Přejít k hlavnímu obsahu

Editorial 8.2018

Slovo šéfredaktora, zamyšlení nad aktuálními tématy

Co všechno o nás internet ví? Víc, než si myslíme

Vážení čtenáři,

léto a prázdniny jsou právě uprostřed. Věřím tomu, že většina z nás má v těchto týdnech příležitost se alespoň na chvíli odpoutat od svých obvyklých starostí a možná se podívat na věci, které denně využíváme, trochu s odstupem. Z našeho pohledu se to týká hlavně internetu.

Co všechno o nás internet ví? Na tuto otázku jsme se snažili dát odpověď v článku na straně 46. Internetové giganty si o nás vytvářejí detailní datové profily, které umí dobře využívat, často i zneužívat. V případě Facebooku ani nemusíme být jeho uživatelem, shromažďuje si o nás data v stínových profilech. Zná naši komunikaci, ví, co se nám líbí, jaké máme přátele nebo kam cestujeme.

Facebook nám dělá i samozvaného cenzora. O tom se můžete dozvědět více na straně 8. Pravidla mazání příspěvků, nebo dokonce blokování účtů jsou nejasná, často si odporující. Příkladů najdeme víc než dost a není to právě povzbuzující čtení. Je potřeba říct, že situaci mu neusnadňují ani politici a jejich zákony, kterými se snaží dohnat rychlý technický i sociální vývoj. A ve státních totalitních režimech, kde je nevysledovatelná komunikace nežádoucí, se zase Google a Amazon rozhodly dále nedělat pomocí svých síťových technik krytí šifrovaným messengerovým programům (str. 24). Facebooku, Googlu a dalším se není co divit. Jako obchodní společnosti se chovají prostě tak, aby vydělaly co nejvíc a vycházely dobře s vládami zemí, ve kterých působí. O nějakém svědomí nebo etice se tu nedá moc mluvit. Vznikly v podstatě z ničeho, ale postupně nám jaksi přerostly veškerá rozumná měřítka. Svou velikostí a činností nás ovlivňují všechny, ať chceme, nebo ne. Informace jsou pro ně vším a snaží se je také získat všemi možnými způsoby. Nově k tomu začínají využívat třeba i hlasové asistenty (str. 44).

V tomto čistě letním čísle Chipu se společně pokusíme nahlédnout i do budoucnosti: v případě smartphonů do té blízké, protože už ty vyrobené za dva roky budou zpracovávat informace ze sítě internetu věcí a budou aktivně využívat umělou inteligenci (str. 68). Nebo do té trochu vzdálenější, kdy se můžeme těšit na prolínání naší každodenní reality s realitou rozšířenou (str. 60).

Hlavním námětem srpnového Chipu je ale téma konkrétní a praktické. Havárii počítače známe asi všichni a pomoc se v takové situaci vždycky hodí. Opravit Windows a zachránit data zvládnete buď přímo s naším bootovacím Chip DVD, nebo po vytvoření startovacího USB flash disku. Doporučuji si toto vydání Chipu rozhodně uschovat neboli nikdy neříkejte nikdy.

Přeji vám za celou redakci hodně zábavy a užitečných informací. Užívejte si léto.

O autorovi| Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz

Příbuzná témata: