovní okolního osvětlení, ale můžete si podsvícení obrazovky sami stáhnout na nízkou úroveň a šetřit tak energii.
25 Android Kontrola předplatných
Platby za aplikace v Obchodě Play mohou mít několik podob. Tzv. Freemium aplikace jsou v základu zdarma a požadují platby jen za speciální funkce. Dále jsou zde aplikace, které získáte za jednorázovou platbu, a konečně nechybí ani možnost předplatného, kdy za používání aplikace platíte v měsíčním nebo ročním intervalu. Právě v případě předplatného ale můžete celkem snadno ztratit přehled o tom, jaké aplikace tímto způsobem čerpáte, a následná, automaticky provedená platba by vás mohla nemile překvapit.
V aplikaci Obchod Play ve svém smartphonu si ale můžete snadno ověřit, jaké aplikace mohou z vaší karty inkasovat peníze a samozřejmě také kolik a jak často. Otevřete si Obchod Play a tlačítkem v levém horním rohu jeho hlavní nabídku. Zde uvidíte také položku »Předplatné«, kterou otevřete seznam předplacených aplikací, společně s informacemi o ceně a datu další platby. Můžete také dále pokračovat klepnutím na zvolenou aplikaci, abyste zjistili, z jaké platební karty se předplatné strhává, a samozřejmě zde také můžete předplatné zrušit. Případné zrušení předplatného je samozřejmě provedeno až na konci zaplaceného období.
Pokud žádnou aplikaci nebo službu formou předplatného ještě nečerpáte, najdete v nabídce »Předplatné« výběr aplikací z Obchodu Play, které si můžete předplatit.
26 iOS Používání progresivních webových aplikací
Od iOS 11.3 je možné v iPhonech a iPadech používat tzv. progresivní webové aplikace (Progressive Web Apps, PWA), tedy aplikace běžící ve webovém prohlížeči mobilního zařízení. PWA mají hned několik výhod. Především se neinstalují do paměti mobilního zařízení, takže šetří cenný prostor. Navíc se nemusí ani nijak aktualizovat, jelikož si prostřednictvím prohlížeče vyvoláte vždy nejnovější verzi aplikace běžící na serveru provozovatele. Nevýhodou pak je, že s aplikacemi typu PWA nelze pracovat bez připojení k internetu, což ale nijak zvlášť nevadí, protože se stejně nejčastěji jedná o aplikace závislé na aktuálních datech z webu.
V iOS lze progresivní webové aplikace provozovat jen v Safari a jejich použití nejdříve povolit. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Safari / Pokročilé / Experimental Features«, kde je nutné aktivovat přepínač »ServiceWorkers«. V prohlížeči Safari pak zadejte například adresu app.starbucks.com, která vede na webovou aplikaci známého řetězce kaváren (která bohužel není určena pro české uživatele). Webovou aplikaci si můžete uložit i přímo pod ikonu na domovské obrazovce. Použijte k tomu nabídku sdílení a zde zvolte »Přidat na plochu«.
27 iOS Autíčko v Google Mapách
V aplikaci Google Maps ve verzi pro iOS je skryta drobná funkce, o které ne každý ví. Když na mapách vyhledáte požadovaný cíl a spustíte navigaci, můžete si výchozí zobrazení vaší polohy v podobě modré šipky změnit na model auta. Stačí, když na šipku klepnete, a ve spodní části okna mapové aplikace se vám zobrazí výběr ze tří různých modelů aut.
28 iOS Přeposílání zpráv v iMessage
Výchozí aplikace pro zasíláním zpráv v iOS iMessage se těší velké oblibě mezi uživateli, kteří jí často dávají přednost třeba před WhatsApp nebo jiným internetovým komunikátorem. V jinak celkem přehledném uživatelském rozhraní aplikace iMessage ale na první pohled chybí důležitá funkce přeposílání zpráv. Musíte se k ní dostat malou oklikou. Přidržte prst na zprávě, kterou se chystáte přeposlat, a jakmile se otevře kontextová nabídka funkcí, pokračujte klepnutím na »Další«. Nyní se aktivuje možnost označení více zvolených zpráv, které můžete tlačítkem s ikonkou odpadkového koše v levém dolním rohu smazat nebo - tlačítkem se šipkou v pravém dolním rohu - přeposlat jiným kontaktům.
29 iOS Úpravy fotografií alternativními aplikacemi
Pro prohlížení a základní úpravy snímků pořízených kamerou iPhonu je v iOS připravena aplikace Fotky, která ale mnoho možností nenabídne. Samozřejmě však existuje nepřeberné množství alternativních aplikací, které si můžete stáhnout a instalovat z App Storu, s mnohem bohatší nabídkou funkcí pro editaci fotografií. Šikovné nastavení vám navíc umožní rychle otevřít snímek pro úpravy ve zvolené aplikaci, přímo z výchozí aplikace Fotky.
Vyberte si v aplikaci Fotky požadovaný snímek a klikněte na volbu »Upravit« v pravém horním rohu. Snímek se otevře v editoru a vy pokračujte tlačítkem se třemi tečkami, které najdete nahoře uprostřed obrazovky. Otevře se nabídka aplikací pro úpravy snímků, ve které pokračujte tlačítkem »Více«. Tím otevřete seznam »Aktivity«, kde se nachází všechny aplikace, ve kterých lze rovnou z aplikace Fotky otevřít snímky k úpravám. Zde aktivujte aplikace, které chcete tímto způsobem používat. Jen pozor, ne všechny alternativní aplikace pro úpravy fotografií tuto možnost podporují.
Foto popis| 1 Manipulace s oddíly S nástroji ve Windows můžete měnit velikost diskových oddílů, rozdělovat je i spojovat.
Foto popis| 2 Předmět e-mailu Předmět příchozích zpráv si můžete přepsat podle svého.
Foto popis| 3 Barevné ladění Windows Nabídka Start, hlavní panel i rámy oken mohou mít barvu podle vašeho výběru.
Foto popis| 5 Zprávy v příloze V přílohách e-mailů můžete přeposílat celé zprávy.
Foto popis| 6 Nastavení tiskárny Windows 10 umí automaticky nastavit výchozí tiskárnu podle místa, kde se nacházíte.
Foto popis| 7 Řazení měsíců Excel umí seřadit měsíce podle jejich pořadí v roce, ne jen podle abecedy.
Foto popis| 8 Výchozí prohlížeč Ve Windows 10 je změna výchozího prohlížeče možná jen v Nastavení.
Foto popis| 9 Sdílené složky Měli byste občas zkontrolovat, zda opravdu potřebujete všechna nastavení sdílení.
Foto popis| 10 Centrum akcí Pokud Centrum akcí nepoužíváte, můžete jej příslušným přepínačem deaktivovat.
Foto popis| 11 Deník telefonických hovorů Informaci o aktuálně instalované verzi a sestavení Windows 10 lze zjistit dvěma způsoby.
Foto popis| 12 Změna jména Jméno u lokálního uživatelského účtu ve Windows 10 lze snadno změnit v Nastavení.
Foto popis| 13 Barevné filtry Windows 10 umožňují nastavení lepší viditelnosti pro uživatele s vadami zraku.
Foto popis| 14 Kontrola vlastností Na záložce zabezpečení zkontrolujte oprávnění k tisku.
Foto popis| 15 SpeedFan Teplotu procesoru a dalších komponent ohlídá aplikace SpeedFan.
Foto popis| 16 Skvělý snímek měsíce Pokud zvolíte správný objektiv a nastavení, povede se vám hezký snímek měsíce v krajině.
Foto popis| 17 Psaní poznámek Stačí vědět příkaz a můžete si psát poznámky v internetovém prohlížeči.
Foto popis| 18 Prosím nerušit Upozorňování na nové zprávy Facebook Messengeru můžete na stanovenou dobu vypnout.
Foto popis| 19 Výsledky hledání Pokud ve smartphonu chcete získat jen výsledky hledání na webu, musíte provést správné nastavení.
Foto popis| 20 Smazání poslané zprávy Omylem poslanou WhatsApp zprávu můžete do několika minut smazat.
Foto popis| 21 Neposílejte nic Googlu Výsledky interního antiviru Chromu nemusíte nikam posílat.
Foto popis| 22 Soukromý mod Anonymně můžete surfovat v prohlížeči Firefox.
Foto popis| 23 Teplotní mapa Webová služba vytvoří efektní znázornění vaší historie polohy.
Foto popis| 24 Manuální řízení jasu Automatické řízení podsvícení displeje je pohodlné, ale energeticky náročné.
Foto popis| 25 Předplatné aplikací V Obchodě Play můžete rychle zjistit, jestli máte aktivováno předplatné nějaké aplikace.
Foto popis| 26 Progresivní webové aplikace Aplikací typu PWA zatím mnoho není, ale jejich použití má řadu výhod.
Foto popis| 27 Auto místo šipky Zobrazení v navigaci Google Map můžete vylepšit ikonou autíčka.
Foto popis| 28 Přeposlat, nebo smazat? Funkce pro přeposlání zpráv nebo jejich hromadné mazání je v iMessage trochu skryta.
Foto popis| 29 Úpravy fotografií Některé alternativní aplikace pro úpravy snímků lze vyvolat přímo z aplikace Fotky.