Novinky a trendy, které nás v redakci zaujaly za uplynulý měsíc.
Postřehy redakce
+ Česko má jedno z nejlepších pokrytí mobilním signálem: V hustotě pokrytí mobilním signálem patří Česká republika ke špičce v Evropské unii, uvedla Asociace provozovatelů mobilních sítí. Hned za ní se řadí Slovensko, Maďarsko a Rakousko. Podstatně hůře na tom jsou Francie, Itálie a Španělsko. Větší země se zaměřují hlavně na pokrytí měst, kde je vysoká koncentrace lidí. Mimo města může nastat problém např. s dostupností rychlého datového připojení (LTE).
+/ - Změny v Androidu? Google by mohl v nejbližší době čelit rekordní pokutě od evropských regulačních orgánů za to, že zneužívá své dominantní postavení a vnucuje své vyhledávací nástroje a prohlížeč Chrome výrobcům smartphonů a dalších zařízení vybavených Androidem.
To by mohlo vést k významným změnám jeho mobilního operačního systému.
- Počet nedobrovolných těžařů stále roste: Podle Kaspersky Lab stoupl počet uživatelů napadených softwarem pro nelegální těžbu kryptoměn meziročně o 44 %. Množství počítačových minerů stabilně roste, v letech 2016/2017 se s nimi setkalo necelých 1,9 milionu uživatelů, letos už toto číslo stouplo na 2,7 milionu. Naopak se snížil počet obětí ransomwaru - jejich podíl klesl z 30 % na 22 %.
+/ - Alza.cz nabízí kryptoměny na svých terminálech: Poté, co před rokem zavedla možnost platit bitcoiny, nabízí nyní Alza svým zákazníkům také možnost nakoupit si bitcoiny a litecoiny přímo ve vlastních platebních terminálech na svých pobočkách. V Česku tím vznikne až 35 nových míst ke koupi kryptoměn. Platit je možné v hotovosti i kartou, k nákupu potřebujete také mobilní aplikaci Alzy.
+ Samsung má v Indii největší výrobnu mobilních telefonů na světě: Otevřel ji tento měsíc v Noidě, satelitu hlavního města Dillí. Nová továrna zvládne vyrobit až 120 milionů smartphonů ročně, její sortiment bude sahat od levných modelů až po vlajkové lodě, jako je Galaxy S9.
Indie je obrovský trh s více než 400 miliony uživatelů smartphonů. Počet obyvatel ale dosahuje 1,3 miliardy a proto se očekává další růst trhu.
- Neaktualizované routery: Avast ve svém aktuálním průzkumu zjistil, že uživatelé přehlížejí zabezpečení svých routerů. Desetina Čechů přiznala, že se do rozhraní svého routeru kvůli možným aktualizacím připojují maximálně jednou za rok. 42 % Čechů ani nevědělo, že router má nějaký firmware. V květnu 2018 se přitom ukázalo, že zhruba 700 000 routerů po celém světě bylo snadno napadnutelných malwarem, který umí prolomit ochranný SSL protokol.