Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší aplikace pro Android

Aplikace předinstalované výrobci v androidových smartphonech a tabletech jen těžko obstojí v konkurenci nejlepších aplikací z Obchodu Play. Ty jsou často mnohem šikovnější a komfortnější než základní výbava. 

1 Alternativní fotoaparát

Pokročilé focení

Mnoho androidových smartphonů střední a vyšší třídy je vybaveno kvalitními fotoaparáty, jejichž potenciál ale není plně využit předinstalovanou fotoaplikací. Například bezplatně dostupná aplikace Open Camera odvede mnohem lepší službu. Tato aplikace nabízí mnoho manuálních nastavení, včetně například i manuální korekce expozice, kterou lze uzamknout pro pořízení více snímků se stejným nastavením. To se může hodit například při fotografování v protisvětle. K tomu je k dispozici také řada efektů a funkcí, díky kterým je jednodušší pořídit efektní snímky. Patří k nim například stabilizátor obrazu nebo funkce pro korekci křivě pořízených snímků, která automaticky srovná horizont. Velikost a kvalitu snímků je možné ovlivnit nastavením JPEG komprese. Pokud je ve smartphonu povoleno rozhraní the Camera2 API (v Androidu 5 a novějším), lze snímky ukládat i ve formátu RAW.

2 Úpravy fotografií

Vyladěné snímky

Těžko byste mezi aplikacemi pro Android našli lepší fotoeditor, než je bezplatně použitelný, velmi přehledný a funkcemi nabitý Pixlr. V aplikaci Pixlr najdete velmi bohatou nabídku funkcí pro korekci expozice, zaostření nepovedených snímků nebo třeba odstranění jevu červených očí lidí vyfotografovaných s bleskem. Nejde ale jen o opravu nevydařených záběrů. Pixlr obsahuje také efekty, filtry a šablony, se kterými můžete vytvářet jedinečné snímky a koláže. Tvůrci aplikace Pixlr se přitom chlubí více než dvěma miliony možných kombinací filtrů a efektů. Samozřejmě nechybí ani štítky a funkce pro vkládání textových popisků. Velkou výhodou je, že Pixlr ukládá upravené fotografie do samostatné složky, takže originální snímky zůstanou nedotčené pro archivování nebo případné další úpravy v počítači.

3 E-mail

Všestranný pošťák

Prakticky všichni výrobci androidových smartphonů a tabletů instalují do svých zařízení také e-mailové klienty. Poštovní aplikace ze základní výbavy ale nabídnou jen nejnutnější funkce. O mnoho šikovnější není například ani aplikace Gmail od Googlu. Z nepřeberného množství e-mailových aplikací pro Android zkuste bezplatně použitelnou aplikaci Blue Mail. Tuto aplikaci je možné propojit se všemi známými freemailovými servery, stejně jako se servery podporujícími běžné e-mailové protokoly. Blue Mail umí spravovat také seznamy úkolů, kontakty a kalendáře a nabízí různé způsoby třídění pošty. Pro rychlou práci s elektronickou poštou slouží gesta, která si můžete sami přizpůsobit, stejně jako vzhled a chování aplikace. Obsah aplikace Blue Mail lze ochránit heslem nebo otiskem prstu, můžete si nadefinovat podpis e-mailů a mnoho dalšího.

4 Office

Efektivní kancelářská sada

Pokud nemáte zájem o předplatné Office 365, budete mít v bezplatně použitelných kancelářských aplikacích od Microsoftu k dispozici jen základní funkce. Proto se vyplatí poohlédnout se po lépe vybavené alternativě. Zkuste třeba sadu Free Office od firmy Softmaker, která je ve verzi pro smartphony dostupná zdarma. Sada Free Office se skládá z textového editoru TextMaker, tabulkového kalkulátoru PlanMaker a aplikace Presentations na práci s prezentacemi. Všechny aplikace přitom umí pracovat se soubory ve formátech Microsoft Office. Textové dokumenty, tabulky a prezentace je ale možné ukládat i do formátů ODT, PDF nebo HTML.

5 Kalendář

Každodenní plánovaní

Bez kalendáře ve smartphonu si mnoho lidí vůbec nedovede představit svoje každodenní fungování v osobním i pracovním životě. K nejlepším kalendářovým aplikacím pro Android přitom jednoznačně patří aCalendar+. Tato aplikace nabízí různé pohledy na agendu zanesenou v kalendáři včetně výběru z kalendářů, jejichž obsah si přejete v aplikaci zobrazit. Nové záznamy se vytváří velmi snadno a můžete je doplnit přílohami a také si u nich aktivovat víceúrovňové upozornění. Samozřejmostí je označování různých typů záznamů odlišnými barvami, široké možnosti přizpůsobení vzhledu i funkcí kalendáře a také snadné ovládání aplikace prostřednictvím gest. Aplikace aCalendar+ je k dispozici i v bezplatně použitelné verzi (bez označení „+“),ta ale obsahuje reklamu a má omezenou funkcionalitu. Za 80 korun si však můžete pořídit plnou verzi kalendáře, což se opravdu vyplatí.

Tipy na další aplikace

Úkoly

Aplikace Google Keep nabízí jednoduché možnosti pro plánování a správu úkolů. Neslouží jen jako seznam úkolů, ale umožňuje také nastavovat upomínky, které mohou být závislé na lokalitě.

Bankovnictví

Není to tak dávno, co Google zpřístupnil českým uživatelům platby smartphonem prostřednictvím služby Google Pay, která spravuje vaše platební karty. Službu ale zatím podporuje jen několik bank.

Komunikátor

Google stále zkouší prorazit na trhu internetových komunikátorů, nejnověji s aplikacemi Allo (pro textovou komunikaci) a Duo (pro videohovory). Výhodou je jejich těsná integrace s Androidem.

Dvoufaktorová autentizace

Také další doporučovaná aplikace pochází přímo od Googlu. Jde o Google Authenticator, pro bezpečné přihlašování k účtu Google a dalším internetovým službám jednorázovými kódy.

Správce hesel

Mezi hlavní výhody správce hesel Keepass2Android patří především integrace s většinou webových prohlížečů nebo rychlé odemykání databáze hesel poté, co napoprvé zadáte celé hlavní heslo.

Příbuzná témata: