Po 4K přichází 8K. Přirozená evoluce displejů pokračuje. Monitory a televizory se 4K rozlišením jsou dnes již běžné, hitem následujících let bude 8K. Vyzkoušeli jsme, jaké výhody přináší obraz s 33,2 milionu pixelů.
Výrobci televizorů a monitorů se na vývoj obrazovek s novou generací rozlišení připravují již nějakou dobu. Nástup nového rozlišení je vždy během na delší trať. Nejprve je nutné, aby se výrobci shodli na stejném formátu, poté musí patřičné panely vyvinout a teprve po oficiálním představení pomalu začíná výroba materiálu natočeného pro nové vyšší rozlišení. Kdysi neuvěřitelně ostré Full HD vysílání je dnes běžně přenášeno i televizní terestriální sítí, 4K rozlišení nabízí vybrané satelitní kanály a internetové filmotéky, v běžné televizní síti zatím dostupné není. Příštím logickým nástupcem 4K je obraz v tzv. 8K rozlišení, který se skládá z celkem 33,2 milionu obrazových bodů (7 680 x 4 320 pixelů). Díky čtyřnásobnému počtu pixelů nabídnou 8K monitory a televizory o poznání jemnější obraz, na němž bude možné zobrazit mnohem víc obsahu.
Prvním 8K monitorem, který jsme měli možnost vyzkoušet, byl 32" Dell UP3218K. Jeho 32" obrazovka se skládá z 33,2 milionu pixelů o velikosti 0,09 x 0,09 mm. Obrazové body jsou tedy tak drobné, že jsme je nedokázali rozpoznat ani pouhým okem přitisknutým přímo k obrazovce. Na prostoru 0,09 x 0,09 mm se navíc nachází celý pixel, který se dále skládá ze tří subixelů červené, zelené a modré barvy, jejichž kombinací vzniká barevný obrazový bod.
Drobné pixely představují výzvu
Extrémně jemné rozlišení přináší doposud nevídanou ostrost obrazu a monitor Dell je v tomto ohledu neodolatelný. Pustíme-li na 32" panel tohoto monitoru kvalitní zdroj 8K videa, rozdíl mezi 8K a kvalitním 4K monitorem není na pohled prakticky znát. 32" úhlopříčka je příliš malá na to, aby na ní kvality 8K videa dostatečně vynikly. Na sledování filmů s 33,2 milionu obrazových bodů se budou hodit až televizory s mnohem delší úhlopříčkou. Nahnete-li se ale blízko k obrazovce, nespatříte jako v případě 4K monitorů jednotlivé pixely, ale i ten nejjemnější viditelný detail se bude skládat z dalších detailů. Ve výsledku to vytváří dojem, jako byste sledovali opravdový objekt zasazený za skleněnou deskou. Vyšší rozlišení ale také přináší znatelnější nepříjemnost pro uživatele s horším zrakem. Superjemný obraz umožňuje při stejném obsahu a množství zobrazených informací práci s menšími okny, takže lidé s brýlemi budou mít pocit, že se musí brzy objednat k optikovi.
Většina lidí ale po připojení 8K monitoru k počítači s Windows 10 bude spíše než nové brýle hledat lupu. Programové nabídky, menu Start, ikony a hlavně dialogová okna jsou při standardní 100% velikosti tak drobné, že s nimi prakticky nelze pracovat. Nastavíte-li ale zvětšení obrazu na 300 %, uvidíte všechna okna a nabídky v takové velikosti, na jakou jste byli zvyklí u Full HD monitoru, jen všechny hrany a fonty budou neuvěřitelně prokreslené a ostré. Na rozdíl od Windows 7, která se s příchodem 4K monitorů nedokázala vyrovnat, nemají se zvětšením nabídek Windows 10 žádný problém.
Pořádný datový tok
Vypočítat šedesátkrát za sekundu barvu 33,2 milionu obrazových bodů vyžaduje ohromný výpočetní výkon, což jsme si ověřili na testovacím počítači Alienware Aurora, osazeném grafickou kartou Nvidia GeForce 1080 GTX. Dokonce i tak jednoduchý úkol, jako sledování zemského povrchu v programu Google Earth, vytížilo tento špičkový grafický čip na maximum. Pohyb obrazu byl navíc lehce trhaný a viditelně nedosahoval obnovovací frekvence 60 snímků za sekundu. Textury Google Earth nejsou navíc na provoz v 8K rozlišení optimalizovány, takže při práci s tímto programem je vysoké rozlišení zbytečné.
To samé platí pro provoz 3D her. To, že v některých hrách lze nastavit podporu 8K rozlišení, ještě neznamená, že při hraní uvidíme víc detailů. V každém případě to ale znamená, že i výkonný počítač s grafickou kartou v ceně 17 000 Kč se v 8K rozlišení zpomalí až pod hranici použitelnosti. Výkonu, který bude plně dostačovat pro přehrávání 8K her v maximálním rozlišení a detailech, se pravděpodobně dočkáme až za pět let, od dvě až tři generace vzdálených grafických karet.
V prvním okamžiku jsme měli stejný pocit i při sledování videa. V naší testovací síti jsme při přehrávání 8K videa z YouTube zaznamenali výrazné trhání. To ale bylo způsobeno omezenou propustností sítě, ne nedostatkem výkonu grafické karty. Po zvýšení propustnosti nad hranici 40 Mb/s se již 8K obraz přestal trhat. Potíže jsme zaznamenali při přehrávání staženého videa ve 4K kvalitě. Jemný 4K obraz s 60Hz frekvencí nedokázal v 8K režimu přehrát ani VLC přehrávač, ani Windows Media Player. Měřič vytížení GPU vykazoval prakticky neustále 100procentní výkon.
Prohlížeč jako přehrávač videa
Řešení problému s trhaným přehráváním videa ve vysokém rozlišení na 8K monitoru jsme během testování objevili prakticky náhodou. Integrovaný videopřehrávač internetového prohlížeče Google Chrome je zjevně skvěle optimalizován pro využití videoakcelerátorů současného hardwaru. Prohlížeč dokázal spustit a plynule přehrávat videosoubory ve formátech WebM a MP4 s kompresí H.265. Výsledný zážitek z přehrávaného filmu ale bohužel nestojí za tu námahu. V přímém porovnání 8K a 4K monitorů není z běžné sledovací vzdálenosti žádný rozdíl v jemnosti obrazu znát, tedy pokud vyloženě nepřitisknete nos na obrazovku. Testovaný monitor Dell navíc nedosahuje dynamických vlastností kvalitních UHD HDR televizorů. Naměřený maximální jas je pouze na průměrné úrovni 400 cd/m2 a šachovnicový kontrast dosahuje hodnoty 238 : 1. S ohledem na jas a kontrast je monitor každopádně dobrý, ale není excelentní.
Monitor je zaměřen hlavně na kancelářský provoz, ale v tomto ohledu nás nepotěšil příliš lesklým povrchem panelu. Odrazy zářivek a oken jsou na obrazovce tak silné a rušivé, že anulují výhody vysokého rozlišení panelu.
Pro koho je tedy tento 8K monitor vhodný? Na tuto otázku nám dali velmi rychle odpověď naši grafici, kteří pracují v temnějším koutě naší redakce a navíc jsou zvyklí používat stínítka monitorů. Zamilovali se do monitoru tak, že nám jej ani nechtěli vrátit. Naštěstí jejich Macy nejsou kompatibilní s 8K rozlišením.
***
Požadavky
Při plné obnovovací frekvenci 60 snímků za sekundu nestačí 8K monitoru ani HDMI nebo DisplayPort. Z toho důvodu je Dell UP3218K vybaven dvěma konektory DisplayPort 1.4, přes které putuje zároveň signál z počítače do monitoru. 3D hry a dokonce i přehrávání videa dokážou zajistit pouze ty momentálně nejvýkonnější dostupné grafické karty. Streamování 8K videa například ze serveru YouTube probíhá plynule pouze v případě, že máte k dispozici připojení s propustností vyšší než 40 Mb/s. Pro streamování videa v běžném 4K rozlišení stačí čtvrtinová propustnost na úrovni 10 Mb/s. 8K rozlišení musí samozřejmě podporovat i provozované programy. Windows 10 jej zvládají.
Foto popis| 1 Nabídka Start 2 Správce zařízení 3 Průzkumník v defaultní velikosti 4 Webová stránka v plné velikosti
Foto popis| VYZKOUŠENO c Dell UP3218K je momentálně zdaleka nejlevnějším 8K monitorem na trhu. 32“ přístroj i tak nekoupíte za méně než 85 000 Kč.
Foto autor| Foto: Dell
Foto popis| 33,2 milionu pixelů je nutné nejprve vypočítat. Jako zdroj 8K obrazu nám v tomto testu posloužil výkonný počítač Alienware Aurora s grafickou kartou Nvidia GeForce 1080 GTX.
Foto popis| Úžasně bohaté detaily Nezáleží na tom, jak blízko se k monitoru nakloníte. Namísto jednotlivých pixelů uvidíte další obrazové detaily, ale pouze pokud máte k dispozici dostatečně kvalitní zdroj signálu s 8K rozlišením.
O autorovi| SEPP REITBERGER, autor@chip.cz