Smartphony se v oblasti fotografování stále zlepšují, hezké snímky zvládají i lepší kompakty. Kdo to ale s fotografováním myslí trochu vážněji, pořídí si zrcadlovku nebo bezzrcadlovku.
Otestovali jsme pro vás ty nejlepší z nich.
Léto je v plném proudu a k němu patří i cestování a věnování se koníčkům. Takovým koníčkem je velmi často i fotografování. Pokud chcete jen momentky z dovolené nebo přebarvené snímky na Instagram, patrně si vystačíte se smartphonem nebo kompaktním fotoaparátem. Ambicióznější fotografové však dají přednost fotoaparátu s výměnným objektivem - ať už zrcadlovce, označované také zkratkou DSLR (Digital Single-Lens Reflex), nebo tzv. bezzrcadlovce, které se říká i systémový fotoaparát nebo DSLM (Digital SingleLens Mirrorless).
My jsme se v našem testu vyhnuli profesionálním a nejdražším modelům zrcadlovek a bezzrcadlovek, které jsou vybavené snímačem velikosti Full Frame, tedy velikosti plného políčka kinofilmu používaného u klasických fotoaparátů, tj. 36 x 24 mm. V našem testu tedy najdete fotoaparáty se snímačem velikosti APS-C nebo Micro 4/3, které jsou cenově dostupnější. Celkem jsme otestovali 57 modelů, v našem článku ale najdete jen 25 nejlepších. Tabulku se všemi modely pak najdete na našem webu v rubrice TOP10 & Testy.
Se zrcadlem, nebo bez?
U digitální zrcadlovky prochází světlo objektivem a odráží se přes zrcadlo do pentaprizmatického hranolu a dál do hledáčku, který je tedy označován jako optický. Při expozici dojde ke sklopení zrcadla a světlo projde z objektivu na CMOS snímač. Mezi tradiční výrobce tohoto typu fotoaparátů patří společnosti Canon, Nikon a Pentax, které jsou v našem testu také pochopitelně zastoupeny. Výhodou těchto modelů je, že je pro ně k dispozici velký výběr objektivů a dalšího příslušenství. Pro některé fotografy je skvělý právě i optický hledáček, přes který vidí snímanou scénu v reálném čase bez jakéhokoliv opoždění a zhoršení kvality. Z jejich konstrukce však vyplývají poněkud větší rozměry a hmotnost, takže například tělo fotoaparátu Nikon D500 má hmotnost 960 g. A nejde samozřejmě jen o velikost těla fotoaparátu, ale i objektivů pro něj. Někomu se ale lépe drží právě větší fotoaparát a navíc s ním je jasné, že jste fotografové, což se může hodit například při fotografování na svatbě, kdy vám pak nikdo neleze do záběru.
Bezzrcadlovka, tedy systémový kompaktní fotoaparát, je většinou menší, protože se obejde bez zrcátka a hranolu, což umožnilo zmenšit vzdálenost mezi objektivem a snímačem a tím i celkovou velikost a hmotnost. Takže například tělo fotoaparátu Fujifilm X-E3 má jen 374 g, takže je pohotovější a nenápadnější a hodí se například pro street foto.
Menší rozměry rozhodně neznamenají horší kvalitu snímků nebo omezené funkce. Stejně jako digitální zrcadlovky mají i bezzrcadlovky výměnné objektivy a velké obrazové snímače. Nemají však optický hledáček, a tak je obraz zachycený snímačem zobrazen na zadním displeji, ale většinou i v elektronickém hledáčku. Čím vyšší rozlišení tento hledáček má, tím více detailů uvidíte. Výhodou bezzrcadlovek je to, že při expozici se nemusí sklápět zrcátko, takže rychlost snímání tím není omezena. Například modely Panasonic Lumix DC-G9 nebo Olympus E-M1 Mark II tedy zvládnou vyfotografovat až 60 snímků za sekundu.
Tento typ fotoaparátu se v poslední době hodně prosazuje a přední příčky našeho žebříčku obsazují právě tyto modely. Mezi přední výrobce bezzrcadlovek patří Olympus, Panasonic, Sony a Fujifilm, ale také Canon má v této kategorii svoji řadu EOS M a Nikon řadu Nikon 1. Váš výběr značky a modelu může záviset i na tom, zda si kupujete první fotoaparát, nebo zda už máte nějaké objektivy, které byste mohli u nového fotoaparátu využít.
Výbava, rychlost a video
Samozřejmostí je u současných modelů DSLR a DSLM připojení k Wi-Fi, elektronický nebo optický hledáček (bez hledáčku jsou jen levnější modely na konci našeho žebříčku) a vodováha. Ne všechny modely z testu pak mají kryt odolný proti stříkající vodě, optickou stabilizaci přímo v těle nebo dotykový displej. Ten chybí například modelům Fujifilm X-T2 nebo Sony Alpha A6300. Možnost snadného spárování přes NFC má pak jen několik modelů z testu.
Většina fotoaparátů na předních příčkách má odolné tělo ze slitiny hořčíku, ale najdou se i modely s polykarbonátovým tělem. To má například extrémně levný Panasonic Lumix DMC-GX80, který pořídíte jen za cca 13 000 Kč, a přesto nabízí velmi dobrou kvalitu snímků a hlavně rychlost. Po našem cenovém tipu další dobrá volba pro méně majetné uživatele.
Co se týká rychlosti, kromě vítězného Panasonicu Lumix DC-G9 si velmi dobře vedou aparáty značky Nikon. Rychle je zapnete a rychle ostří. Nezvládnou sice tolik snímků za sekundu, zato jich ale model Nikon D500 umí v sérii uložit až 200. Fotoaparáty Nikonu však nepatří zrovna k nejlehčím. Pokud vám záleží na nízké hmotnosti, doporučujeme modely Fujifilm X-E3, Fujifilm X-T20 nebo Olympus OM-D E-M10 Mark III.
Videosekvence samozřejmě zvládají všechny testované aparáty, a to v rozlišení alespoň Full HD, ale většina už zvládne Ultra HD. Pro koho je kvalitní video důležitou kategorií při výběru, měl by se zaměřit na produkty Panasonicu. Speciálně pro video jsou totiž určeny modely Panasonic Lumix DMC-GH5 a Panasonic Lumix DC-GH5S. Ten například podporuje Timecode, formát Cinema 4K se 60 fps a neomezenou délku videoklipu.
Rychlé sdílení
Velkou výhodou smartphonů je jejich pohotovost a flexibilita. Pořízený snímek můžete hned upravit, někomu poslat, nebo sdílet na sociálních sítích. To u zrcadlovky, nebo bezzrcadlovky tak jednoduché není, nicméně výrobci se snaží tyto úkony co nejvíce zjednodušit. Naprosto všechny modely z našeho testu proto mají vestavěný Wi-Fi modul, který zajišťuje bezdrátové propojení mezi fotoaparátem a smartphonem, nebo tabletem. Pro ten si pak uživatel nainstaluje aplikaci a může pomocí ní stáhnout fotografie z fotoaparátu do smartphonu a tam je dále upravovat.
Některé modely jsou vybavené i bezdrátovou technologií Bluetooth. Ta je sice, co se přenosové rychlosti týká, pomalejší, ale je energeticky úspornější. Proto můžete mít Bluetooth zapnuté neustále a například využít GPS modul smartphonu a do pořízených fotografií uložit také informace o poloze. Kromě přenosu snímků a využití GPS lze bezdrátové technologie a smartphone využít i k dálkovému ovládání fotoaparátu. Smartphone pak skvěle poslouží jako chytrá dálková spoušť. Snadnější spárování prostřednictvím NFC však podporuje jen několik modelů - například Nikon D500, Sony Alpha A6500, nebo Sony Alpha A6300. Spárování prostřednictvím Wi-Fi je ale většinou zajištěno uživatelsky pohodlně, tedy například prostřednictvím QR kódu. Co se týká přímo integrovaného GPS modulu, ten běžně nenajdete ani u vyšších modelů fotoaparátů a je jen několik fotoaparátů na trhu, které ho mají. Například je to Pentax K-3 II, Canon EOS 7D Mark II, nebo Nikon D5300.
Snadné použití a odolnost
Zrcadlovky a bezzrcadlovky mají obecně více ovládacích prvků, tedy voličů, tlačítek, případně i joysticků. To zkušenějším fotografům zjednodušuje nastavení a ovládání. Snadno změní fotografický režim, clonu i čas a mohou tlačítkům přiřadit požadované funkce. Který konkrétní model bude uživateli vyhovovat je samozřejmě individuální a závisí na předchozích zkušenostech s jiným aparátem, nebo i s velikostí ruky.
Kdo je zvyklý na dotykový displej, měl by se vyhnout modelům Fujifilm X-T2, Sony Alpha A6300, Fujifilm X-Pro2, Nikon D7200 a fotoaparátům od Pentaxu. Kdo má rád makrofotografii, nebo neobvyklé úhly pohledu, patrně mu vyhovuje výklopný displej. Ten nemají přístroje Fujifilm X-E3, Fujifilm X-Pro2, Nikon D7200 a Pentax K-3 II. Druhý stavový displej, na kterém najdete všechny důležité parametry, je součástí jen několika modelů a to pochopitelně těch větších. Jde například o fotoaparáty Panasonic Lumix DC-G9, Fujifilm X-H1, nebo Nikon D500.
U fotoaparátů, které se dostaly do čela našeho žebříčku, je už naštěstí téměř standardem odolné tělo vyrobené ze slitiny hořčíku, nebo je z tohoto materiálu alespoň jeho fyzicky namáhavější část. Výjimkou jsou v tomto případě cenově dostupné modely Panasonic Lumix DMC-GX80 a Panasonic Lumix DC-GX9 a Canon EOS 80D. Tělo částečně vyrobené z kovu pak mají přístroje Pentax KP a Olympus OM-D E-M10 Mark III. Většina z testovaných přístrojů je tak také odolných proti prachu a stříkající vodě.
Hodnocení
Vítězem našeho srovnávacího testu se stal fotoaparát Panasonic Lumix DC-G9, který si vede velmi dobře ve všech testovaných kategoriích. Následován je aparátem Fujifilm X-H1. Cenový tip jsme pak udělili produktu Fujifilm X-E3. Nízkou cenu najdete i u přístrojů Panasonic Lumix DMC-GX80, Pentax K-70 nebo Olympus OM-D E-M10 Mark III. Sledujte akce výrobců, protože často nabízejí tzv. cashback, kdy po zakoupení a zaregistrování dostanete část vynaložených peněz zpět. Pokud nemáte k fotoaparátu objektivy, vyplatí se kupovat sety, kdy pořídíte tělo fotoaparátu společně s objektivem, většinou s univerzálním zoomem.
***
DIGITÁLNÍ ZRCADLOVKY A BEZZRCADLOVKY
CHIP TIP Digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky nabízí vynikající obrazovou kvalitu, řadu funkcí a možnost výměny objektivů.
Cena Celkové hodnocení Kvalita obrazu Vybavení/ovládání Rychlost Kvalita videa Typ fotoaparátu Efektivních pixelů (megapixely) Typ senzoru Velikost senzoru (mm) Video: Rozlišení Čas závěrky-min. Čas závěrky-max.
1 Panasonic Lumix DC-G9 36 000 Kč 95,7 92 97 100 99,7 DSLM 20,2 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/32 000 s 60 s
2 Fujifilm X-H1 50 000 Kč 95,6 99,1 94,2 87,2 95,3 DSLM 24 CMOS 23,5 x 15,6 UHD 1/32 000 s 30 s
3 Panasonic Lumix DC-GH5S 65 000 Kč 94,1 86,9 100 94,3 99,1 DSLM 10,2 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/16 000 s 60 s
4 Panasonic Lumix DMC-GH5 49 000 Kč 93,9 89,9 97 89,2 100 DSLM 20,2 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/16 000 s 60 s
5 Nikon D500 56 400 Kč 91,3 85,9 99,2 99,1 82,4 DSLR 20,7 CMOS 23,5 x 15,7 UHD 1/8 000 s 30 s
6 Fujifilm X-E3 23 000 Kč 90,2 97,4 85,8 87,8 83,1 DSLM 24 CMOS 23,6 x 15,6 UHD 1/32 000 s 60 s
7 Nikon D7500 37 000 Kč 90,1 85,1 96,2 96,1 85,5 DSLR 20,7 CMOS 23,5 x 15,7 UHD 1/8 000 s 30 s
8 Sony Alpha A6500 43 000 Kč 90,1 92,8 86,7 90,8 90,2 DSLM 24 CMOS 23,5 x 15,6 UHD 1/4 000 s 30 s
9 Panasonic Lumix DC-GX9 20 500 Kč 89,2 90,4 85,8 89,1 93,9 DSLM 20,2 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/16 000 s 60 s
10 Fujifilm X-T2 36 000 Kč 88,7 98,5 81,4 87 80,6 DSLM 24 CMOS 23,6 x 15,6 UHD 1/32 000 s 30 s
11 Sony Alpha A6300 21 000 Kč 88 91,5 85,1 80,8 90 DSLM 24 CMOS 23,5 x 15,6 UHD 1/4 000 s 30 s
12 Panasonic Lumix DMC-GX80 13 000 Kč 87,9 88,1 82,3 90,8 98,3 DSLM 15,8 MOS 17,3 x 13 UHD 1/16 000 s 60 s
13 Panasonic Lumix DMC-GH4 26 000 Kč 87,8 82,9 90 88,5 95,3 DSLM 15,9 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/8 000 s 60 s
14 Olympus E-M1 Mark II 45 000 Kč 87,1 82,8 88,3 95,4 89,9 DSLM 20,2 MOS 17,3 x 13 UHD 1/32 000 s 60 s
15 Fujifilm X-Pro2 44 000 Kč 86,8 100 77,8 86,4 72,8 DSLM 24 CMOS 23,6 x 15,6 Full HD 1/32 000 s 30 s
16 Nikon D7200 27 000 Kč 86 83,4 93 86,4 76,4 DSLR 24 CMOS 23,5 x 15,6 Full HD 1/8 000 s 30 s
17 Fujifilm X-T20 23 000 Kč 86 95,6 79 86,2 76,8 DSLM 24 CMOS 23,6 x 15,6 UHD 1/32 000 s 30 s
18 Panasonic Lumix DMC-GX8 28 000 Kč 85,8 86,2 81,7 84,3 94,9 DSLM 20,2 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/16 000 s 60 s
19 Sony Alpha A77 II 27 000 Kč 85,3 85,2 89,3 83,8 77,1 DSLR 24 CMOS 23,5 x 15,6 Full HD 1/8 000 s 30 s
20 Pentax K-70 16 500 Kč 84,1 89,4 86,4 68,5 75 DSLR 24 CMOS 23,7 x 15,7 Full HD 1/6 000 s 30 s
21 Pentax KP 27 000 Kč 84 86,2 89,2 67,7 77 DSLR 24,1 CMOS 23,5 x 15,6 Full HD 1/24 000 s 30 s
22 Olympus OM-D E-M10 Mark III 17 000 Kč 83,7 85,3 82,6 79,5 84,6 DSLM 15,9 NMOS 17,3 x 13 UHD 1/16 000 s 60 s
23 Pentax K-3 II 33 000 Kč 83 82,1 90 76,8 73,4 DSLR 24,1 CMOS 23,5 x 15,6 Full HD 1/8 000 s 30 s
24 Canon EOS 77D 20 000 Kč 82,3 80 85,6 88,9 76,3 DSLR 24 CMOS 22,3 x 14,9 Full HD 1/4 000 s 30 s
25 Canon EOS 80D 29 000 Kč 81,9 74,4 91,7 89,8 73,8 DSLR 24 CMOS 22,3 x 14,9 Full HD 1/8 000 s 30 s
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0)
Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne c Chip tip
Hledáček Displej - velikost Displej - rozlišení ISO maximální Rozlišení při ISO min (párů linií) Rozlišení při ISO 800 (párů linií) Detaily při ISO min Detaily při ISO 1600 Čas pro zapnutí Zpoždění závěrky při manuálním zaostření Zpoždění závěrky s LiveView a autofokusem za denního světla Sériové snímání - RAW (sn./s) Sériové snímání - RAW (počet snímků s sérii) Výdrž baterie: Počet snímků bez blesku Výdrž baterie při nahrávání video Wi-Fi Hmotnost těla
elektr. 3,0 " 1 040 000 25 600 1 860 1 773 91,9 % 92,1 % 0,8 s 0,07 s 0,20 s 60 50 610 2:10 h * 660 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 51 200 2 100 1 983 79,3 % 81,4 % 0,9 s 0,09 s 0,40 s 13,6 23 400 1:06 h * 675 g
elektr. 3,2 " 1 620 000 204 800 1 304 1 262 90,9 % 93,3 % 0,9 s 0,07 s 0,19 s 13,1 96 670 2:10 h * 661 g
elektr. 3,2 " 1 620 000 25 600 1 905 1 862 85,8 % 83,1 % 1,2 s 0,06 s 0,32 s 10,6 71 570 2:15 h * 725 g
optický 3,2 " 2 359 000 1 640 000 1 779 1 617 82,9 % 81,3 % 0,2 s 0,07 s 1,00 s 10,4 200 1 940 1:46 h * 860 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 51 200 2 094 1 936 76,8 % 80,5 % 0,8 s 0,12 s 0,38 s 13,6 22 460 1:21 h * 374 g
optický 3,2 " 922 000 1 640 000 1 685 1 530 85,0 % 84,3 % 0,2 s 0,07 s 1,07 s 8,1 52 1 390 2:06 h * 720 g
elektr. 3,0 " 921 600 51 200 1 848 1 741 93,8 % 93,8 % 1,1 s 0,04 s 0,30 s 11,1 * 440 1:49 h * 453 g
elektr. 3,0 " 1 240 000 25 600 1 894 1 821 89,9 % 91,7 % 0,9 s 0,07 s 0,18 s 9,2 36 410 1:28 h * 450 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 51 200 2 125 1 962 79,0 % 81,0 % 0,9 s 0,07 s 0,37 s 13,6 23 400 1:03 h * 507 g
elektr. 3,0 " 921 600 51 200 1 892 1 735 93,1 % 88,5 % 1,3 s 0,16 s 0,50 s 11,1 22 550 1:15 h * 415 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 25 600 1 784 1 746 84,9 % 82,6 % 1,0 s 0,06 s 0,31 s 10,7 44 440 1:55 h * 426 g
elektr. 3,0 " 1 036 000 25 600 1 701 1 683 80,9 % 80,3 % 1,0 s 0,08 s 0,37 s 8,5 42 850 3:13 h * 560 g
elektr. 3,0 " 1 037 000 25 600 1 891 1 817 81,9 % 76,7 % 1,7 s 0,08 s 0,14 s 60 52 720 2:53 h * 574 g
hybrid 3,0 " 1 620 000 25 600 2 104 1 957 80,9 % 82,6 % 0,9 s 0,15 s 0,39 s 8 27 570 1:33 h * 445 g
optický 3,2 " 1 228 800 102 400 2 078 1 759 70,6 % 74,4 % 0,4 s 0,08 s 1,25 s 4,9 20 3 470 2:48 h * 751 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 51 200 2 092 1 918 80,1 % 81,5 % 1,0 s 0,08 s 0,41 s 13,6 23 450 1:21 h * 385 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 25 600 1 899 1 826 83,3 % 79,3 % 1,3 s 0,12 s 0,39 s 8,6 37 550 2:05 h * 483 g
elektr. 3,0 " 1 228 800 51 200 2 000 1 712 81,6 % 70,5 % 1,3 s 0,07 s 0,22 s 10,9 28 680 2:55 h * 730 g
optický 3,0 " 921 000 102 400 1 709 1 618 92,5 % 87,3 % 1,0 s 0,12 s 1,14 s 5 9 780 1:51 h * 688 g
optický 3,0 " 921 000 819 200 1 714 1 576 90,4 % 86,8 % 1,3 s 0,11 s 1,16 s 6,9 8 790 1:26 h * 703 g
elektr. 3,0 " 1 040 000 25 600 1 725 1 557 82,1 % 81,6 % 1,6 s 0,08 s 0,36 s 8,5 23 510 2:28 h * 414 g
optický 3,2 " 1 037 000 51 200 1 756 1 587 89,4 % 87,5 % 1,1 s 0,12 s 1,22 s 7,6 23 1 260 2:57 h * 783 g
zrcadlo 3,0 " 1 040 000 51 200 1 858 1 853 88,6 % 85,4 % 0,4 s 0,10 s 0,50 s 6,1 30 1 480 2:25 h * 542 g
optický 3,0 " 1 040 000 25 600 1 710 1 679 91,3 % 84,0 % 0,4 s 0,08 s 0,56 s 7 25 3 100 3:49 h * 730 g
***
Produkt Hmotnost těla
Fujifilm X-E3 374Z 374
Fujifilm X-T20 385Z 385
Olympus OM-D E-M10 Mark III 414Z 414
Sony Alpha A6300 415Z 415
Panasonic Lumix DMC-GX80 426Z 426
Fujifilm X-Pro2 445Z 445
Panasonic Lumix DC-GX9 450Z 450
Sony Alpha A6500 453Z 453
Panasonic Lumix DMC-GX8 483Z 483
Fujifilm X-T2 507Z 507
Canon EOS 77D 542Z 542
Panasonic Lumix DMC-GH4 560Z 560
Olympus E-M1 Mark II 574Z 574
Panasonic Lumix DC-G9 660Z 660
Panasonic Lumix DC-GH5S 661Z 661
Fujifilm X-H1 675Z 675
Pentax K-70 688Z 688
Pentax KP 703Z 703
Nikon D7500 720Z 720
Panasonic Lumix DMC-GH5 725Z 725
Sony Alpha A77 II 730Z 730
Canon EOS 80D 730Z 730
Nikon D7200 751Z 751
Pentax K-3 II 783Z 783
Nikon D500860Z 860
***
Proč zvolit zrcadlovku nebo bezzrcadlovku?
> Možnost výměny objektivu: Hlavní výhoda zrcadlovek a bezzcadlovek. Pro různé potřeby můžete vybrat objektiv s požadovanými vlastnostmi.
> Hledáček: Především na prudkém slunci je zadní displej fotoaparátu špatně viditelný, a proto je lepší použít hledáček. Bezzrcadlovky mají hledáček elektronický, který má mírné zpoždění a jeho kvalita je závislá i na jeho rozlišení. Hledáček mají i některé kompaktní fotoaparáty, ale pravidlem to není.
> Rychlejší ostření: Zrcadlovky a bezzrcadlovky jsou ve většině případů schopné rychleji zaostřit a rychleji pořídit první snímek než kompaktní fotoaparáty. Jsou tedy pohotovější.
> Rychlejší sériové snímání: Zatímco nejlepší kompaktní fotoaparáty zvládnou 16 až 20 JPEG snímků za sekundu, u bezzrcadlovek a zrcadlovek se můžete dostat až na 60 snímků za sekundu a zvládnou jich i více za sebou. Ještě větší rozdíly jsou v případě fotografování ve formátu RAW.
> Snadnější nastavení: Fotoaparáty typu DSLR a DSLM většinou nabízí větší množství voličů a tlačítek, takže se snadněji přepnete do jiného režimu a nastavíte požadované parametry. Někteří fotografové mají rádi i větší rozměry fotoaparátu a snadněji se jim drží.
> Větší optický snímač: Do zařízení typu DSLR/DSLM se snadno vejde větší optický snímač, tedy buď snímač APS-C (Nikon 23,7 x 15,7 a Canon 22,7 x 15,1 mm), nebo Micro 4/3 (17,3 x 13 mm). Ten je většinou schopen zachytit více světla a nabídnout i vyšší rozlišení. Kompaktní fotoaparáty mají v lepším případě 1“ snímače (13,2 x 8,8 mm), spíše ale 1/2,3“ (6,16 x 4,62 mm).
***
Panasonic Lumix G9
Panasonicu se model Lumix G9 povedl. Nabízí totiž prvotřídní kvalitu obrazu, extrémní rychlost a kvalitní tělo vybavené mnoha doplňky, jako je stavový displej, otočný hlavní displej, připojení přes Wi-Fi, možnost vložení dvou SD karet a velký a ostrý OLED hledáček s rozlišením 3 680 000 bodů a frekvencí 120 Hz. Kromě rychlého automatického zaostřování dokáže snímat i vysokou rychlostí až 60 snímků za sekundu a navíc nabízí režim 6K. Zpoždění závěrky je jen 0,2 s, při manuálním zaostření pak dokonce jen 0,07 s a velmi rychle také fotoaparát zapnete. Ostrosti snímků napomáhá 5osá stabilizace. Navíc při vysokém ISO 6400 ztrácí v detailech jen 300 párů linií. Pustit se s ním můžete i do filmování, protože zvládne UHD video při 60 sn./s nebo HD video při 180 sn./s. Připojit můžete sluchátka i mikrofon, stejně jako monitor přes HDMI. Mezi drobné nevýhody patří automatické vyvážení bílé (snímky jdou trochu do modra), u špičkového modelu bychom očekávali NFC a možnost delšího sériového snímání - maximem je totiž 50 snímků. Cena je vyšší, ale ne přehnaná.
***
Fujifilm X-E3
Fujifilm X-E3 nás v testu přesvědčil kvalitními snímky, dobrou rychlostí i slušnou výbavou. Zajímavý je jeho joystick pro ostření, elektronický hledáček s vysokým rozlišením a dotykový režim. Navíc má tento aparát praktický rozměr a nízkou hmotnost. Nechybí mu Wi-Fi, Bluetooth, HDMI výstup nebo možnost nahrávání UHD videa s frekvencí 30 fps. Založen je na vlastním snímači APS-C s rozlišením 24,3 megapixelu a technologií X-Trans s odlišnou konstrukcí. Ostrost snímků je díky němu velmi dobrá, a to i při vysokých hodnotách ISO. Na své si přijdou milovníci různých uměleckých režimů, mezi nimi například Classic Chrome, což je simulace klasického filmu. Díky rychlému autofokusu (0,36 s) a možnosti snímat rychlostí až 14 snímků za vteřinu se hodí i pro sportovní fotografii. Někomu však může vadit absence zadního typického křížového ovladače. Místo něj zvolil výrobce malý joystick, se kterým se ovládá zaostřovací bod, a musíte si na něj chvíli zvykat. Ovládání a nastavení fotoaparátu probíhá prostřednictvím 3“ dotykového displeje. Chybí také blesk. Tělu fotoaparátu v retro stylu dominuje plast, jen na horní straně je kov a chybí těsnění proti vodě a prachu. Tělo fotoaparátu zakoupíte za příjemnou cenu od 22 000 Kč. Pokud máte v plánu investovat do fotoaparátu ještě méně, je tu Panasonic Lumix DMC-GX80 za cca 12 500 Kč.
***
Jak Chip testuje fotoaparáty
Každý fotoaparát hodnotíme ve čtyřech kategoriích: obrazová kvalita, vybavení a ovládání, rychlost a kvalita videa.
> Obrazová kvalita (40 procent) Kvalita snímků je pro nás nejdůležitější vlastností digitálního fotoaparátu. To je důvod, proč má v celkovém hodnocení tak vysokou váhu. Základem pro vyhodnocení kvality obrazu je celá řada měření. Měříme rozlišení, šum obrazu, dynamický rozsah, ztrátu detailů i textur. Většina měření se provádí čtyřikrát při použití různých hodnost ISO (ISO min, 400, 800, 1 600). Výsledky jsou samozřejmě slabší při použití vyšší hodnoty ISO. Na hodnocení kvality má pochopitelně velký vliv i kvalita objektivu.
> Vybavení a ovládání (35 procent) Vybavení a funkce fotoaparátu rozdělujeme do několika oblastí: displej, hledáček, expozice, ostření, vyvážení bíle, velikost, hmotnost, ukládání snímku - a to jmenujeme jen ty nejdůležitější. Pro posouzení této kategorie totiž hodnotíme více než 200 různých vlastností a funkcí. A samozřejmě kladně hodnotíme i nabídku pokročilejších funkcí, jako je inteligentní automatika, vodováha, GPS nebo Panorama. Chip podrobně zkoumá i výdrž baterie fotoaparátu.
> Rychlost (10 procent) Rychlost fotoaparátu považujeme za tak důležitou, že jí věnujeme samostatné hodnoticí kritérium. Měříme přitom snad všechny myslitelné časové prodlevy. Například jak dlouho trvá, než je přístroj připraven k fotografování, jak dlouho snímek zpracovává a ukládá apod. A pokud je schopen v sérii vyfotografovat více snímků, je to samozřejmě také lepší. V rámci hodnocení rychlosti je nejdůležitější disciplínou (50 procent) zpoždění závěrky. Tím máme na mysli čas, který uplyne od stisknutí tlačítka spouště až do skutečného času pořízení snímku - jednou fotografujeme bez a jednou s automatickým ostřením. Pro měření používáme měřicí zařízení, které určuje časové zpoždění na zlomky sekundy.
> Kvalita videa (15 procent) Neopomíjíme ani hodnocení kvality videa. Fotoaparáty už dnes většinou zvládání pořizovat video v rozlišení Full HD, některé dokonce i v rozlišení 4K. Hodnotíme přitom nejen kvalitu videa, ale i komfort při jeho pořizování. Udržuje fotoaparát pohybující se objekty ostré? Je k dispozici samostatné tlačítko pro nahrávání videa?
Foto popis| Hlavní výhodou zrcadlovek a bezzrcadlovek je možnost použití více objektivů a množství dostupných rozšíření.
Foto popis| Další podstatnou výhodou zrcadlovek a bezzrcadlovek je to, že se do nich vejde větší optický snímač schopný zachytit větší množství dopadajícího světla.
Foto popis| Bezzrcadlovky mají většinou menší rozměry a hmotnost než zrcadlovky.
Foto popis| Až pětiosá stabilizace v těle zajistí ostřejší snímky i za zhoršených světelných podmínek.
Foto popis| Výklopný displej je praktický v případě, že chcete udělat snímek z neobvyklého úhlu pohledu.
O autorovi| PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz