Přejít k hlavnímu obsahu

Testování OS ve virtuálním prostředí

Chcete si vyzkoušet Linux nebo pro některé programy potřebujete starší verzi Windows? Pak můžete pro provoz více operačních systémů v jednom počítači využít virtualizaci.

Testování různých operačních systémů v prostředí VirtualBoxu je opravdu výborný nápad. Ve svých Windows můžete ve virtuálních strojích provozovat hned několik různých operačních systémů, a jakmile si je vyzkoušíte, prostě je zcela beze zbytku odstraníte - aniž by hrozilo jakékoli riziko změny konfigurace vašeho počítače a operačního systému. Nejnovější verzi VirtualBoxu najdete vždy pod odkazem virtualbox.org/wiki/Downloads, kde si můžete stáhnout variantu tohoto open-source virtualizačního nástroje nejen pro Windows, ale také pro macOS nebo Linux.

Nová Windows na zkoušku

Nezajímá vás ani tak testování alternativních operačních systémů, ale rádi byste si předem vyzkoušeli novinky, které chystá Microsoft do Windows 10? Také pro vás je ideálním řešením vytvoření virtuálního stroje ve VirtualBoxu a následná instalace Windows 10 v tomto zkušebním prostředí. Potřebný ISO obraz aktuální verze Windows 10 získáte na webu Microsoftu (microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10), kde si stáhnete nástroj Media Creation Tool. Ten pak použijete pro stažení ISO obrazu Windows 10. Pro instalaci Windows 10 do virtuálního stroje si vytvořte nový účet Microsoft a pak se s ním na webu insider.windows.com přihlaste k Insider Programu na testování vývojových verzí Windows. Ve Windows ve virtuálním stroji si pak v Nastavení aktivujte stahování a instalaci testovacích verzí Windows 10 (»Aktualizace a zabezpečení / Program Windows Insider / Získávat buildy Insider Preview«).

Jak na to

1 Spuštění připraveného virtuálního stroje

Microsoft nabízí vývojářům i dalším zájemcům o testování Windows 10 ke stažení připravené virtuální stroje. Virtuální stroj pro VirtualBox i řadu dalších virtualizačních nástrojů najdete pod odkazem bit.ly/1Y5qZH0. Instalujte si VirtualBox a rozbalte ZIP archiv se staženým virtuálním strojem s Windows 10. Pak klikněte na soubor s koncovkou ». OVA«, čímž rovnou spustíte VirtualBox, který vám nabídne import virtuálního stroje. Proveďte jej a pak tlačítkem »Spustit« nastartuje Windows 10 ve virtualizovaném prostředí.

2 Instalace Windows z DVD

Ve VirtualBoxu můžete nový virtuální stroj vytvořit i pomocí instalačního DVD Windows. Klikněte na »Nový«, zvolte si název nového virtuálního stroje a jako »Typ« zvolte verzi jeho operačního systému. Pokračujte kliknutím na tlačítko »Další« a určete velikost operační paměti a diskového prostoru virtuálního stroje. V konfiguraci virtuálního počítače pak pokračujte kliknutím na »Vytvořit«. Pak vložte do mechaniky instalační DVD, spusťte virtuální stroj a nechte načíst instalační data Windows z vloženého DVD.

3 Instalace Windows z ISO obrazu

Praktičtější než používání fyzických DVD je instalace operačních systémů z ISO obrazů stažených z internetu. Ve formě ISO obrazu totiž snadno získáte nejen Windows, ale také libovolný Linux. Při vytváření virtuálního stroje postupujte stejně jako v bodu 2, jen s tím rozdílem, že po spuštění virtuálního stroje použijete v okně »Výběr bootovacího disku« příslušný ISO obraz instalace operačního systému. Instalaci operačního systému pak zahájíte tlačítkem »Spustit«.

4 Správa virtuálních strojů

Ve VirtualBoxu si můžete vytvořit a používat libovolný počet virtuálních strojů s různými operačními systémy. Náhledový obrázek u každého virtuálního stroje pak koresponduje s aktuálně spuštěným operačním systémem. V přehledu virtuálních strojů je zobrazena i jejich hardwarová konfigurace, typicky kapacita operační paměti nebo virtuálního pevného disku, kterou můžete přímo upravovat.

5 Snímky virtuálních strojů

Velmi užitečnou funkcí VirtualBoxu jsou tzv. snímky, které umožňují vrátit se k funkční konfiguraci virtuálního stroje, pokud dojde k nějakým problémům nebo se budete chtít po testování různých nastavení vrátit k předchozí konfiguraci. Snímek konfigurace běžícího virtuálního stroje pořídíte pomocí funkce »Počítač / Sejmout snímek«.

6 Úpravy nastavení hardwaru

Parametry každého virtuálního stroje můžete kdykoli změnit nebo třeba celý virtuální počítač naklonovat. Podle hardwarové konfigurace vašeho fyzického počítače můžete virtuálnímu stroji přidat například více procesorových jader nebo zvýšit jeho kapacitu operační paměti (pozor, nikdy ne nad polovinu kapacity RAM vašeho počítače). Úpravy nastavení virtuálních strojů otevřete tlačítkem »Nastavení«.

O autorovi| ANGELIKA REINHARD, THORSTEN FRANKE-HAVERKAMP, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz

Příbuzná témata: