Přejít k hlavnímu obsahu

Perfektní vylepšení Windows

Nejlepší bezplatná rozšíření Windows vám pomohou s využíváním skrytých funkcí operačního systému, pohodlnějším ovládáním i zlepšením zabezpečení. 

Pro mnoho uživatelů zůstává operační systém Windows trochu záhadným kusem softwaru. Sice si instalují různé programy a poradí si s ovládáním běžných funkcí, ale do větší hloubky svého operačního systému už nevidí. Nutně tedy vyvstává řada otázek o tom, jak Windows vlastně fungují a co všechno umí. Snad nejvíce se o skryté funkce začali uživatelé zajímat ve chvíli uvedení Windows 8 a později Windows 10, kdy se velmi intenzivně začalo řešit, jaká vlastně data Microsoft ve Windows sleduje a nechává si posílat na své servery k analýze. Současně s tím pak začaly vznikat i návody a speciální aplikace, s cílem tyto sledovací funkce systému Windows co nejvíce omezit.

Nabízí se ale i mnoho dalších otázek, spojených s používáním nejrozšířenějšího operačního systému pro osobní počítače. Například jak ochránit nejdůležitější data v počítači před útoky vyděračského malwaru? A jak aktivovat pokročilou ochranu počítače, integrovanou přímo ve Windows? Další uživatelé se pak mohou ptát, proč Microsoft integroval do Windows 10 linuxový subsystém a k čemu jim to může být dobré? Nejen na tyto otázky vám odpovíme na následujících stránkách.

Lepší kontrola nad Windows

S nástupem Windows 10 změnil Microsoft zásadním způsobem svůj dlouhá léta zavedený obchodní model. Namísto uvolňování kompletně nových verzí operačního systému v několikaletých cyklech pracují nyní vývojáři Microsoftu na jedné verzi Windows, kterou průběžně vylepšují.

Jedním ze zásadních problémů Windows 10, kvůli kterým mnoho uživatelů tento nový operační systém odmítlo, je velký zájem Microsoftu o uživatelská data. Tvůrce Windows chce nyní přesně vědět, jak s operačním systémem uživatelé pracují, co se svým počítačem dělají a za jakých okolností dochází k případným chybám.

Než jsou data odeslána na servery Microsoftu, jsou opatřena unikátním identifikátorem, díky kterému je lze přiřadit ke konkrétnímu počítači a za jistých okolností také ke konkrétnímu uživateli. Microsoft přitom sbírá data o firmwaru vašeho počítače, zařízeních, která k němu připojujete, i o programech, které do něj instalujete. V závislosti na konkrétním nastavení zahrnují tato hlášení také informace o osobním nastavení Windows 10, používání softwaru, včetně historie vyhledávaných a navštívených internetových stránek, a také záznamy z klávesnice nebo ručně psaných vstupů. Až doposud přitom mohli uživatelé Windows 10 jen velmi těžko zjistit, jaká data jejich počítač skutečně Microsoftu odesílá, což se změnilo až s letošní jarní aktualizací.

Podívejte se Microsoftu pod prsty

Nově dostupná aplikace Diagnostic Data Viewer z Microsoft Store umožňuje uživatelům analyzovat telemetrická data odesílaná operačním systémem na servery Microsoftu. Její pomocí velmi rychle zjistíte, že Windows 10 jsou značně komunikativním operačním systémem, i když vám řetězce dat o samotném obsahu komunikace se servery Microsoftu mnoho neřeknou. K diagnostickým datům se navíc dostanete jen ve Windows 10 ve verzi 1803 či novější. Jak zjistit aktuálně instalovanou verzi Windows 10 a případě provést upgrade, vám radíme v samostatném boxu na pravé straně. Pokud máte potřebnou verzi Windows 10, otevřete si Nastavení a přejděte do nabídky »Soukromí / Diagnostika a zpětná vazba«, kde je třeba aktivovat přepínač funkce »Prohlížeč diagnostických dat«. Pak ještě klikněte na tlačítko »Zobrazování diagnostických dat«, kterým se otevře Microsoft Store se stránkou aplikace Diagnostic Data Viewer. Tuto bezplatnou aplikaci je třeba instalovat do vašeho počítače.

Jelikož může dojít k zobrazení citlivých dat, je při instalaci aplikace Diagnostic Data Viewer v některých případech nutné zadat heslo nebo PIN k vašemu uživatelskému účtu ve Windows. Na našem testovacím počítači to ale potřeba nebylo. Problémy mohou nastat se spuštěním této aplikace na některých počítačích. Například se nám ji sice podařilo instalovat, ale už ne spustit na počítači pod lokálním účtem ve Windows 10. Na většině počítačů s novou verzí Windows 10 by ale aplikace Diagnostic Data Viewer měla pracovat bez problému.

Po aktivování výše uvedené funkce a instalaci prohlížeče začnou Windows 10 ukládat získaná diagnostická data na disk vašeho počítače. Celkem může jít až o 1 GB dat. Nicméně, Microsoft vám pátrání po tom, jaká data sbírá a odesílá z vašeho počítače, dále už nijak neusnadní. Diagnostická data jsou ukládána ve formátu JSON (JavaScript Object Notation), který navíc pracuje i s tzv. magickými čísly. JSON je kompaktní datový formát, usnadňující výměnu dat mezi různými aplikacemi. Magická čísla jsou určena k zakódování těchto dat a Microsoft samozřejmě nezveřejnil klíč nutný k jejich dešifrování. Bez toho ale těžko zjistíme, co znamenají například záznamy »Microsoft. Windows. WER. MTT. Denominator«, »epoch«, »hresult« nebo »psmKey«.

Po kliknutí na tlačítko se třemi čárkami v levém horním rohu okna programu můžete aktivovat filtry vytvořených záznamů. Aktivujte filtry a použijte například předvolbu »Historie procházení«. Pak použijte klávesovou zkratku [Ctrl] + [E] a zadejte adresu nějaké webové stránky, kterou jste si dříve otevřeli v prohlížeči Edge. Diagnostic Data Viewer vám pak zobrazí jen ty záznamy, které jsou spojeny s touto stránkou.

Jak zastavit čmuchání Microsoftu

Řadu předvoleb na ochranu soukromí uživatelů přidal Microsoft postupem času do instalátoru Windows 10 i do úvodní konfigurace novějších upgradů. Většinu dostupných předvoleb pak najdete v Nastavení pod nabídkou »Soukromí«. Zde je možné měnit jak oprávnění samotných Windows, tak i konkrétních instalovaných aplikací. Například můžete zakázat využívání reklamního ID, odepřít operačnímu systému i aplikacím přístup k informacím o vaší poloze a mnoho dalšího.

Zásadní význam má především nová funkce »Historie aktivit«, která shromažďuje údaje o používání počítače a umožňuje jejich synchronizaci s dalšími počítači, kde pracujete pod stejným uživatelským účtem. Pro zachování vašeho soukromí byste proto měli zrušit označení předvoleb »Nechat systém Windows shromažďovat moje aktivity z tohoto počítače« a »Nechat systém Windows synchronizovat moje aktivity z tohoto počítače do cloudu«.

Plná verze: Win10PrivacyFix

Pečlivé nastavení soukromí ve Windows 10 a maximální omezení špehovacích aktivit bohužel zabere hodně práce a času. Z naší zkušenosti se navíc ukazuje, že je třeba pravidelně kontrolovat, zda si operační systém při aktualizaci nevrátil nastavení zpět na výchozí hodnoty. Existuje ale řada aplikací, které vám s úpravou nastavení Windows 10 pomohou, a vy nebudete muset procházet všechny jednotlivé položky sami. Velmi šikovná je v tomto ohledu aplikace Win10PrivacyFix, jejíž plnou verzi najdete na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu.

Hned po spuštění nabízí Win10PrivacyFix automatickou optimalizaci nastavení pro maximální ochranu soukromí uživatele. Ze tří předvoleb vám doporučujeme využít nastavení »Recommended mode«, které představuje optimální volbu mezi zachováním soukromí a komfortu při práci s počítačem. Win10PrivacyFix nabízí i volbu »Cloak mode«, kterou zastavíte veškerou komunikaci z vašeho počítače směrem k Microsoftu. Nabídka »Windows Default« vrátí předvolby týkající se ochrany soukromí do jejich výchozího nastavení.

Můžete se samozřejmě také sami rozhodnout o konfiguraci ochrany soukromí ve vašem počítači, když v hlavním okně programu Win10PrivacyFix aktivujete vybrané předvolby. Pokud si nejste jisti, co přesně daná předvolba znamená, najeďte myší na fialovou ikonku »i« vedle názvu položky. Zobrazí se vám nápověda (v angličtině nebo němčině), popisující tuto funkci, včetně doporučeného nastavení. Kromě připravených předvoleb je velkou výhodou programu Win10PrivacyFix především dostupnost všech příslušných nastavení na jednom místě.

Další možnosti nabídne PowerShell

Ve Windows 10 kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start v levém dolním rohu pracovní plochy vyvoláte nabídku administrátorských nástrojů. Od verze 1703 zde nahradil příkazový řádek mocnější nástroj Windows PowerShell. V tomto vylepšeném příkazovém řádku můžete spouštět nejen běžné příkazy, ale i celé skripty. Pro tento účel navíc Windows 10 nabízejí ve své základní výbavě i speciální editor skriptů. Spustíte jej jednoduše tak, že do vyhledávače nebo do nabídky Start napíšete »powershell ise«. Microsoft má pro skriptování v PowerShellu speciální webové stránky na adrese docs.microsoft.com/cs-cz/ powershell/scripting/powershell-scripting a rovněž si můžete stáhnout a použít již připravené skripty (viz samostatný box).

Omezení šířky pásma

Ve verzi 1803 přidal Microsoft do operačního systému Windows 10 nové možnosti, jak za určitých okolností omezit upload i download dat. Tato nastavení se upravují v tzv. Editoru místních zásad skupiny, který ale najdete jen ve Windows ve verzích Pro a Enterprise. Otevřete jej po vyhledání položky »gpedit.msc« v nabídce Start. Pak přejděte do nabídky »Konfigurace počítače / Šablony pro správu / Součásti systému Windows«, kde najdete i položku »Optimalizace doručení«. Zde najdete hned několik předvoleb, jejichž úpravou můžete datové přenosy omezit. Patří mezi ně například »Měsíční limit pro nahrávání dat (GB)« nebo třeba »Maximální šířka pásma pro stahování (procenta)«. Tato nastavení se hodí zejména v případě pomalého internetového připojení.

Nastavení spouštění Windows

Parametry bootování svého počítače můžete snadno upravovat pomocí aplikace EasyBCD (neosmart.net), která je pro domácí použití k dispozici zdarma a navíc má uživatelské rozhraní přeloženo i do češtiny. Dříve než se pustíte do jakýchkoli úprav, přejděte v programu EasyBCD do nabídky »BCD Záloha/Oprava« a zde použijte funkci »Zálohovat Nastavení«. Pak můžete v nabídce »Upravit Boot Menu« nastavovat pořadí bootování z různých zdrojů a třeba i časový interval před spuštěním počítače z výchozího zdroje. Ze zálohy lze v případě potíží obnovit předchozí funkční konfiguraci.

Zobrazení licenčního klíče

Počítače jsou dnes běžně dodávány bez originálního instalačního DVD s Windows, na kterém byste našli i produktový klíč pro případnou reinstalaci operačního systému. Instalační data si ale můžete snadno stáhnout přímo z webu Microsoftu a produktový klíč k vaší aktuální instalaci Windows vám prozradí jednoduchý freeware prográmek ShowKeyPlus, který najdete v obchodě Microsoft Store. ShowKeyPlus zároveň zjistí, zda je produktový klíč uložen přímo ve firmwaru vašeho počítače, a není tedy nutné jej při instalaci Windows 10 zadávat znovu - operační systém se v tomto případě aktivuje automaticky. Produktový klíč je samozřejmě rozumné uložit mimo disk vašeho počítače, jinak vám při havárii disku nebude nic platný.

Bezpečnější Windows

Pokud jde o bezpečnost, udělal Microsoft v uplynulých letech opravdu velký pokrok, takže Windows 10 můžeme považovat za celkem dobře zabezpečený operační systém - a to hned po instalaci a stažení nejnovějších bezpečnostních záplat a aktualizací. Microsoft navíc do Windows 10 integroval i ochranu proti škodlivému kódu a další bezpečnostní funkce, přičemž ale ne všechny jsou ve výchozím nastavení operačního systému aktivovány. Na následujících stránkách se proto důkladněji podíváme na bezpečnostní výbavu Windows 10 a související nastavení.

Nová ochrana před ransomwarem

Zásadním trendem v oblasti škodlivého softwaru je již několik měsíců tzv. ransomware, tedy speciální malware, který v napadeném počítači zašifruje důležitá data a požaduje zaplacení výkupného za jejich opětovné dešifrování. Podle očekávání po zaplacení výkupného v drtivé většině případů k dešifrování dat vůbec nedojde. Microsoft proto již v loňské aktualizaci Creators Update vybavil Windows 10 funkcí ochrany důležitých dat před neoprávněnou manipulací, resp. zašifrováním.

Bezpečnostní funkce Windows 10 najdete v »Nastavení«, když přejdete do nabídky »Aktualizace a zabezpečení / Zabezpečení Windows« a kliknete na »Otevřít Centrum zabezpečení v programu Windows Defender«. V nově otevřeném okně pokračujte kliknutím na nabídku »Ochrana před viry a hrozbami«, abyste se dostali k funkci »Ochrana před ransomwarem«. Tato funkce je ale ve výchozím nastavení Windows 10 vypnutá, takže je třeba použít přepínač, kterým aktivujete »Řízený přístup ke složkám«. Pokračujte kliknutím na »Chráněné složky« k zobrazení seznamu složek, které bude ochrana před ransomwarem hlídat. Sami můžete na existující seznam zařadit další složky dle vlastního výběru.

Aby mohly k obsahu chráněných složek přistupovat běžné aplikace, použijte ještě volbu »Povolit aplikaci v Řízeném přístupu ke složkám« a v dalším kroku pokračujte kliknutím na »Přidat povolenou aplikaci«. Microsoft bohužel neuvádí seznam automaticky povolených aplikací, ale je jasné, že například soubory v chráněné složce »Dokumenty« je možné upravovat v aplikacích ze sady Microsoft Office a podobně. Než abyste začali na seznam přidávat všechny aplikace, které vás napadnou, počkejte si, jak bude ochrana složek pracovat. Když vám bude odepřen přístup pro některou z aplikací, zařaďte ji na seznam.

Pro nastavení ochrany před ransomwarem můžete použít rovněž zmíněný PowerShell, konkrétně příkaz »Add-MpPreference-ControlledFolderAccessProtectedFolders « pro přidání nového chráněného adresáře, nebo »Add-MpPreference - ControlledFolderAccessAllowedApplications« pro povolení nové aplikace. V obou případech je třeba specifikovat plnou cestu ke složce nebo ke zvolené aplikaci.

Aktivování ochrany před neznámými hrozbami

Nová funkce »Ochrana Exploit Protection« se ve Windows 10 objevila s loňskou velkou podzimní aktualizací - nejprve ale nebyla dostupná majitelům verze Home. Nyní se »Ochrana Exploit Protection«, která umí odhalit i potenciální škodlivý kód, ke kterému zatím nejsou k dispozici signatury v antivirových programech, nachází ve všech verzích Windows 10, pouze je třeba zkontrolovat, zda je zapnutá. Opět si otevřete »Centrum zabezpečení v programu Windows Defender«, nyní ale přejděte do nabídky »Řízení aplikací a prohlížečů« a pokračujte volbou »Nastavení Ochrany Exploit Protection«. Pak zkontrolujte aktivitu funkcí »Ochrana toku řízení (CFG)« a »Zabránění spuštění dat (DEP)«.

Spuštění ochrany Application Guard

Ve Windows 10 ve verzích Pro a Enterprise se nachází i další nová bezpečnostní funkce, nazvaná »Application Guard«, která je součástí řešení Windows Defender. Funkce »Application Guard« pracuje podobně jako internetové prohlížeče spuštěné ve virtualizovaném prostředí. Pokud si tedy v prohlížeči Edge otevřete stránku se škodlivým kódem, nemůže za žádných okolností dojít k napadení vašeho počítače. Je ale třeba dodat, že »Application Guard« funguje pouze v počítačích s hardwarovou podporou virtualizace (kterou ale mají prakticky všechny současné procesory) a nejméně 8 GB operační paměti.

Pro aktivování funkce »Application Guard« si otevřete Ovládací panely a přejděte do nabídky »Programy / Programy a funkce«, kde je třeba použít volbu »Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows«. V nově otevřeném okně aktivujte předvolbu »Ochrana Application Guard v programu Windows Defender« a pak restartujte počítač. Pro bezpečné surfování na webu si otevřete internetový prohlížeč Edge, klikněte na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a z nabídky zvolte »Nové okno Application Guard«.

Ochrana USB flash disků

Když běžným způsobem uložíte soubory na USB flash disk, nemůžete nijak ovlivnit, kdo všechno se k nim dostane, pokud flash disk ztratíte a někdo jej najde. Aplikace Rohos Mini Drive (rohos.com) ale na USB flash disku vytvoří šifrovaný kontejner, který bude ve Windows vystupovat jako samostatný diskový oddíl. Soubory uložené do tohoto kontejneru budou automaticky chráněny silným šifrováním. Výhodou oproti podobným nástrojům, jako je třeba VeraCrypt, je snadné použití aplikace i v cizích počítačích, kde pro dešifrování obsahu USB flash disku nebudete potřebovat administrátorské oprávnění.

Instalujte si aplikaci Rohos Mini Drive a po jejím spuštění klikněte na volbu »Encrypt USB Drive«. Ve výchozím nastavení přitom program vytvoří šifrovaný kontejner s kapacitou odpovídající volnému prostoru na USB flash disku. Přitom stačí jen zvolit bezpečné heslo a pokračovat tlačítkem »Vytvořit disk«. Rohos Mini Drive během okamžiku vytvoří šifrovaný kontejner, který se v Průzkumníku souborů objeví jako nový disk a do kterého můžete rovnou začít nahrávat soubory. Pokud chcete kontejner z flash disku zase odstranit, použijte nabídku »Tools / Odstranit disk«. Když budete chtít otevřít šifrovaný kontejner v jiném počítači, stačí, když k němu připojíte USB flash disk a spustíte soubor »Rohos mini.exe«. Do počítače přitom není třeba cokoli instalovat.

Odhalení a likvidace malwaru ve Windows

Malware, adware a další typy škodlivého kódu vyžadují součást, která zajistí, že dojde k jejich aktivaci při každém spuštění Windows. Právě s tímto problémem vám ale může pomoci osvědčený nástroj HiJackThis (sourceforge. net/projects/hjt), který analyzuje spouštění operačního systému a vypíše všechny nalezené záznamy. Pak můžete sami určit, které automaticky spouštěné procesy a služby chcete zastavit. Musíte být ale opatrní, jelikož HiJackThis nijak nerozlišuje mezi neškodnými a nežádoucími záznamy. Jestliže zastavíte spouštění nějaké služby důležité pro Windows, může operační systém havarovat.

Spusťte aplikaci HiJackThis a použijte volbu »Do a system scan and save a logfile«. Jakmile bude dokončeno skenování počítače, automaticky se otevře přehled výsledků v Poznámkovém bloku. Měli byste si jej projít řádek po řádku a pokusit se odhalit původ všech podezřelých záznamů. Můžete k tomu použít buďto Google, nebo postup popisovaný v následujícím odstavci. Jakmile vyberete nežádoucí prvky, můžete se vrátit do okna programu HiJackThis a zde označit všechny podezřelé záznamy. Pak klikněte na tlačítko »Fix checked«, kterým provedete odstranění potenciálně škodlivých, automaticky spouštěných prvků. HiJackThis pro případ potřeby automaticky ukládá zálohy odstraňovaných prvků, které najdete pod volbou »Config / Backups«.

Kontrola podezřelých procesů

S dokonalou kontrolou běžících procesů vám pomůže program Process Explorer, který na svých stránkách nabízí přímo Microsoft (docs.microsoft.com/cs-cz/sysinternals/ downloads/process-explorer). Jeho pomocí je možné odhalit i virovou nákazu. Použití programu Process Monitor je snadné, stačí jen rozbalit ZIP archiv se spouštěcím souborem a dvakrát na něj kliknout. Program pak rovnou zobrazí přehled všech běžících procesů. Pokud se vám některý z procesů zdá podezřelý, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky zvolte funkci »Check VirusTotal«. Jde o propojení s on-line službou VirusTotal (virustotal.com), která kontroluje podezřelé soubory více než 60 antivirovými enginy. Při prvním vyvolání služby VirusTotal je potřeba potvrdit podmínky jejího použití a výsledek kontroly pak uvidíte přímo v programu Process Explorer ve sloupci »VirusTotal«.

Linuxový subsystém ve Windows

Ve Windows 10 se nečekaně protnuly dva dříve zcela nesmiřitelné světy, když Microsoft ve spolupráci se společností Canonical, která stojí za linuxovou distribucí Ubuntu, integroval do svého operačního systému linuxový podsystém (Windows subsystem for Linux, WSL). Díky tomu je možné spouštět některé linuxové aplikace přímo v prostředí Windows 10 a můžete také experimentovat s mnoha linuxovými triky pro příkazový řádek.

WSL má vlastní ovládací konzoli, prostřednictvím které si můžete instalovat a spustit například databázový a webový server, provozovat internetové stránky na WordPressu nebo třeba zprovoznit vlastní cloudové úložiště pomocí Nextcloud. Dále je prostřednictvím WSL možné instalovat nové verze open-source aplikací, jako jsou Firefox, Chromium (open-source varianta Chromu, méně provázaná se službami Googlu) nebo třeba grafický editor GIMP. Výhodou je, že programy instalované přes linuxovou konzoli nezaplevelí Windows zbytečnými daty a tolik nezasahují do konfigurace operačního systému, jako klasické Windows aplikace. Minimálním požadavkem pro provoz WSL je 64bitová verze Windows 10 s aktualizací 1709 z loňského podzimu.

Aktivace WSL a instalace Ubuntu

Při aktivaci WSL postupujte stejně jako u výše popisované funkce »Application Guard«. Tzn. otevřete si Ovládací panely a přejděte do nabídky »Programy / Programy a funkce / Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows« a v nově otevřeném okně aktivujte předvolbu »Windows Subsystem for Linux«. Pak bude potřeba restartovat počítač. Po dalším spuštění Windows si otevřete Microsoft Store a vyhledejte zde »Ubuntu 18.04«. Jakmile bude Ubuntu instalováno, pokračujte volbou »Spustit«.

Doinstalování Ubuntu bude trvat několik okamžiků a pak si vytvoříte nový uživatelský účet. Uživatelské jméno a heslo se nemusí shodovat s vaším účtem ve Windows. Pak použijte dva základní příkazy »sudo apt update« a »sudo apt -y upgrade« pro aktualizaci Ubuntu. Podobný příkaz, resp. »sudo apt install «, slouží pro stažení a instalaci dalších aplikací.

Použití aplikací s grafickým rozhraním

Abyste mohli používat i linuxové programy s grafickým uživatelským rozhraním, instalujte si nástroj Xming (sourceforge. net/projects/xming). V instalačním průvodci použijte výchozí nastavení a po spuštění programu Xming klikněte ve varovném okně firewallu na »Povolit přístup«. Pak ve WSL zadejte příkaz »echo export DISPLAYZ:o>> .bashrc«, kterým zajistíte spouštění linuxových aplikací s grafickým uživatelským rozhraním prostřednictvím Xming. Zavřete okno WSL a pak otevřete nové. Nyní můžete například příkazem »sudo apt install chromium-browser« instalovat prohlížeč Chromium, který následně spustíte příkazem »chromium-browser« (musíte mít spuštěný Xming). Další aplikace lze instalovat příkazy jako » sudo apt install firefox« nebo třeba » sudo apt install gimp«. Nicméně ne všechny linuxové programy budou ve WSL fungovat. Linuxový subsystém ve Windows 10 je určen především vývojářům nebo uživatelům, kteří se svým počítačem a operačními systémy rádi experimentují.

***

Zjištění aktuální verze a upgrade

Postupy uvedené v tomto článku je třeba provádět v aktuální verzi Windows 10 s instalovaným upgradem z letošního jara. Tato verze Windows 10 nese označení 1803. Abyste zjistili současnou verzi vašich Windows, použijte klávesovou zkratku [Win] + [R] a do okna »Spustit« zadejte příkaz »winver«. V nově otevřeném okně uvidíte podrobnosti o vaší instalaci Windows 10. Pokud vám ještě Microsoft nenabídl upgrade na verzi 1803, můžete si jej snadno vynutit. Stáhněte si ze stránek Microsoftu (microsoft.com/cs-cz/ software-download/windows10) nástroj na aktualizaci na nejnovější verzi Windows 10, popřípadě Media Creation Tool na stahování instalačních dat Windows 10. Pak postupujte podle průvodců připravených v těchto aplikacích.

***

Nastavení ochrany dat

Když budete mít otevřený prohlížeč diagnostických dat, klikněte na tlačítko »Otevřít Microsoft Řídicí panel soukromí« na levé straně a na nově otevřené webové stránce se přihlaste svým účtem Microsoft. Otevře se vám »Řídicí panel ochrany osobních údajů«, kde lze například zobrazit a případně smazat historii vyhledávání a navštívených webových stránek v prohlížeči Edge, seznam navštívených lokalit a jiná osobní data. Můžete si zde také stáhnout data, která Microsoft u vašeho účtu uchovává, ale ta jsou jen ve formátu JSON.

***

Skripty pro PowerShell

Na adrese gallery.technet. microsoft.com/scriptcenter nabízí Microsoft mnoho připravených skriptů pro PowerShell, použitelných nejen pro komfortní ovládání a práci se speciálními funkcemi Windows, ale také ve spojení s aplikacemi ze sady Microsoft Office. Celkem na tomto webu najdete více než 15 tisíc skriptů.

***

Úpravy registru

Namísto individuálních úprav jednotlivých klíčů registru Windows můžete pro pokročilé úpravy nastavení operačního systému používat připravené REG soubory, obsahující příkazy ke změnám nastavení. Na tyto soubory pak stačí jen dvakrát kliknout myší a povolit zanesení jejich obsahu do registru. REG soubory si můžete vytvářet i sami, v Poznámkovém bloku nebo jakémkoli jiném textovém editoru, který pracuje s prostým textem. Tyto soubory musí mít koncovku ».reg« a na jejich začátku musí být hlavička »Windows Registry Editor Version 5.00«. Pak následují údaje obsahující cestu ke klíčům registru a požadované změny jejich hodnot.

***

Záloha registru

Řada z triků uvedených v tomto článku přímo nebo nepřímo ovlivňuje obsah registru Windows. Proto byste si měli předem vytvořit jeho zálohu, abyste mohli v případě problémů vrátit vše do původního, funkčního stavu. Přes nabídku Start spusťte příkazem »regedit« Editor registru a zde použijte nabídku »Soubor / Exportovat«. Alternativně můžete exportovat jen konkrétní větve registru, když na ně kliknete pravým tlačítkem myši. Podobnou úlohu zastanou i tzv. body obnovení, které lze spravovat v Ovládacích panelech v nabídce »Obnovení«.

Foto popis| Programy z tohoto článku najdete na CHIP-DVD c
Foto popis| Zobrazení diagnostických dat Nová aplikace Diagnostic Data Viewer vám umožní prohlédnout si data, která Windows 10 odesílají na servery Microsoftu.
Foto popis| Nejprve je třeba v Nastavení Windows 10 aktivovat funkci na prohlížení diagnostických dat.
Foto popis| Pak si z Microsoft Store instalujte bezplatně použitelnou aplikaci Diagnostic Data Viewer.
Foto popis| Windows 10 odesílají na servery Microsoftu velké množství dat, jejichž skutečný obsah zůstává uživatelům skryt.
Foto popis| Win10PrivacyFix Mezi plnými verzemi na Chip DVD najdete také šikovný program Win10PrivacyFix, který na jednom místě nabídne všechna nastavení Windows 10 související se soukromím uživatele a odesíláním dat Microsoftu.
Foto popis| Zavřete všechny ostatní programy a instalujte si plnou verzi aplikace Win10PrivacyFix.
Foto popis| Hned po spuštění vám Win10PrivacyFix nabídne možnost automatické úpravy nastavení Windows 10 dle nejlepšího doporučení.
Foto popis| Sami si můžete detailně upravit konfiguraci soukromí podle vlastní volby a najít si optimální poměr mezi ochranou dat a komfortem práce s Windows 10.
Foto popis| Různé verze Windows Windows 10 se postupně vyvíjejí, takže některé z funkcí zmiňovaných v tomto článku nejsou k dispozici ve všech verzích operačního systému od Microsoftu.
Foto popis| Nabídka administračních nástrojů vyvolávaná klávesovou zkratkou [Windows] + [X] už nově neobsahuje příkazový řádek, ale mocnější PowerShell.
Foto popis| Windows 10 ve verzích Pro a Enterprise umožňují ve zvolené době omezit šířku pásma pro download i upload dat.
Foto popis| Nastavení bootování operačního systému Aplikace EasyBCD umožňuje změnu nastavení bootování vašeho počítače a třeba také určení doby, jakou bude počítač čekat, než nahraje výchozí operační systém.
Foto popis| Ochrana před ransomwarem Když si ve Windows 10 aktivujete ochranu vybraných složek, nebude mít ransomware šanci zašifrovat jejich obsah a vydírat vás.
Foto popis| V Centru zabezpečení v programu Windows Defender najdete funkci na ochranu před ransomwarem, kterou je třeba nejprve aktivovat.
Foto popis| Ve výchozím nastavení jsou chráněny standardní složky Windows pro systémové a osobní soubory, sami ale můžete přidávat další složky podle svého výběru.
Foto popis| K obsahu chráněných složek mohou přistupovat jen povolené aplikace. Jaké jsou ve Windows 10 přednastaveny, nevíme, ale můžete si přidávat i vlastní.
Foto popis| Ochrana přes exploity Ve Windows 10 nově najdete také vícestupňovou ochranu před exploity, tedy typy útoků, se kterými si neporadí antiviry ani žádné jiné z běžných bezpečnostních prostředků.
Foto popis| Ochrana Application Guard v programu Windows Defender umožňuje používat prohlížeč Edge ve speciálním, virtualizovaném režimu, kdy škodlivý kód z webu nemůže napadnout počítač.
Foto popis| Aplikace Rohos Mini Drive vytvoří na USB flash disku šifrovaný kontejner, ve kterém můžete bezpečně uchovávat citlivá data.
Foto popis| Obrana před spouštěním malwaru Aplikace HijackThis odhalí veškeré programy, procesy a služby spouštěné se startem operačního systému Windows. Musíte s ním ale zacházet s nejvyšší opatrností, abyste něco nepokazili.
Foto popis| Process Explorer umí nechat prověřit podezřelé aplikace on-line službou VirusTotal a výsledek doplní do přehledu běžících procesů.
Foto popis| Linux ve Windows 10 Linuxový subsystém (WSL) představuje jednoduchý způsob, jak pod Windows 10 spouštět linuxové aplikace.
Foto popis| Linuxový subsystém najdete mezi funkcemi Windows 10, které si můžete kdykoli dodatečně aktivovat.
Foto popis| Ubuntu 18.04 najdete jako bezplatnou aplikaci ke stažení a instalaci v obchodě Microsoft Store.
Foto popis| Nyní spusťte instalované Ubuntu a jako první krok si vytvořte uživatelský účet s heslem.
Foto popis| Linuxové distribuce podporované ve WSL Aktuálně Microsoft umožňuje instalaci následujících pěti linuxových distribucí, které je možné stahovat přímo prostřednictvím Microsoft Store.
Foto popis| V Ubuntu spuštěném ve Windows 10 si můžete například doinstalovat a spouštět linuxovou verzi Firefoxu.

O autorovi| ANDREAS TH. FISCHER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: