Přejít k hlavnímu obsahu

Nastavte si Wi-Fi router

V každém Wi-Fi routeru najdete přinejmenším několik nastavení, kterými lze optimalizovat domácí bezdrátovou síť i připojení k internetu. Ukážeme vám, kde je najít v routerech od různých výrobců. 

Ve Wi-Fi routerech různých výrobců jsou často používány stejné procesory a tato klíčová zařízení samozřejmě fungují na základě stejných síťových standardů. Zásadní rozdíly ale najdeme, jakmile se připojíme do jejich administračního rozhraní. Proto vám na příkladech Wi-Fi routerů nejznámějších značek ukážeme, kde najdete důležitá nastavení pro optimalizaci bezdrátové sítě nebo třeba vytvoření samostatné sítě pro hosty. Také se podíváme na možnost zvýšení rychlosti i bezpečnosti surfování po internetu nastavením alternativního DNS serveru, než jaký používá váš poskytovatel internetového připojení.

Úvodní nastavení

Asus

Blue Cave

K administračnímu rozhraní se zpravidla přistupuje zadáním adresy 192.168.1.1 do internetového prohlížeče. U novějších routerů Asus funguje ale také adresa router.asus.com. V úvodním nastavení se řeší i názvy a hesla Wi-Fi sítí. Přestože to firmware Wi-Fi routerů Asus nevyžaduje, důrazně vám doporučujeme používat složitá hesla.

Zyxel

VMG1312-B30B

O2 dodává zákazníkům služeb internetového připojení různé modely modemrouterů, například i Zyxel VMG1312-B30B, který má oproti běžně dostupnému modelu výrazně upravený firmware. Po přihlášení do administrace na adrese 10.0.0.138 lze nastavovat parametry Wi-Fi připojení i mnoho dalších předvoleb.

D-Link

DIR-882

Wi-Fi routery D-Link používaly dlouhou dobu graficky zastaralé a nepřehledné uživatelské rozhraní. Dnes je ale vše jinak a po zadání adresy dlinkrouter. local./ se dostanete do přehledného administračního prostředí. Čeština sice v nabídce jazyků chybí, ale přehledný průvodce vám pomůže nastavit vše důležité.

Nastavení Wi-Fi

Typ šifrování a heslo k Wi-Fi síti můžete kdykoli změnit v nabídce »Mapa sítě / Stav systému«, kterou najdete v pravé části okna administračního rozhraní. Během úvodního nastavení je možné automaticky zkopírovat nastavení pro pásmo 2,4 GHz do nastavení Wi-Fi v 5GHz pásmu.

Pro bezpečný provoz bezdrátové sítě je nutné navštívit nabídku »Pokročilé nastavení / Zabezpečení«. Zde se nastavuje šifrování bezdrátového přenosu dat, stejně jako heslo pro připojení k Wi-Fi síti. Routery od O2 podporují i funkci WPS, kterou lze detailně nastavit.

Přejděte do nabídky »Settings / Wireless« a zde zvažte nastavení funkce »Smart Connect«. Pokud je aktivní, bude router vysílat jednu viditelnou Wi-Fi síť pro pásma 2,4 i 5 GHz - se stejným nastavením zabezpečení. Deaktivace funkce »Smart Connect« umožní nastavit odlišné parametry sítí.

Úvodní nastavení

Synology

RT2600ac

S vyhledáním v síti a připojením se k Wi-Fi routerům Synology vám pomůže aplikace Synology Assistant (stejná slouží i pro iniciaci NAS serverů stejného výrobce), nebo můžete rovnou přejít na adresu 192.168.1.1 v internetovém prohlížeči. Průvodce nastavením vám usnadní prvotní instalaci Wi-Fi routeru.

Zyxel

NBG6604

Když si pořídíte běžný Wi-Fi router značky Zyxel, bude mít zcela jiné uživatelské rozhraní než model dodávaný operátorem O2. Pro přechod do administračního rozhraní použijte jednoduchou adresu myrouter. Ihned budete vyzváni ke změně administrátorského hesla a pak můžete rovnou upravit nastavení bezdrátové sítě.

TP-Link

Archer C5 v4

U některých modelů Wi-Fi routerů TP-Link slouží k úvodnímu nastavení mobilní aplikace Tether. Archer C5 v4 k nim nepatří, takže je třeba použít adresu tplinkwifi.net pro otevření administračního rozhraní. Ihned budete vyzváni ke změně administrátorského hesla. Pak se spustí průvodce úvodním nastavením připojení k internetu a Wi-Fi.

Nastavení Wi-Fi

V nabídce »Centrum sítí / Bezdrátové připojení« se nachází předvolba »Chytré připojení«, kterou se ovládá sloučení vysílání Wi-Fi v pásmech 2,4 a 5 GHz pod jednu viditelnou síť. Zařízení se připojí k síti s optimálním výkonem. Pokud tuto funkci vypnete, můžete si nastavit Wi-Fi sítě podle vlastní volby.

Výchozí hesla k Wi-Fi sítím v pásmech 2,4 a 5 GHz je třeba změnit hned v úvodním nastavení a pak se musíte k routeru připojit znovu. Přejděte do nabídky »Wireless«, kde jsou na jednom místě dostupné všechny běžné předvolby bezdrátové sítě, resp. jejího zabezpečení.

Nabídka »Basic« je v zásadě velmi prostá a zobrazuje mapu sítě společně s přehledem připojených klientů a parametrů Wi-Fi i LAN sítě. Předvolby Wi-Fi se upravují v nabídce »Wireless«, kde pro zajímavější nastavení musíte přepnout na kartu »Advanced«.

Vyladění Wi-Fi

Asus

Blue Cave

Podrobná nastavení bezdrátové sítě najdete pod nabídkou »Pokročilá nastavení / Bezdrátové«. U Wi-Fi v pásmu 5 GHz můžete zkusit, zda zlepší výkon nastavení »Režim bezdrátového připojení« na »N/AC Mixed«. Pokud nepoužíváte žádná stará zařízení, nastavte u sítě v pásmu 2,4 GHz režim na »N Only«.

Zyxel

VMG1312-B30B

Volbu vysílacího kanálu Wi-Fi sítě, šířky pásma nebo úrovně vysílacího výkonu najdete v nabídce »Pokročilé nastavení / Bezdrátové připojení / Pokročilé«. Ve výchozím nastavení volí Wi-Fi router vysílací kanál automaticky a v administračním rozhraní vás informuje, jaká je úroveň rušení od okolních sítí.

D-Link

DIR-882

Zůstaňte v nabídce »Settings / Wireless«, deaktivujte »Smart Connect« a v části »Wireless« použijte volbu »Advanced Settings«. Pak můžete nastavit například vysílací kanál a jeho šířku nebo třeba vysílací výkon antén vašeho Wi-Fi routeru. Ten ale bývá již ve výchozím nastavení maximální.

Síť pro hosty a WPS

V nabídce »Obecné / Hostovaná síť« aktivujte síť pro hosty se zvoleným názvem, jako »Způsob přihlášení« zvolte »WPA2-Personal« a nastavte bezpečné heslo pro připojení. Dále můžete omezit dobu přístupu třeba na jednu hodinu a například i omezit šířku pásma pro připojené hosty na 1 Mb/s.

Wi-Fi router od O2 může vysílat až čtyři různé Wi-Fi sítě. Můžete se přitom sami rozhodnout, která z nich bude určena hostům. Potřebná nastavení najdete pod »Pokročilé nastavení / Bezdrátové připojení / Základní« a šikovná je například i možnost omezit počet připojených klientů.

Přejděte do nabídky »Guest Zone« a aktivujte síť pro hosty v pásmu 2,4 a/nebo 5 GHz. Můžete změnit název sítě i heslo pro připojení nebo nastavit časový rozvrh (»Schedule«), kdy bude tato síť dostupná. Při aktivování WPS (v nabídce »Wi-Fi Protected Setup«) nezapomeňte aktivovat i funkci »WPS-PIN Status«.

Optimalizace připojení k internetu a domácí síti

Pro maximální rychlost přenosů v místní síti přejděte na »Pokročilá nastavení / LAN« a povolte tzv. Jumbo rámce. Alternativní DNS servery lze nastavit pod nabídkou »Pokročilá nastavení / LAN« v části »Nastavení WAN DSN«, kde je třeba deaktivovat předvolbu »Připojit k DNS serveru automaticky«.

Pokud je pro vás nepřetržité připojení k internetu důležité, umožňuje router od O2 zálohování připojení prostřednictvím USB 3G/4G modemu. Příslušná nastavení najdete v nabídce »Pokročilé nastavení / 3G/4G Backup«. Můžete například určit, při jak dlouhém výpadku primárního připojení nastartuje záloha.

V nabídce »Settings / Internet« klikněte na volbu »Advanced Settings«, abyste se dostali k předvolbám »Primary DNS Server« a »Secondary DNS Server«. Zde můžete použít například adresy »208.67.222.222« a »208.67.220.220« pro použití služby Open DNS zabezpečené proti phishingu.

Vyladění Wi-Fi

Synology

RT2600ac

Po kliknutí na »Pokročilé funkce« můžete například deaktivovat funkci »MU-MIMO« nebo downgradovat zařízení připojené k USB 3.0 portu Wi-Fi routeru za účelem snížení rušení bezdrátové sítě v pásmu 2,4 GHz. Pokud nemáte stará zařízení, nastavte bezdrátové režimy Wi-Fi sítí na »ac« a »n«.

Zyxel

NBG6604

Jestliže v místě připojování klientských zařízení dochází k rušení vaší Wi-Fi okolními sítěmi, změňte výchozí předvolbu »Auto Channel Selection« na vámi zvolený vysílací kanál. Výkon vysílání bezdrátové sítě routerem Zyxel lze regulovat v nabídce »Wireless / Advanced« nastavením »Tx Power«.

TP-Link

Archer C5 v4

Nemáte-li v síti žádné zařízení starší než cca 3 roky, můžete se oprostit od historických standardů a využít maximální rychlost Wi-Fi. V pásmu 2,4 GHz proto zvolte jako »Mode« předvolbu »802.11n only« a pro 5 GHz »802.11ac/n mixed«. V obou případech použijte zabezpečení »WPA/WPA2 Personal«.

Síť pro hosty a WPS

Funkci WPS lze ovládat nejen tlačítkem na těle Wi-Fi routeru, ale také prostřednictvím nabídky »Centrum sítí / Bezdrátové připojení / WPS«. Hned vedle se nacházejí předvolby sítí pro hosty, u kterých lze například omezit platnost hesla nebo jim zpřístupnit i místní síť.

Předvolby sítě pro hosty najdete v nabídce »Wireless / Guest Wireless«. Uvidíte zde, že i obyčejný, levný router Zyxel umí vysílat hned několik oddělených Wi-Fi sítí. Ve výchozím nastavení není aktivováno zabezpečení sítě, takže použijte předvolbu »WPA2-PSK« a zvolte dostatečně silné heslo.

Vytvoření Wi-Fi sítě pro hosty se v různých modelech routerů TP-Link skrývá pod různými předvolbami. Archer C5 v4 má potřebné předvolby v nabídce »Advanced / Wireless / Advanced Settings«. Zde se nachází nastavení »Multi-SSID« pro nejvýše tři různé Wi-Fi sítě.

Optimalizace připojení k internetu a domácí síti

Vlastní DNS servery si můžete nastavit v nabídce »Centrum sítí / Internet«, kde se nachází předvolba »Ručně nastavit server DNS«. V nabídce »Centrum sítí / Zabezpečení / Automatický blok« můžete aktivovat automatické zablokování adres, ze kterých probíhají neúspěšné pokusy o připojení do vaší sítě.

I nejlevnější Wi-Fi routery Zyxel umožňují nastavit si dokonce tři DNS servery. Nastavení je navíc snadno dostupné pod nabídkou »WAN / Internet Connection«. Změňte výchozí předvolbu »Obtained From ISP« na »User-Defined« a zadejte adresu zvoleného DNS serveru.

Nastavení DNS serverů je dobře schované. Je třeba přejít do »Advanced / Network / Internet« a zde kliknout na tlačítko pro změnu výchozího připojení k internetu (»Modify«). Pokračujte otevřením nabídky »Advanced« a označením předvolby »Use the Following DNS Addresses« (»Enable«).

Příbuzná témata: