Ztráta důležitých souborů může mít mnoho různých příčin, ale ne vždy musíte o svá data opravdu navždy přijít. Zdánlivě bezvýchodnou situaci mohou zachránit specializované programy.
Existuje dlouhá řada způsobů, jak můžete přijít o data uložená na disku vašeho počítače, USB flash disku nebo třeba na paměťové kartě z vašeho fotoaparátu. Nejčastější příčinou je nepozorné smazání souboru a následné vysypání koše. Zkázu ale může způsobit i necitlivý zásah programu pro vyčištění pevného disku od zbytečností nebo třeba nechtěné zformátování výměnného paměťového média po jeho připojení k počítači. Výjimkou není ani selhání samotného hardwaru s následkem zhroucení souborového systému nebo ztráty některého z diskových oddílů. Ke smazání souborů může dojít třeba i kvůli virovému útoku.
Jediným skutečně účinným způsobem, jak nepřijít o fotografie, videa, dokumenty a další důležitý obsah, který již nelze získat znovu, je pravidelné zálohování dat. Ideální je přitom rozmístění zálohy na několik různých míst - na lokální pevné disky a do cloudu. Bohužel, mnoho uživatelů správnou zálohovací strategii nerespektuje a často toho jen pozdě lituje. Pokud jsou ale splněny dvě základní podmínky, tedy že disk či jiné paměťové médium nejsou fyzicky poškozené a zatím nedošlo k přepsání fyzického umístnění smazaných souborů na disku novými daty, není boj o záchranu ztracených dat předem prohraný.
S kvalitním programem pro prohledání disku a záchranu smazaných dat - a také s trochou štěstí - můžete ztracené soubory zachránit. My vám tentokrát ukážeme, jak postupovat v programu Disk Drill, jehož plnou verzi najdete na Chip DVD i v digitální edici Chipu. Program Disk Drill v plné verzi z Chip DVD můžete používat bez jakýchkoli funkčních omezení po dobu šesti měsíců od jeho instalace a aktivace.
Jak na to
1 Instalace
Pro instalaci plné verze programu Disk Drill je nezbytný aktivační kód, který získáte podle návodu na Chip DVD nebo v popisu softwaru staženého prostřednictvím elektronické verze Chipu. Program Disk Drill se instaluje standardním způsobem, stačí jen souhlasit s licenčními podmínkami a projít instalačním procesem. Po prvním spuštění klikněte v hlavním okně na tlačítko s ikonou ozubeného kola a z nabídky zvolte »Enter activation code«. Do nově otevřeného okna zadejte aktivační kód z e-mailu a pak klikněte na tlačítko »Activate«. Pak už můžete začít program Disk Drill používat.
2 Volba disku či oddílu
Po spuštění program Disk Dril automaticky zobrazí seznam pevných disků instalovaných v počítači, externích disků připojených k USB portům i dalších úložišť, která se mu podaří identifikovat. Typicky jde například o USB flash disky, paměťové karty nebo třeba úložiště připojeného smartphonu či MP3 přehrávače, pokud se toto zařízení ve Windows identifikuje jako běžné výměnné médium. Zvolte disk, na kterém mají být vyhledána ztracená data, a pokračujte tlačítkem »Recover«.
3 Výběr typů dat
Klasickým postupem bude program Disk Drill vyhledávat na zvoleném disku soubory všech typů, které by bylo možné obnovit. Snadno ale můžete okruh skenování rovnou zúžit třeba na dokumenty, fotografie nebo hudební soubory. Klikněte na tlačítko s ozubeným kolem v pravé horní části okna programu a z otevřené nabídky zvolte položku »Preferences«. Zobrazí se vám okno s výběrem z desítek různých typů souborů, ve které si označíte formáty, o které máte zájem. Teprve pak pokračujte tlačítkem »Recover«.
4 Výsledek skenování
Program Disk Drill začne prohledávat zvolený disk, aby našel smazaná data, která bude možné obnovit. Výsledek se zobrazuje průběžně a nalezené soubory se ve výchozím nastavení rovnou řadí do složek podle svého typu. Disk Drill postupuje při skenování disků opravdu důkladně, takže si na kompletní výsledek počkáte třeba i pár desítek minut.
Se získaným výsledkem skenování můžete dále pracovat, především nalezené soubory k obnově různě třídit a vyhledávat v nich. Pro vyhledávání souborů podle jejich názvu slouží okno »search by name« na levé straně okna programu. Prostřednictvím dalších nabídek vlevo můžete z výsledku skenování vyfiltrovat třeba jen fotografie a obrázky, videa, dokumenty nebo třeba zvukové soubory či komprimované archivy. Volbami »by size« a »by date« můžete filtrovat soubory podle jejich velikosti nebo data smazání. Po kliknutí na tlačítko s ikonou lupy vedle názvu souboru zobrazíte náhled jeho obsahu.
5 Záchrana dat
Označte soubory, které chcete obnovit, v řádku »Recover to« zvolte složku, kam se mají zachráněná data umístit, a klikněte na tlačítko »Recover« v pravé horní části okna programu Disk Drill. Pokud se chystáte obnovovat více než jeden soubor, určitě byste neměli použít stejný fyzický disk, ze kterého ztracené soubory obnovujete. Mohlo by se totiž stát, že dojde k nevratnému přepsání dalších souborů určených k obnově. Připojte proto k počítači externí disk s dostatečnou kapacitou a zvolte jej jako umístění pro obnovená data. Výsledek skenování disku si můžete uložit pro pozdější použití při obnově dalších dat tlačítkem »Save session«.
6 Ochrana důležitých souborů
Kromě záchrany ztracených dat má program Disk Drill ještě jednu zajímavou funkci, kterou je ochrana důležitých souborů před jejich smazáním a ztrátou. Tuto funkci vyvoláte kliknutím na tlačítko »Protect« v hlavním okně programu vedle konkrétního disku, jehož obsah chcete chránit. Pokračujte tlačítkem »OK« a v následujícím okně pod volbou »Choose folders to protect« vyberte složky s důležitým obsahem, které má Disk Drill chránit. Pak klikněte na přepínač »Recovery Vault«, aby se posunul do polohy »ON«. Disk Drill pro ochranu souborů před jejich nechtěným smazáním využívá speciální algoritmus, který vyžaduje pouze minimum místa na použitém pevném disku.
***
plnou verzi programu Disk Drill 2.0 Pro najdete na CHIP-DVD
O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz