Přejít k hlavnímu obsahu

Editorial – 9.2018

Slovo šéfredaktora

Lákavý digitální svět

Vážení čtenáři,

za chvíli zase začíná školní rok a nejnáruživější uživatelé digitální techniky se postupně vrátí do lavic ke svým standardním povinnostem (a také zábavám). Prodejci doufají v intenzivnější nákupy spojené právě s akcemi typu „back to school“. Letět by měly notebooky (projděte si náš čerstvý test na straně 66), monitory, tiskárny, klávesnice, myši a určitě také herní a další hardware, který se školou až tak moc nesouvisí. Nikdo ale není na pochybách, že největším prodejním trhákem budou - jako už tradičně v několika posledních letech - smartphony. Tenhle středobod života naprosté většiny mladých uživatelů, spojnice všech jejich aktivit a vstupenka do sociálního světa, věc, bez které si většinou nedovedou představit svůj volný čas i občasné učení a studování. Na vlastních dětech vidím, jak chytré telefony změnily jejich trávení volného času, jejich sociální život i přístup ke studiu. Něco, čeho žádný desktop, notebook ani konvertibilní zařízení nebylo nikdy schopno. Jasně, smartphony v tom nejsou samy, „pokrok“ musel jít ruku v ruce s rychlým mobilním internetem, službami a obsahem, které se na webu nabízejí.

100+ aplikací na iPhonu: V minulém čísle jsme vám přinesli i šikovný nástroj iMyFone na uspořádání obsahu iPhonů - na odstranění zbytečných dat, kompresi fotografií a správu aplikací. Nabídl jsem ho své 18leté dceři a při jeho použití jsme se dopočítali toho, že má na svém iPhonu přes stovku (!) stažených aplikací. Mimochodem, ani jsem netušil, že jakýkoliv telefon něco takového zvládne, a tímto skládám Applu poklonu. Zhruba polovina z toho byly hry různých kvalit, 20 % nákupní aplikace, jen malou část zabíraly nástroje, které jsou z mého omezeného pohledu opravdu užitečné - mapy, slovníky, jízdní řády, navigace, bankovní appky, taxi, e-mail atd. Samostatnou kapitolou jsou komunikační aplikace a aplikace sociálních sítí - zcela jistě ti největší žrouti času mých dětí, který by se určitě dal využít mnohem lépe. Je paradoxní, že tyhle aplikace si zároveň nárokují i nejvíc systémových prostředků většiny smartphonů.

Temné údolí - tak nazývá autor článku na str. 20 kolébku IT vývoje - kalifornské Silicon Valley. V textu píše o významných osobnostech technologické revoluce, které nyní vyjadřují své pochybnosti, nebo dokonce varování ohledně dalšího vývoje. Slova Seana Parkera, spoluzakladatele Napsteru a bývalého prezidenta Facebooku, o vlivu sociálních sítí na mladou generaci, znějí až strašidelně: „Bůh ví, co to dělá s mozky našich dětí.“ Všichni tihle současní osvícenci, kteří většinou vydělali na technologické revoluci dost na to, aby mohli v klidu odejít na odpočinek a s odstupem „nezávisle“ komentovat důsledky svých minulých technologických (zlo)činů, ale ukazují, jak se v IT firmách pracuje s lidskou závislostí a poutáním pozornosti.

Kéž bychom si všichni - a mladí uživatelé zvlášť - uměli držet od lákavých digitálních zařízení a jejich služeb určitý odstup. Aniž bychom však věděli, jak tyhle věci fungují a proč vznikly, to půjde těžko. Takže, pokud máte chuť, dejte se do čtení. Za celou redakci přeji všem čtenářům hodně zábavy a užitečných informací.

O autorovi| Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz

Příbuzná témata: