Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší aplikace pro iOS

Většina aplikací předinstalovaných v iPhonech a iPadech by určitě snesla vylepšení a řada důležitých aplikací ve standardní výbavě iOS schází. Ukážeme vám, které aplikace by ve vašem iPhonu neměly chybět.

1 Alternativní fotoaparát

Profi fotografie z iPhonu

Standardní fotoapliakce v iOS samozřejmě dobře poslouží pro běžné focení a pořizování videozáběrů, ale teprve s aplikací ProCamera za 149 korun dostanete ze senzoru fotoaparátu svého iPhonu maximum. Kromě velmi kvalitního, plně automatického režimu totiž aplikace nabízí i rozsáhlé možnosti manuálního nastavení v intuitivním, uživatelsky přizpůsobitelném rozhraní. Kvalita a velikost ukládaných fotografií pak může být ovlivněna bezestupňovým nastavením JPEG komprese. Profesionálové ocení ukládání snímků do nekomprimovaného formátu TIFF LZW. Prostřednictvím nákupů v aplikaci lze doplnit také excelentní funkci pro vytváření HDR snímků nebo tzv. LowLight+ mód, který složí výsledný snímek ze 64 fotografií. Šikovná je také funkce pro potlačení rozostření, která se aktivuje, když je iPhone perfektně stabilizován.

2 Úpravy fotografií

Vyspělý fotoeditor

Vedle špičkových aplikací pro práci s grafikou v počítačích vyvíjí Adobe také dlouhou řadu mobilních aplikací, jejichž základní verze jsou často k dispozici zdarma. Bezplatně a bez nabídek nákupů v aplikaci můžete využívat také odlehčený fotoeditor Photoshop Fix. Po vytvoření uživatelského účtu nebo přihlášení přes Google či Facebook můžete v aplikaci Photoshop fix využívat celou řadu nástrojů na běžné úpravy expozice snímků, stejně jako řadu kreativních filtrů a efektů. Červené oči lidí na fotografiích pořízených s bleskem opraví aplikace automaticky a k dispozici je i speciální funkce pro úpravu očí fotografovaných zvířat. Dále můžete snímky vylepšit různými nálepkami a textovými popisky, stejně jako je možné během okamžiku vytvářet koláže podle různých šablon. Aplikace Photoshop Fix má velmi intuitivní ovládání a poskytuje opravdu výborné výstupy.

3 E-mail

Inteligentní schránka

E-mailová aplikace, která je součástí standardní instalace iOS, nabízí opravdu jen základní funkce. Jestliže ale při práci s elektronickou poštou očekáváte větší komfort a flexibilitu, musíte se poohlédnout jinde. Zajímavou alternativou může být bezplatně použitelná aplikace Spark by Readdle s řadou inteligentních funkcí. Mezi ty nejzajímavější patří především automatické třídění příchozí pošty, kdy Spark by Readdle celkem spolehlivě odliší osobní e-maily, newslettery i další typy zpráv a přehledně je roztřídí. Vhod přijdou ale také další šikovné funkce, například na pozdržení odeslání e-mailu do zadaného data a času. Přestože není k dispozici v češtině, je e-mailový klient Spark by Readdle výborně přehledný a snadno ovladatelný, a navíc si můžete jeho funkce (postranní panel, ovládání gesty, widgety ad.) do značné míry přizpůsobit. Pro profesionální nasazení má aplikace i funkce pro týmovou spolupráci.

4 Office

Lepší kancelářské aplikace

Pro použití v operačním systému iOS můžete volit z několika dobře vybavených sad kancelářských aplikací. Microsoft nabízí bezplatnou, mobilní verzi souboru Office, my se ale podíváme na WPS Office, dobře vybavenou kancelářskou sadu, která je pro domácí použití k dispozici zdarma. Samozřejmou součástí je editor textových dokumentů, tabulek a prezentací, přičemž WPS Office nemá problém pracovat se soubory vytvořenými v Microsoft Office a třeba je i exportovat do univerzálního formátu PDF. Nabídka funkcí pro úpravy dokumentů je spíše základní, ale pro běžnou práci na cestách bezpochyby postačí. Navíc můžete přímo z aplikace přistupovat k obsahu v cloudových úložištích Dropbox, Disk Google nebo OneDrive. S dokumenty vytvořenými ve WPS Office v iPhonu nebo iPadu pak můžete dále pracovat i v aplikacích Microsoft Office ve svém počítači.

5 Kalendář

Chytrý plánovač času

Kalendář patří mezi základní funkce už od dob prvních mobilních telefonů. Nicméně kalendářová aplikace obsažená v iOS nemůže svými možnostmi pro pokročilé plánování času vůbec stačit. Když ale investujete 79 korun, získáte opravdu výbornou alternativu v podobě aplikace Week Calendar. Základem je samozřejmě propojení s kalendáři na serverech iCloud, Gmail, Outlook. com či Exchange a pak také řada různých režimů zobrazení kalendáře a především záznamů, které obsahuje. Sami si přitom můžete vytvořit pravidla pro automatické přiřazování barev a symbolů různým typům událostí na základě klíčových slov. Aplikace umí vypočítat čas potřebný na cestu na místo uvedené u záznamu v kalendáři. Obsah kalendáře i veškerá jeho nastavení se automaticky synchronizují přes iCloud, takže můžete mít v iPhonu i iPadu zcela identicky nastavenou kalendářovou aplikaci.

Tipy na další aplikace

Úkoly

V aplikaci Todoist můžete přehledně spravovat své úkoly v různých složkách a přidělovat jim priority od 1 do 4. Seznam úkolů je možné synchronizovat i s aplikací pro počítače s macOS.

Bankovnictví

Peněženka Masterpass od provozovatele platebních karet Master Card umožňuje jednoduché nakupování na internetu i v obchodech pomocí platební karty, bezpečně uložené ve smartphonu.

Komunikátor

Alternativou k iMessage i ke komunikátoru WhatsApp, který patří Facebooku, je vysoce zabezpečený internetový komunikátor Signal.
Kromě spolehlivého šifrování nabídne i autodestrukční zprávy.

Dvoufaktorová autentizace

S aplikací Authy se budete moci ze svého iPhonu bezpečně přihlašovat k různým internetovým službám, jako je třeba Facebook, Dropbox nebo Amazon, pomocí jednorázových kódů.

Správce hesel

Pro bezpečnou správu přihlašovacích jmen a hesel i dalších osobních údajů můžete použít spolehlivou aplikaci Enpass, která podporuje odemykání prostřednictvím Face/ Touch ID.

Příbuzná témata: