Chcete-li při fotografování automobilů dosáhnout prvotřídních výsledků, budete k tomu potřebovat víc než jen krásné auto. Přečtěte si, čemu budete muset věnovat pozornost.
Na začátku se může zdát vše snadné, stačí procházet ulicemi, najít vhodný typ vozidla, vzít do ruky fotoaparát a pořídit snímek. Není to však tak jednoduché, jak to vypadá, už jen z toho důvodu, že náš vůz nemusí zcela vyniknout v ne příliš vzhledném prostředí. Proto je třeba vyhledat atraktivní místo, na kterém bude vozidlo vynikat lépe. Za tímto účelem většinou není nutné cestovat příliš daleko. Stačí vybrat vhodnou lokaci v okolí, přičemž je dobré vybírat dle typu vozidla tak, aby do tohoto prostředí pasovalo. Někdy mohou ale i kontrasty působit efektně.
Pro náš snímek bylo vybráno prostředí okolí zámečku, které spolu s vhodným osvětlením vypadá velmi působivě. Poté už jen zbývalo zvolit vhodný model automobilu. Je dobré vybírat modely se specifickými vnitřními a vnějšími detaily, na rozdíl od standardních typů vozidel.
Jak na to
1 Vybavení
Fotografie byly pořizovány ve formátu RAW pomocí aparátu Canon 6D Mark I a objektivů Canon 70-200 mm f/2.8 a Tamron 24-70 mm f/2.8. Díky využití dvou objektivů se nám podařilo získat ostrý obraz a rozmanitější perspektivu, protože pokrývají jak široký úhel (24 mm), tak vysoké přiblížení (200 mm).
2 Pozice a motiv
Automobil na fotografii potřebuje dostatečný prostor, aby bylo možné zachytit všechny jeho detaily. Proto je důležité zvolit při fotografování správnou polohu a motiv. Než začnete fotografovat, auto si obejděte. Dobrého výsledku lze dosáhnout například volbou pozice těsně nad zemí a rozostřeným pozadím, protože pak se divák více soustředí na samotný motiv, a ne na okolí.
3 Vhodné světlo
Dostupné denní světlo je víc realistické než umělé nasvětlení, tedy například blesk. Dosáhne se tak realistické lehké nálady. Během západu slunce je světlo méně jasné, je tedy možné fotit proti slunci. Platí to i pro ráno. Barvy vozu se tak vhodně vykreslí a stínové plochy nejsou příliš tmavé. Vše se dá navíc následně upravit pomocí grafického editoru.
4 Základní úpravy
Po výběru vhodné fotografie v RAW formátu je možná následná editace v programu Zoner Photo Studio X. V režimu »Vyvolat« v rychlých úpravách nastavte hodnoty tak, aby snímek měl co nejlepší a nejrealističtější barvy, jas, ostrost atd. Pokud chcete, můžete zesílit jas a barvu zapadajícího slunce. Na každém snímku je třeba vyrovnat horizont a zajistit, aby auto nebylo umístěno uprostřed fotografie.
5 Vylepšení některých oblastí
Jelikož jsou veškeré úpravy ve formátu RAW v Zoneru aplikovány na celý snímek, je následně vhodné využít nástroje typu magnetické laso či výběrový štětec a doupravit jen některé části fotografie. Ty se nachází na kartě »Nástroje pro práci s výběrem« a umožní vám úpravy pouze s konkrétně vybranou oblastí. Následně lze upravit příliš tmavé či světlé plochy nebo nepříliš vhodně zachycené barvy. Použít můžete i přechodové filtry.
6 Finální úpravy
Nakonec zbývá upravit detaily, které ale mohou značně ovlivnit vzhled celé fotografie. Například na kartě »Retušovací nástroje« lze pomocí nástroje »Klonovací razítko« doplnit chybějící motiv ráfku či odstranit odrazy z oken tak, aby byl viditelný interiér vozidla.
O autorovi| ALEXANDER KARSTENS, VOJTĚCH TROUSIL, autor@chip.cz