Krátké testy zařízení, která se za uplynulý měsíc dostala k nám do redakce
Vynikající výdrž a výkon
Acer Swift 3 (SF314-54-33MT)
Technologie Intel Optane již není žádnou novinkou, ale poprvé k nám dorazila jako součást notebooku a s novým marketingovým kabátem. Myšlenka Optanu je jednoduchá a před pár lety byla i praktická. Jedná se o hardwarovou vyrovnávací paměť s kapacitou 16 až 32 GB, která je připojena k rychlé sběrnici PCIe a slouží jako mezisklad pro ukládání nejčastěji používaných dat načítaných z magnetického pevného disku. Jejím prostřednictvím tak lze zařídit, aby i levnější notebooky nebo PC pracovaly s velkým a rychlým úložištěm. Optane nabízí poměrně slušnou přenosovou rychlost čtení (v tomto případě cca 775 MB/s) a v tomto notebooku pouze běžnou magnetickou rychlost zápisu na úrovni 132 MB/s. Optane sice nezajistí tak rychlé čtení jako nejlepší NVMe SSD disky, ale běží slušně rychle a má k dispozici 1 TB úložného prostoru na HDD. Přes poměrně svižné načítání dat ale Optane v notebooku nezabraňuje všem nevýhodám magnetického HDD, tedy náchylnosti k mechanickému poškození a hlučnějšímu provozu. Pokud bychom naprosto nutně nepotřebovali úložiště v řádu terabajtů, rozhodně bychom raději dali přednost méně kapacitnímu plnohodnotnému SSD a třeba i SATA rozhraním. Optane by možná dával smysl v DTR notebooku, ale u 14“ modelu s dlouhou výdrží na baterii je poněkud zvláštní volbou. Vraťme se ale k samotnému notebooku. Jedná se o slušně provedený kovový 14“ přenosný počítač s IPS Full HD displejem a s ohledem na cenu vynikajícím procesorem Core i3-8130U, který již v této generaci podporuje technologie SpeedStep a HyperThreading, a disponuje tedy čtyřmi výpočetními vlákny a proměnlivou pracovní frekvencí v rozsahu 2,2-3,4 GHz. Díky tomu nabízí velmi slušný výkon, který neurazí ani náročnější uživatele, a v testech se prakticky vyrovná minulé generaci procesorů řady Core i5-7200U. Slušný výkon procesoru se projevil i v komplexních benchmarcích PCMark 8, kde tento dobře chlazený stroj podal prakticky stejný celkový výkon jako ve stejnou dobu testovaný Microsoft Surface Book nebo Dell XPS 13 (oba osazeny osmou generací procesorů Core i7). Na vynikajících výsledcích těchto testů je vidět i to, že technologie Optane v praxi opravdu funguje, naše výčitky vůči její implementaci v tomto notebooku nesměřují na výkon.
Acer Swift 3 (SF314-54-33MT) váží na 14“ moderní notebook už poměrně značných 1 500 gramů, za to ale může i robustnější šasi s hliníkovým krytem nejen displeje, ale i klávesnice a také osazení 50Wh baterií. V PCMarku vykázal notebook výdrž okolo sedmi hodin a v běžném provozu jsme na něm zvládli pracovat dokonce 13 hodin, výborná hodnota. Díky 19 mm tloušťce se do těla notebooku vešly klasické konektory typu USB-A a HDMI, ale nechybí ani USB-C, i když v tomto případě poslouží pouze pro datovou komunikaci, ne pro nabíjení ani pro přenos obrazu. Podsvícená klávesnice je shodná s ostatními modely řady Swift a disponuje tlačítky o velikosti 15,3 x 14,3 mm. Píše se na ní dobře, ale existují i pohodlnější klávesnice. Povrch nedotykového displeje je matný, takže se na něm příjemně pracuje i ve venkovním prostředí, a displej lze naklopit o 180° do roviny klávesnice. Uprostřed jeho horní strany se nachází webkamerka a vedle ní hned pětice otvorů. Jeden je osazen diodou indikující zapnutí kamery (praktické, i když zašoupávací dvířka by neškodila) a zbylé čtyři jsou osazeny mikrofony, takže majitel notebooku bude při webových konferencích opravdu dobře slyšet. Celkově se nám notebook velmi líbil, ale osobně bychom si asi vybrali jeho variantu s 256 GB SSD diskem, která se stejným procesorem vyjde ještě o tisíc korun levněji než konfigurace s 1 TB Optanem.
***
Acer Swift 3 (SF314-54-33MT)
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Core i3-8130U / 2,2-3,4 GHz / 4 GB
Grafika HD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14“ / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
SSD / HDD / ODD 16 GB / 1 TB /*
Výbava
HDMI, 2 x USB 3.1, 1 x USB 2.0, USB-C, Wi-Fi 802.11ac, BT, audio, SD, čtečka otisků prstů
PCMark 8 Home / Work 3 155 / 4 334 bodů
PCMark 8 Home / Work 6:51 h / 7:13 h
3DMark SD / Cinebench R15 3 477 / 323 bodů
Rozměry a hmotnost 322 x 226 x 19 mm, 1 503 g
Cena 15 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,6)
Foto popis| Pozor na fígl s Optanem Intel v poslední době začal tlačit nový marketingový přístup, ve kterém prezentuje moduly Optane jako nějakou přídavnou operační paměť, čímž Optane rozhodně není. Při značném zjednodušení to je vyrovnávací paměť disku, ne RAM, což Intel ve spolupráci s prodejci bezostyšně tvrdí. Nedejte se tedy oklamat, Acer Swift 3 v testované konfiguraci za 15 990 Kč opravdu nemá 20 GB RAM, má 4 GB RAM a 16 GB Optane akcelerující 1 TB HDD.
Pro hry i pro práci
Philips 276E9QJAB
27“ Full HD displej s matným povrchem, pěkným obrazem, ve své kategorii nadstandardní portovou výbavou a základní ergonomií zaujme hlavně zájemce o cenově dostupný kvalitní monitor na každodenní práci a zábavu. Použitý IPS panel nabízí příjemnou, spíše teplejší reprodukci barev, s možností úpravy v OSD menu. Vzhledem k pevnému stojanu bez možnosti výškového nastavení nebo natočení panelu jsme ergonomii označili pouze jako základní, ovšem ovládání OSD menu je excelentní a je realizováno miniaturním joystickem na zadní straně monitoru. V menu kromě možností základních úprav barevné teploty, kontrastu a jasu nechybí ani položka pro potlačení modrého světla. Portová výbava je s ohledem na cenu perfektní. Vzhledem k ceně okolo 4 500 Kč nepřekvapuje absence USB-C Thunderbolt 3 portu, ale kromě HDMI 1.4 je zde i DisplayPort (2.0) a majitelé starších počítačů možná ocení klasický VGA (D-Sub) vstup. Součástí výbavy je i dvojice 3 W reproduktorů, které nejsou žádný zázrak, ale na ozvučení přehrávaného filmu stačí. Milovníky akčních her potěší podpora technologie AMD FreeSync pro vyhlazování hran v rychlých scénách. Orientaci na hráče dokládá i seznam předdefinovaných režimů, které jsou optimalizovány pro různé typy her, ale už ne pro práci s dokumenty nebo pro ekonomický režim. Líbily se nám extrémně tenké rámečky, díky kterým monitor na stole působí menším dojmem, a potěšila nás i nízká spotřeba.
***
Philips 276E9QJAB
TECHNICKÁ DATA
Úhlopříčka / rozlišení 27" / 1 920 x 1 080 bodů
Typ panelu IPS
Max. jas / max. kontrast 250 cd / m2 / 1 000 : 1
Doba odezvy 6 ms
Konektory HDMI, DisplayPort, VGA, 2 x audio
Spotřeba cca 20 W
Rozměry 615 x 465 x 220 mm
Cena cca 4 500 Kč
Známka Chipu výborný (1,7)
Barevné retro
Panasonic RP-HTX80B
Sluchátka, která jako by vypadla z filmu Vesničko má středisková, uvedl na trh Panasonic. Na rozdíl od těch traktoristických však nejsou určena pro potlačení okolních ruchů, ale pro poslech hudby. Tuto funkci zvládají velmi dobře, ale jejich hlavní kvalitou zůstává zajímavý design s různými barevnými verzemi. K dispozici je klasická černá a šedá varianta, ale i zajímavá fialová a extrovertní žlutá. K telefonu se připojují přes Bluetooth, 3,5mm audiokonektor jim chybí. Circumaurální sluchátka s uzavřenou konstrukcí slušně tlumí okolní hluk, ale funkcí aktivního potlačení okolí nedisponují. Nepropouštějí ale reprodukovanou hudbu do okolí. Sluchátka díky své konstrukci a nízké hmotnosti sedí dobře na hlavě, trochu nám vadí otevřený kabel, který se může při neopatrném zacházení utrhnout, ale i ten je součástí designu. Vestavěná 430mAh baterie má dostatek energie pro více než 20hodinový provoz, sluchátka jsme používali 14 dní při cestě do práce a nemuseli jsme dobíjet. Ovládací prvky umožňují regulaci hlasitosti, přesun mezi skladbami, pozastavení reprodukce i příjem hovorů. Kvalita reprodukce je velmi dobrá, potěšila nás hlavně neutrálním charakterem. Sluchátka neinklinují zbytečně ani k basům, ani k výškám a překvapivě dobře rozlišují zvuk větších ansámblů. Občas na nás dokonce vyskočil i nějaký nástroj, který sluchátka podobné cenové relace většinou nerozlišují. Možná za cenu okolo 2 000 Kč existují i sluchátka s o trochu lepší reprodukcí, ale nákupem tohoto modelu neprohloupíte, navíc se za vámi budou lidé otáčet.
***
Panasonic RP-HTX80B
TECHNICKÁ DATA
Typ sluchátek circumaurální
Měniče 40 mm
Připojení Bluetooth, microUSB
Frekvenční rozsah a citlivost 20-20 000 Hz / 32 Ohm
Hmotnost 180 g
Cena 1 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)
Zvuk pro hráče
Hama uRage SoundZ 2.1 Revolution
Herně laděná reproduktorová souprava s bohatou nabídkou funkcí, avšak pouze průměrným zvukem. Rage SoundZ 2.1 Revolution lze k počítači nebo jinému zdroji audiosignálu připojit jak pomocí přibaleného kabelu 2 x cinch/3,5 mm, tak bezdrátově přes Bluetooth. Součástí dodávky je i dálkový ovladač. Satelitní reproduktory se připojují přes cinch, jsou umístěny na dvou kabelech (zvukový, napájecí pro LED) a lze je umístit cca do vzdálenosti 110 cm od základny se subwooferem. Na základní stanici jsou ovládací tlačítka pro přepínání zdroje signálu, posun ve skladbách, přerušení přehrávání a pro deaktivaci podsvícení LED. Vypnout lze jak podsvícení reproduktorů, tak subwooferu. Na zadní straně je centrální vypínač a regulátor intenzity subwooferu. Z boku lze do subwooferu ještě vložit USB flashku a SD kartu, ze kterých dokáže sestava přehrávat MP3 skladby. Kvalita reprodukce je pouze průměrná, ale na ozvučení počítače či herní konzole stačí. Pohraje-li si uživatel s nastavením intenzity subwooferu, dají se reproduktory použít i k poslechu streamované hudby z internetu. Intenzitu výšek regulovat nelze.
***
Hama uRage SoundZ 2.1 Revolution
TECHNICKÁ DATA
Typ soustavy 2.1 RMS
výkon 2 x 25 W + 50 W
Frekvenční rozsah 30Š20 000 Hz
Vstupy 1 x cinch, USB, SD, Bluetooth
Rozměry 29 x 16 x 27 cm subwoofer, 17 x 11 x 10,5 cm satelity
Cena 1 799 Kč
Známka Chipu dobrý (2,2)
2v1, které chce být notebookem
Microsoft Surface Book 2
Microsoft Surface Book 2 je bezpochyby jedním z nejzajímavějších, ale také nejdražších přenosných počítačů na trhu. Microsoft jej vyvinul, aby měl k dispozici 2v1 zařízení, které dokáže využít všech dotykových vlastností Windows 10, ale na našem trhu jej oficiálně neprodává, takže testovaný kus není ani vybaven klávesnicí s českými popisky, nicméně v nabídce jej má například Alza.
Celokovový komplet 13,5“ tabletu s vysokým rozlišením 3 000 x 2 000 bodů a dokovací klávesnice působí elegantně, ale také robustně a v ruce působí těžším dojmem, než je opravdových 1 625 gramů (713 gramů tablet + 912 gramů klávesnice). I když lze tablet používat samostatně, bez dokovací klávesnice se uživatel neobejde, protože tělo tabletu neobsahuje kromě 3,5 mm audiokonektoru žádné porty (i když se dá dobíjet proprietární nabíječkou, pokud ji připojíme do dokovacího konektoru), a rovněž výdrž na baterii je se třemi až čtyřmi hodinami provozu poněkud omezující. Dokovací klávesnice ale obsahuje kromě dvou velkých USB 3.1, typu A jednoho USB-C (Thunderbolt 3) konektoru a slotu pro SD karty i sekundární baterii, s jejíž pomocí dosahuje notebook opravdu dlouhé výdrže. V PCMarku 8 jsme naměřili okolo 10 hodin, v reálném provozu není problém se staženým jasem displeje pracovat i více než 18 hodin.
Výrobce použil IPS panel s poměrem stran 3 : 2, kterému jsme v naší laboratoři naměřili excelentní maximální jas na úrovni 441 cd/m2, ale poněkud podprůměrný šachovnicový kontrast 106 : 1. Díky ultravysokému rozlišení je ale na displeji radost pracovat. Jelikož se jedná o 2v1 zařízení, výkonný procesor Core i7-8650U, 256 GB SSD disk, 8 GB RAM a v tomto případě i výkonná grafická karta Nvidia GeForce GTX 1050 se nacházejí v pouze 8 mm tenkém těle tabletu. O to překvapivější je absolutně bezhlučný provoz, ventilátor se ozval až po delším chodu náročných benchmarků a při provozu byl velmi tichý. Chlazení si zaslouží obdiv, protože přes tichý chod dokáže uchladit procesor tak, aby pracoval na optimální frekvenci.
Námi testovaná verze tabletu byla osazena výkonnou grafikou, kterou majitelé ocení nejen při hrách (zvládá všechny moderní hry ve vysokém rozlišení), ale i při práci s grafickými programy. V nabídce je ale i levnější verze s předchozí generací procesorů Intel Core i5-7300U a integrovanou grafikou HD 620. Podsvícená klávesnice je opravdu pohodlná, tlačítka mají rozměry 15,9 x 15,4 mm a příjemné rozestupy, uspořádání je logické a přehledné. Kromě dotykového panelu displeje (a dodávaného pera) je možné k ovládání použít i 12 cm proklikávací touchpad. Z designového a ergonomického hlediska se jedná o nádherný kousek, ale výhradu máme k poněkud horšímu otevírání, ke kterému jsou rozhodně potřeba obě ruce.
Doslova parádní je systém připojení tabletové části k dokovací klávesnici. Ta je uchycena pomocí mechanického systému ovládaného separátním tlačítkem na klávesnici. Po jeho stisknutí se uvolní závlačky a teprve poté je možné odejmout tablet. Pokud klávesu stisknete omylem a tablet nevysunute, za několik vteřin se opět automaticky zamkne. Dalo by se vyčítat, že Microsoft k napájení tabletu nepoužil USB-C port, ale svůj proprietární, magneticky uchycený konektor. Ten je však praktičtější v případě nechtěného vytržení a vzhledem k dlouhé výdrži notebooku snad nebude nutné přenášet s sebou jinak poměrně těžký a velký napájecí adaptér s hmotností 337 gramů a rozměry 11 x 5,5 x 3 cm. Poslední výhrada je k ceně. Surface Book 2 je určitě nejlepší implementací konceptu 2v1 v kategorii výkonných zařízení s Windows, ale námi testovaný model je nejlevnějším prodávaným Surface Bookem 2 s aktuální generací procesorů Intel a s cenou necelých 57 000 Kč si jej rozmyslí pořídit i vrcholoví manažeři. Uvidíte-li tedy u někoho tento notebook, bude se pravděpodobně jednat o zaměstnance Microsoftu.
***
Microsoft Surface Book 2
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Core i7-8650U / 1,9-4,2 GHz / 8 GB
Grafika Nvidia GeForce GTX 1050 + Intel UHD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 13,5“ / 3 000 x 2 000 / IPS / lesklý / dotykový
SSD / HDD / ODD 256 GB /*/*
Výbava 2 x USB 3.1, USB-C (Thunderbolt 3), SD, Wi-Fi 802.11ac, BT
PCMark 8 Home / Work 3 322 / 4 300 bodů
PCMark 8 Home / Work 9:39 h / 10:28 h
3DMark SD / Cinebench R15 14 700 / 670 bodů
Rozměry a hmotnost (tablet) 313 x 220 x 8 mm, 713 g
Rozměry a hmotnost (notebook) 313 x 232 x 15,6-23 mm, 1 625 g
Cena 56 990 Kč Známka Chipu dobrý (1,0)
Foto popis| Hardwarový zámek Tabletovou část notebooku Surface Book 2 lze od dokovací klávesnice oddělit pouze po stisknutí tlačítka na klávesnici. Obě součásti k sobě přidržuje systém úchytek, takže tablet nemá šanci vypadnout.
Překvapivě dobrý
Asus Zenfone 5
Na nový Zenfone 5 jsme čekali již od jeho představení na veletrhu IFA, kde se jako první Android prezentoval vykrojeným displejem ve stylu iPhonu X. Již při uvedení bylo jasné, že telefon s velkým displejem a přesto poměrně kompaktním tělem, vyrobeným z prémiových materiálů, bude jedním z nejsilnějších adeptů střední třídy. Přesto nás v laboratoři překvapil ještě příjemněji a v cenové relaci okolo 10 000 Kč těžko bude hledat přemožitele. Zpracování je špičkové, materiály perfektní, dobře padne i do menší ruky, s rezervou zvládne perný pracovní den, výkonu má na rozdávání, nechybí mu 3,5 mm audiojack ani slot pro microSD kartu nebo druhou nanoSIM kartu.
Displej je s maximálním jasem 485,4 cd/m2 a šachovnicovým kontrastem 131 : 1 výborný a čitelný i na slunci. Zvuk interního reproduktoru je nadstandardní, stejně jako výbava v podobě Bluetooth 5. Nechybí NFC, stavová dioda ani FM rádio. Bohužel ale není voděodolný. A nyní to hlavní. Také velmi dobře fotí. Ne tak dobře jako špičkové fotomobily, ale o trochu lépe než například Honor 10. Díky 12Mpx snímači s clonou f/1.8 jej lze při troše šikovnosti používat i večer. Druhý zadní snímač je širokoúhlý, a neslouží tedy jako optický zoom, ale efekt rozostřeného pozadí vytváří. Asus Zenfone 5 je jedním z nejsympatičtějších telefonů roku a ve své cenové kategorii je momentálně nejlepší volbou.
***
Asus Zenfone 5
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,2“ / 2 246 x 1 080 / IPS
Displej (max. jas / šach. kontrast) 485,4 cd / m2 / 131 : 1 CPU / GPU / RAM
Snapdragon 636 (8 x 1,1Š1,8 GHz) / Adreno 512 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM, microSD, FM, Wi-Fi 802.11ac, LTE Cat. 12, USB-C (2.0), BT 5, NFC, 12+8 / 8 Mpx, 3 300 mAh
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 64 GB (52,1 GB) / * / *
Výdrž na baterii (on-line) 7:54 h
PCMark 1.0 7 642 / 13:18 h:m
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 958 / 139 227 bodů
Operační systém Android 8.0
Rozměry a hmotnost 153 x 74 x 8-8,8 mm, 165 g
HODNOCENÍ
Celkové hodnocení 88,8
Výkon & provoz 91
Výbava 92
Baterie 81
Displej 92
Fotoaparát 80
Cena 9 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,6)
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne
Přenosný 15,6“ displej
AOC I1601FWUX
Externí, snadno přenosný monitor s Full HD rozlišením a 15,6“ úhlopříčkou je určen hlavně pro majitele malých a lehkých moderních notebooků s USB-C Thunderbolt 3 konektorem, přes který jde do monitoru jak elektrická energie, tak obrazová data. Monitor nemá žádný jiný videokonektor ani samostatný napájecí adaptér a bohužel nedisponuje ani jedním USB-A konektorem pro připojení myši nebo klávesnice, ty lze ale většinou zapojit do notebooku. V rámci testu jsme monitor vyzkoušeli i s připojeným smartphonem a tabletem, zde už by se port pro klávesnici a myš hodil. Z hlediska kvality obrazu se jedná o základní IPS model s maximálním jasem jen 220 cd/m2, poněkud omezenými zornými úhly a pouze 260 000 barvami. Pro běžnou práci nebo sledování videa ale stačí, i když při venkovním použití si budete muset vybrat nějaké stinné místo. S hmotností 800 gramů (1 060 gramů včetně obalu) jej lze stále snadno přenášet. Na cestách se hodí přibalený ochranný kryt, který poslouží i jako (nepříliš stabilní) stojánek. Monitor má hliníková záda a poměrně tlustý rámeček okolo panelu a je tak dostatečně robustní pro přenášení. Vzhledem k tomu, že veškerou energii si bere z připojeného notebooku nebo tabletu, zajímala nás spotřeba. Ta je příjemně nízká a pohybuje se i s maximálním jasem okolo devíti wattů. To není moc, ale stejně je škoda, že monitor nelze napájet například z externího powerpacku, případně že v sobě nemá integrovanou baterii alespoň na dvě až tři hodiny provozu. Bohužel v sobě nemá ani reproduktory, ale hudbu lze pouštět na notebooku. Ovládací menu je pouze základní, ale je lokalizované do češtiny. Nabízí možnost úpravy jasu, překreslování a filtru modrého světla.
***
AOC I1601FWUX
TECHNICKÁ DATA
Úhlopříčka / rozlišení 15,6" / 1 920 x 1 080 bodů
Typ panelu IPS
Max. jas / max. kontrast 220 cd / m2 / 700 : 1
Doba odezvy 5 ms
Konektory USB-C (Thunderbolt 3)
Spotřeba cca 9 W
Rozměry a hmotnost 376 x 235 x 12 mm, 800 + 260 g
Cena cca 4 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,8)
Stále klasika
Dell XPS 13
Notebooky Dell XPS 13 si již nějakou dobu drží svůj osobitý vzhled a od generace ke generaci se liší spíše jen drobnými změnami, většinou k dobru. Stále patří k nejlepším, ale také nejdražším na trhu, ale za vyšší cenu se majitelům odmění spolehlivým chodem, dlouhou výdrží na baterii, vysokým výkonem a skvělou mobilitou. Testovaný XPS 13 je osazen nejnovějším procesorem Core i7-8550U, 16 GB RAM a 512 GB SSD NVMe diskem, takže logicky má vyšší cenu, v nabídce jsou ale i levnější konfigurace ve stejně dobrém šasi. To je naprosto pevné, nekroutí se a příkladně odolné je i víko displeje. Prostor pro oporu dlaní pod klávesnicí je pokrytý pogumovaným povrchem, který neklouže a je příjemný na dotyk. Podsvícená klávesnice je parádní, tlačítka jsou dostatečně velká, mají velký rozestup a jejich rozložení je příjemné. Touchpad sice nemá dedikovaná tlačítka, ale je velký a přesný. I v současné generaci ale zůstala vespodu umístěná webová kamerka, která zabírá tvář uživatele příliš zdola. Nové šasi je o pár milimetrů užší a notebook je o 20 gramů lehčí než loňský model. Notebook je osazen pouze třemi porty typu USB-C, které sice slouží pro napájení i pro odesílání obrazu do monitoru, ale alespoň jeden USB konektor typu A by se opravdu hodil. Možná až zbytečné je nahrazení slotu pro velkou SD kartu microSD slotem. Výbornou zprávou je, že výrobce dokázal bez většího hluku (notebook je ve většině případů naprosto tichý) uchladit i výkonný Core i7-8550U a přes snížení hmotnosti dosáhl prodloužení výdrže na baterii, která v benchmarcích činila okolo šesti až sedmi hodin, v reálném provozu pak notebook vydrží i na 12 hodin práce. Výhradu máme k pololesklému povrchu displeje. Ten je akceptovatelný u dotykových verzí, ale pracovní ultramobilní počítač bez dotykového displeje by měl být naprosto matný.
***
Dell XPS 13
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Core i7-8550U / 1,8-4 GHz / 16 GB
Grafika HD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 13,3“ / 1 920 x 1 080 / IPS / pololesklý / nedotykový SSD / HDD / ODD 512 GB / * / *
Výbava 3 x USB-C (Thunderbolt 3, PD), microSD, audio, Wi-Fi 802.11ac, BT
PCMark 8 Home / Work 3 947 / 4 697 bodů
PCMark 8 Home / Work 5:49 h / 7:35 h
3DMark SD / Cinebench R15 5 049 / 676 bodů
Rozměry a hmotnost 302 x 200 x 13-16 mm, 1 211 g
Cena 52 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne
Střední třída
Samsung Galaxy A6
Samsung přichystal do středního segmentu dva nové smartphony Galaxy A6 a A6+. Levnější je verze A6 s Androidem 8.0 a 5,6“ displejem s rozlišením 720 x 1480. Zpracování smartphonu, který má matné hliníkové tělo v několika barevných variantách, je špičkové a vypadá pěkně. Okraje kolem displeje, který má poměr stran 18,5 : 9, jsou poměrně úzké. Jde o displej typu AMOLED, který je v tomto segmentu poměrně vzácný a nabízí bohaté barvy i kontrast, ale nemá rozlišení Full HD, takže body jsou na něm při bližším zkoumání vidět. Naměřili jsme u něj slušný jas 374 cd/m2, a pokud na něj dopadne sluneční světlo, automaticky se rozjasní na 457 cd/m2. Uvnitř tepe už poněkud starší 1,6GHz Exynos 7870, který je podporovaný 3 GB RAM a 32GB úložištěm. Výkonnostní bencharky dopadly uspokojivě, ale například při otevírání velkých aplikací a webových stránek je potřeba trochu trpělivosti. Více než uspokojivě dopadly testy baterie. V našem testu vydržela A6 s 3 000mAh akumulátorem 9:47 hodin, což je pro běžný provoz více než dostatečné. Kvalita fotografií je přijatelná, ale nemůže konkurovat špičkovým modelům. Snímač má 16 megapixelů a clona f/1.7 propustí dost světla, přesto jsou za horších světelných podmínek snímky zašuměné a citelná je i absence optické stabilizace. Kromě slotu pro microSD kartu najdou majitelé ve smartphonu i dva sloty pro nanoSIM karty. Na rozdíl od verzí A5 a A7 ale tentokrát Samsung upustil od krytí IP proti vodě. Nechybí 3,5mm sluchátkový výstup a čtečka otisků prstů. Samsung pro A6 slibuje update na Android 9 (P). Cenu nasadil Samsung ambiciózně, ale prakticky neustále pořádá slevové akce, při jejichž využití je cena přece jen konkurenceschopnější. V prodeji je i varianta A6+ s větším displejem a duálním fotoaparátem.
***
Samsung Galaxy A6
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,6“ / 1 480 x 720 / AMOLED
Displej (jas / šachovnicový kontrast) 374,3 cd / m2 / 183:1
CPU / GPU / RAM Samsung Exynos 7 Octa 7870 (8 x 1,6 GHz) / Mali-T830 / 3 GB
Výbava 2 x nanoSIM, Wi-Fi802.11n, LTE Cat. 6, microUSB, BT 4.2, 16 + 16 Mpx, 3 000 mAh
Uživatelská paměť (int. / ext. / OTG) 32 (21,9) / * / *
Výdrž na baterie (on-line) 9:47 h
Operační systém Android 8 Oreo
Rozměry a hmotnost 150 x 72 x 8,3 mm, 161 g
HODNOCENÍ
Hodnocení 77,6
Výkon & provoz 79,2
Výbava 68,9
Baterie 86,1
Displej 88,5
Fotoaparát 64,5
Cena 8 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,7)
Inkoust do kanceláře
Epson WorkForce Pro C5790
Inkoustové tiskárny podnikají útok do skupinového firemního tisku. Laserovou konkurenci atakují nízkými tiskovými i celkovými náklady na vlastnictví, jednodušší konstrukcí (a tedy nižší poruchovostí) a nižší spotřebou elektrické energie. Rozdíly v kvalitě tisku se také vyrovnávají. Inkoustová technologie tiskne lepší fotografie, laserová stále nabízí lepší kvalitu textu a vektorové grafiky. Díky pigmentovému černému inkoustu již dokumentové firemní výtisky inkoustových tiskáren netrpí rozmazáním po styku s lihovými zvýrazňovači nebo vodou. Testovaná inkoustová multifunkní tiskárna Epson WorkForce Pro C5790 svými parametry i naměřeným výkonem pro provoz ve firemním prostředí naprosto stačí. Za slušnou pořizovací cenu okolo 9 500 Kč nabízí rychlý tisk, hardwarovou duplexní jednotku, automatický podavač dokumentů i slušnou kapacitu vstupních a výstupních zásobníků papíru. Tisk je prakticky rychlý jako u cenově srovnatelné laserové konkurence. 10 stran obchodního dopisu vytiskne WFP C5790 za 34 sekund, 18 stran PDF dokumentu za 55 sekund, 10 stran duplexního tisku zabere 47 sekund. Velmi příjemné jsou nízké tiskové náklady. Zákazníci mají na výběr ze dvou typů inkoustových zásobníků. S menšími zařízení tiskne za cca 0,42 Kč (černá), resp. 1,83 Kč (CMYK), s většími za 0,34 Kč (černá), resp. 1,50 Kč (CMYK). Náklady na tisk černobílé stránky jsou srovnatelné s lasery podobné ceny a výbavy, výrazně levnější je ale barevný tisk. V základní verzi má multifunkční zařízení dva podavače papíru, spodní na 250 listů A4, zadní na 80 listů A4, kapacita výstupního zásobníku je 150 listů a ADF pojme 50 stran. Zařízení je vybaveno plnohodnotným ovládacím pultem s řadou tlačítek a dotykovým barevným displejem, samozřejmostí je možnost připojení do LAN i Wi-Fi sítě.
***
Epson WorkForce Pro C5790
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení tisk / skener 4 800 x 1 200 dpi / 2 400 x 1 200
Rychlost tisku (K / CMYK) 24 / 24 stran A4 / min.
Výbava USB 2.0, LAN, Wi-Fi, fax, NFC, duplex, ADF
Kapacita vstupní / výstupní 250 + 80 / 150 listů A4 / ADF 50 listů A4
Rozměry a hmotnost 53,5 x 42,5 x 35,7 cm / 18,7 kg
Tiskové náklady 0,42 / 1,83 Kč / A4
Tiskové náklady (XL) 0,34 / 1,50 Kč / A4
Rychlost tisku (10 str. / 18 str. PDF) 34 s / 55 s
Duplexní tisk (10 str. A4) 47 s
Spotřeba (stand-by / spánek) 8 W / >0,5 W
Cena 9 500 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)
Moderní LED multifunkční zařízení
OKI MC363 DNW
Nejnovější LED multifunkce OKI MC363 DNW nabízí vše, co uživatelé v prostředí menších firem nebo kanceláří potřebují. Za výbornou cenu disponuje hardwarovým duplexem, automatickým podavačem dokumentů skeneru/kopírky, možností síťového drátového i bezdrátového připojení a špičkovou kvalitou tisku a spolehlivostí. Samozřejmostí je dostatečná kapacita vstupních i výstupních zásobníku papíru a perfektní je ovládací panel s grafickým (i když nedotykovým) displejem. OKI MC363 DNW tiskne rychle a s příkladnou kvalitou. Fonty jsou dokonale vyhlazené, pro pracovní využití naprosto stačí i fotografie, které lze v případě potřeby vytisknout na kvalitní papír s vyšší gramáží (max. 220 g/m2) a lesklým povrchem. Zařízení dokáže do minuty vytisknout nejen 18stránkový PDF dokument, ale i 10 stran dopisu v duplexním režimu a rychlostí (až na ADF) lehce předbíhá konkurenční Epson WFP C5790. 18stránkový dokument v náhledové draft kvalitě dokáže dokonce vytisknout za 42 sekund. Rychlé je i kopírování, které při pořízení 5 stran kopie A4 zabere 41 sekund ze spánku a 19 sekund ze stand-by režimu. Stejně jako u inkoustové multifunkce Epson jsou i v tomto případě k dispozici tonery s různými kapacitami. Levnější vystačí na tisk cca 1 500 stran a s nimi zařízení tiskne barevně za 4,73 Kč (0,86 Kč černobíle), s většími tonery na 3 500, resp. 3 000 stran pak pracuje za 3,53 Kč (resp. 0,44 Kč černobíle). Z hlediska tiskových nákladů je na tom tedy při černobílém tisku prakticky stejně jako Epson WPF C2790, ale barevně tiskne dráž. V kanceláři nikdo nechce každou chvíli měnit papíry. OKI MC363 disponuje hlavním zásobníkem na 250 a sekundárním podavačem na 100 listů A4, do výstupního prostoru se vejde až 150 listů A4, automatický podavač skeneru a kopírky pojme 50 listů.
***
OKI MC363 DNW
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení tisk / skener 1 200 x 600 dpi / 600 x 600 dpi
Rychlost tisku (K / CMYK) 30 / 26 stran A4 / min.
Výbava USB 2.0, LAN, Wi-Fi, fax, duplex, ADF
Kapacita vstupní / výstupní 250 + 100 / 150 listů A4 / ADF 50 listů A4
Rozměry a hmotnost 50,9 x 44,4 x 42,7 cm / 29 kg
Tiskové náklady 0,86 / 4,73 Kč / A4
Tiskové náklady (XL) 0,44 / 3,53 Kč / A4
Rychlost tisku (10 str. / 18 str. PDF) 32 s / 54 s
Duplexní tisk (10 str. A4) 53 s
Spotřeba (stand-by / spánek) 6,6 W / >0,5 W
Cena 8 500 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)
Skvělá čtečka
PocketBook Touch HD 2
Výhodou čteček PocketBook je tradičně plná česká lokalizace a podpora široké škály formátů. Model Touch HD 2 dostal nově atraktivní červenou barvu a několik dalších inovací. Základem je 6“ vícedotykový displej s vyšším rozlišením 1 072 x 1 448 bodů a možností plynulé automatické regulace podsvícení podle světelných podmínek okolního prostředí. Uživatelé si díky funkci SmartLight mohou nastavit i barevnou teplotu podsvícení displeje. Elektronický inkoust vytváří na displeji přesně vykreslený a výborně ostrý text. Čtečka disponuje prostorným interním úložištěm s deklarovanou kapacitou 8 GB (uživatelům je k dispozici 5,4 GB), která bohatě stačí k uložení tisíců knih. Komu by to nestačilo, může vložit microSD kartu s maximální kapacitou 32 GB. Čtečka se k počítači připojuje pomocí microUSB kabelu, který je součástí dodávky, a v PC se objeví jako další disk, do nějž stačí nakopírovat soubory s elektronickými knihami. Výborné je, že si čtečka bez problémů poradí se zobrazením textů ve všech často používaných formátech. Vyzkoušeli jsme např. formáty EPUB, PDB, TXT, DOC, DOCX a RTF a testovaná čtečka text bez zaváhání zobrazila. Při používání se nám kromě zajímavé barvy líbil neklouzavý povrch, nízká hmotnost a štíhlý profil. Jednou z novinek je i možnost strojového čtení textu elektronických knih, které se sice samozřejmě nevyrovná kvalitnímu přednesu profesionálních audioknih, ale možná jej ocení uživatelé s horším zrakem. Těm také přijde vhod snadná možnost úpravy velikosti písma pomocí dvou prstů (stejné jako zoom na smartphonu). Kromě primární funkce čtečky zařízení poslouží i pro nouzový přístup na internet (Wi-Fi a prohlížeč) nebo pro poslech audioknih prostřednictvím sluchátek. Čtečka nabízí i kalkulačku, česko-anglický slovník, aplikaci pro malování prstem a také sudoku a šachy.
***
PocketBook Touch HD 2
TECHNICKÁ DATA
Displej 6“, E-Ink Carta, dotykový, podsvícený
Rozlišení 1 072 x 1 448 bodů / 16 odstínů šedé
Kapacita úložiště 8 GB (5,4 GB) / microSD (max. 32 GB)
Konektivita Wi-Fi (802.11n), micro USB, 3,5 mm audio
Podporované textové formáty EPUB, PDF, FB2, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI)
Rozměry a hmotnost 174 x 113 x 9,3 mm, 180 g
Cena 3 990 Kč
CHIP výborný (1,2)
Známka Chipu výborný (1,2)
Dunivý obr
JBL Boombox
Mohutný Bluetooth reproduktor s držákem pro přenášení, dlouhou výdrží na baterii a dunivými basy si oblíbí hlavně uživatelé, kteří chtějí potrápit okolí opravdu hlučnou reprodukcí a nevadí jim v ruce přenášet více než pětikilogramové reproduktory. Celkový výkon sestavy je podle výrobce 2 x 20 W při provozu na baterii nebo 2 x 30 W při zapojení do zásuvky. Boombox je osazen 20 000mAh baterií, díky které vydrží hrát téměř celý den a navíc zvládne dobíjet až dvě připojená mobilní zařízení. Spolu se dvěma USB porty se pod vodotěsnými dvířky ukrývá ještě vstup na mikrofon, servisní microUSB konektor a napájecí zdířka. Reproduktory nemají vlastní ekvalizér, pouze přepínač mezi vnitřním a venkovním poslechem. Spolupracují s mobilní aplikací JBL music, ani ta ale bohužel nenabízí žádné možnosti úpravy zvuku. Nejvýraznější vlastností reproduktorů jsou samozřejmě hrozivě dunivé hloubky. Ty jsou tak silné, že pokud má zpěvák sám basový hlas, reprodukce je špatně poslouchatelná. Zvuk jednotlivých nástrojů (hlavně ve větším ansámblu) se slévá. Velmi dobře si reproduktory poradí nejen s hloubkami, ale i s výškami, středy pak zůstávají nevýrazné. Vyzkoušeli jsme řadu hudebních žánrů a nejlépe si reproduktory opravdu rozumí s moderní rapovou nebo hiphopovou hudbou. Dechové dřevěné nástroje nemají tělo, piáno postrádá plnost a smyčce jsou uječené a ploché. Duc duc reprodukce je ale parádní, a to i při maximálním zesílení hlasitosti, při kterém nedochází ke znatelnějšímu zkreslení. Zařízení je osazeno dvěma 20 mm výškovými reproduktory a dvěma čtyřpalcovými basovými reproduktory. Ovládání je snad až příliš strohé. Je zde vypínač, regulátor hlasitosti a tlačítko spouštění hudby, které při dvojitém rychlém stisknutí slouží pro posun ve skladbách. A ano, nechybí speciální tlačítko pro případné spárování s jinými Bluetooth reproduktory od JBL. Ve výbavě chybí dálkové ovládání a kromě napájecího adaptéru jsme nenašli ani audiokabel pro případné drátové připojení zdroje. Příjemná je podpora standardu IPX7, která zajišťuje ochranu proti postříkání vodou a při případném 30minutovém pobytu pod vodní hladinou.
***
JBL Boombox
TECHNICKÁ DATA
Reproduktory 2 x 4" + 2 x 20 mm
Akumulátor (kapacita / výdrž) 20 000 mAh / 24 hodin
Frekv. rozsah 50Š20 000 Hz
Výbava IPX7, Bluetooth, 3,5 mm audio, 3 x USB
Rozměry a hmotnost 495 x 255 x 196 mm, 5,3 kg
Cena 11 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)
Zajímavá nabídka
Motorola Moto G6 Plus
Moto G6 Plus je horkým kandidátem pro zájemce o velmi dobře vybavený, rychlý a pohledný telefon s cenou okolo 7 500 Kč, pokud se tedy smíří pouze s průměrnými fotografiemi, ale to je v této cenové kategorii jasné. Skleněný telefon s Gorilla Glass 3 povrchem se přes téměř 6“ úhlopříčku vejde s poměrem stran 18 : 9 stále dobře do ruky, s ohledem na klouzavost ale doporučujeme použít přibalený silikonový obal. Kvalita zpracování i použité materiály jsou výborné a telefon vypadá a drží se jako špičkové modely. Na rozdíl od nich ale není Moto G6 Plus vodotěsný a nemá stavovou diodu. K přihlášení lze použít jak čtečku otisků prstů, tak rozpoznávání tváře. Displeji chybí moderní vykousnutí, ale nabízí výrazné barvy, vynikající kontrast a vysoký max. jas (590 cd/m2), díky kterému je skvěle čitelný i na slunci. Praktická je možnost ovládání telefonu pohyby po čtečce otisků prstů. Snímky z 12Mpx hlavního snímače o světelnosti f/1.7 jsou pouze dobré, hlavní problém spočívá v pomalém ostření. Pro focení krajiny za dobrého světla fotoaparát stačí, ale za horších světelných podmínek ztrácí detaily a nastupuje znatelný šum. Druhý zadní snímač lze použít k vytvoření efektu rozmazaného pozadí nebo k překlíčování snímaného objektu do jiného pozadí. Vytvořený efekt je sice zábavný, ale na první pohled působí amatérským dojmem. Moto G6 Plus má 3 200mAh baterii, která v našem on-line testu vydržela průměrných 8 hodin a 58 minut, v PCMarku 9 hodin a 20 minut. V praxi to znamená jeden náročnější den, závislí uživatelé budou možná muset občas dobíjet i přes den. Plné dobití baterie zabere necelé dvě hodiny. Oproti modelu G6 disponuje G6 Plus výkonnějším procesorem. Snapdragon 630 sice není tak silný jako verze 845, ale v kombinaci se 4 GB RAM na naprosto plynulý běh systému se spoustou otevřených aplikací stačí. Potěšila nás možnost osadit telefon jak dvěma nanoSIM kartami, tak microSD kartou, která slouží pro rozšíření už tak (s ohledem na cenu) velmi dobré kapacity interního úložiště. Telefon se dodává s poměrně čistou verzí Androidu 8 a výrobce přislíbil dvou- až tříměsíční intervaly dodávání bezpečnostních záplat a budoucí upgrade na Android 9.
***
Motorola Moto G6 Plus
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,9“ / 2 168 x 1 080 / IPS
Displej (max. jas / šach. kontrast) 589,9 cd / m2 / 135 : 1
CPU / GPU / RAM Snapdragon 630 (8 x 787Š2 210 MHz) / Adreno 508 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM, microSD, FM, Wi-Fi 802.11ac, LTE Cat. 12, USB-C (2.0), BT 5, NFC, 12+5 / 8 Mpx, 3 200 mAh
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 64 GB (49,1 GB) / * / *
Výdrž na baterii (on-line) 8:58 h
PCMark 1.0 6 075 / 9:20 h:m
3DMark (SSE) / AnTuTu v7 834 / 90 119 bodů
Operační systém Android 8.0
Rozměry a hmotnost 156 x 76 x 8Š10,5 mm, 167 g
HODNOCENÍ
Celkové hodnocení 83,0
Výkon & provoz 80
Výbava 89
Baterie 87
Displej 91
Fotoaparát 61
Cena 7 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)
Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne
Pro náročné grafiky
Asus ProArt PA27AC
Asus uvedl nenápadně na trh špičkový grafický monitor, který za velmi příjemnou cenu v naší laboratoři porazil i zvučnější konkurenci. 27“ Asus PA27A totiž kombinuje perfektní barevné podání s výbornou ergonomií a excelentní portovou výbavou (3 x USB-C, 3 x HDMI, DP, 2 x USB 3.1, opt. audio, audio). Díky podpoře USB-C Thunderbolt 3 konektoru a USB-A rozbočovači lze monitor použít i jako dokovací stanici. Zobrazovací panel je výškově stavitelný v rozsahu 5 až 18 cm a lze jej naklopit i na výšku. Obraz na IPS panelu s rozlišením 2 560 x 1 440 bodů je kontrolován vestavěnou hardwarovou kalibrační sondou. V naší testovací laboratoři jsme panelu naměřili nejen vynikající hodnoty jasu a šachovnicového kontrastu (389 cd/m2, 167 : 1), ale hlavně enormně široký a přesný barevný gamut (99,9% sRGB, 98,6% Adobe RGB). S ohledem na velmi příjemnou cenu ve své kategorii můžeme monitor doporučit i profesionálním grafikům.
***
Asus ProArt PA27AC
TECHNICKÁ DATA
Úhlopříčka / rozlišení 27" / 2 560 x 1 440 bodů
Typ panelu IPS
Max. jas / šach. kontrast 389 cd / m2 / 167 : 1
Doba odezvy 5 ms
Konektory 3 x USB-C, 3 x HDMI, DP, 2 x USB 3.1, opt. audio, audio
Spotřeba cca 28 W
Rozměry 615 x 505 x 222 mm
Cena 20 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)
Ochrana před výpadky
CyberPower PR1000ELCDRT2U
Nouzový napájecí zdroj CyberPower PR1000ELCDRT2U je vybaven montážní sadou pro instalaci do datových rozváděčů (racků), kde zabere dvě pozice (2U). Lze jej ale provozovat i ve vertikální poloze, včetně možnosti otočit jeho stavový displej. Nemalá hmotnost samozřejmě souvisí se čtyřmi olověnými akumulátory, kterými je záložní zdroj vybaven. Baterie se automaticky dobíjejí a o stavu jejich kapacity se můžete kdykoli přesvědčit na displeji. Ten dále ukazuje i aktuální odběr všech připojených zařízení a samotného zdroje.
V běžném provozu slouží CyberPower PR1000ELCDRT2U i jako přepěťová ochrana, při výpadku proudu pak dojde k okamžitému (4 ms) přepnutí napájení na akumulátory. Při poloviční zátěži (tedy 450 W) udrží zdroj připojená zařízení v provozu 22 minut, při maximální zátěži pak necelých 7 minut. To by mělo stačit pro překlenutí krátkodobého výpadku elektřiny, případně bezpečné vypnutí připojených zařízení. Pokud byste používali zdroj PR1000ELCDRT2U k záložnímu napájení NAS serveru, switche a několika IP kamer, jako my při našem testování, můžete počítat s několikahodinovou výdrží akumulátorů. Zdroj také bez problému udrží v provozu bezpečnostní systém, pokud by jej chtěl případný zloděj vyřadit z provozu vypnutím přívodu elektřiny do domu.
Nejdůležitější by měla být připojena ke dvěma k tomu určeným zásuvkám, které bude zdroj zásobovat energií maximální možnou dobu (podle vašeho nastavení). Dobu provozu na akumulátory dle aktuálního odběru připojených zařízení lze zjistit na displeji. Bez dokoupení přídavné karty pro vzdálené ovládání a monitoring lze zdroj spravovat pouze lokálně prostřednictvím počítače připojeného k jeho USB portu. Prostřednictívm USB je také třeba propojit zdroj s NAS serverem, aby bylo možné v administraci síťového úložiště nastavit jeho chování při výpadku napájení ze sítě. S NAS servery Synology a QNAP fungoval zdroj CyberPower PR1000ELCDRT2U při našem testování naprosto perfektně. LAN porty a porty typu RJ-11 jsou pouze průchozí a slouží k přepěťové ochraně LAN sítě a telefonní linky.
***
CyberPower PR1000ELCDRT2U
TECHNICKÁ DATA
Výkon 1 000 VA / 900 W
Funkce automatická regulace napětí, ochrana proti přetížení, automatické nabíjení akumulátoru, automatické přepnutí při výpadku, přepěťová ochrana, akustické alarmy, LCD stavový displej
Akumulátory 4 x 12 V / 7 Ah
Porty USB, COM, LAN, RJ-11
Počet výstupních zásuvek 8 (IEC C13)
Rozměry a hmotnost 52 x 30 x 54 cm, 30,2 kg
Cena (bez disků) cca 14 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)
Připraven na 4K video
Synology DiskStation DS918+
NAS DiskStation DS918+ je aktuálně nejvýkonnějším čtyřšachtovým desktopovým modelem v portfoliu Synology. Oproti čistě podnikovým zařízením tohoto typu, a například i v minulém vydání Chipu testovanému modelu DS1618+ s šesti šachtami na pevné disky, se liší především hardwarovou podporou kódování videa ve 4K rozlišení, díky které zvládne současně kódovat dva kanály 4K videa ve formátu H.264 nebo novějším H.265. V praxi to znamená, že může DS918+ velmi svižně zásobovat videem i zařízení, která nejsou na 4K rozlišení připravena. Vaše 4K chytrá televize v obýváku tedy obdrží plnohodnotný stream v Ultra HD rozlišení, zatímco smartphone nebo tablet s Full HD obrazovkou bude zásobován videem ve sníženém rozlišení.
Ze světa firemních NAS serverů si DS918+ přináší možnost instalace až dvou M.2 SSD (sloty jsou snadno dostupné pod dvířky na spodní straně zařízení), které budou fungovat jako vyrovnávací paměť pro co nejrychlejší zásobování klientských zařízení daty. Rozšiřitelná je i v základu 4GB operační paměť, dodatečně lze instalovat ještě druhý 4GB DDR3L modul, a to velmi snando, bez nutnosti rozmotovat celé šasi. Pokud by vám snad nestačila kapacita instalovaných disků, lze prostřednictvím eSATA portu připojit rozšiřující jednotku. S takovou výbavou by si DS918+ zasloužil možná i více než dvě gigabitová LAN rozhraní, popřípadě 10Gb přípojku, ale to bychom se už asi pohybovali v jiné cenové kategorii.
S ohledem na výkon při zpracování videa by se hodilo také HDMI rozhraní pro přímé připojení k displeji či televizi. Synology se ale drží své filozofie, že NAS nepatří do obýváku ani na pracovní stůl, takže HDMI rozhraním své produkty neosazuje. Žádné další výtky ale k DS918+ nemáme, NAS sever je samozřejmě vybaven komfortním operačním systémem DSM a výkon jeho procesoru si poradí s přenosy dat s 256bitovým šifrováním na hranici přenosové kapacity gigabitového Ethernetu. Zkušenější a náročnější uživatelé ale budou mít pravděpodobně switch s podporou agregace síťových linek, takže mohou přenosovou kapacitu svého NAS serveru prakticky zdvojnásobit. Příslušné nastavení v systému DSM je velmi snadné.
***
Synology DiskStation DS918+
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM Intel Celeron J3455 4 x 1,5-2,3 GHz / 4 GB
Šachty na disky / max. hrubá kapacita 4 x 3,5 / 2,5“ disk / 48 TB
Rozšiřitelnost 2 x M.2 SATA SSD
Sekvenční čtení / zápis dat až 225 / 221 MB / s
Spotřeba (provoz / v klidu) 28,5 / 12,6 W
Rozhraní 2 x Gigabit LAN, 2 x USB 3.0, 1 x eSATA
Rozměry a hmotnost (bez disků) 17 x 20 x 22 cm, 2,3 kg
Cena (bez disků) cca 15 000 Kč
Známka Chipu výborný (1,2)
Nová verze klasiky
TP-Link Archer C5 v4
V mírně upraveném šasi nabízí TP-Link inovovanou verzi AC Wi-Fi routeru Archer C5, označenou jako v4. Levné AC Wi-Fi routery mívají často ošizené LAN porty, Archer C5 v4 ale není tento případ. Má plnohodnotné gigabitové LAN porty, ale jen jedno rozhraní USB 2.0. K němu ale nově můžete připojit USB 3G / 4G modem a použít jej jako hlavní nebo záložní způsob připojení k internetu. Poněkud nás překvapila chybějící podpora mobilní aplikace Tether pro úvodní nastavení Wi-Fi routeru (měla by se objevit v rámci aktualizace firmwaru), ale klasické webové administrační rozhraní je přehledné a intuitivní, přestože není přeloženo do češtiny. Nechybí ani přehledný průvodce úvodním nastavením. Uživatelské rozhraní v češtině si TP-Link nechává pro vyšší řady svých Wi-i routerů. Jinak ale softwarová výbava modelu Archer C5 v4 nijak ošizena není, takže v administraci najdete například detailní nastavení rodičovské kontroly pohybu dětí (resp. jejich zařízení) na webu nebo možnost vytvoření oddělených Wi-Fi sítí pro hosty, zařízení inteligentní domácnosti atd. Snad jedinou větší výtku máme k osazení pomalého portu USB 2.0. Při čtení dat z připojeného disku jsme naměřili jen kolem 10 MB / s a ukládání je ještě pomalejší.
***
TP-Link Archer C5 v4
TECHNICKÁ DATA
Wi-Fi standardy 802.11a / b / g / n / ac
Porty 4 x 1 Gb / s LAN, 1 x 1 Gb / s WAN, 1 x USB 2.0
DSL modem *
Maximální naměřená rychlost Wi-Fi 380 Mb / s
Funkce 2 x 2 MU-MIMO, multi SSID, rodičovská kontrola
Spotřeba (stand-by / přenos) 6 / 12 W
Rozměry a hmotnost (bez antén) 23 x 14 x 4 cm; 720 g
Cena cca 1 400 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (2,1)
Extrémně rozšiřitelný NAS
QNAP TS-677
Nové, velmi výkonné procesory AMD Ryzen nemusí být základem jen pro počítače, ale, jak ukazuje QNAP svou novou řadou TS-X77, i pro extrémně výkonné NAS servery. Testovaný QNAP TS-677 je osazen 6jádrovým, 12vláknovým procesorem, podporovaným 8 GB RAM (s možností rozšíření až na 64 GB). Jak vidíte z popisu, QNAP nešetřil LAN porty ani USB rozhraními, ale ještě zajímavější je možnost rozšíření výbavy NAS serveru přídavnými PCIe kartami. Kromě síťových karet pro 10Gb Ethernet jsou podporovány i grafické karty s čipy Nvidia a AMD. NAS server pak umí přiřadit plný výkon grafického čipu virtuálnímu stroji, který následně může fungovat jako plnohodnotný počítač - lze na něm třeba stříhat video a provozovat další aplikace. Nebude chybět ani zvukový výstup. QNAP TS-677 je díky tomu opravdu velmi univerzální zařízení, jehož procesor zvládne současně provozovat až tři virtuální stroje. Kromě čtyř šachet na pevné disky jsou k dispozici i dva sloty na M.2 SSD, pracující jako vyrovnávací paměť, a další dvě šachty na klasické 2,5“ SSD. Pevné disky a procesor mají své vlastní ventilátory pro optimalizaci výkonu chlazení pro různé komponenty. I díky tomu není QNAP TS-677 hlučnější než běžný počítač.
***
QNAP TS-677
TECHNICKÁ DATA
CPU / RAM AMD Ryzen 5 1600 3,2-3,6 GHz / 8 GB
Šachty na disky 4 x 3,5“ / 5 x 2,5“ disk
Rozšiřitelnost 2 x M.2 SATA SSD, 1 x PCIe 3.0 x8, 1 x PCIe 3.0 x4, 1 x PCIe 2.0 x4
Přenosová rychlost (čtení / zápis) 119 / 116 MB / s
Spotřeba (v klidu / provoz) 11,7 / 26,7 W
Rozhraní 4 x Gigabit LAN, 2 x USB 3.1, 6 x USB 3.0, 1 x line-in, 2 x line-out
Rozměry a hmotnost (bez disků) 23 x 22 x 32 cm, 7,7 kg
Cena (bez disků) cca 47 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)
Chytrá kamera
D-Link DCS-8010LH
IP kamera DCS-8010LH s HD rozlišením je dalším modelem z nové řady kamer D-Link pro chytrou domácnost. Oproti minule testované kameře DCS-8525LH jí chybí servopohon a LAN rozhraní, ale softwarový základ je stejný. Záznam se automaticky ukládá do cloudu a / nebo na microSD kartu a kameru lze integrovat do řešení chytré domácnosti, založeného na systémech IFTTT, Amazon Alexa nebo Google Assistant. Ovládání kamery probíhá výhradně prostřednictvím mobilní aplikace mydlink a tato kamera není určena pro zapojení do bezpečnostních systémů typu Synology Surveillance Center a podobných. Za tímto účelem má D-Link v nabídce dostatek jiných modelů kamer. Nám se na kamerách z této řady líbí především rychlost instalace a snadnost jejich obsluhy.
(dlink.cz, cca 2 200 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)
Kancelářská sluchátka
Logitech H111
V nabídce počítačového příslušenství značky Logitech se poslední dobou nejčastěji věnujeme herním zařízením, ale za pozornost stojí i další produkty, například klasický kancelářský headset H111. Tato sluchátka se sklopným mikrofonem se k počítači nebo třeba smartphonu připojují prostřednictvím čtyřpólového 3,5mm konektoru a nabízejí vysoký komfort pro celodenní použití. Sluchátka jsou velmi lehká (74 gramů), dobře sedí na hlavě a uši se pod nimi ani při dlouhém nošení nepotí. Tento typ sluchátek není o hi-fi výkonech, takže jsme ocenili především kvalitní a dobře odrušený mikrofon pro hovory přes Skype či jiné komunikátory, ale Logitech H111 vás určitě neurazí třeba ani při poslechu internetových rádií.
(logitech.cz, cca 450 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (2,5)
Závodní volant
Trust GXT 580
Za velmi přijatelnou cenu zajistí volant Trust GXT 580 mnohem lepší zážitek ze závodních her. Sada se skládá z modulu s volantem o průměru necelých 24 centimetrů a platformy s pedály brzdy a plynu. Volant se na stole upevňuje pomocí pěti přísavek, zatímco platforma s pedály má čtyři gumové protiskluzové podložky. Po podlaze příliš neklouže, ale pedály jsou hodně blízko u sebe a poloha nohou je na nich docela nepřirozená. Volant oproti tomu padne dobře do rukou, otáčí se v rozsahu 180 stupňů a má vibrační odezvu. Na skleněném stole jej asi neutrhnete ani při velmi razantní jízdě a přísavky dobře drží i na dřevěné desce stolu. K počítači nebo herní konzoli se volant Trust GXT 580 připojuje prostřednictvím USB kabelu, pedály se připojují k základně tenkým kabelem. Kromě her na platformě Windows a pro PlayStation lze volant Trust GXT 580 použít i s řadou herních titulů na platformě Android TV, konkrétně ve spojení se zařízením Nvidia Shield TV. Kompatibilita volantu záleží na konkrétním herním titulu, často je například podporováno jen ovládání volantem, a nikoli pedály, stejně jako ve všech hrách nefunguje vibrační odezva. Pro ovládání her lze ale využít i tlačítka umístěná na středu a věnci volantu, stejně jako pádla pro řazení rychlostí, umístěná pod volantem. V některých hrách právě tato pádla slouží pro přidávání plynu a brzdění.
***
Trust GXT 580
TECHNICKÁ DATA
Výbava volant, pedály, 13 tlačítek, zpětná vazba
Podpora Sony PlayStation 3, Windows, Android TV
Připojení USB 2.0
Hmotnost 880 kg
Cena cca 1 600 Kč
Známka Chipu výborný (1,8)
Docela chytré hodinky
Humai Amazfit Pace
Humai je dceřiná společnost čínského Xiaomi, takže chytré hodinky Amazfit Pace najdete v nabídkách e-shopů pod jednou či druhou z těchto značek. Hodinky Amazfit Pace jsou velmi dobře hardwarově vybaveny, nechybí jim především Bluetooth a Wi-Fi (používá se ale jen pro aktualizace firmwaru) nebo GPS a senzor tepové frekvence. Pohání je dvoujádrový 1,2GHz procesor s 512MB RAM a 4GB úložištěm pro data. Nevýhodou hodinek, vodotěsných do jednoho metru, je nutnost jejich dobíjení pomocí speciálního adaptéru. Nabíjet je budete muset přibližně každé čtyři dny, bez používání fitness funkcí pak asi jednou týdně. Daní za relativně nízkou cenu hodinek je pramálo kvalitní displej, na který je velmi špatně vidět na přímém slunci. Pouzdro hodinek je vyrobeno z keramiky a kromě standardně dodávaného pásku lze snadno použít i jakýkoli jiný s šířkou 22 mm. Hodinky umí sledovat všechny běžné sportovní aktivity, zobrazují notifikace ze spárovaného smartphonu a mohou přehrávat hudbu do Bluetooth sluchátek. Sledované údaje jsou poměrně přesné. Kromě vlastní ovládací aplikace Amazfit Watch se naměřené údaje synchronizují i s aplikací Strava.
***
Humai Amazfit Pace
TECHNICKÁ DATA
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 1,34“ IPS LCD / 320 x 300 bodů
Výbava Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, senzor tepu, vodotěsné (IP67)
Funkce počítání kroků, vzdálenost, stopky, budík, spánková aktivita, kompas, předpověď počasí, přehrávání hudby
Podporované operační systémy Android, iOS
Akumulátor 280 mAh
Hmotnost 54 g
Cena cca 3 000 Kč
Známka Chipu dobrý (1,9)
Čtečka SD karet
Axagon CRE-S2C
Konektorem USB-C je osazeno stále více zařízení a tomu se přizpůsobují i výrobci příslušenství pro počítače a smartphony. Axagon nabízí ve verzi s USB-C portem čtečku SD a microSD karet, vhodnou pro počítače, smartphony i tablety (s podporou USB OTG). Svou velikostí odpovídá Axagon CRE-S2C běžnému USB flash disku a váží jen 9 g. Podporovány jsou všechny běžné typy SD a microSD karet až do kapacity 2 TB a standardní souborové systémy. Ke čtečce nejsou potřeba žádné ovladače, instalace v podporovaných operačních systémech proběhne zcela automaticky. Drobnou výhradu máme ke krytce USB-C konektoru, kterou bychom asi brzy ztratili. Výsuvný konektor by byl praktičtější.
(axagon.eu, cca 250 Kč)
Známka Chipu výborný (1,4)
Bluetooth sluchátka
LAMAX Beat Pax X-1
Lehká (11 g) sluchátka LAMAX Beat Pax X-1 se ke zdroji zvuku připojují přes Bluetooth 4.1 a mohou být zároveň připojena k tabletu pro poslech hudby i smartphonu pro telefonické hovory. Pro pohodlné usazení do uší jsou dodávány tři velikosti špuntů a sluchátka jsou celkově velmi pohodlná. Na ovladači lze přijímat hovory, regulovat hlasitost a přeskakovat skladby. Zvukem sahají sluchátka o cenovou kategorii výše, mají hutné basy, ale neztrácejí ani v podání výšek. Jejich maximální hlasitost sahá za hranice snesitelnosti, takže asi nikoho nebude trápit zkreslení zvuku, které ji nezbytně provází. Daní za nízkou hmotnost je relativně krátká výdrž 70mAh baterie, která nepřesáhne 5 hodin.
(lamax.cz, cca 800 Kč)
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)
Chytře a stylově
Ford Mustang
Ford Mustang je typickým představitelem amerických sportovních aut. Silný motor, design, za kterým se každý otočí. Nikdy to nebyl vůz, který by bodoval pokročilými technologiemi nebo sofistikovanými řešeními, jako evropští konkurenti. Jeho zákazníci většinou z Evropy nepocházeli. S moderním Mustangem se to ale změnilo a tento symbol Ameriky skvěle boduje i na starém kontinentu. Navíc má co nabídnout i technologickým nadšencům.
O tom, že současný Ford Mustang je skvělé sportovní auto dostupné s ojedinělým atmosférickým osmiválcem, který má sílu na rozdávání a fantastický zvuk, byly popsány stohy papíru. Podívejme se ale na jeho zajímavé technologie. Infotainment sází na systém Ford SYNC 3, který můžete znát i z jiných vozů Ford. Ovládání probíhá pomocí velkého 8“ dotykového displeje. Zvládá přehrávat rádio (včetně digitálního DAB-T), jednoduše jej pomocí Bluetooth spojíte s mobilem - jak pro telefonování, tak pro přehrávání hudby. Pokud smartphone připojíte pomocí USB kabelu, můžete využít i funkce Android Auto či Apple CarPlay pro zrcadlení obrazovky telefonu. Ford má světový unikát v tom, že i iPhone umí na displeji infotainmentu zobrazit oblíbenou navigaci Waze. To zatím nikdo jiný nemá.
Velkou výhodou systému SYNC 3 je, že velké množství funkcí můžete ovládat hlasem. A to nejen zadávání cílů do navigace, ale hlasem můžete vytáčet telefonní kontakty, ovládat multimédia a dokonce i klimatizaci. Pro řidiče je to velká výhoda - nemusí vůbec spouštět zrak ze silnice, jen na volantu stiskne tlačítko a řekne příkaz. A přestože naše auto bylo zapůjčeno z Německa, rozumí systém SYNC 3 i češtině.
Aktuální generace Mustangu přišla o tradiční budíky v přístrojovce, místo nich najdete palubní počítač s 12“ displejem, který je plně konfigurovatelný. Ford nabízí několik přednastavených režimů (Normal, Sport+, Snow, Tarck, Drag,…), případně si displej můžete přizpůsobit individuálně. Kromě tradičního otáčkoměru a tachometru si můžete nechat zobrazit teplotu převodovky, teplotu oleje, motoru a mnoho dalších informací. Pokud se vydáte na okruh, můžete využít tzv. Track Apps, neboli soubor nástrojů, které informují v reálném čase o zrychlení vozu (do všech čtyř směrů). Zjistíte tak, že brzdit můžete s přetížením více než 1 G, umí měřit rychlost projetí tratě a zprostředkovat i další informace. Pokud se chcete s autem předvést, oceníte nástroje, které vám pomůžou stát se efektnějším řidičem. K dispozici je tak funkce pro co nejlepší start, kdy auto vystřelí vpřed s maximální efektivitou. Případně je k dispozici i funkce, která zamkne brzdy předních kol a vy můžete nechat protáčet ta zadní a pálit pneumatiky.
Vůbec je Mustang technologicky skvěle vybavený. Světla sází výhradně na moderní LED (denní, potkávací, dálkové i mlhové), adaptivní tempomat umí sám držet odstup od auta vpředu, senzory zabrání nehodě s jiným vozem nebo chodcem díky automatickému brždění, nechybí ani funkce, které udrží auto v jízdním pruhu. A co oceňujeme především: naprostá většina těchto funkcí je ve voze standardem, bez příplatku. Kdo hledá sportovní auto a Ford Mustang dříve vynechával ze svého přehledu kvůli horší technice, ten teď musí změnit názor. Nový Mustang si v ničem nezadá se zavedenou evropskou konkurencí sportovních vozů.
+ Technologická výbava, motory, jízdní vlastnosti, design.
- Hmotnost vozu.
***
Ford Mustang
TECHNICKÁ DATA
Výkon 213 kW
Zrychlení 0-100 km/h 5,5 s
Rozměry 4 784 x 2 080 x 1 956 mm
Provozní hmotnost 1 747 kg
Cena testovaného vozu 1 184 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)
Foto popis| Zapomeňte na budíky. Mustang sází na displej, který si můžete přizpůsobit podle svých preferencí.
O autorovi| vratislav.klega@gmail.com